1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кумство

Дискусија во 'Свадба' започната од aNy-to, 3 септември 2010.

  1. mal.ecka

    mal.ecka Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    9.252
    Допаѓања:
    124.696
    Ние ќе правиме свадба,имаме стара кума која уште одамна кажала дека не може веќе да оди кума зошто е стара и болна,но јас сепак сакав да ја прашаме како би ми била совеста чиста.Има само ќерки,па мислав дека можеби некоја од нив сака да биде кума,се јавивме кај неа ни даде благослов да бараме други кумови.Јас знам дека без благослов од старите не смее да се бараат други кумови.
     
  2. PUPICA

    PUPICA Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 јануари 2015
    Пораки:
    3.013
    Допаѓања:
    96.959
    Пол:
    Женски
    Znaci kaj vas e poinakov slucajot.
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  3. mal.ecka

    mal.ecka Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    9.252
    Допаѓања:
    124.696
    Точно,но од мала ми кажувале дека не се откажувааат кумовите,тој крштениците смее да ги откажи а крштениците кумот не.
    Исрекено мене би ме јадела грижа на совеста.Можеби затоа што знам неколку случаеви кои не завршиле добро.Секој си има свое право само споделуваме мислења.
     
  4. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    Јас бев старосватица кај блиски пријатели, но бидејќи со кумот ги прекинаа односите ме прашаа дали јас би ги крстила децата и така и направивме.
     
    На VladeMila му/ѝ се допаѓа ова.
  5. VladeMila

    VladeMila Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2015
    Пораки:
    430
    Допаѓања:
    8.515
    Пол:
    Женски
    И мојот случај е скоро сличен,ке мораме др.кум да си бараме..
     
  6. Reinosa

    Reinosa Активен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2015
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Женичи ве молам за уште едно мислење.Пошто пишав во претходниот пост дека немаме веќе контакт со кумовите,ќе си најдеме друг.
    Е сега дали е во ред да ги прескокнам старосватовите..моја замисла беше малото да го крсти сестрами,значи све на наш трошок-црква,облека за малово,само некој да го држи во црква,а и од сестрами не ми е срам,ќе им купам нешто поефтино на сите 4..додека старосватовите т.е.старосватицата(супер стоиме)ми кажуваше дека многу се заглавени испотрошени-реновираа,доградуваа и не сакам да ги ставам во трошок,а и со нив малку поскапичко ке поминам(и таму се 4)..а не сум нешто многу да се расфрлам..
    Ве молам за совет
     
    На VladeMila му/ѝ се допаѓа ова.
  7. jacqueline.s

    jacqueline.s Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    3.878
    Допаѓања:
    19.047
    Пол:
    Женски
    Само да знаете дека тоа со кумството е измислено од народот... дека кум не се откажувал. Во црква ич не им е важно кој ти е кум, само важно е да е крстен православен христијанин. Ние имаме разговарано со свештено лице, и ни беше кажано дека тие адети се измислени од народот и немаат врска со православието, во смисла - во ред е да си го почитуваш и каниш стариот кум, ама тоа не значи дека ако си земеш нов кум ќе те казни Господ и ќе гориш во пеколот. Една форумџика погоре рече ако се земело нов кум не било на арно. Кај нас поарно здравје. Кумата моја била прва другарка на мајка ми, уште ден денес си живееме, и еве не не казнил Господ, и моиве не се разведени, јас не умрев, не се разболив и незнам што. Ние за кум си зедовме другар на мм, и еве гледам не сме казнети уште, арно си е се... Смешно е несреќите на луѓето да ги поврзуваме со одбирањето на кумот. Јас знам многу несреќни во брак и со деца што го имале стариот кум, па зарем да им правам шубиња на луѓето да не одбираат стар кум????
     
    На didisi, SummerGirl, princess5 и 5 други им се допаѓа ова.
  8. Mrs.Cuper

    Mrs.Cuper Популарен член

    Се зачлени на:
    10 август 2011
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    2.553
    Пол:
    Женски
    Несмееш за кум/а да одбереш некој што ти е во крвно сродство, а исто така и старосватите неможат да го крстат малото, сепак тие си се старосвати.
     
  9. Reinosa

    Reinosa Активен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2015
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Јас прашав во црква и попот ми рече дека било кој може да го крсти малото..
     
    На jacqueline.s му/ѝ се допаѓа ова.
  10. jacqueline.s

    jacqueline.s Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    3.878
    Допаѓања:
    19.047
    Пол:
    Женски
    Точно е дека може крвно срдоство да биде кум. Ако си ја знаете религијата, ќе знаете дека Св. Јован Крстител му бил братучед на Исус, а тој го крстил и се смета за негов кум. Не слушајте баби, прашајте си поп.
     
    На Miss666, elena.mak, SummerGirl и 3 други им се допаѓа ова.
  11. JollyGirl

    JollyGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    6.108
    Допаѓања:
    75.389
    Пол:
    Женски
    И јас мислам било кој може да го кристи, пошто ете има многу примери од порано кога имале 6-7 деца, најмалото кога ќе се роди обично најстариот брат/сестра го крштевало.
    Исто пример и за мајка ми, во последен момент откажале кумовите, а се било спремно за крштевка и баба и (мајка на мајка и) ја крстила.
    Мислам нема врска дали сте во крвно сродство.
     
    На SummerGirl, VladeMila и jacqueline.s им се допаѓа ова.
  12. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    На крштевка никој од црквата не прашува за сродство или старо/ново кумство, само дали кумот е крстен.
     
    На SummerGirl, VladeMila и jacqueline.s им се допаѓа ова.
  13. Mrs.Cuper

    Mrs.Cuper Популарен член

    Се зачлени на:
    10 август 2011
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    2.553
    Пол:
    Женски
    Јас и прашав поп затоа ви кажав. Али ете секој поп различно кажува.
     
  14. MacaLove

    MacaLove Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2011
    Пораки:
    2.399
    Допаѓања:
    6.337
    Ќе може ли некоја феминка што била кума да ми каже што поточно прави кумата во црква, освен дека треба да го држам детето, ништо друго не знам, па да не се избламирам. :D
     
  15. elcezelce

    elcezelce Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2011
    Пораки:
    3.116
    Допаѓања:
    20.936
    Пол:
    Женски
    Здраво сакам да прашам ,ке бидеме кумови со дечкото ...па ме интересира освен свеќи материјал ,црква плакање ,бидермаер ,торта ... друго нешто имаме ли обврска да носиме ? Слушнав дека некој носеле и бомбончиња во црква со жито и паричка ...треба ли и јас да правам такви ?
    Поздрав
     
  16. Mrs.Cuper

    Mrs.Cuper Популарен член

    Се зачлени на:
    10 август 2011
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    2.553
    Пол:
    Женски

    Па како сакаш, јас кога бев кума носев и фрлав во црквата кога вртеа и плус кога излегоа надвор. Заедно со мене фрлаше и свекрвата. Прашај ја кумашинката најубаво што ќе ти рече, мојата ми рече како сакаш :)
     
  17. AudreyH

    AudreyH Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2013
    Пораки:
    256
    Допаѓања:
    212
    ВЕ МОЛАМ идеи некои, креативни за канење на кум/старосватица! :D
     
  18. princess5

    princess5 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 април 2010
    Пораки:
    4.868
    Допаѓања:
    34.155
    Пол:
    Женски
    Се сложувам со тебе старо со вековикумство го венчал братму се развеле... кумата уште од почетокот незадоволна со даровите за возврат од невестата за свадба крстевки... и сеа кога ние би правеле свадба да сме ги прашале дали сакаат да ни се кумови..? епа искрено јас не ни помислувам но како да му објаснам дека во ред е да ги покани но немора истте да не венчаат а тоа што со години не контактираат е плус... сОВЕТ???
     
    На MilaP му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Maarina

    Maarina Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2012
    Пораки:
    171
    Допаѓања:
    165
    Пол:
    Женски
    Srcki malku pomos. Kuma sum, pa da si prasam da ne zaboravam nesto
    Ukraseni sveki
    Materijal (kolku metra i kakov)
    Krpa golema
    Bomboni za frlanje
    Ukras za kosa za nevestata
    Torta
    Pogaca
    Vino
    Blago
    Cveke
    Plakanje vo crkva
    Da ne ima nesto plus, konkretno za Bitola pras
     
  20. Pocahontas.

    Pocahontas. Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2015
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    14
    Пол:
    Женски
    Девојки, сега треба да бидам кума па ако ако може да ми кажете колку метри треба да биде материјалот и дали треба да ја прашам невестата каква боја сака? и дали знаете како се движат цените на бонбоните што треба да се фрлаат во црква? и да ми предложите од каде да ги порачам :)