1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кумство

Дискусија во 'Свадба' започната од aNy-to, 3 септември 2010.

  1. zabec

    zabec Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 август 2014
    Пораки:
    101
    Допаѓања:
    357
    Нас ни беше без врска кумот и старосватицата да даваат толку пари. Затоа, се договоривме, само да купат платно и свеќи и да дадат поклон нормален. И кумот што ја купи тортата околу 1000 ден. Немаше никакви додатни подароци, бидермаери и сл. Во црква сами плативме се, албумчињата исто така.
     
  2. Neodlucna

    Neodlucna Популарен член

    Се зачлени на:
    30 септември 2010
    Пораки:
    854
    Допаѓања:
    1.051
    Сакам да приредам нешто интересно на кумчињата но немам идеја шти, дали подарок или нешто...имате ли идеја. Нема да има подароци, пари итн...чисто одење во црква и затоа сакам нешто уникатно да им подарам што ќе се памти. Значи гардероба, играчки и злато не се во игра. Мислев да им платам фотографирање професионално на крштевката и забавата после што мислите? Малку ми е просто, сакам поинтересно :D не знам ни јас што сакам. ХЕЛП.
     
  3. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.716
    Допаѓања:
    150.558
    Сум дарежлив човек и не се замара дали треба да даде. Ако сум се нафатила за нешто, не се правам на три и пол.
    Ама луѓето се смешни и малку се нервирам кога ме прават будала.
    Со свадбите за годинава завршив, кума, старосватица, придружба, што се не сум била.
    Арно ама идат нови и некој ме прави глупача, особено па кога ти кажува заостанати обичаи кои ти мораш да ги почитуваш, па уште и се вреѓа кога ќе му ја кажеш вистината.
    Не ми е севте, ама ваљда на различни места различно оди, ама слушавме и друг муабет... Со луѓето не сме во никакви дружби и е старо кумство. Идејата е жив печал на туѓ грб, ама ај.

    Нејсе...
    Јас знам дека вака оди тоа - кум плаќа во црква,со се платно, свеќи и дава поклон.
    Бидермаер дава девер со се чевлите.
    Прасе (мајко моја НАЈСЕЛСИОТ ОБИЧАЈ ВО СВЕТ, заедно со кокошката за зетот) фамилијата на зетот за кумот.
    Така?
     
  4. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.314
    Пол:
    Женски
    Мене бидермаерот кумата ми го купи а деверот кондурите. Кумот донесе торта и прасе, старосватот торта. А кокошката беше кај мене за зетот. Без врска ама такви се обичаите.
    Малку ова со музикантиве ме нервира, непотребно ги ставаат на трошок луѓето, ќе му свират одврзи го кесето и со саксафонот во уво се додека јадниов не му залепи покрупно од 500 па после се трга и преоѓа на следниот. Порано беа свекор, дедо, кум, старосват сега им свират и на женската половина, па кога ќе ги заредат, пола свадба поминало, дошло време за ручек. Затоа мислам најдобро младите да си направат музичка листа и да си ја пуштат на некој цд плеер или нешто слично, нека изнајмат озвучување и сите среќни.
     
  5. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.716
    Допаѓања:
    150.558
    Јас сум збунета.
    Не ми е севте и секој пат ме преправаат...
    Прошлиот пат немаше прасе, по договор, после тоа испадна на зетот му викале, леле срамота на кумот едно прасе ли не можевте?
    И кој како тој муабет му го свртел. После се изнагуглав, срам ме фати, и на многу места тоа го прочитав.
    Пусто прасе...
     
  6. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.793
    Допаѓања:
    65.509
    Пол:
    Женски
    Во многу краеви е различно, а и зависи од луѓето што ја прават свадбата. И кај нас кумот донесе прасе и торта, а бидермаерот беше од кумата, чевлите од деверот.
    Е сега, јас не сакав прасе, ама ете, на кумот му било мерак да има, па со мм се договараа за тоа. За да не испаднат недоразбирања најубаво е да се праша и да си биде со договор.
     
  7. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.716
    Допаѓања:
    150.558
    Да, тортата ја заборавив. Торта е а маст.

    Океј, благодарам на одговорите.
    Ова ќе биде... поголемо од преговорите во Пржино.
    Еве стигна и муабет дека кумот требало да ја купи невестата на врата, па да влезе она да му баци рака, па он да и залепи поголема банкнота. Е за ова па ептен прв пат слушам.

    Хехенце... овие не можеле кум да најдат, демек им значи старо кумство. Ручки од тупат. Тебе брат парите ти значат. Да се блиски окце нема да ми трепне, ама ова што сакаат да ме одерат... и со подсмеш како само ми набацуваат новини каде што чини пари, многу ми е пресмешно. Се осеќам како глупача, како да си прават муабет, абе што ни е гајле, ние да ги обричиме, и онака не се гледаме...

    Свадбава е на пролет, до пролет можда и ММФ ќе го вмешаат у адетите, не знам.
     
  8. imelda

    imelda Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    1.622
    Допаѓања:
    10.343
    Купувањето на невестата на врата некои уште го практикуваат од местото каде сум јас излезена. Ама еве толку краеви толку убичаи. Тебе ти кажале да си знаеш кумот и невестата ја купува на врата, прашај си на време колку се дава да не те заплуваат бабите. Кај нас не ја купува кумот невестата, туку младожењата, и не на невестата, туку со нејзините сестри/братучеди се пазари да му ја дадат. Парите колку за адет што се вика, неколку десет денарки, подава па те толку доста ли е, една по една дава додека се натегаат, тие многу е убава не ти ја даваме, тој па ај пуштете ме само да ја видам...

    Мора да има нешто интересно на видеото, само ора и чочеци е ептен монотоно :wasntme:
     
    На Glasna и kukla21 им се допаѓа ова.
  9. MilaP

    MilaP Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2015
    Пораки:
    2.150
    Допаѓања:
    53.143
    Пол:
    Женски
    Kaj nas kumot donese torta a kumata bidermaerot i poklon.Starosvatite poklon i torta,deverot poklon.Glupi mi se tie adeti kade kumot i starosvatot plakaat vo crkva,nie sami si plativme (t.e. moite i negovite) isto i za cevlite od deverot,pa sega ako jas si izberam cevli od 3000den ne e dolzen nikoj da mi gi plaka. Prasinjata mi se glupost toa go nemavme zasto mi e vlecenje na pari na kumot,domasnite mu nudat prase a kumot go plaka... (facepalm) (barem takvi se adetite vo tikvesijata),vo globala nie ne gi "pocituvavme" adetite si teravme kako sto nas ni odgovara,bez pogaci mesenje,bez zimanje na nevesta direk vo crkva,em zasteda na vreme,plus i pomali trosoci i za domasnite i za gostite
     
  10. Mrs.Bass

    Mrs.Bass Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2012
    Пораки:
    897
    Допаѓања:
    7.317
    кумовите купуваат торта и бидермаер, платно за во црква, и што треба во црква да се плати...толку!
     
  11. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.860
    Допаѓања:
    133.190
    Пол:
    Женски
    А зошто не ги одбиете штом не сте блиски?
    Пред некоја години едни луѓе дојдоа да ги канат моите за кумови. Дедо ми им бил на родителите кум на свадба, па им ги крстил децата па сеа требало татко ми на постарото да му биде кум. И едно 25 години никаков контакт немаа, на улица не си ни знаеја. Ја сретнува една жена мајка ми на улица и и вика здраво кумо спремај се за свадба. Значи закажана свадбата се организирано, и ти викат за 3 недели кумови треба да бидете и тоа кај некој што не го познаваш. Е така не може .. И фино лепо ги одбија.
     
  12. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.508
    Допаѓања:
    144.212
    И кај нас уште постои обичајот со купување на невеста. Па сестра ми со вереникот стално си прават шеги на ова. Кога вереникот ќе и заврши некоја работа ќе и каже ќе си платиш или да ти одбијам од вратата за сестра ти.:rofl: Вереникот мој знае да и каже на крај ти ќе треба да ми даваш пари за да ја земам сестра ти. Исто и прасето за кумот. Купување на бидермаер исто е обврска на кумот , а исто и купувањето на тортата. Премногу е , не дека не е , ама сепак е ствар на договор. Кај нас стариот кум веднаш се изјасни дека со драго срце ќе не венча со сите обичаи, да не сме ни помислиле на друг кум.
     
  13. Milla989

    Milla989 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2010
    Пораки:
    174
    Допаѓања:
    257
    Пол:
    Женски
    Јас и сопругот прифативме да бидеме кумови на негов другар. Сега во недела прават веридба. Сега по невестата сакале и кумовите да идат. Јас не знам за поклон што би било најдобро да се купи. Планирав постелнина за на спална. Нешто лично за нив двајца и еден букет. Што друго би земале за поклон?
     
  14. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.860
    Допаѓања:
    133.190
    Пол:
    Женски
    благо... некоа бонбоњера или некоја помала торта
     
  15. MilaP

    MilaP Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2015
    Пораки:
    2.150
    Допаѓања:
    53.143
    Пол:
    Женски
    Inaku i kumovite odat po nevestata,toa e normalno,postelninata ti e dobar poklon ili pak pizami za dvajcata mozes da zemes,ili nekoja kolekcija toa se nosi,blago i buket.
     
  16. Reinosa

    Reinosa Активен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2015
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Здраво женички..
    Најверојатно тука треба да пишам пошто се работи за темата кумство-кумови..Ми треба совет од вас,па и некое решение ако може да се изнајде.
    Мојот проблем е тоа што во април треба да правиме крштевка и роденден,меѓутоа со кумовите не комуницираме скоро 2,5год,проблемот не го знам во целост,само знам дека мм со кумот нешто многу ја спукале,а и онака не бевме нешто блиски.
    Мм е човек што попушта,може и некогаш да го навредат ама преминувал,сега овде е нешто поголемо што неќе да чуе да се смири,јас иницирам,наговарам да се јави,да се смират,да премине преку нивната кавга,ама секогаш завршува со кавга меѓу нас.

    Јас кумовите прв пат ги запознав пред да се земеме со мм(кумот е другар и колега на мм),и се на се 10пати дали сум ги видела за 5год колку сум во брак.И сега се нервирам кој ке ми го крсти детево,ај 1 ми го крстија,ама сега за 2-кој?
    Знам дека кумство не е убаво нити да се одбие,нити да се поништи,и сега што да правам?

    Добивам разни совети-разговарај со маш ти,нека премине преку тоа,нека се смири со кумот,или пак ти јави се на кумот без да знае маш ти,ништо од ова-кај смеам да се јавам позади грб да му работам,ем ке се искараме,ем ке ми ја покаже вратата..Тој кога ке прекине нешто,прекинато е засекогаш.
    Бев и во црква прашав поп,тој ми рече-може и др.некој да го крсти бебето,ама со благослов од кумот.
    Јас многу се нервирам,пошто ги почитувам овие врски,но мм неќе да премине преку тоа па за било каква врска да се работело.. Нема шанси пак да разговарам со мм,тој веќе не сака да збори за овој проблем..

    Што да правам сега?:|:|
     
  17. PUPICA

    PUPICA Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 јануари 2015
    Пораки:
    3.013
    Допаѓања:
    96.959
    Пол:
    Женски
    I nie imavme slicna situacija.
    Nov kum i cao prijatno.
    Toa ne e nikakov grev,vo zivotot se biva...
    Pobedno e da se smirat,reda radi,i pak po staro ili uste poloso.
    Nie se konsultiravme so pop i rece nisto strasno,toa e toa...
     
    На didisi и Glasna им се допаѓа ова.
  18. Reinosa

    Reinosa Активен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2015
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Да во ред етоа,и ние ке бараме нов кум,ама мене без благослов од кумот не ми иде,дали вие отидовте го прашавте или само си ја завршивте работата со новиот кум?
     
  19. PUPICA

    PUPICA Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 јануари 2015
    Пораки:
    3.013
    Допаѓања:
    96.959
    Пол:
    Женски
    Ne go prasavme,taman rabota,ke izbiese Treta Svetska vojna...zgora na se,nie sme so cista sovest,drugata strana bese vinovna za toa sto se sluci.
     
    На didisi и Glasna им се допаѓа ова.
  20. Reinosa

    Reinosa Активен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2015
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    леле како кај нас,важно и нас ни е чиста совеста...фала ти
     
    На didisi и PUPICA им се допаѓа ова.