1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Културното присвојување

Дискусија во 'Мода и стил' започната од The Saturdays, 6 јануари 2021.

  1. asdas

    asdas Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2010
    Пораки:
    1.033
    Допаѓања:
    1.950
    Поседува некој копирајт на македонските носии?
     
  2. Angie1432

    Angie1432 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 април 2019
    Пораки:
    7.267
    Допаѓања:
    37.092
    Пол:
    Женски
    За мене културата и традицијата на еден народ се битни и тоа е тоа. :)
     
    Последна измена: 8 јануари 2021
    На busybee и The Saturdays им се допаѓа ова.
  3. burthdaykake

    burthdaykake Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 мај 2020
    Пораки:
    344
    Допаѓања:
    2.328
    Пол:
    Женски
    Cultural appropriation би било и кога црнкиња, која не потекнува од Африка, ја носи косата така, а не само за белкиња! Но, никогаш досега не сум приметила некој да нападне рандом црнкиња за ова и да провери дали потекнува од Африка.
    Cultural appropriation би било и да јадеш кинеска храна, а не си од Азија или Кинез.
    Турска храна исто хехе. Да живее #Ќебап!
    Дупли стандарди?
     
    На BlackNight, do-re-mi, Asparagus и 11 други им се допаѓа ова.
  4. asdas

    asdas Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2010
    Пораки:
    1.033
    Допаѓања:
    1.950
    Епа ајде тогаш да не носиме леопардски и тигарски принтови, да не апропираме британски и француски шаблони на облека, туку само да си носиме народни носии и опинци.
     
    На BlackNight, Asparagus, elimkd и 2 други им се допаѓа ова.
  5. rainbow_bb

    rainbow_bb Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2020
    Пораки:
    703
    Допаѓања:
    2.256
    првата слика е буквално blackface. лошооо. уште ѝ фали јавно да го изусти зборот на н глумејќи на тикток. :tmi:
     
    На The Saturdays и Hellobeautiful им се допаѓа ова.
  6. Hellobeautiful

    Hellobeautiful Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 мај 2012
    Пораки:
    3.294
    Допаѓања:
    20.772
    Пол:
    Женски
    Мислам дека има таков тикток, ко да глеав пред некој ден..
     
    На The Saturdays му/ѝ се допаѓа ова.
  7. asdas

    asdas Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2010
    Пораки:
    1.033
    Допаѓања:
    1.950
    Кај да е ќе барата латинските јазици да си го сменат зборот негро, а Нигер и Нигерија да се прекрстат.
     
    На Miss666 и daylight им се допаѓа ова.
  8. rainbow_bb

    rainbow_bb Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2020
    Пораки:
    703
    Допаѓања:
    2.256
    воопшто не сум изненадена.

    не се брукај и едуцирај се.
     
    На The Saturdays му/ѝ се допаѓа ова.
  9. asdas

    asdas Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2010
    Пораки:
    1.033
    Допаѓања:
    1.950
    Нема чувства кога се работи за слобода на говор. Кавани (Уругваец) го казнија пошто на инстаграм си го тагнал другарчето и му пишал негрито <3. Знаеш за што се употребува негрито во Јужна Америка?
     
  10. rainbow_bb

    rainbow_bb Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2020
    Пораки:
    703
    Допаѓања:
    2.256
    нема потреба да се цитирам со некој што не ја знае или разбира разликата помеѓу the n word racial slur и име на држава/боја.

    а за да не бидам офф топик, ќе кажам само дека марис да беше дел од блогерската сфера на која било друга држава (поготово некоја западна), ќе беше dragged to hell and back за позирање како црнкиња/blackface.
     
    На The Saturdays и sweet-cherry им се допаѓа ова.
  11. asdas

    asdas Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2010
    Пораки:
    1.033
    Допаѓања:
    1.950
    А што правиме со црнкињите што позираат како колонизаторски белкињи? Или за нив не важи?
     
    На burthdaykake му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.264
    Допаѓања:
    166.178
    А ако си Кардашијан може?:bandit:
    Стварно битен проблем кој не тангира нас, и кој елоквентно може да го дебатираме на мк форум|( Или сите во Франција се преселивме? :?:

    Не ја познавам госпоѓицата иначе, а ни гугл не ја познава:?:
     
    Последна измена: 8 јануари 2021
    На An-na, Purplelilac, CameliaMiller и 2 други им се допаѓа ова.
  13. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Cultural appropriation е и славење St. Valentine & Halloween
     
    На Gea, MeowMeow, elimkd и 12 други им се допаѓа ова.
  14. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.089
    Допаѓања:
    163.461
    Пол:
    Женски
    Искрено, ова би било крајно контроверзен став на интернационално ниво по социјалниве мрежи, ама во голема мера потресувањево за cultural appropriation ми е непотребна пречувствителност, уште од оној фамозниот случај со традиционалниот кинески фустан на матура на девојче на твитер пред неколку години, па сè до разни сè построги критериуми според кои сите би испаднале во некоја прилика проблематични и расисти.
    За blackface на пример разбирам во секој случај дека е навредливо поради историјата зад истото - бели актери си ги боеле лицата за на исмејувачки начин да претставуваат црни ликови. Ама детали од облека, фризури, музички или елементи од друга уметност, познати церемонии и празници... тоа се работи кои и тоа како може да се мешаат низ народи и да има желба да се искусат во одредени прилики без никакви лоши намери, туку баш напротив, поради почит и восхит кон одредена туѓа култура. Што е следно, и за пробување туѓи национални кујни или дури и учење јазици да почнеме да се ограничуваме? :?:
    Не знам стварно, некои од овие политички коректни наративи како да создаваат само повеќе граници и поделби помеѓу различни раси и култури...
     
    На Gea, MeowMeow, MarijaMi90 и 22 други им се допаѓа ова.
  15. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.597
    Допаѓања:
    155.810
    Пол:
    Женски
    На темава сум многу ... поделена. Од една страна секој треба да прај се шо сака. Ако мене, ете, ситни плетенки ми се убај ( а, како дете ми беа убај и ги носев, основец ко бев, абер немав дека негде во бел свет ги носеле само одредена раса и ова го зборам неиронично зошто се сеќавам колку уживав да си ја плетам косата) како можи некој да ми забрани мојата коса да не ја носам така ако ми седи добро и јас се бендисвам така и така ми е повисока самодовербата? Никој не можи да стави трејдмарк на фризура. Ова тука е сива зона према мене зошто на некои работи не можиме да ставиме „цена“ и „трејдмарк“ зошто на секој можи да му текни за нешто такво во дел од животот ако има одреден тип на коса. Ама пред се, зависи каква коса имаш за каква фризура прајш. Ако твојата коса можи да износи одреден изглед и третман - можи. Ако не можи - не можи со сила.

    Е сега од друга страна често се оди на темава за дезени. Пример традиционален headwear на индијански племиња, дезени од традиционална облека и тука не е сива зона. Исто и традиционална музика, адети и слично. Ако некој сака да користи наш традиционален мотив, искрено ќе се осеќам flattered. Пред се. Сакам некој да покажва интерес за она шо ме прај мене. Ама исто така ќе сакам да разбери зошто е традиционален, како го негуваме и слично. И од тука ако нешто традиционално од друга култура ми се допадни, ептен би почитувала некој да ми објасни од кај иди пример, традиционалната облека. Кога се носи. Која е историјата зад неа. НО, сосем разбирам ако некој сака културата да си ја чува за себе и не сака да ја шири и не сака некој нос да пика кај шо не му е место. Сметам дека можи да се почитува туѓа култура ако и двете страни се отворени: едната да објасни како и зошто и до каде се границите, а другата да ги почитува тие граници и да не ги пречекорва.
     
    На KateKane, Biljarkata, Ravena и 5 други им се допаѓа ова.
  16. Bezimenka90

    Bezimenka90 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.760
    Допаѓања:
    17.266
    Пол:
    Женски
    Мислам дека ова баш може да е многу добар пример.

    Ако некоја рандом жена во Америка, Канада, Австралија, било каде земе и облече наша народна носија и тврди дека е нејзина креација (или генерално дека потекнува од нејзина култура да речеме) е буквално присвојување. Затоа културното присвојување секогаш е лошо.

    Ама ако таа жена е запознаена со нашата култура и го споделува или на некој начин признава потеклото на носијата, тогаш не е присвојување, туку размена на култури и е ок.

    Проблемот е што cancel-уваат луѓе без да разграничат културно присвојување од размена на култура. Не е ни политичка коректност на стероиди. Ми делува како луѓето да почнале да бараат секакви ситници за да се осетат навредено.
     
    На Blue.Sky, Ravena, Victorian и 14 други им се допаѓа ова.
  17. asdas

    asdas Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2010
    Пораки:
    1.033
    Допаѓања:
    1.950
    Јапонци препејуваат македонска традиционална песна. Прават масакр на текстот пошто се Јапонци, логично. По сите светски (амерички) стандарди ова ќе е културно присвојување и ние како народ треба да ги распнеме баткиве. Ако и вие навистина мислите така, немам што да ви кажам...

     
    На VDT2906 и Biljarkata им се допаѓа ова.
  18. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.264
    Допаѓања:
    166.178
    ЛелеЕеејјј. .мојата омилена:inlove:
    Мене ми се кјут, и не се чувстувам вајолетед. .. или како веќе би требало да се чувствувам:?:
    Ова е културно присвојување, навистина?:o!
     
  19. Bezimenka90

    Bezimenka90 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.760
    Допаѓања:
    17.266
    Пол:
    Женски
    Можеби посоодветен термин е Cultural cringe. Тесно поврзан со културно отуѓување.

    По дефиниција - каде еден народ ги напушта своите обичаи и ги прифаќа тие на колонизаторот, затоа што ја сметаат својата култура за инфериорна.

    Е сега не сме колонизирани, бар не во таа смисла. Само има масовно влијание на интернетот и глобализацијата. Ама тоа е веќе друга тема.
     
    На Purplelilac, daylight, WildMk и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  20. asdas

    asdas Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2010
    Пораки:
    1.033
    Допаѓања:
    1.950
    Според стандардите на „едуцираните“ - да :)