1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кумство

Дискусија во 'Свадба' започната од aNy-to, 3 септември 2010.

  1. sanjaeva

    sanjaeva Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.389
    Допаѓања:
    87.636
    Кумaтa си планира свoјaтa кoлa дa јa нaкити, не нa млaденците.
    Oрхидејa свaдбaвa aпaнсaс излезе? Некaкo oдеднaш убрзaнo се спремaш.
     
    На Lilit, mal.ecka и ph.orhideja им се допаѓа ова.
  2. Emy867

    Emy867 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2014
    Пораки:
    4.222
    Допаѓања:
    93.769
    Тоа е што си набројала, плус бонбони со пченица за префрлање преку младите кога ја напуштаат црквата после венчавката. Ако го има тој адет кај вас...

    [​IMG]
     
    На mal.ecka и ph.orhideja им се допаѓа ова.
  3. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.101
    Допаѓања:
    37.575
    Пол:
    Женски
    Овде кај нас прасето е од ресторанот, бидермаерот не го купува кумот и си ја украсува својата кола, а ако се заедно со младоженците во иста кола не знам кој плаќа. Во секој град различни обичаи има. Знам дека кумот плаќа во црква одредена сума, купува платно за во црква, торта за во ресторанот, бонбончиња за пред вратата од црквата кога излегуваат заедно со младоженците. Во главно тоа е.
    Свеќите ги дава црквата кога се плаќа.
     
    На L.i.n.a.a и ph.orhideja им се допаѓа ова.
  4. ph.orhideja

    ph.orhideja Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јануари 2011
    Пораки:
    1.332
    Допаѓања:
    47.812
    Пол:
    Женски
    Не баш апансас,очекувано беше,ама само месец дена однапред ни кажаа за датум,па така да брзо ми дојде.
    Јас знам дека кумот ги вози младенците,така беше и јас кога правев свадба кумот не возешеи кога сме биле кумови ние ги возевме младите.

    Еве на ова ќе заборавев,знам јас дека вие сте тука.Другарки за се.
     
    На sanjaeva, Rebecca_R и Emy867 им се допаѓа ова.
  5. Emy867

    Emy867 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2014
    Пораки:
    4.222
    Допаѓања:
    93.769
    Другарки ами како :).
    Орхидеја и да не ги вози кумот младенците (тоа е пак по договор со нив, нели), кумовата кола треба да е украсена.
     
    На ph.orhideja му/ѝ се допаѓа ова.
  6. simonka93

    simonka93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 март 2012
    Пораки:
    3.243
    Допаѓања:
    72.624
    Кај нас, тортата најчесто ја носат дома кај зетот, обврска на кумовите се: за во црква- свеќи, платно и пченицата со парички и бонбони, и плус плаќа дел од парите за венчавката
    Бидермаерот е од деверот/побратимот
     
    На Rebecca_R и ph.orhideja им се допаѓа ова.
  7. Viktorijaaa5

    Viktorijaaa5 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 октомври 2013
    Пораки:
    5.353
    Допаѓања:
    83.761
    Пол:
    Женски
    Јас знам дека невестинската торта е од кумот освен ако самиот ресторант тоа го има во понудата па нема да треба.
    И бидермаерот за невестата е од кумот,кумот ги вози младенците па кумовата кола е украсена.
    Барем кај нас беша така,секаде е разно.Најубаво да се седне со младенците и да се договори се без нешто да се испушти :)
     
    На ph.orhideja му/ѝ се допаѓа ова.
  8. mal.ecka

    mal.ecka Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    9.255
    Допаѓања:
    124.735
    Кај нас сами си ја плативме невестинската торта,имаше торти од законџиите и поблиските роднини.
    Кога ја сечевме тортата беше од салата,потоа ги сечеа другите торти колку имаше потреба.
    Се возевме во колата кај деверот,од кумот нормално си беше украсена.Секаде различни адети...
     
    На ph.orhideja му/ѝ се допаѓа ова.
  9. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.509
    Допаѓања:
    144.213
    @ph.orhideja тортата кај нас невестинска(главна) е од кумот. Други нема. Ама кај нас. Изгледа сепак е по договор. Јас си ја платив сама и се останато што спомена , ама тоа пак по моја иницјатива.

    А прасето е од младенците за кумот.
    Ама ние ни тоа немавме. Оти и они не сакаа, а ни ние.
    Не ми се допаѓа чинот.

    На крај се е ствар на договор ако двете страни се разумни и има место за компромис.
     
    На Arthur и ph.orhideja им се допаѓа ова.
  10. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.716
    Допаѓања:
    150.560
    Кумот не е нужно да ви вози младенците. Младенците ги вози тој со најубавата кола. :D
    Е на кумот ако е најубава тоа друга работа.
    Бидермаерот е од деверот. Барем на свадбите кај што сум била и ко гостин и ко кума. И од краиштата на моите чевли и бидермаер се од девер.
    Според мене ако сме толку модерни како поштуеме традиција кога треба вишак пари да се дадат?! |(
    Од кум не би очекувала ништо, сем чест.
    Бишето е такоѓе вишак, дури накај глупо. Ама со прашање, може ќе им значи, ама не му ја разбирам симболиката.
    Бонбончињата во црква е нешто што мора и плаќањето (освен ако ви речат дека сами ќе си платат, сум била кума и на таква и на таква свадба). Тортата од кумовите не е големата, по ваша желба каква и колкава. Убави торти ко за свадба од кум се од 50 е нагоре. Примаат со декларација задолжителна.
    Како и да е, поклонот најбитен, од 300 е подоле не е...би скратила на бише, би им ги ставила во плико, впрочем така и направив.
     
    На EuHenIa, ph.orhideja, Rebecca_R и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.509
    Допаѓања:
    144.213
    Ние сами се возевме , во нашата кола.
    Никој за ништо не задолживме.
    Само да се појават гостите.

    Ете тука прочитам прасето од кумот. Кај нас е од младоженецот за кумот. Очигледно секој крај е различно.
     
    На EuHenIa, TutiFuti, ph.orhideja и 3 други им се допаѓа ова.
  12. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.861
    Допаѓања:
    133.210
    Пол:
    Женски
    Зависи од кој крај си а и во договор со младоженците

    Кај нас торта, бидермаер, платно за во црква, свеќи, е од кумовите, прасето е од младоженците за кумовите.
    Кола кумот ако сака си ја украсува, ако не никому ништо. Во иста кола се возат младоженците и деверот и било кои други двајца или во последно време младоженците сами па другите како ќе се организираат така.
    Се мислам дека кај вас тортата е гратис од хотелот или е вклучена во цената на порциите младоженците само бираат каква сакаат. Сепак договорете се убаво со младоженците што како да нема после муабети зад грб што требало што не.
     
    На ph.orhideja му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.716
    Допаѓања:
    150.560
    Муабети на сметка на кум секако ќе има, небаре он сам им рекол да им е кум.
    Далеку е од идејата што дури и американците ја почитуваат, кум=семејство. Кај нас е кум=пари, интерес, почитта треба да е поголема од кумот према младите, него ли обратно.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  14. kikin

    kikin Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    4.211
    Допаѓања:
    13.861
    Пол:
    Женски
    И ние сами се возевме, така сакавме. :)
    Прасиња кај нас немаше.
    Бидермаер е од кум, од девер чевлите.
    Кумови сме сега на велико се спремам. Бомбони правам. Материјал купив. Торта се договоривме младите сами ќе си ја купат, јас ќе однесам некое тортуле. Свеќи за во црква ќе украсам. Погача, вино, поклонче...е ве читам напред и не Знам за кај му е крпата на кумот?
     
  15. Џиџи91

    Џиџи91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2018
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    142
    Пол:
    Женски
    Едно прашање и ваше мислење дали на старејкото и старејковицата се вика кум/кума
     
  16. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.101
    Допаѓања:
    37.575
    Пол:
    Женски
    На старејкото викам кумче, а старејковицата по име си ја викам.
     
  17. Мариаа.

    Мариаа. Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2016
    Пораки:
    3.239
    Допаѓања:
    24.020
    Пол:
    Женски
    Не најдов тема каде да го поставам прашањево.
    Вие на вашите кумови за нивна свадба што им купивте или колку пари им дадовте?
     
  18. little-girl

    little-girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 август 2011
    Пораки:
    98
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    Хелооооу.....вакеее ...ја сум идна кумаа, иии како изненадувањее кумашинитее одлучија свадбата да ја праваат во два дела на различен датум...првиот дел во црква- Св.Јован Бигорски и кафана каде ке бидат законските и најблиските, а вториот дел -Везилка Скопје кај шо ке бида сите поканетии и друштво и се ( од Тетоо смо) и тоа во различни денови... е сега...
    -Како ида обичаите во св.Јован Бигорски? -Далии наплаќаат таму нешто или не ( пошо сме чуле дека не наплаќаат за крштевка и венчавка) ? -Далии мојата должност е да и носам два бидермаери со оглед на тоа што треба да има бидермаер и во црква и во ресторан? -Дали обичаите се исти како и секаде со бонбончиња
    жито и парички фрлање после излез од манастирот од страна на кумата? ( за материјал не прашувам пошо секаде мора да има) акоо нешто сум заборавила потсетете ме :D:D:D
     
    На didisi му/ѝ се допаѓа ова.
  19. abc1234

    abc1234 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 март 2013
    Пораки:
    703
    Допаѓања:
    1.636
    Пол:
    Женски
    Sto se nosi koga treba da odat da se kanat kumovite?
     
  20. didisi

    didisi Популарен член

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    1.969
    Допаѓања:
    3.680
    Rakija i blago
     
    На Cinderfakinrella му/ѝ се допаѓа ова.