Кумство

Дискусија во 'Свадба' започната од aNy-to, 3 септември 2010.

 1. kate21

  kate21 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  4.220
  Допаѓања:
  3.830
  Пол:
  Женски
  Koj вели? Нашите кумови си идат на двете слави, си идат на гости кога има нешто за честење, си идат кога ќе му текне, најавени, да си поседиме, и слично. Ама, пак не сме г** и гаќи, не ко со комшии, туку нормално, културно и со почит. Едните наши крштеници пак, не се тука, па нон стоп сме на мсн, на ФБ, дури и знам кога малото плаче, јаде, спие, си се слушаме, сакаме и почитуваме. Помодарството ни донесе еден куп глупости, ама отидовме до таму што ни сопствените кумови или први братучеди да не си ги сакаме, или не си ги познаваме. :^) Јас искрено ставањето за кум најдобар другар не го сакам, за една ситница, се се заебало, ќе се скараат и готово. А често гледам такви случаеви. Фала богу, кај секој е различно. И пак ќе речам, кумството е светиња, како што е и родителството. Никој не е крив ако со кумовите не сте воспоставиле добар контакт, па ај ќе ги мениме, па уште и некој без прашање!
   
 2. girl1985

  girl1985 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2010
  Пораки:
  1.635
  Допаѓања:
  2.115
  Не сум кума, туку старосватица на моја блиска другарка. Свадбата ќе биде на есен или евентуално пролет, но викендов ќе се венчаат во матично и ќе прават мал ручек во ресторан само со најблиските, родителите, кумовите и старосватите. Ме интересира до која сума сметате оптимално дека треба да е подарокот, и вие кои сте биле старосватици што одприлика сте подарувале??? Јас се договорив со пријателката да и купам обетки од Сваровски кои сама си ги одбра, дискутиравме за Тач постелнина и уште нешто за зетко кој е малку специфичен па се надевам денес ќе падне одлуката. Ве молам помогнете со совети и предлози! :*
   
 3. girl1985

  girl1985 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2010
  Пораки:
  1.635
  Допаѓања:
  2.115
  :wasntme:
   
 4. blond

  blond Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  2.251
  Допаѓања:
  4.684
  Јас сега овој викенд го склучив граѓанскиот брак. И освен букети, ништо друго не добив на подарок. Затоа ми е малку чудно ова твоево... Сепак подарокот нели останува за свадбата ??? Тоа што тие решиле различен ден да им е свадбата и регистрацијата не значи дека треба два поклони да купуваш.
  Ама ете веќе кога си решила,не си давај многу пари сега за поклон. Доволно е само постелнина (сепак и двајцата ќе ја користат.
   
  На lolyta777 и girl1985 им се допаѓа ова.
 5. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.277
  Допаѓања:
  5.158

  Ако тоа значи и честитање тогаш купи подарок а ако одиш накнадно дома да им честиташ сега ти е доволно само цвеќе. Постелнина е убава идеја. А за свадбата пари па нека си купат што им фали. Јас сега во Декември бев старосватица и се договоривме да им земам машина за сушење алишта - но ова е моја можност а ти можеш да дадеш колку имаш, и 6 000 ден да им дадеш ќе им завршат работа. Не е само подарокот имаш и др. трошоци, цвеќе, торта...
   
 6. ljubicicaa

  ljubicicaa Популарен член

  Се зачлени на:
  14 декември 2010
  Пораки:
  1.540
  Допаѓања:
  548
  се е тоа договор, како ке си се договорите вие, јас кога правев свадба пред некој месец се договоривме со деверот и деверицата шо ке си даваме, и се договоривме да не се трошиме многу. ми дадоа 100 евра(двата се студенти ;) а јас на деверицата и купив комплет ланче и убетки, охридски бисер, а на деверот саат
  п.с а за регистрација само еден букет и бомбониера е сосема доволно, а поклонот подоцна за свадбата, нормално плус торта, пак букет, бидермаер, штикли....барем кај нас беше така ;)
   
 7. baby.90

  baby.90 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2011
  Пораки:
  457
  Допаѓања:
  191
  Другарка моја лани беше старосватица кај нејзина другарка. За регистрација и однесе само цвеќе, бомбониера и да не се налути зетот пијалок убав.
  Поклонот е за свадба. Купи им за свадба се што кажа, супер ти текнало за постелнината. :)
   
 8. Sharlott

  Sharlott Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  75
  Допаѓања:
  14
  Ние имаме ново кумство. Кум ни е најдобар другар на сопругот. Супер се сложуваме, така ново кумство повеќе ми се допаѓа.....
   
 9. karak

  karak Популарен член

  Се зачлени на:
  11 април 2010
  Пораки:
  4.165
  Допаѓања:
  4.957
  хехехе ајде нека е за убаво но мене ми тргна со кумствава. ете во октомври бев кума кај другарка сега прифативме да бидеме кумови кај најдобар другар на мажулето во мај. Па немаше смисла да ги одбиеме од градинка се заедно и нон стоп сме заедно. Викам ајде нека е за убаво па јас ги венчав едниве сега он ќе ги венча другите за да нема трет пат :rofl: :rofl: Само викам да сме живи и здрави но најинтересно ќе биде од финансиска гледна точка за крштевка и двете ми се трудни и двете ќе се породат со недела дена разлика :lol: :lol: :lol: Ќе биде весело
   
  На okcenzi, lolyta777 и blond им се допаѓа ова.
 10. blond

  blond Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  2.251
  Допаѓања:
  4.684
  Со среќа нека ви се и двете кумства.
  Не грижи се за финансии, со некоја илјадарка во тој месец минус на сметка, наредниот ќе ја надокнадете.

  Еххххххххх, само за убави работи да се даваат пари :)
   
 11. Blanca

  Blanca Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  725
  Допаѓања:
  498

  Јас како што знам ( а не сум мажена ) ти сега не треба да купуваш подарок, можеш само цвеќе да си однесеш. А кога ќе биде свадбата ќе си купиш еден подарок што заеднички ќе го користат, а не за двајцата посебно.
  Исто знам дека снашката треба на тебе подарок да ти даде (како порано тие бовчи што давале :lol: ), е тогаш ти избери си Сваровски обетки :lol: :lol: :lol:
  Малку си во незгодна ситуација бидејќи си се договорила што да купиш, но голем трошок ќе ти излезе ако 2 пати купуваш подарок.
   
 12. dragana21

  dragana21 Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2011
  Пораки:
  24
  Допаѓања:
  6
  lelelelelelelele :sweat: :sweat: :sweat: :sweat: za eden mesec pravam svadba i mi otkazaa kumovite sto ne registriraa poradi opravdani pricini no eden mesec pred svadba ahhhhhhhhhhh sto da pravam sega kaj da baram kum na denesno vreme nikoj ne bi se nafatil da bide kum za tolku kratko vreme pred svadba :( :( :(

  da ne ima nekoj kandindat? :D
   
 13. MSkorpionka

  MSkorpionka Популарен член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2011
  Пораки:
  1.972
  Допаѓања:
  4.070
  Еве јас, ама не барај поклон за свадба и тортата што треба да ја носам, може да биде пандишпан? :rofl:
  И нас така ни откажаа ама за среќа најдовме во последен момент...Растрчајте се оти без кум не бива ;)
   
 14. dragana21

  dragana21 Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2011
  Пораки:
  24
  Допаѓања:
  6
  hahaha poklonot e najmaliot faktor vo mojata situacija srcka :lol:
   
 15. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.277
  Допаѓања:
  5.158

  Зезната работа, баш сега во Јули кога бев на свадба младенците неможеа да најдат кум, старото кумство откажа и никој не сакаше. И до последен момент неможеа да најдат кум и направија алтернатива, кум бидна зетот негов, чисто поради потписот а и не е крвно сродство.
   
 16. dragana21

  dragana21 Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2011
  Пораки:
  24
  Допаѓања:
  6
  slavica999 pa dali e zeznata rabota...no jas vo celava rabota edno nemozam da razbera a toa e sto nikoj ne saka da bide kum samo poradi nedostatok na pari a vo vakov slucaj nikoj i ne pomisluva na toa dovolno e samo pocituvanjeto kon mladencite i izvedbata na samiot cin vo crkva a ne parite poklonot i slicno no toa e toa balkanot ni ostanuva balkan :yawn:


  [mod-kirilica:1wv2b2tq][/mod-kirilica:1wv2b2tq]
   
 17. Kalina1

  Kalina1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 април 2011
  Пораки:
  81
  Допаѓања:
  35
  Zavisi koj ti e kum, nie ne ziveeme so nasiot kum. Bea dobri drugari, ni bese kum, a rabotea zaedno i se skaraa poradi rabota. I od togas se ozeni, mu se rodija tri deca, MM mu se javi i cestita koga se ozeni a ovoj od negova strana nikakov poteg za smiruvanje da napravi.
  Istoto se sluci i so nasite kumasini, bevme kumovi, se ispotrosivme eden kup pari za svadba, mladenci, krstevki na dvete deca, kaj niv sme bile koj znae kolku pati na gosti, a be ednas da se dojdese na gosti kaj nas.
  Se uselivme vo nov stan gi viknavme i samo vikaat ke dojdeme ponataka. Mi se rodi vtoroto dete gi viknavme na mekici ne dojdoa bolni bile(dobro ok) a posle na bebe da dojdea dobro ke bese. Aloo 5 god. nemaat stapnato, a ziveat na 3 km od nas. Sramota, mene ne mi treba poklon ni za stan, ni za bebe cisto da mi dojdat na gosti muabet da napravime. Taka da razocarana sum od lugevo.
   
 18. MSkorpionka

  MSkorpionka Популарен член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2011
  Пораки:
  1.972
  Допаѓања:
  4.070
  Како и колку го почитувате кумот

  Јас и мм многу си ги сакаме и почитуваме кумовите од причина што ни се најдоа во последен момент, за влакно фалеше да останеме без кумови а плус и супер луѓе се...Немаме никаков проблем, за СЕ се договараме, дали било за поклони, адети, име на дете и сл. наоѓаме разбирање...Се слушаме и си одиме на гости можеби не многу често но јас мислам доволно е...
  Од друга страна пак јас каде што сум кума, исто и моите родители како стари кумови, се чуствуваме како искористени само за свадба и крштевки на децата...Тогаш за тогаш правеа атер и толку...Од тогаш ги нема ниту да се јават, ниту да дојдат, така да кога ќе порасне моето кумашинче и ќе има потреба од мене како кума, не знам дали ќе прифатам...
   
 19. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.277
  Допаѓања:
  5.158
  Сите така велат, знам, арно ама обврска е. Утре кога ќе се родат деца, крштевки, родендени, празници - Велигден, Нова год.... Кај мене пак е обратен случај, старото кумство се нафати не испочитува и толку. До прв роденден на малиот и крај и сега не се замарам повеќе. Од моја страна беше покануван повеќе пати па дури еднаш за 3-от роденден спремав се и сешто и тој не се појави и од тогаш дигнав раце.
  Али затоа јас сум кума на 3 фамилии и знам како е. Ама тоа е друга приказна.
  Сепак Балкан сме и кумот се почитува за разлика од Запад, каде што било кој може да се потпише и толку, без никакви обврски.
  Едноставно на оваа беспарица луѓето бегаат од обврски која ја сваќаат како финансиска обврска
   
 20. The-Queen

  The-Queen Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2010
  Пораки:
  2.139
  Допаѓања:
  2.422
  Како и колку го почитувате кумот

  Кумовите кои ги венчале мама и тато и не крстиле мене и сестра ми ги почитуваме многу бидејќи кога се зимале мајка ми и татко ми и откажал стариот кум па овие сега прифатиле и не можам да се пожалам ни за родендени ни за ништо, имињата ни се дадени по желба на мајка ми, тие не се бунеле. Значи за Божиќ, Велигден обазено одиме кај кумовите со погачи со ова со она. Значи ретки се оние кои уште ги прават тие почитувања. За блиски не сме којзнае колку но доволно, сме им се нашле и во добро и во лошо што се вика и никогаш немаат лош збор чуено од нас ни ќе чујат. Е сега колку имаме ние почитување од нивна страна не би зборувала. Они се како дува ветрот така. Малце се и терсен така да не би ги кометирала.
  Кумство ние имаме но... мајка ми што го крстила детето(сеа е возрасен маж) не ја ни познава, но тоа е преселен е во друг град, така да со него немаме контакт.
  Така да јас мислам дека било каков и да е кумот сепак треба да се почитува, но треба и почитување од негова страна.