1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кумство

Дискусија во 'Свадба' започната од aNy-to, 3 септември 2010.

  1. Bubish26

    Bubish26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 март 2019
    Пораки:
    4.145
    Допаѓања:
    21.970
    Пол:
    Женски
    Нас за да не канат за старосватови ни донесоа од Креатива персонализирана дрвена кутија, внатре вино и чоколатциња со прашањето дали сакате да ни бидете старосватови.. преубаво според мене.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Lady_Bug

    Lady_Bug Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 април 2018
    Пораки:
    111
    Допаѓања:
    177
    Пол:
    Женски
    Здраво, сакам да споделам и јас нешто па можеби некој од вас бил во случна ситуација. На свадбата имавме случка со кумот, инаку стар кум. Сопругот мој го немал видено повеќе од 20 год. Кога свекрва ми го прашаа на големи наше изненадување прифати. Ми се јави на телефон да праша што треба да донеси во црква и јас му кажав. На регистрацијата имавме другар на мм клаено оти кумот работел во странство. Требаше да дојди на дено на свадбата и дојде. Со него носеше само бомбони за во црква и толку. Кога свекрва ми разбрала во последен момент се купвале свеќи крпа и погача која беше пупчина оти таква нашле и тоа сето тоа на трошок на свекрва ми и свекор ми исто и вцрква тие платија за кумот. Чиста среќа што свадбата беше во работен ден па можеше да се најдат овие работи оти ќе останевме без венчавка. Поклон не добивме, а искрено не ми беше ни важно да кажеше се нема пари се сами ќе си купевме ама барем со време, а не вака во последна минута. Цело ова ние го дознавме ден после свадбата. По некој ден од свадбата мм доби повик на телефон дека тортата од кумо не била платена во слаткарницата и ние ја плативме и неа. Од тогаш поминаа неколку години свекрва ми го бараја кумот во меѓувреме ама не го добија неќат ни да го видат повеќе. Несакам да се расправам. Досега темата ја избегававме ама сега сум бремена и ќе дојди време и за крштевка тие велат ќе си клајте нов. Нов не се клава ако старио не одбие прво, тоа го знам и пошто сум шибеџиа голем ќе инсистирам да се побара ама што ако пак прифати и се десат вакви работи или не крева. Стварно незнам како е правилно. Се извинувам за долгиот пост.
     
  3. Кена Рис

    Кена Рис Популарен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2017
    Пораки:
    892
    Допаѓања:
    4.814
    Пол:
    Женски
    @Lady_Bug Јас мислам да си ставите нови кумови. Некои пријатели што си се дружите и се почитувате. Нема зошто да си ставаш непотребно шубе и да го прашуваш стариот кум. Јас да бев немаше ни за свадбата да го барам, па кој сака нека се лути. 21 век сме и живееме во современо општество - секој ќе си бира свои кумови кои си ги сака сам, како и сè останато.
    Кум не се гледа еднаш во 20 години, барем мене би ми било драго да се гледам и дружам почесто со нив.
     
    На AmericanWoman, Sanci92, tinka-mace и 3 други им се допаѓа ова.
  4. Cherry333

    Cherry333 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2019
    Пораки:
    2.492
    Допаѓања:
    7.359
    Пол:
    Женски
    Јас во никој случај не би го барала. Не требало ни за свадбата да го викнете, тој е странец, плус во зијан ве ставил. Нов кум за бебето и готово
     
    На Осе и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  5. Lady_Bug

    Lady_Bug Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 април 2018
    Пораки:
    111
    Допаѓања:
    177
    Пол:
    Женски
    Се надевавме дека ќе одбие ама ете. Нели прво мора да се праша не чинело сам да го одбиеш. :/
     
  6. CareTee

    CareTee Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2020
    Пораки:
    1.188
    Допаѓања:
    3.447
    Пол:
    Женски
    А зошто не го прашате,, Куме имеме ние во план наши блиски пријатели за крштевка сега, дали може благослов. Ние вака направивме од старт уште пред свадбата. Си знаевме дека не сакаме да ни бидат они, ептен постари од нас и многу ретко се гледаа со мм. Јас не сакав така, кумовите ги гледам како роднини и сакав поблиска да сум. Ама дека не е убаво да се прекокнат директ им отидовме со предлог за благослов за ново кумство да ни дадат, пак ете да се испочитуваат.
     
    На Осе, Sanci92, hristinan12 и 3 други им се допаѓа ова.
  7. Кена Рис

    Кена Рис Популарен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2017
    Пораки:
    892
    Допаѓања:
    4.814
    Пол:
    Женски
    @Lady_Bug Ех и ти, не се раководи по стари бабини деветтини. Прави си по твој ќеиф. Кај пишува дека не чинело? Тоа дека порано им било незгодно и срам да ги откачат кумовите, па го измислиле демек не чини - мора да ги прашаме.
    Твојава ситуација е доказ дека не треба да се оди по овој ‘обичај’, бидејќи вие сте се надевале дека ќе одбие за да си ставите нови кумови, е арно ама на крај и тој можда од незгодно има прифатено и ете бидна што бидна. И вие не сакате и тој не сака да ви е кум. Затоа подобро да го прескокневте и да си изберевте нови кумови.
    Старо кумство невидени 100 години едни со други прифаќаат да се кумови само од незгодно. И после ќе се нервираш направиле вака - направиле така. Не се замарај.
     
    На S.W.A.G, violetblue, Ladybug98 и 2 други им се допаѓа ова.
  8. Lady_Bug

    Lady_Bug Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 април 2018
    Пораки:
    111
    Допаѓања:
    177
    Пол:
    Женски
    Свекрва ми разговараа по телефон знам доста пати го бараа оти не беше тука што кажаа како кажаа незнам.
     
  9. Bicka77

    Bicka77 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2020
    Пораки:
    1.694
    Допаѓања:
    5.030
    Пол:
    Женски
    @Lady_Bug ич да не ти е гајле. Точно е дека адетот е стариот кум да одбие за да барате нови. Ама тоа се прави од почитување. Он вас не ве испочитувал на свадбата (причините не можеме да ги знаеме аи не се ни битни). Штом тогаш не знаел да направи отворен муабет и ги ставил свекор ти/свекрва ти во тесно на ден на венчавка, зашто сега да си ставаш трн у здрава нова. Евентуално и да стапите во контакт со него во меѓувреме, како што ти пиша @CareTee , известете го само, не му давајте шанса да прифати пак (можда од непријатно ќе прифати, не дека стварно сака и после пак истите проблеми).
     
    На Ladybug98, CareTee и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  10. violetblue

    violetblue Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2010
    Пораки:
    1.793
    Допаѓања:
    5.428
    Не чинело кумот да не се праша, а чини да молам бога да не прифати? Ако не сакам тој да ми биде кум нема ни да прашувам, а не лицемерно демек еве јас ќе терам адети ама во душа едвај чекам не да каже
     
    На ocicka2014, Ladybug98, tinka-mace и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. S.W.A.G

    S.W.A.G Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    1.358
    Допаѓања:
    8.910
    Пол:
    Женски
    Јас би била пресреќна ако луѓе со коишто си живеам ми станат кумови. Какви стари кумови, какви адети. Глупости останати од турско време.
     
    На Кена Рис, cresa-jagoda, tinka-mace и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. simona_baby

    simona_baby Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2017
    Пораки:
    3.163
    Допаѓања:
    16.442
    Пол:
    Женски
    Па вака за крштевка уште поголеми нервози ќе си имаш.Ние имавме таква мака.Сакавме дур се мали да ги крстиме на 3 4 месеци најмногу.Ама секој пак следуваше не сега,ај понатака,немам финансии,и слично.И така двете деца ги крстивме на скоро година,не по наша желба.А од друга страна сакавме да го испочитуваме.На време средете си.Кај нас не беа проблем финансии,што беше до нас рекковме ништо ама буквално ништо не треба,само да се појави.И така ќе те кочи.
     
  13. Lady_Bug

    Lady_Bug Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 април 2018
    Пораки:
    111
    Допаѓања:
    177
    Пол:
    Женски
    Па така можи е и најпаметно
     
  14. Lady_Bug

    Lady_Bug Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 април 2018
    Пораки:
    111
    Допаѓања:
    177
    Пол:
    Женски
    И кај нас немаше да се проблем само требаше да се кажи отворено. А, не бруки во последен момент.
     
    На simona_baby му/ѝ се допаѓа ова.
  15. jarec6

    jarec6 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2010
    Пораки:
    2.734
    Допаѓања:
    17.901
    Пол:
    Женски
    Како да не не се става, стави си близок човек кој сакаш,нека не ве лажат со вакви селски муабети.
    Тој па ич не сте требале да го барате.
    Што ќе ви е кум што не сте го виделе 20год.
    Ставете си некој што го почитувате, ве почитува,дружите,комуницирате и не се замарајте
     
    На S.W.A.G, Кена Рис, Lady_Bug и 2 други им се допаѓа ова.
  16. hristinan12

    hristinan12 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2014
    Пораки:
    779
    Допаѓања:
    1.212
    Пол:
    Женски
    Ние исто за свадбата ,мм неговиот кум никад го нема видено,го крстил и го снемало негде у странство,ни на крај памет не ни падна да го бараме човеков кого не го познава ни мм само за да одбие,си отидовме и си поканивме нов кум и толку.
     
    На S.W.A.G, Lady_Bug и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  17. Sanci92

    Sanci92 Активен член

    Се зачлени на:
    13 август 2020
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    71
    Пол:
    Женски
    Nie imame star kum koj go krstil mojot verenik no mnogu postar i ne se videle so godini iako ziveeme vo isti grad. Mu rekovme kume nie imame zelba da stavime drugar za kum bidejki cesto se druzime, megutoa nisto bez tvoj blagoslov. I on rece deca ne e problem imate moj blagoslov. Mu rekovme nie ke te pocituvame sekogas kako kum, mu se zablagodarivme i bevme mnogu srekni.
     
    На Bicka77, cresa-jagoda и Lady_Bug им се допаѓа ова.
  18. NovusOrdoSeclorum

    NovusOrdoSeclorum Популарен член

    Се зачлени на:
    14 септември 2011
    Пораки:
    1.044
    Допаѓања:
    2.269
    Пол:
    Женски
    А чекај малце, дали ако се разведеш на втора свадба истиот кум треба да ти биде?
    Да не е баксуз?
    :lol:
     
  19. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.074
    Пол:
    Женски
    Епа кумот најчесто е од кај мажот, на втората свадба кумот од вториот маж :)
     
    На NovusOrdoSeclorum му/ѝ се допаѓа ова.
  20. NovusOrdoSeclorum

    NovusOrdoSeclorum Популарен член

    Се зачлени на:
    14 септември 2011
    Пораки:
    1.044
    Допаѓања:
    2.269
    Пол:
    Женски
    Мажот ако се жени по втор пат де. :)