Кумство

Дискусија во 'Свадба' започната од aNy-to, 3 септември 2010.

 1. eli25

  eli25 Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  8.858
  Допаѓања:
  76.116
  Секаде невестата си ги купува бонбоните,китенките :)
   
 2. soncenceto.matea

  soncenceto.matea Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 февруари 2012
  Пораки:
  210
  Допаѓања:
  50
  Бонбоните ајде некако може и сами да ги правиме,а китенкиве тешко некако,а да се купат многу се скапи наједноставните 50денари во делтапрес
   
 3. Sun.shine

  Sun.shine Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 април 2011
  Пораки:
  223
  Допаѓања:
  114
  Баш китенките се поедноставни и поефтини за правење. Ќе си отидеш на женски пазар и ќе си купиш цвеќенца, траки, украси какви сакаш и ќе седнете со другарки и ќе ги направите за еден ден. Мислам дека нема да те чини повеќе од 500ден за материјал.
  Може да си купиш готови китенки само за младоженецот и евентуално кумовите/старосватите ако сакаш да бидат поубави.
   
  На soncenceto.matea му/ѝ се допаѓа ова.
 4. gwen

  gwen Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 декември 2009
  Пораки:
  265
  Допаѓања:
  75
  Девојки дај споделете искуство со кумство за крештевка на дете.
  Што обврски има кумот? Што се носи и што се купува?
  Данке :)
   
 5. soncenceto.matea

  soncenceto.matea Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 февруари 2012
  Пораки:
  210
  Допаѓања:
  50
  Кумот го облекува бебето од глава до пети во црква,значи облека и кондурчиња,убав пешкир или бањарка,свеќи за крштевка украсени и нешто златно или пари кој како сака,ако испуштив нешто нека ме дополнат останатите :D
   
  На gwen му/ѝ се допаѓа ова.
 6. maca99

  maca99 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  1.819
  Допаѓања:
  1.667
  Jaс моите китенки за гостите од негова страна нели,ги купив 10 ден една од женски пазар :lol: Најавени беа 3о души да дојдат по мене а јас купив 40 за секој случај и ме чинеа 400 денари :) Можеш и сама да си ги направиш.Едно цветче тулче и готова работа,на нив не се обрнува многу,многу внимание.
  Јас на золва ми и помагав да прави бонбони,кои ми беа измачување,сечи волку,онолку,многу пипаво ми беше :@
  Китенките за старосват,кум,младоженец јас би ви рекла да си ги порачате.Моите ме чинеа 400 за кум старосват,520 за младоженец
   
  На soncenceto.matea му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.268
  Допаѓања:
  14.953
  Пол:
  Женски
  Ако веќе си решена да купуваш, има на женски пазар за по 10ден. што вели маца99, а за старосватицата и кумата по 100/150 тие нараквици и за младоженец и кум околу 100ден.
   
  На soncenceto.matea му/ѝ се допаѓа ова.
 8. delvi

  delvi Популарен член

  Се зачлени на:
  24 декември 2009
  Пораки:
  796
  Допаѓања:
  1.270
  Пол:
  Женски
  На вереникот кумовите се од друг град и веке 8 години им беше изгубен контактот. Инаку тој е крстен од женско кое сега си има фамилија, а има и сестра која и она си има формирано фамилија. Имаме и еден другар кој има силна желба да ни биде кум. Но нашите родители запнале дека мора да ги прашаме прво старите кумовци. Па ајде сега стапивме во контакт и кај и да е ке треба да одиме на муабет. Сакав да прашам дали доколку жената која го крстила вереникот одбие да ни биде кума, мора да ја прашаме и нејзината сестра дали таа би сакала да ни биде кума или едноставно да си побараме благослов и другарот да ни биде кум. Свекрвица, а и моите настојуваат дека доколку едната одбие, другата сестра да се праша, но мене така ми доага како да ги молиме, а многу несакам...
   
 9. soncenceto.matea

  soncenceto.matea Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 февруари 2012
  Пораки:
  210
  Допаѓања:
  50
  Доволно е само на едната сестра-таа што го крстила,а ако не одржувале контакт веројатно и самите ќе ви кажат ако сакате може и другар да ви биде кум.
   
 10. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.268
  Допаѓања:
  14.953
  Пол:
  Женски
  јас сум многу против тоа 100години не сме се виделе тој да ме благословува пред бога??? абе иди бегај, сметам дека треба да биде некој со кој ќе се гледаш, кој ќе ти биде пријатели и во добро и во зло.
   
 11. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.276
  Допаѓања:
  5.141

  Кумот купува облека (од бањарка, чорапче, бенка...се) за детето кое ја облекува во црквата после кршетавањето. Носи торта во договор со кумашинците и по некој си стар адет кој не секој го практикува купува и нешто златно за бебето. Златото означувало да биде детето здраво како дрен :wasntme:
  Во црквата каде се крштева се купува и свеќа за крстење.
   
  На gwen му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.268
  Допаѓања:
  14.953
  Пол:
  Женски
  Еве убави идеи за идните кумови, свеќи за крштевка
   

  Прикачени фајлови:

  • 21.jpg
   21.jpg
   Големина на фајлот:
   43,6 KB
   Прегледи:
   302
  • 28.jpg
   28.jpg
   Големина на фајлот:
   38,5 KB
   Прегледи:
   301
  На gwen му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Zaljubena111

  Zaljubena111 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 февруари 2010
  Пораки:
  2.076
  Допаѓања:
  1.619
  не е баш така кралице, и ние со нашите кумови не бевме ( не беа) се виделе со години, но откако правевме веридба сме во постојан контакт. Не се тука младите виновни за тоа што не се одржувало контакт, јас тука старите ги обвинувам. И пак ќе напишам кумот е втор татко.
   
 14. joelle

  joelle Популарен член

  Се зачлени на:
  25 август 2010
  Пораки:
  1.117
  Допаѓања:
  2.348
  луѓе моите кумашини сега ќе се венчаваат само во матично.за црква мислам дека уште не... што прават кумовите таму? се купува нешто се прави ?
   
 15. soncenceto.matea

  soncenceto.matea Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 февруари 2012
  Пораки:
  210
  Допаѓања:
  50
  Цвеќе :f: и благо :^:
   
 16. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.268
  Допаѓања:
  14.953
  Пол:
  Женски
  за каде те интересира? за матично или за црква?
   
 17. joelle

  joelle Популарен член

  Се зачлени на:
  25 август 2010
  Пораки:
  1.117
  Допаѓања:
  2.348
  за матично
   
 18. skorpija123

  skorpija123 Популарен член

  Се зачлени на:
  18 јули 2011
  Пораки:
  687
  Допаѓања:
  2.622
  Јaс од искуство можaм дa ти кaжaм декa кумство нa крштевкa нa дете е нешто прекрaсно. a тоa што се купувa. Пa вaкa: когa бевме ние кумовии (од aмнa не сме биле) купувaвме од се по нешто и се носи тортa или погaчa и секaко свеќи зa во црквa.
   
 19. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.268
  Допаѓања:
  14.953
  Пол:
  Женски
  освен мини букетче мало што наликува на бидермаерче, се носи бонбоњера и тоа.
  еве вака нешто 5/7 цвета
   

  Прикачени фајлови:

  • DSC_0017.jpg
   DSC_0017.jpg
   Големина на фајлот:
   85,4 KB
   Прегледи:
   253
  На joelle му/ѝ се допаѓа ова.
 20. LaBella

  LaBella Популарен член

  Се зачлени на:
  6 ноември 2010
  Пораки:
  1.022
  Допаѓања:
  1.080
  Пол:
  Женски
  Девојки ај малку просветлете ме :)
  Кума е само ако се земени со кумот или кума е и додека се во врска?