Кумство

Дискусија во 'Свадба' започната од aNy-to, 3 септември 2010.

 1. sanjaeva

  sanjaeva Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 февруари 2011
  Пораки:
  3.126
  Допаѓања:
  85.292
  Кумaтa си планира свoјaтa кoлa дa јa нaкити, не нa млaденците.
  Oрхидејa свaдбaвa aпaнсaс излезе? Некaкo oдеднaш убрзaнo се спремaш.
   
  На Lilit, mal.ecka и ph.orhideja им се допаѓа ова.
 2. Emy867

  Emy867 Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 јануари 2014
  Пораки:
  1.746
  Допаѓања:
  62.111
  Тоа е што си набројала, плус бонбони со пченица за префрлање преку младите кога ја напуштаат црквата после венчавката. Ако го има тој адет кај вас...

  [​IMG]
   
  На mal.ecka и ph.orhideja им се допаѓа ова.
 3. forumce

  forumce Популарен член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2017
  Пораки:
  4.041
  Допаѓања:
  20.570
  Пол:
  Женски
  Овде кај нас прасето е од ресторанот, бидермаерот не го купува кумот и си ја украсува својата кола, а ако се заедно со младоженците во иста кола не знам кој плаќа. Во секој град различни обичаи има. Знам дека кумот плаќа во црква одредена сума, купува платно за во црква, торта за во ресторанот, бонбончиња за пред вратата од црквата кога излегуваат заедно со младоженците. Во главно тоа е.
  Свеќите ги дава црквата кога се плаќа.
   
  На L.i.n.a.a и ph.orhideja им се допаѓа ова.
 4. ph.orhideja

  ph.orhideja Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јануари 2011
  Пораки:
  1.110
  Допаѓања:
  44.792
  Пол:
  Женски
  Не баш апансас,очекувано беше,ама само месец дена однапред ни кажаа за датум,па така да брзо ми дојде.
  Јас знам дека кумот ги вози младенците,така беше и јас кога правев свадба кумот не возешеи кога сме биле кумови ние ги возевме младите.

  Еве на ова ќе заборавев,знам јас дека вие сте тука.Другарки за се.
   
  На sanjaeva, Rebecca_R и Emy867 им се допаѓа ова.
 5. Emy867

  Emy867 Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 јануари 2014
  Пораки:
  1.746
  Допаѓања:
  62.111
  Другарки ами како :).
  Орхидеја и да не ги вози кумот младенците (тоа е пак по договор со нив, нели), кумовата кола треба да е украсена.
   
  На ph.orhideja му/ѝ се допаѓа ова.
 6. simonka93

  simonka93 Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 март 2012
  Пораки:
  2.159
  Допаѓања:
  58.399
  Кај нас, тортата најчесто ја носат дома кај зетот, обврска на кумовите се: за во црква- свеќи, платно и пченицата со парички и бонбони, и плус плаќа дел од парите за венчавката
  Бидермаерот е од деверот/побратимот
   
  На Rebecca_R и ph.orhideja им се допаѓа ова.
 7. Viktorijaaa5

  Viktorijaaa5 Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 октомври 2013
  Пораки:
  4.122
  Допаѓања:
  67.378
  Пол:
  Женски
  Јас знам дека невестинската торта е од кумот освен ако самиот ресторант тоа го има во понудата па нема да треба.
  И бидермаерот за невестата е од кумот,кумот ги вози младенците па кумовата кола е украсена.
  Барем кај нас беша така,секаде е разно.Најубаво да се седне со младенците и да се договори се без нешто да се испушти :)
   
  На ph.orhideja му/ѝ се допаѓа ова.
 8. mal.ecka

  mal.ecka Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 декември 2010
  Пораки:
  3.151
  Допаѓања:
  42.378
  Кај нас сами си ја плативме невестинската торта,имаше торти од законџиите и поблиските роднини.
  Кога ја сечевме тортата беше од салата,потоа ги сечеа другите торти колку имаше потреба.
  Се возевме во колата кај деверот,од кумот нормално си беше украсена.Секаде различни адети...
   
  На ph.orhideja му/ѝ се допаѓа ова.
 9. duffi

  duffi Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 април 2011
  Пораки:
  9.329
  Допаѓања:
  114.649
  @ph.orhideja тортата кај нас невестинска(главна) е од кумот. Други нема. Ама кај нас. Изгледа сепак е по договор. Јас си ја платив сама и се останато што спомена , ама тоа пак по моја иницјатива.

  А прасето е од младенците за кумот.
  Ама ние ни тоа немавме. Оти и они не сакаа, а ни ние.
  Не ми се допаѓа чинот.

  На крај се е ствар на договор ако двете страни се разумни и има место за компромис.
   
  На Arthur и ph.orhideja им се допаѓа ова.
 10. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  7.447
  Допаѓања:
  98.237
  Кумот не е нужно да ви вози младенците. Младенците ги вози тој со најубавата кола. :D
  Е на кумот ако е најубава тоа друга работа.
  Бидермаерот е од деверот. Барем на свадбите кај што сум била и ко гостин и ко кума. И од краиштата на моите чевли и бидермаер се од девер.
  Според мене ако сме толку модерни како поштуеме традиција кога треба вишак пари да се дадат?! |(
  Од кум не би очекувала ништо, сем чест.
  Бишето е такоѓе вишак, дури накај глупо. Ама со прашање, може ќе им значи, ама не му ја разбирам симболиката.
  Бонбончињата во црква е нешто што мора и плаќањето (освен ако ви речат дека сами ќе си платат, сум била кума и на таква и на таква свадба). Тортата од кумовите не е големата, по ваша желба каква и колкава. Убави торти ко за свадба од кум се од 50 е нагоре. Примаат со декларација задолжителна.
  Како и да е, поклонот најбитен, од 300 е подоле не е...би скратила на бише, би им ги ставила во плико, впрочем така и направив.
   
  На EuHenIa, ph.orhideja, Rebecca_R и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 11. duffi

  duffi Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 април 2011
  Пораки:
  9.329
  Допаѓања:
  114.649
  Ние сами се возевме , во нашата кола.
  Никој за ништо не задолживме.
  Само да се појават гостите.

  Ете тука прочитам прасето од кумот. Кај нас е од младоженецот за кумот. Очигледно секој крај е различно.
   
  На EuHenIa, TutiFuti, ph.orhideja и 3 други им се допаѓа ова.
 12. Sesil

  Sesil Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  27 ноември 2014
  Пораки:
  5.229
  Допаѓања:
  115.698
  Пол:
  Женски
  Зависи од кој крај си а и во договор со младоженците

  Кај нас торта, бидермаер, платно за во црква, свеќи, е од кумовите, прасето е од младоженците за кумовите.
  Кола кумот ако сака си ја украсува, ако не никому ништо. Во иста кола се возат младоженците и деверот и било кои други двајца или во последно време младоженците сами па другите како ќе се организираат така.
  Се мислам дека кај вас тортата е гратис од хотелот или е вклучена во цената на порциите младоженците само бираат каква сакаат. Сепак договорете се убаво со младоженците што како да нема после муабети зад грб што требало што не.
   
  На ph.orhideja му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  7.447
  Допаѓања:
  98.237
  Муабети на сметка на кум секако ќе има, небаре он сам им рекол да им е кум.
  Далеку е од идејата што дури и американците ја почитуваат, кум=семејство. Кај нас е кум=пари, интерес, почитта треба да е поголема од кумот према младите, него ли обратно.
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 14. kikin

  kikin Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јуни 2010
  Пораки:
  3.936
  Допаѓања:
  13.087
  Пол:
  Женски
  И ние сами се возевме, така сакавме. :)
  Прасиња кај нас немаше.
  Бидермаер е од кум, од девер чевлите.
  Кумови сме сега на велико се спремам. Бомбони правам. Материјал купив. Торта се договоривме младите сами ќе си ја купат, јас ќе однесам некое тортуле. Свеќи за во црква ќе украсам. Погача, вино, поклонче...е ве читам напред и не Знам за кај му е крпата на кумот?
   
 15. Џиџи91

  Џиџи91 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2018
  Пораки:
  107
  Допаѓања:
  136
  Пол:
  Женски
  Едно прашање и ваше мислење дали на старејкото и старејковицата се вика кум/кума
   
 16. forumce

  forumce Популарен член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2017
  Пораки:
  4.041
  Допаѓања:
  20.570
  Пол:
  Женски
  На старејкото викам кумче, а старејковицата по име си ја викам.
   
 17. Мариаа.

  Мариаа. Популарен член

  Се зачлени на:
  19 септември 2016
  Пораки:
  1.768
  Допаѓања:
  10.999
  Пол:
  Женски
  Не најдов тема каде да го поставам прашањево.
  Вие на вашите кумови за нивна свадба што им купивте или колку пари им дадовте?
   
 18. little-girl

  little-girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 август 2011
  Пораки:
  98
  Допаѓања:
  8
  Пол:
  Женски
  Хелооооу.....вакеее ...ја сум идна кумаа, иии како изненадувањее кумашинитее одлучија свадбата да ја праваат во два дела на различен датум...првиот дел во црква- Св.Јован Бигорски и кафана каде ке бидат законските и најблиските, а вториот дел -Везилка Скопје кај шо ке бида сите поканетии и друштво и се ( од Тетоо смо) и тоа во различни денови... е сега...
  -Како ида обичаите во св.Јован Бигорски? -Далии наплаќаат таму нешто или не ( пошо сме чуле дека не наплаќаат за крштевка и венчавка) ? -Далии мојата должност е да и носам два бидермаери со оглед на тоа што треба да има бидермаер и во црква и во ресторан? -Дали обичаите се исти како и секаде со бонбончиња
  жито и парички фрлање после излез од манастирот од страна на кумата? ( за материјал не прашувам пошо секаде мора да има) акоо нешто сум заборавила потсетете ме :D:D:D
   
  На didisi му/ѝ се допаѓа ова.
 19. abc1234

  abc1234 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 март 2013
  Пораки:
  287
  Допаѓања:
  302
  Sto se nosi koga treba da odat da se kanat kumovite?
   
 20. didisi

  didisi Популарен член

  Се зачлени на:
  22 септември 2010
  Пораки:
  1.916
  Допаѓања:
  3.434
  Rakija i blago
   
  На Cinderfakinrella му/ѝ се допаѓа ова.