1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кумство

Дискусија во 'Свадба' започната од aNy-to, 3 септември 2010.

  1. Starlič

    Starlič Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2017
    Пораки:
    1.604
    Допаѓања:
    9.287
    Пол:
    Женски
    Како бе така? Барем ве прашаа ли дали сакате пари или нешто поклон да ви купат?
     
    На candy.cane и SummerGirl им се допаѓа ова.
  2. LadyLollypop

    LadyLollypop Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2019
    Пораки:
    1.120
    Допаѓања:
    5.405
    Пол:
    Женски
    Кој вели дека не може? Ние бевме кумови со мм во мај, а после во август ја правевме нашата свадба. Па еве уште сме живи, здрави, среќни и заедно :)

    Хмм... барем на денешницава се договараат претежно околу поклоните со заковните... Али ова кумов ептен стипса бил изгледа....
     
    На candy.cane му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.074
    Пол:
    Женски
    Не знам може до мене е проблемот. Али јас кога правев свадба не очекував гостите да ми ги вратат парите. Не правев пресметки јас толку за кумот потрошив, он толку ми врати. Ако е за враќање, ич не прави свадба. Колку можеле толку донесле, ако не сте мислеле дека они се разумни луѓе зошто сте ги прашале да ви бидат кумови? Ниту вие имате обавеза некои прескапи дарови да купувате ниту они вас. Во ова време да очекуваш некој друг да ти ја купи постелнината или не знам што...глупо е.
     
    На An-na, Lolipop23, Avery и 7 други им се допаѓа ова.
  4. kolovoz

    kolovoz Популарен член

    Се зачлени на:
    9 мај 2011
    Пораки:
    1.648
    Допаѓања:
    6.152
    Е добро де може толку имале или пак толку сте заслужиле. А богами по муабетов овде, ова второто ќе да е. :lol:
     
    На Nausicaa, Lolipop23, Avery и 6 други им се допаѓа ова.
  5. Cherry333

    Cherry333 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2019
    Пораки:
    2.492
    Допаѓања:
    7.359
    Пол:
    Женски
    Јас го мразам тоа давање на пари беспотребно за дарови. Колку имам ќе дадам, дали е поентата да се заглавам во кредит за да се покажам или не знам што.. Моите трошоци вкупно за дарови беа околу 500 евра, на кумовите потрошив некои 150 (пар со детенце) и не ни ми падна на крај памет да гледам дали ми се оддолжиле. Секој дава колку сака и може, не се очекува нешто специјално за возврат, зошто еве ваков е исходот. А и многу се радувам зошто гледам кумовите си ги носат подароците што им ги купив :).
     
    На Nausicaa, Lolipop23, cresa-jagoda и 4 други им се допаѓа ова.
  6. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    Нити дарував, нити сакав поклони.

    А во однос на членката....има доста безобразни кумови.....ги потценуваат младите.
     
    На Nightwish11, candy.cane и Starlič им се допаѓа ова.
  7. John Snow

    John Snow Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2016
    Пораки:
    4.882
    Допаѓања:
    52.864
    Пол:
    Машки
    Ебати таквото кумство ако глеаш колку ти дале и што си купила па мора и они да ти вратат со таа сума:doh: Денес нема другарство, све стана прорачуната математика..
     
    На Nightwish11, Nausicaa, Lolipop23 и 5 други им се допаѓа ова.
  8. kikin

    kikin Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    4.211
    Допаѓања:
    13.861
    Пол:
    Женски
    А ти сакаше свадбата да ти ја плати? Муабетов ти е 'bullshit'. Можеби немал бе, можеби и тие 100€ ги позајмиле. Кум е кум а не банкомат ;)
     
    На stetoskop, An-na, Nausicaa и 7 други им се допаѓа ова.
  9. Orchidea

    Orchidea Популарен член

    Се зачлени на:
    22 мај 2017
    Пораки:
    955
    Допаѓања:
    2.157
    Пол:
    Женски
    Нас кумот ништо не ни донесе, јас потрошив нешто повеќе од 200 евра за него и неговите. А има, не дека нема. Скоро две години поминаа од свадбата, а јас уште не знам што си купил со тие пари.
    И сега што? Еве уште се почитуваме, одиме, доаѓаат, живееме што би се рекло на нашки.
     
    На gjoker4e и candy.cane им се допаѓа ова.
  10. Јаневски

    Јаневски Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2015
    Пораки:
    925
    Допаѓања:
    1.930
    Пол:
    Машки
    Балкан не е балкан, ако кум не заебе кум.
     
    На Nightwish11 и candy.cane им се допаѓа ова.
  11. VIKOJNA

    VIKOJNA Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2014
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    37
    Јас сум кума на најдобрата другарка и голема чест ми беше да ги венчам и да го крштевам детето. Меѓутоа морам да признам во текот на еуфориите околу свадбата и крштевката имав многу притисоци, што од други младоженци што од други кумови во однос на вредноста на поклонот и да бидам искрена, од она "да не се усрамам пред младоженците" дадов поклон во вредност дупло од тоа што планирав. Меѓутоа, секогаш се водам по тоа - за убаво да е. Дај боже сите пари да ми одат на такви убави работи. Живи и здрави да сме сите :inlove:
     
    На candy.cane му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Starlič

    Starlič Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2017
    Пораки:
    1.604
    Допаѓања:
    9.287
    Пол:
    Женски
    Нас кумовите за свадба ни дадоа поклон од 600 € со тие пари маж ми купи златно ланче јас златна нараквица. Ние нив им дадовме 300, кумата си купи исто така златно ланче а кумот саат. Не е работа од парите да ги покриеш трошоците, тоа никогаш не може да се случи, работата е во тоа да испочитуваш колку можеш повеќе, сепак си кум. Ние наредна година сме кумови, и не планираме под 500 € да им дадеме. Сепак сме кумови, за возврат не ја очекувам истата сума ниту приближно. Без разлика дали пари ќе ни дадат или нешто ќе ни купат, тоа да биде убав спомен, утре кога ќе го погледнам да се потсетам дека сум била дел од нешто многу убаво. И игра улога и тоа, колку те ценат толку ќе добиеш.
    Нас за свадбата на маж ми прв братучед ни даде пегла за пеглање алишта, вредноста и беше 500 денари, ми падна криво искрено, затоа што беше стар модел и беше чувана којзнае колку време. Ако немаш пари ич не ми ставај, нема да бидам навредена толку колку со една пегла.
     
    На cresa-jagoda, SummerGirl и candy.cane им се допаѓа ова.
  13. hristinan12

    hristinan12 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2014
    Пораки:
    779
    Допаѓања:
    1.212
    Пол:
    Женски
    а парите што ги фрлаат по музика или било што да бидат видени и тие се позајмени? јас не реков дека очекувам да ми ги платат трошоците што сум ги направила или да ми ја прават свадбата ,убаво му ја знам ситуацијата ,дечкото е ерген ни жена ни деца ниту има некој трошоците во животот а зима 2 плати и месечните примања му се над 700-800евра сигурно, плус другиот негов брат и он работи можел барем тој да си стави посебно пари нели, и не реков ништо со муабетов само сакав да кажам дека нема потреба од толку притресување јас немав денар скршен плус имам бебе од 4месеци и со бебе правев свадба наместо да ги дадев парите за поклон можев да му купам на детето за тие пари све што му е потребно ама јас решив да го испочитувам него и да му купам достоен поклон.
     
    На SummerGirl, candy.cane и Starlič им се допаѓа ова.
  14. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    Сфатете ме како сакате, ама јас ако немам пари не се нафаќам да бидам кума. А познавам такви што вода во очи немаат, ама се перчат што биле кумови.
     
    На mira.mira, Nightwish11 и katce patce им се допаѓа ова.
  15. Cherry333

    Cherry333 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2019
    Пораки:
    2.492
    Допаѓања:
    7.359
    Пол:
    Женски
    Никој не го оправдува кумот, имаш право да си анализираш колку сакаш, ама пак на крај твоја е вината и лошата процена. Зошто парите што си можела на детето да ги потрошиш ти си ги дала за него. Затоа треба реално да си пресметаш колку можеш да дадеш и да не претеруваш, гледаш за возврат што доби. Ама сега барем си знаеш на што си со кумот, пред вас е животот. Како тој тебе, така ти него и готово..
     
  16. John Snow

    John Snow Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2016
    Пораки:
    4.882
    Допаѓања:
    52.864
    Пол:
    Машки
    Види Самер, кумството е нешто поголемо од една машина за перење или 300 евра у плико. Така да ако на некој му значиш и сака да му бидеш кум нема да води сметка каков поклон ќе му дадеш.
     
    На An-na, Nausicaa, Lolipop23 и 8 други им се допаѓа ова.
  17. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    Зборам лично за мене. Секогаш сакам да дадам нешто повеќе. Ако немам, не се нафаќам. И не е само поклон. Пари за музика, се плаќа во црква, костум или фустан да купиш. Тоа кошта пари. А не ги има секој. Подоцна доаѓа и крштевка.
     
  18. John Snow

    John Snow Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2016
    Пораки:
    4.882
    Допаѓања:
    52.864
    Пол:
    Машки
    Секој сака да даде повеќе, ама да немаш не е грев. Ете не мора да им дадеш 200 евра на свирачите, не мора да купиш нов костум за свадба, за мене битен е гестот а не колку пари сум добил. Ако праам свадба за да си ги вратам парите шо сум ги дал за целиот тој циркус ич нема ни да правам.
     
    На An-na му/ѝ се допаѓа ова.
  19. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    Зборев за оние што ич немаат. Имаше едно време една дискусија за одбивање на кумството. Сакаат да бидат кумови, ама немаат пари. А и не е во ред некој да те прави будала.
     
  20. jacqueline.s

    jacqueline.s Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    3.882
    Допаѓања:
    19.087
    Пол:
    Женски
    Значи поентата на кумството ви е скроз утната. Се ви се врти околу колку сте дале и колку ви дале. Па ако немам пари кум не бидувам, па јас дадов толку на кумот, добив онолку, па срамота било. Значи само богати луѓе треба да се кумови, а? Кај сте го прочитале тоа, ве молам?
    Да ве просветлам малку, кумот не е за подароците, туку да ве венча или да ви ги крсти децата. Тоа е света работа, и во никој случај не треба да се мери во подароци. Ниту тие кумови што очекуваат многу не треба да се кумови, а па вие што очекувате скапи подароци, не мора ни да се венчавате, оти џабе пред Бога се поклонувате, кога ве интересира материјалното.
    Ние на кумот му рековме: Kуме, не те обврзуваме со ништо, не те каниме за поклони. Сакаме да не венчаш, а во иднина да ни ги крстиш децата (и така и бидна). Немој да се трошиш многу, ниту да се устручаваш.
    Му дадовме и за венчавката, и за крштевките поклони, не беше ништо прескапо, до кај 6-7000 ден. Тој си дојде со поклони за кој реално не мораше да крева кредити, нити да се задолжува. Си плати во црквата колку што му побараа и за венчавката и за крштевките, си купи свеќи и за децата алишта и крпи, се си помина како што треба, и сите бевме задоволни. И толку колку што мораше да плати, ми беше незгодно, затоа што не сметам дека некој треба да се троши заради мој кејф. Мене ми е важно да имаме човек кој ќе не почитува и кој ќе ги сака и почитува нашите деца.
     
    На stetoskop, Izaabella, Nausicaa и 8 други им се допаѓа ова.