1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кумство

Дискусија во 'Свадба' започната од aNy-to, 3 септември 2010.

  1. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.075
    Пол:
    Женски
    Аха, па истиот кум, не е баксуз, ете на првата свадба се женал по пропис, со прв кум, па сепак се развел, не ќе да е баксузот до кумот :D
     
    На NovusOrdoSeclorum му/ѝ се допаѓа ова.
  2. AmericanWoman

    AmericanWoman Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 август 2011
    Пораки:
    341
    Допаѓања:
    558
    Лелее ова со кумот дека е од страна на мажот ми е најглупаво нештооо :D
    Мене под овој аргумент не ме ни прашаа за кумот, само свекор ми му се јави на стариот кум и сам си го побара за кумство.
    Коа ми се јави мм, радосен цел ми вика средив за кумот не се секирај. Шо среди си викам, ни муабет не сме правеле. Епа ете кумот бил од машка страна, негово било да избере. Не избра ни тој, туку свекор ми,ама ајде.
    Ми пукна вената на чело од нервоза :D Не го ни знаевме човекот, мм не го памти, последно се виделе пред 30 години. Отидовме еднаш само да се запознаеме со нив и толку.

    Мене ми сметаше ова, уште ми смета. Сакам да е некој близок со кој имаме комуникација, не некое старо кумство останато од пред години и години и сега сосила се тера.
     
    На Bicka77 и Mantub им се допаѓа ова.
  3. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.075
    Пол:
    Женски
    И јас така мислам како тебе.
    Ние не се венчавме во црква, така да не ни знаев улога на кум јас која е.
    Во матично сведоците ни беа блиски, не кумовите што ни маж ми никогаш не ги видел.
    Глупост голема ама ете и тоа останало така.
     
  4. Nikinena

    Nikinena Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 декември 2020
    Пораки:
    186
    Допаѓања:
    402
    Пол:
    Женски
    Сега кумството е само поради финансиите, го нема почитувањето повеќе. Многу сум разочарана. На две места сме кумови со мажот ми. Првото е старо кумство уште од пра дедо ми. Мајка ми го крсти детето а кога требало второто дете да го крсти кумашинката и рекла јас сакам сестра ти (тетка ми) да го крсти второто дете. Ајде така нека биде. Дојде ден кумашинот наш да се сврши и за веридбата и се јавуваат на мајка ми и таа ми го даде кумството мене. Со мажот ми се договоривме да го венчавме ние т.е јас. Ни рекоа да дојдете на веридбата (да не речам свадба ) со дарови торти златни обетки за невестата од наша страна. Е сега јас не замерив за нас дарови како кумови по една крпа само. Ја зедовме невестата и одиме кај зетов за кумовите место во собата Немаше. Во ходникот стоевме со мажот ми. Пак не се налутивме, ајде помина. Братот на зетот пијан покажува со прст кон мажот ми и се смеј со цело друштво за нас. Ајде и тоа помина. Повеќе не ни се јавија, зетот и невестата си заминаа странство, како било. Другата година свадбата, во меѓувреме еднаш се видовме на скајп со кумашините. Доаѓаат да не канат а свекорот ставил торба волнена на него и да сме ставиле пари зашто така се канело на свадба. Даровите да не речам колку да има нешто. Ќебе за на спална, блуза за мене 5 броја поголема а за мажот ми кошула како за дедо ми и 100 евра во плико. Можеби толку имале и тоа е тоа. Прв пат кажувам што ми донесле, со мажот ми не коментираме зашто сепак е старо кумство и имаме почит кон тоа. На свадбата цело време вадевме пари со мажот ми. Да се дарувал зетот да се дарувала невестата, бричење, стрижење се тоа. Добро што носевме повеќе пари зашто никој не ни кажа. Е сега немавме доволно за поклонот зашто стварно ќе се устрамевме со тоа дарување и им дадовме во плик 200е + бањарки за двајцата,торта, за вел за невестата 2000ден, дарување 2000ден, бричење стрижење 2000ден имаше повеќе ама не ми текнува. (Ова само за свадбата за веридбата исто плус златни обетки за невестата). После свадбата дојдоа уште еднаш и толку од нив. Заборавив на свадбата свекрвата убаво ме навреди зашто сум имала едно влакно неиздепилирано под пазувите. (Не се ни приметуваше ама битно ме навреди). Да напоменам никогаш за ништо не дошле кај мене предходно, ни за свадба, деца, ништо . И сега ми пишува невестата за крштевање дали ќе сме прифатете преку порака. Не е убаво од Господ, не им посакувам никогаш ништо лошо ама ете како некои така грешат. Пак ќе прифатам да го крстам бебчето (мажот ми не сака) зашто кумовите се и од Бога благословени. Извинете за долгиот пост.
     
    На sonuvana му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Осе

    Осе Популарен член

    Се зачлени на:
    14 април 2020
    Пораки:
    2.636
    Допаѓања:
    7.555
    Пол:
    Женски
    Ми се допаѓа старо кумство , но да се има комуникација. А не 36 години не видени ајде кумови на свадба.
    Е сега не чинело од стари кажано да го погазиш старото кумство, па затоа ние во ситуација во која не се виделе околу 30 години со мм ги најдовме им отидовме на гости.
    Јас сум кумашин ти памтиш ? И чоекот ко секој постар почна да раскажува , јас вака ти така ама ете се одделивме ти реков ми рече.
    Е ко дојде ред да се прашаме прашањето беше поставено вака
    ,, знам дека толку време не сме во контакт ама како што не носи ред дојдовме да прашаме ние летово ќе правиме свадба , дали сакате да го продолжиме или ќе ни дадете благослов за ново кумство”.
    Тие прво рекоа ние сме стари да видиме децава ама дали имате кој ако не се нафатиме ние?
    Си кажавме дека имаме.
    И после една недела ни се јавија да ни кажат дека ни даваат благослов за друг кум.
    Можи е глупо за некој ама јас вака имам слушано и така направив ,ова се едни од ретките адети / традиции на кои им верувам :)
     
    На bertold, sonuvana, Bicka77 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. violetblue

    violetblue Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2010
    Пораки:
    1.793
    Допаѓања:
    5.433
    Кога веќе немате нешто посебен однос, може треба да препуштите да си најдат поблиски луѓе за кумови. Може заради традиција прашуваат само, а се надеваат дека нема да прифатите.
    Јас лично не би прифатила кога гледам дека немаме мегусебна блиска комуникација.
     
    На bertold, Nikinena и Осе им се допаѓа ова.
  7. Nikinena

    Nikinena Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 декември 2020
    Пораки:
    186
    Допаѓања:
    402
    Пол:
    Женски
    Ако ме прашуваат дали да си стават нов кум ќе им дадам благослов, јас не сакам сама да им откажам. На блиски мои луѓе им се случи голема трагедија од такво нешто, не исто ама слично и искрено многу ми е "шубе". Свадбата на нивниот кумашин му беше баш кога кумата беше за породување. Кумот ги молеше да направи малото бар 6 недели ама младите не прифаќаа и без збор си ставија друг кум на свадбата. Кумата едвај жива остана на пораѓајот (и матка и извадија и се) а кумашинот следната година почина во сообраќајна несреќа на нецели 30год. Не викам дека ако откажам ќе се случи такво нешто ама ептен ми е "шубе". Баба ми (почината е сега) ги венча мајка му и татко му на кумашинот мој и тогаш ми рече да не го откажувам старото кумство. Пак ќе кажам, ако сакаат друг да им биде кум, би им дала благослов
     
    На bertold, sonuvana, AngIv и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. majaskkkk1

    majaskkkk1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2013
    Пораки:
    362
    Допаѓања:
    79
    Здравоо :)
    Побарав пријатели што бевме многу блиски и секој ден се гледавме за кумови. Со години наназад збореа дека ќе ми бидат кумови но кога офоцијално ги побарав со дечко ми ме одбија бидејки дечко ми немал убава работа и ми рекоа дека не сакаат и не одбија. Многу ме навредија многу. Не сакам очи да им видам. Што грев ќе им пише Господ? :)
    Знам дека кумство не е убаво да одбијат ама они си знаат
     
    На Hortenzija му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Black girl

    Black girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    5.700
    Допаѓања:
    13.142
    Може да одбијат. Ама причината им е |(
     
    На bertold, Hortenzija, majaskkkk1 и 2 други им се допаѓа ова.
  10. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.101
    Допаѓања:
    37.575
    Пол:
    Женски
    Ај еден совет како да постапам.
    Кумови сме на еден другар на маж ми. Правеа крштевка на детето кога јас бев во изолација, мм го крсти детето, јас дома си седев. Не се налутив што не откажаа, имав разбирање оти сестрата на кумашинката си дојде од странство баш за крштевката. Ѝ реков дека не е проблем што јас нема да бидам присутна, имав уште една недела изолација. Купивме подарок хранилка, облека таа си купи, јас само дадов пари, исто и торта порачав. Сакав сѐ да биде убаво од наша страна. Помина крштевката, во март беше,од тогаш никаде ги нема. Се јавуваат само за услуга. Малата ми е 6 месеци, а тие не се дојдени на повојница. Ептен блиску живееме и кога ќе се сретнеме само нѐ лажат ќе дојдеме, ќе дојдеме. А никаде ги нема. Кумашинката си се шета со мојата етрва, оди на гости кај неа, а кај кумовите од јануари не се качила. Што би правеле да сте на мое место? Ми иде да го откажам кумството од што немаат никаков почит спрема нас. Изгледа само за венчавката и крштевката им бевме потребни, па сега толку, ќе не зафркават, ќе ги молеме да дојдат на гости. Ептен сум револтирана,посебно сега кога видов дека кумашинката е доле кај јатрва ми. Изгледа немаат време за кумовите што ги венчаа и детето што им го крстија

    Ние со нашите кумови се гледаме еднаш во неделата, а некогаш и повеќе пати. Можеби и затоа имам големи очекување. Ама да не му отидеш на кум ти на гости од јануари, ни па да го викнеш, а да живеете на 2-3мин пешки, не е нормално
     
    На Осе му/ѝ се допаѓа ова.
  11. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.333
    Не е убаво од нивна страна што Ве игнорираат, ама мој совет ти е да причекаш до роденденот на твоето дете.
    Ако и тогаш не дојдат (или не се јават) тогаш можеш да им спомнеш.

    Иначе, нормално е да сме со некои луѓе кои не ни се ништо да сме по блиски отколку со оние со кои сме крвно сврзани.Кај јатрва ти биле зашто можеби се блиски и имаат муабет.
    Знам дека нервира тоа, ама причекај пред да раскинеш кумство.
     
    На sonuvana, Осе, mal.ecka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.101
    Допаѓања:
    37.575
    Пол:
    Женски
    На нивното дете му е роденден за 3 недели. Искрено, ич не ми се оде. Се чувствувам изиграно, не знам како да опишам. И без разлика дали имаат муабет со нас или не, 6м да не најдеш време да одеш на 1саат кај кумовите е големо непочитување. Јас сакам да сме поблиски, како што сме ние со нашите кумови. Ама како да бидам кога они не сакаат да најдат 1 саат време за да се видеме.

    Кумашинот е поблизок со девер ми, се дружеа повеќе. Ама ете него не го праша за кум, туку маж ми. Зошто така не знам
     
    На Осе, MilaSs12 и mal.ecka им се допаѓа ова.
  13. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.333
    За да раксинеш кумство кое не ти е ни по воља, треба да има причина.
    Туку така, ради банална работа не се прави тоа, веќе и тебе ти е јасно.
    Затоа причекај, еве три недели кај се.
    Ако не ве повикаат на роденден, ти ја олесниле работата;)

    ...и не се склетисувај, игнорирај ги и ти, просто, не мисли на нив.
     
    Последна измена: 9 август 2021
    На Осе, Orchidea, темјанушка и 3 други им се допаѓа ова.
  14. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.101
    Допаѓања:
    37.575
    Пол:
    Женски
    За мене не е банално да не сакаш да најдеш саат време во 6 месеци за да го видеш бебето на кумовите.,а да поминуваш секој ден пред неговата куќа и да одиш на гости во неговата куќа а да не се качеш барем да го поздравеш.
    Непочит е.
    Ама изгледа јас имам големи очекувања поради искуство со моите кумови

    A за роденденот сигурна сум дека ќе нѐ канат
     
    Последна измена: 9 август 2021
    На MilaSs12 и mal.ecka им се допаѓа ова.
  15. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.305
    Допаѓања:
    34.245
    Пол:
    Женски
    Кумството не би го прекинала заради тоа што не дошла на гости.
    За мене е подобро некој да не дојде отколку да дојде. Ама за мене, некој друг можеби поинаку размислува.
    Вие битно сте прифатиле да бидете кумови па тие како сакаат. Можеби повеќе и/им одговара маж ти од тебе па заедно не нашле време да дојдат ама отишла кај јатрва ти затоа што со неа и годи муабетот. Тоа не значи дека ти не си ок нели ама едноставно на некои луѓе повеќе им оди муабетот.
    Јас не би се замарала, еднаш би ја викнала и толку, ако дојде ок ако не пак ок, сме прифатиле да бидеме кумови и тоа е тоа.
    Не се замарај, продолжи си со животот.
     
    На cresa-jagoda, Осе, referentka и 2 други им се допаѓа ова.
  16. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.101
    Допаѓања:
    37.575
    Пол:
    Женски
    Ама не е работа што кумашинката не дошла, туку што тие заедно не дошле ниту еднаш. Кумовите се фамилија, не било кој, според мене. Како и да е, нека мине роденденот и ќе видеме. Патем лани на роденденот на големата ги поканивме, ама не дојдеа, малото им беше 10 дена, па можев да разберам, ама ни отпосле не дојдеа, а ги викавме.

    Како и да е, нека си ги. Колку ме почитуваат, толку и јас ќе ги почитувам
     
    На Осе и mal.ecka им се допаѓа ова.
  17. mal.ecka

    mal.ecka Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    9.260
    Допаѓања:
    124.754
    Те погодува затоа што ги почитуваш и сакаш да сте блиски.
    И јас исто би се чувствувала.
    Со сила ништо неможеш да направиш.
    Јас колку повеќе се трудам со некои луѓе толку полошо е.
    Би слегла кај јатрвица да ја прашам зошто кај мене не иди:tmi:
    Искрено и покрај се не би прекинала сега кумство,нека тераат како им одговара,од твоја страна си коректна.
     
    На Nikinena, cresa-jagoda, Осе и 2 други им се допаѓа ова.
  18. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.305
    Допаѓања:
    34.245
    Пол:
    Женски
    А заедно биле кај јатрва ти и деверот? Тоа ми е зборот за заедно не нашле време да дојдат кај вас, а таа била сама кај јатрвата. Ако биле заедно кај нив, а не кај вас, тогаш можеби би требало да замериш, вака сепак не.
    Ако не дојде некој на роденденот или на прослава било каква тогаш кога е поканет некој, не сакам отпосле никој да ми иде. Така и јас не одам отпосле кај никој. Без разлика кој е. А со мало бебе знаеш како е посебно ако е плачливо, можеби поминале два месеци додека се стабилизирале и си рекла кај ќе одам сега после два месеци.
    Мислам всушност прочитав сега дека со брат ти и јатрвата повеќе си живеат па сепак јасно е се, не знам зошто нив не ги прашале, да не е во прашање некој адет глуп како на пример маж ти да е постар од брат му па затоа?
     
    На cresa-jagoda, forumce и mal.ecka им се допаѓа ова.
  19. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.101
    Допаѓања:
    37.575
    Пол:
    Женски
    Не е тоа причина. Ние сме биле постабилни од сите другари
     
  20. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.850
    Допаѓања:
    47.948
    Пол:
    Женски
    Јас да сум на твое место отворено би ги прашала следно кога нема да се качат горе, во смисла што е работата што не доаѓате, да не сте нешто лути? Така ќе знаеш што е работата, да сум на твое место и мене би ми било криво
     
    На Осе, темјанушка, MilaSs12 и 2 други им се допаѓа ова.