Кумство

Дискусија во 'Свадба' започната од aNy-to, 3 септември 2010.

 1. Rebecca_R

  Rebecca_R Популарен член

  Се зачлени на:
  3 октомври 2016
  Пораки:
  2.426
  Допаѓања:
  53.698
  Пол:
  Женски
  Јасно ми е мене тоа, ама ајде ке повторам, до сега немам слушнато некој да направи таков циркус. Зошто некој би бирал 4 различни персони за една иста работа?
   
 2. maja8

  maja8 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  2.811
  Допаѓања:
  2.099
  Прочитај ги моите последни мислења на темава.
   
 3. ane.bella

  ane.bella Популарен член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2011
  Пораки:
  2.055
  Допаѓања:
  15.816
  Пол:
  Женски
  @maja8 јас те разбирам што сакаш да кажеш, дали случајно си од Прилеп?

  Значи секаде има различни "адети"
  Кај нас во ПП кога одиш да се потпишиш во матично ти треба 2 сведоци,а во црква за венчавање имаш друг кум што те венчава.

  Пред неколку години бев сведок во матично на пар од К.Паланка и од тогаш почнаа да ме викаат Кума, мене ми беше многу чудно затоа како што кажав кај нас имаш сведоци во матично и други ти се кум и старосват во црква.
   
  На Butterfly01D му/ѝ се допаѓа ова.
 4. FreeMind

  FreeMind Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2018
  Пораки:
  5.256
  Допаѓања:
  26.520
  Пол:
  Женски
  Маја убаво те разбира само прави динстикција на црковен кум од кум. Благодарение на тоа во нејзината глава има еден вистински кум од бога даден и нашиве фалшови живи од бога непризнаени :))
   
  На SmartyWifey му/ѝ се допаѓа ова.
 5. eli25

  eli25 Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  8.747
  Допаѓања:
  74.402
  Ние бевме сведоци во Прилеп, а на свадбата си имаа други кумови и старосвати. Прилепчани ...:x
   
 6. Loretta

  Loretta Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 декември 2013
  Пораки:
  142
  Допаѓања:
  627
  Женски, ај ве молам дајте ми идеа за подарок за канење за кумот.
   
 7. Anna-Banana

  Anna-Banana Популарен член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2011
  Пораки:
  3.715
  Допаѓања:
  4.801
  Пол:
  Женски
  Погача, благо и вино.
  Виното можеш да го нарачаш со натпис од страните за персонализирани подароци, можеш да смислиш некоја интересна порака.
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Loretta

  Loretta Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 декември 2013
  Пораки:
  142
  Допаѓања:
  627
  Во мојот крај купуваме и подарок за кумот, ама немам никаква идеа, ни колку буџет да планирам ни што да им купиме :/
   
 9. jasmina00

  jasmina00 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2012
  Пораки:
  961
  Допаѓања:
  1.358
  Пол:
  Женски
  Кума сум на свадба во јули, и размислуваме што како носи кумот. Дали некоја кума има слики од бонбоните за во црква што се фрлаат да прати слика?
   
 10. princess5

  princess5 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 април 2010
  Пораки:
  1.372
  Допаѓања:
  5.569
  Моментално слика не... но тие во црква се со пченица бомбонче и паричка ... на мојата свадба имаа свекрвата и кумата
   
  На jasmina00 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. ocicka2014

  ocicka2014 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2014
  Пораки:
  3.664
  Допаѓања:
  11.991
  Пол:
  Женски
  Кумова тајфа колку луѓе може да бидеме или се е ствар на договор со младоженците?
  Има врска парен/непарен број со се кумовите - они се тројца (маж, жена и детенце)?
   
 12. fana

  fana Популарен член

  Се зачлени на:
  7 август 2012
  Пораки:
  4.873
  Допаѓања:
  18.689
  Пол:
  Женски
  Што е тоа кумова тајфа?
   
 13. ocicka2014

  ocicka2014 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2014
  Пораки:
  3.664
  Допаѓања:
  11.991
  Пол:
  Женски
  Кумот си носи други луѓе на свадбата како кумова тајфа.
  Што има значење не знам :)
   
 14. fana

  fana Популарен член

  Се зачлени на:
  7 август 2012
  Пораки:
  4.873
  Допаѓања:
  18.689
  Пол:
  Женски
  Кои луѓе? Значи може да си донесе кој ќе му текне? :^)
   
  На ocicka2014 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. ocicka2014

  ocicka2014 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2014
  Пораки:
  3.664
  Допаѓања:
  11.991
  Пол:
  Женски
  Да да. Другари, роднини, пријатели, братучеди.
  Било кои, не мора да се во роднинска врска со младоженците.
   
 16. Monella

  Monella Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 април 2013
  Пораки:
  1.545
  Допаѓања:
  23.625
  Тоа треба да се договори кумот со младоженците.
  Сум била и јас дел од кумова тајфа :D (ваљда од исти регион сме) :lol: и нема врска парен непарен број.
  Само со усул да е, да не макне кумот по него уште 10-15 души па да му плаќаат младоженците за луѓе што прв пат ги гледаат на нивната свадба.
   
  На ocicka2014 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. fana

  fana Популарен член

  Се зачлени на:
  7 август 2012
  Пораки:
  4.873
  Допаѓања:
  18.689
  Пол:
  Женски
  СТРАШНО !!! (facepalm)
  Читајќи ве стварно гледам дека претерано се дава значење на кумовите. Аман, кум е. Не велам кумот зад врата да го клајш да седи ама што е претерано претерано е. И на крај ќе се погоди некој ко мојот (гом*о е комплимент за него) и покрај сите честој нема детето да ти го побара. Свашта |(
   
  На AthenaAsamiya, Miss666, Antebellum и 2 други им се допаѓа ова.
 18. Black girl

  Black girl Популарен член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2015
  Пораки:
  3.202
  Допаѓања:
  7.216
  Bash. Bozem kojznae sto. Razbiram pocit (I procitta treba da bide obostrana) ama preterano e, pa duri I tajfa. Koj go izmisli toa? :wasntme:Aj neka zeme so sebe 50 dusi deka kum e.
   
  На Miss666 и fana им се допаѓа ова.
 19. fana

  fana Популарен член

  Се зачлени на:
  7 август 2012
  Пораки:
  4.873
  Допаѓања:
  18.689
  Пол:
  Женски
  51 ма :!:. Непарен број треба да е |(
   
  На Black girl му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Bubce38

  Bubce38 Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2016
  Пораки:
  5.398
  Допаѓања:
  104.928
  Пол:
  Женски
  Ништо не знаеш ти.
  Какви тајфи имам гледано .
  УсФет да фанеш:headbang:
  Кој сретнал на улица тој го пом'кнал на свадба . Кум ли е ,што ли е :dance:
   
  На ocicka2014, Kate Rina 93, ane.bella и 1 друга личност им се допаѓа ова.