1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кумство

Дискусија во 'Свадба' започната од aNy-to, 3 септември 2010.

  1. ssweety

    ssweety Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2014
    Пораки:
    552
    Допаѓања:
    1.494
    Пол:
    Женски
    Пред се треба да ја прашаш невестата какво материјалче сака бидеќи таа после венчавката ќе си сошија нешто, исто така и ќе се договорите колкаво да биди. А и да прашаш Во продавница за штоф ќе ти кажат. Но некни гледав на една свадба кумата имаше мн убава крпа (голема) со извезани нивни иминја.
    А за бонбоните зошто да фрлаш толку пари кога можиш дома да си ги направиш. (ако имаш време )иначе во секоја цвеќара прават.
     
  2. toogood

    toogood Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    2.126
    Допаѓања:
    12.324
    Kako go zaredi.
    Ostana uste da im ja platis svadbata.
    Ne nemam sala.
    Nekoj te kani da mu bides kuma ili da mu napravis svadba.

    Do kade otisle rabotive, Ccccccc
    Lugeto izmisluvaat obicai samo od alcnost. Kao adetot e takov, a jas ne, nesakam nisto.(facepalm)
     
    На Nausicaa му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.557
    Допаѓања:
    171.453
    Пол:
    Женски
    Можеби затоа што тоа се обичаи кои барем 100 години постојат? :^) И обичаите ви сметаат, Бог да чува..и да брани :doh:
    Кој сака нека прави свадба со обичаи, кој сака без, нека прави без..
    Кој се нафаќа да биде кум/а, уште однапред ги знае обичаите, НЕ СЕ денес измислени!!!
     
    На maichka, Espadrila, Glasna и 3 други им се допаѓа ова.
  4. jacqueline.s

    jacqueline.s Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    3.857
    Допаѓања:
    18.985
    Пол:
    Женски
    Сметаат, кога коштаат цело богатство. Тие адети се измислени од луѓето и немаат врска со православието и кумството. Ако не ви донеси кумот и благо, и торта, и шноли, и поклони, вина, и без да лепи илјадарки на музиката ќе ви пропадни бракот, а? Што побогат и подарежлив кумот, поубав ќе ви е бракот? Од вакви алчности, адети биле, луѓе кредити креваат за кумови.... срамота
     
    На gjoker4e, kikin, kristii и 5 други им се допаѓа ова.
  5. Bezopasna2002

    Bezopasna2002 Активен член

    Се зачлени на:
    29 март 2017
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    14
    Пол:
    Женски
    Kazi mu na maz ti on da si go resi problemot, namesto ti da mu ja mislis. Nemora da se smiruva, neka si zeme blagoslov od stariot kum i barajte drug kum.
     
    На Aleksandar1212 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Aleksandar1212

    Aleksandar1212 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 август 2016
    Пораки:
    1.106
    Допаѓања:
    7.677
    Пол:
    Машки
    Видете вака... кумството е вака по традиција со давање поклони уште од времето кога немало кредити да се креваат. Сепак Кум е Кум и е најголема рода шо се вели на младенците. Животот на младенците кои заедно зачекориле во светот почнува од Кумот. Потоа Кумот ви дава име кое вие го употребувате цел живот. Да кумството е скапо и свето.
     
    На ♡BuBaLe♡ му/ѝ се допаѓа ова.
  7. mimidjon

    mimidjon Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2010
    Пораки:
    1.319
    Допаѓања:
    2.320
    Koga decata gi krstevaa popot rece deka kumot e toj sto treba da se grizi za decata sekako posle roditelot.Nemora skapi pokloni koj rekol skapi pokloni toa nie si.go izmislivme pogaca zamesi doma materjalce obicni.bonboni ne bi.kostalo celo bogatstvo
     
    На jacqueline.s му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Bride to be

    Bride to be Активен член

    Се зачлени на:
    19 мај 2017
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    zdravo na site sakam da prasm sto se treba da pravi kumot i kolku plaka vo crkva?
     
  9. macka91

    macka91 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 ноември 2013
    Пораки:
    3.569
    Допаѓања:
    63.958
    Пол:
    Женски
    Кумот треба да се весели само друго ништо. Шала на страна, се плаќа 2000 ден. Друго што треба е материјал, свеќи, бонбони за фрлање и торта.
     
    На kikin му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Jana87

    Jana87 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 мај 2016
    Пораки:
    247
    Допаѓања:
    6.399
    Пол:
    Женски
    Зависно од типот на свадбата класична со адети или помодерна и секако договорот со млдоженците. За во црква јас еве пр бев старосватица не плаќав а ниту кумот плакаше, младите претходно си го има тоа средено. Исто ни напомнаа да не носиме свеќи украсени тие ги имаа украсено да одговараат со бидермаерот и китенките. Во црква само платно носеше кумот, исто и јас. Кај невестата цвеќе само, бонбони за частење во матично и главниот поклон нели дали во плик дали нешто купено во договор со младоженците. Торта исто не носеше кумот, јас знаев дека треба па носев ама ни нему никој не му замери:)
    Доколку е класична свадба со адети кумот треба да носи свеќи, платно и да плати во црква околу 2000 ден. Плус поклон нели, цвеќе, торта, бонбони и да се весели и да става пари на музичарите пошто нели главен е по него одат :D Негде знам дека го купува и бидермаерот.
     
  11. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.495
    Допаѓања:
    144.177
    Кај мене баш така беше.
    Кумот не беше задолжен за ништо, само да се весели. :)
    Мислам дека само во црква платија со свекор ми по пола и толку. Торта, бидермаер, материјал се јас си купив.
     
    На candy.cane, macka91 и Jana87 им се допаѓа ова.
  12. ph.orhideja

    ph.orhideja Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јануари 2011
    Пораки:
    1.330
    Допаѓања:
    47.735
    Пол:
    Женски
    Женски имам едно прашање.

    Кумот знам дека носи торта на свадба.
    Но последен пат кума бев пред неколку години и не знам како е сега,дали е тоа свадбената торта која ја сечат младите во ресторанот или тоа си зависи од ресторанот каде ќе ја прават веселбата.
    Како е во повеќето ресторани?
    Слушнав дека тортата,свадбената требало да биде од кумот,па затоа да ве прашам.
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  13. mal.ecka

    mal.ecka Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    9.247
    Допаѓања:
    124.624
    Даваат да се сечи торта од салата,потоа се сечат другите торти...барем кај нас беше така.
     
    На ph.orhideja му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Rebecca_R

    Rebecca_R Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2016
    Пораки:
    3.083
    Допаѓања:
    55.708
    Пол:
    Женски
    На сите свадби на кои сум била јас има три торти: една од младите, една од кумовите, една од старосватовите. Исто, на најголем дел од свадбите, кумот и старосватот носат и прасе (овај бише). :D
     
    На ph.orhideja му/ѝ се допаѓа ова.
  15. ph.orhideja

    ph.orhideja Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јануари 2011
    Пораки:
    1.330
    Допаѓања:
    47.735
    Пол:
    Женски
    Фала ви женски,кога ми спомнаа дека свадбената торта ја носел кумот,ми се заврти во глава,ќе требаше да нарачувам торта од 300 парчиња.:drunk:

    А прасето го заборавив,со јаболка во уста:D.
     
    На Rebecca_R му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Rebecca_R

    Rebecca_R Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2016
    Пораки:
    3.083
    Допаѓања:
    55.708
    Пол:
    Женски
    Најдобро е да збориш со младите, прашај ги како планираат. Ама сигурна сум дека на сите свадби кај што сум била, имало 3 торти.
    Инаку, не ти треба толкава торта, онаа на младите е најголема, на сведоците се помали. Во принцип никогаш не ги сечат целите торти, нели, на крајот на вечерта се сечат тортите и оние гости кои сакаат, доаѓаат до главната маса и си земаат торти. Во самата порција има десерт за секој гост (преку лето најчесто сладолед).
     
    На ph.orhideja му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Emy867

    Emy867 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2014
    Пораки:
    4.198
    Допаѓања:
    93.431
    Орхидеја, младите нека прашаат во ресторанот. Некои ресторани не дозволуваат внесување торти од надвор (заради хасап систем), така да они соработуваат со нивни проверени слаткари и тие ја обезбедуваат големата торта која се сече по вечерата. Затоа, прво тоа нека проверат па после договорете се што вие ќе носите.
     
    На Justicija и ph.orhideja им се допаѓа ова.
  18. ph.orhideja

    ph.orhideja Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јануари 2011
    Пораки:
    1.330
    Допаѓања:
    47.735
    Пол:
    Женски
    Ќе се договориме,тоа сигурно,ама сакав да си прашам какви искуства имате.

    И кога веќе почнав да прашувам,да проверам.
    Торта,бидермаер,свеќи и платно за во црква,китење на кола,поклон во плик.Да не заборавив нешто?
     
  19. Rebecca_R

    Rebecca_R Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2016
    Пораки:
    3.083
    Допаѓања:
    55.708
    Пол:
    Женски
    Тоа заборавив да споменам, на некои места не е дозволено внесување торти од надвор.
    Инаку - тоа е. И бишето што го споменав, повторно доколку салата дозволува да се внесе.

    За китење на кола не сум слушнала, освен ако не сте вие 4ца (според не кои обичаи и деверот се вози во колата со невестата), па вие да ја китите својата кола.
    За бидермаерот исто не сум знаела дека е од кумот/ кумата, јас знам дека сведоците носат букет цвеќе и пиење. :)
     
    На ph.orhideja му/ѝ се допаѓа ова.
  20. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.688
    Допаѓања:
    322.229
    Дозволуваат внес на торти и бишиња ако им однесеш деклатација.
     
    На mal.ecka и ph.orhideja им се допаѓа ова.