Кумство

Дискусија во 'Свадба' започната од aNy-to, 3 септември 2010.

 1. blueberry23

  blueberry23 Активен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2018
  Пораки:
  93
  Допаѓања:
  98
  Пол:
  Женски
  Дечко ми беше кум кај другар од детство па и јас неофицијална кума покрај него. Трошоци на страна, јас навистина си поминав многу убаво и ми беше голема чест.
  Дечко ми купи прасе, желба беше на младоженецот мислам. Јас купив бидермаер и торта. Дадовме ние пари, плус неговите посебно. Убаво не испочитуваа младите. Кога не канеа дојдоа со виски, по 100 е на двајцата ни дадоа.
  Јас имам многу убави спомени и емоции од тој ден. Иако месецот имав и други свадби, многу трошоци, нередовна плата се излезе супер на крај.
  Никако да не одбивате кумство доколку имате финансии, сепак тоа е голема чест.
   
  На cresa-jagoda, TutiFuti и toogood им се допаѓа ова.
 2. TutiFuti

  TutiFuti Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2010
  Пораки:
  2.909
  Допаѓања:
  27.735
  Пол:
  Женски
  Еве кај нас ние сами се возрвме со колата кумата запна кумово прасето да било...поклони ние од женска страна даваме на кум ,старосват, девер.....
  А машка страна не
   
 3. mamaJana

  mamaJana Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 април 2018
  Пораки:
  562
  Допаѓања:
  1.387
  Пол:
  Женски
  Кумашините ќе се регистрираат во матично следната недела ќе им бидеме сведоци, а свадба ќе прават следното лето. Што поклон да однесам на запишувањето?
   
 4. Butterfly01D

  Butterfly01D Активен член

  Се зачлени на:
  14 ноември 2018
  Пораки:
  22
  Допаѓања:
  23
  Пол:
  Женски
  Treba da pravime svadba slednata esen momentalno nemame kum no imame 2 kandidati no onoj sto sakame da go izbereme ne e ozenet nitu ima devojka i zivee so tatko mu zosto majka mu e pocinata. Moeto prasanje e dali e zadolzitelno da se ima kuma na svadba ili moze samo so kum? I uste nesto moze li nekoj da mi objasni sto potocno znaci starosvat/ica? Dali toa e isto kako starejko ili podkum i dali e zadolzitelno? Blagodaram odnapred^^
   
 5. SmartyWifey

  SmartyWifey Активен член

  Се зачлени на:
  15 август 2018
  Пораки:
  26
  Допаѓања:
  37
  Пол:
  Женски
  За во матично ти требаат само двајца сведоци, за венчавка во црква треба да имаш кум и старосват. Улогата на старосватот баш и не ми е јасна.
  Ние се регистриравме во матично есенва со двајца сведоци, едниот сведок си го одбрав јас другиот мм, свадба ќе правиме на лето и за тогаш ќе имаме кумови. Кумот не мора да е женет.
   
  На cresa-jagoda и Butterfly01D им се допаѓа ова.
 6. FreeMind

  FreeMind Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2018
  Пораки:
  5.368
  Допаѓања:
  27.230
  Пол:
  Женски
  Јас имам две куми - најдобрите другарки. Не можев да се одлучам за една ниту беше фер. Така да топтан и двете си ги земав. Во тој момент и двете беа сингл. Истите беа и сведоци. Во црква не одам попови не финансирам во овој живот.
  Најбитно е кој ви лежи на срце тој да биде. Тоа е голема чест. Плус партнерите се менуваат во текот на животот така да тотално небитно дали има некој или не.

  И онаа традиција на старо кумство во 2019 ми е смешна. Не си ги видел во живот, а кумови ти се. Се знае со најблиските треба со овој чин да се “ородиш” :)

  Исто и маж бира кум- поглупо здравје. Јас бев во состојба војна да отворам на темата кој ќе ми биде кум во животот.
   
  На Quincy, simona_baby, SummerGirl и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 7. maja8

  maja8 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  2.811
  Допаѓања:
  2.099
  Ако не сте се венчале во црква, која тогаш била улогата на твоите куми?
   
  На carangigia му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Bubce38

  Bubce38 Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2016
  Пораки:
  5.436
  Допаѓања:
  106.783
  Пол:
  Женски
  Да се потпишат во матично , на пример
   
  На FreeMind му/ѝ се допаѓа ова.
 9. FreeMind

  FreeMind Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2018
  Пораки:
  5.368
  Допаѓања:
  27.230
  Пол:
  Женски
  Исто како и на твоите само што твоите дале пари во црква и се чаделе со саати од темјан.
  Или без црква нема кумство?:)
   
 10. maja8

  maja8 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  2.811
  Допаѓања:
  2.099
  Па улогата на кумот е токму таа - да венчава во црква, инаку не знам зошто ти е кум ако не правиш во црква, затоа прашав :)
   
  На carangigia му/ѝ се допаѓа ова.
 11. FreeMind

  FreeMind Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2018
  Пораки:
  5.368
  Допаѓања:
  27.230
  Пол:
  Женски
  :)
  Македонија вечна.
   
  На candy.cane му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Bubce38

  Bubce38 Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2016
  Пораки:
  5.436
  Допаѓања:
  106.783
  Пол:
  Женски
  Кој ќе се потпише во матично ако немаш кум ?
   
  На candy.cane му/ѝ се допаѓа ова.
 13. maja8

  maja8 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  2.811
  Допаѓања:
  2.099
  Сведоци, но не мора титула кум :)
   
  На carangigia му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Bubce38

  Bubce38 Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2016
  Пораки:
  5.436
  Допаѓања:
  106.783
  Пол:
  Женски
  Аааа значи ако не се венчаш кумот не е кум . Сведок е , така ?

  Ако на свадбата не носиш класична венчаница тогаш невеста си ?! Или како ?
  Де просветли ме
   
  На candy.cane, FreeMind и SummerGirl им се допаѓа ова.
 15. Happyinlove

  Happyinlove Популарен член

  Се зачлени на:
  19 септември 2011
  Пораки:
  1.663
  Допаѓања:
  5.685
  Пол:
  Женски
  Па да во матично побараа сведоци,а во црква кум/а
  Тие мене што ми се потпишаа во матично беа најдобрата другарка и најдовриот другар.
  А не венча заеднички најдобар другар.
  Ствар на договор според мене
  По старо останало дека кум/а венчава,крштева. Сега можеби тие што не си се венчани сведоците си ги викаат кум/а
  Ама се сејќавам дека матичатот ни побара сведоци а не кум/а
   
  На carangigia и maja8 им се допаѓа ова.
 16. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  12.781
  Допаѓања:
  22.721
  Пол:
  Женски
  Не сум венчана во црква, така што немам кума? :?:
   
 17. maja8

  maja8 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  2.811
  Допаѓања:
  2.099
  Кум ти е оној што те венчава во црква (и старосватицата исто), а за во матично сведоците може да се други, не мора кумот и старосватот. Ама сфатив дека вие што не правите во црква сведоците си ги сметате за кумови, така да ок сме :)
   
 18. FreeMind

  FreeMind Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2018
  Пораки:
  5.368
  Допаѓања:
  27.230
  Пол:
  Женски
  Нормално. Ако не дојдат од дома со знаме да те земат не си асла македонка. Ако не и речеш мамо на свекрвата ја губи титулата свекрва. И така натаму.
  Живот во кутија.
   
 19. Rebecca_R

  Rebecca_R Популарен член

  Се зачлени на:
  3 октомври 2016
  Пораки:
  2.428
  Допаѓања:
  53.781
  Пол:
  Женски
  @maja8 јас до сега немам слушнато пар да има различни луѓе за сведоци во матично и кумови- старосватови на свадба.

  Еве да речеме, во моментот невестата е бремена и не сака венчавка во црква, ама подоцна, кога ке прават крштевка на бебето, да речеме, сакаат да стапат и во црковен брак. Во ситуацијава, нови личности ли ке бараат?
   
 20. maja8

  maja8 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  2.811
  Допаѓања:
  2.099

  Може нови ако сакаат. Сведоците од матично црквата не ги смета за кумови, па не бара тие да им го крстат детето.