1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Културното присвојување

Дискусија во 'Мода и стил' започната од The Saturdays, 6 јануари 2021.

  1. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Колонизирани сме, баш преку информациите.
    Филмови, музика, медиуми, 99% се посветени на западниот свет.

    Мене искрено ништо не ми значи мешање на културите.

    Не е ново. Од секогаш се случувало.
    Така ако гледаме, и Христијанството е апропријација што ја направила Римското Кралство, од Израелците.
     
    На Victorian, Billy Idol, daylight и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.241
    Допаѓања:
    166.063
    Не бе не сте колонизирани, американизирани сте. Нео-колонијализам;)
    Глобализација е друго, самава тема е доказ за американизација. Who gives a shit во едно општество со 99,9 посто бела европска популација, за културно присвојување на африкански фризури, black lives matter и слични проблеми со кои никако не можам да се поврзам? :^)
    Како да ви објаснам, имам онолку заедничко со америчките робовладетели, колку што имам со ескимите :wasntme:

    Инаку убаво објаснување во првиот пасос, не знаев дека и за тоа постои дијагноза:D
     
    На Daniela93, Victorian, daylight и 2 други им се допаѓа ова.
  3. Bezimenka90

    Bezimenka90 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.760
    Допаѓања:
    17.266
    Пол:
    Женски
    Па американизирани сме преку глобализацијата. Да била повлијателна Кина кај нас, може би славеле Кинеска нова година. Ама не е и слават Св.Валентин.
     
  4. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.241
    Допаѓања:
    166.063
    Нео-колонијализам е тоа мислам:?:
    Благодарение на глобализацијата, може од алибаба да си купувате.
     
    На daylight му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Bezimenka90

    Bezimenka90 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.760
    Допаѓања:
    17.266
    Пол:
    Женски
    Можеме. А и од таму ги купуваме. :D

    И пак славиме Валентајн, Халовин, Св.Патрик и што друго има по ТВ и нет. Тоа гледаме пошто Англиски повеќето разбираме. За Кинески треба да најдеме со превод.
     
    На Biljarkata му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.241
    Допаѓања:
    166.063
    Гуглај на англиски-нео-колонијализам:D
     
  7. Bezimenka90

    Bezimenka90 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.760
    Допаѓања:
    17.266
    Пол:
    Женски
    Ќе го прифатам предлогот. :D

    20210109_001354.jpg
     
    На WildMk и Biljarkata им се допаѓа ова.
  8. WaitTillTheEnd

    WaitTillTheEnd Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2020
    Пораки:
    739
    Допаѓања:
    1.245
    Пол:
    Женски
    (facepalm):rofl:
    Да и ги блокират профилите, како смее она таква фризура да носи?
    Не е доволно БЛМ, недостасува уште black box braids matter!
    Ќе одам "малку" надвор од темата
    Премногу сте занесани во таа пропаганда од филмовите и сериите па до секојдневно читање Американси про БЛМ вести.
    Во Америка при интервју за работа не гледат каква боја на кожата е туку образованието, искуството.
    Да пред 50-100+ години биле робови и немале никакви права ама сега сме 21 век 2021 година имат исти права-одговорности како сите.
    White privileged people ќе сме ние за нив и секогаш такви ќе останеме.
     
    На Billy Idol, daylight и asdas им се допаѓа ова.
  9. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.074
    Пол:
    Женски
    Зошто би ми сметало?
    Не ми смета ниту некој ако превземе било што од "мојата" култура или традиција, а не знам со кое право би му сметало на некого ако јас превземам нешто.
    Не е мое па некој да ми го зема.
    Само припаѓам во таа култура.
    Можат милијарди да припаѓаат, кој како сака.
    Со кое право на некого би му сметало, како што спомнавте фризурата со плетенки која најчесто ја носат црнки, па сега на црнците ќе им смета ако белци носат таква фризура?
    Ароганција на нивоУ.
    Глејте да е човекот на место, да е добар, да е свесен, да е љубезен, не се занимавајте со глупости.
    Ова е за тие што стварно се нервираат, а иначе за лабава дискусија е интересна тема. :)
     
    На Blue.Sky, 1209, Amellie13 и 6 други им се допаѓа ова.
  10. asdas

    asdas Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2010
    Пораки:
    1.033
    Допаѓања:
    1.950
    Баш напротив, афирмативната акција зема се поголем замав и колку повеќе идентитетско опресирани квадратчиња штиклираш, толку полесно ќе те вработат големите корпорации. Да можат и од племињата од Амазон ќе вработат некој само да ја зголемат стапката на диверзитет.
     
    На WaitTillTheEnd му/ѝ се допаѓа ова.
  11. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.142
    Допаѓања:
    4.115
    Првпат слушам за девојкава... Не разбирам што е проблемот?

    Каква фризура сака да си носи таква нека си носи, освен ако не се претставува лажно себе си дека има одредено потекло а нема, сè со цел да заработи. Додуша самото тоа што голем број луѓе, особено младите има потреба да се истакнува себеси на инстаграм и сл. кажува за многу проблеми (глад за внимание=недостиг на душевни сили, внатрешна несигурност меѓу другото) но тоа е сосема друга тема.

    Она што мене ми пречи е што последнава деценија во македонскиот секојдневен говор а и тука гледам на темава и низ форумот, масовно се користат сосема непотребно англиски зборови. И тоа за нешта за кои навистина имаме наши македонски зборови.

    Не знаеме сите англиски, мора човек по речници да бара за да ве разбере.
     
    Последна измена: 9 јануари 2021
    На Gea, Annath, Miss666 и 2 други им се допаѓа ова.
  12. Billy Idol

    Billy Idol Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 септември 2018
    Пораки:
    4.611
    Допаѓања:
    36.905
    Пол:
    Машки
    Ако веќе одиме со културно присвојување, нели овој пример треба да е поверодостоен како бугариве си ги присвојуваат нашите народни песни?

    Ова на сите ни смета.

    Ама девојкава и нејзиниот пример ниту најмалку не е слично на ова.

     
  13. asdas

    asdas Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2010
    Пораки:
    1.033
    Допаѓања:
    1.950
    Е, баш така. Се нервираме за наводниот грабеж на културата на црнците кога црнец не сме запознале во животот, а не обраќаме внимание на вакви работи.
     
    На Celltica, WaitTillTheEnd и Biljarkata им се допаѓа ова.
  14. winnie02

    winnie02 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2021
    Пораки:
    314
    Допаѓања:
    1.726
    Пол:
    Женски
    Мене ова ми стои на blackfishing.
    Многу инфлуенсери го прават, за поголема популарност. Затоа што не е вообичаено пример на регионот во кој живеат афро фризура или слично и се што не е вообичаено добива повеќе внимание.
    Еве пример
    https://www.purewow.com/wellness/what-is-blackfishing

    Истото се дешава и со искосените очи на инста, ја стегаат косата, се сликаат со раката влечејќи го надворешниот агол итн.
     
    На Purplelilac, Bezimenka90 и The Saturdays им се допаѓа ова.
  15. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.241
    Допаѓања:
    166.063
  16. Celltica

    Celltica Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2020
    Пораки:
    4.234
    Допаѓања:
    27.790
    На темава имам да кажам дека многу ми смета хиперсензитивност од овој аспект. Сметам дека е во ред секој да ја цени традицијата и обележјата со кои се идентификува. Ама мислам дека живееме во свет каде само влакно во јајце се бара како да испаднеме навредени од нешто. Тој е мојот став за ова.
    Најлошо за плетенките и витканата коса кога ќе се фатат, како да се ексклузивно право на некоја раса.

    За мене е само една причина плус за сегрегација, наместо меѓусебна почит. Убавината на традициите и обележјата не е само за по дома и мене ми се допаѓа промовирањето на сечии носии, обележја, култура. А за инфлуенсерките што не знаеле за културата што ја прикажуваат, се согласувам, ама па очекувањата од некој кој е инфлуенсер ми се прилично мали и не очекувам некој степен на интелект од нив. Треба да се прашаме зошто масовно се следат искрено. Не сум видела нешто креативно и иновативно таму.
     
    На Gea, MeowMeow, Annath и 16 други им се допаѓа ова.
  17. Amellie13

    Amellie13 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    3.645
    Допаѓања:
    52.607
    Пол:
    Женски
    Не ми е ич проблем ако некој "украде" некои обележја од културата каде што припаѓам. Или некој од нашата култура "украде" обележје што е повеќе карактеристично за друга.

    Сметам дека светот стана пресензитивен и само бара било што да се навреди. Ова повеќе прави раздор отколку што обединува. Нема никој ексклузивно право на некакво обележје и со глобализацијата нормално е да се измешаат некои карактеристики.

    А тоа што инфлуенсерките прават нешто за слава и лајкови е друго.
    Ама една логична причина не ми текнува зошто црнкиња би се навредила ако белкиња носи такви плетенки, или обратно ако црнкиња сака со права коса да се носи.

    Нереално ми е да има вакви "проблеми" во 21ви век. Наместо да одиме напред, ние уште повеќе ќе се делиме меѓу себе.
     
    На CoverGirl10, Purplelilac, Bezimenka90 и 4 други им се допаѓа ова.
  18. Angie1432

    Angie1432 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 април 2019
    Пораки:
    7.267
    Допаѓања:
    37.089
    Пол:
    Женски
    Верски празници се ама секако претворени во комерцијала, така што ајде може да ги ставиме во рамки на културно присвојување.
    Пак, која е поентата со сила да се правиме Американци?Мора ли секое влијание од таму да се прифаќа и да го заменува тоа што веќе го имаме?

    Пред да речете, ама секој може да прави што сака, да, се подразбира, само често не се работи за индивидуални избори туку повеќе за масовно влијание од социјалните мрежи и јавни личности.

    Навредливо им е затоа што баш за традиционалните фризури биле / се дискриминирани и приморувани да ја исправаат косата за да бидат подобро прифатени.
    Ова од нивен аспект.
     
    На daylight му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Amellie13

    Amellie13 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    3.645
    Допаѓања:
    52.607
    Пол:
    Женски
    Како што рече некој погоре, за некои од нив секогаш ќе сме лоши колонизатори и привилегирани.
    Ама сега барем кога ги имаме истите права и обврски нека си се носи кој како сака.
    Доволно раздор имало порано, не мора сега и ова (не дека расизмот не постои сѐ уште, само не е како тогаш).
     
  20. sweet-cherry

    sweet-cherry Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 јануари 2011
    Пораки:
    3.537
    Допаѓања:
    28.794
    Пол:
    Женски
    Како што кажа некој погоре што очекуваме и ние од инфлуенсери што се би направиле за слава. Факт е девојкава е позната со видеото каде се правеше дека познава измислена манекенка :D
    Понатаму е излишно да зборуваме.

    Ама ајде сега и го отворив убаво профилот и разгледав. Природниот изглед и те како насочува дека има blackfishing, разликата е огромна.
    Screenshot_20210109_132513.jpg Screenshot_20210109_132522.jpg
    Вакви фотосесии во светот се осудувани, и неприфатени веќе. А cultural appropriation има низ цел свет не дека е само Марис, колку пати славните се извинуваат подоцна.

    Мене поентата ми беше оваа
    Ако бела девојка носи ваква фризура е слатко, убаво, прифатено а они уште се соочуваат со непријатни коментари.

    А да и што беше со мислењето погоре црнец не сте запознале па ќе зборите? :| Ако не си запознал црнец значи не постојат, немаат култура и слично? Окееееј.
     
    На Pixi5, Bezimenka90, The Saturdays и 1 друга личност им се допаѓа ова.