1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Купена или изнајмена книга?

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од edna_malecka, 18 февруари 2022.

?

Каква книга повеќе сакате?

  1. Купена

    50 глас(а)
    86,2%
  2. Изнајмена

    8 глас(а)
    13,8%
  1. edna_malecka

    edna_malecka Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2018
    Пораки:
    3.894
    Допаѓања:
    14.690
    Пол:
    Женски
    Дали сакате да ги купувате книгите или да ги изнајмувате?
    Колку книги имате во вашата "домашна" библиотека?


    Ако е глупа ко трска темава, избришете ја
     
    На Kasiopaja221 и GirlVolley им се допаѓа ова.
  2. GirlVolley

    GirlVolley Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 март 2020
    Пораки:
    1.026
    Допаѓања:
    1.657
    Пол:
    Женски
    Секогаш преферирам да ја купам книгата што ми се допаѓа,бидејќи сакам истата барем два пати да ја прочитам во животот.
    Мое си е мое и преубав ми е мирисот на нова книга,затоа се трудам да ги чувам ептен.
     
    На Kasiopaja221, poenta и edna_malecka им се допаѓа ова.
  3. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.086
    Допаѓања:
    11.244
    Зајмувам од библиотека. Дома имам можеби стотина книги, но тие сум ги добивала како ученичка на разни конкурси како награда. Дел од книгите подарив во библиотека ( кога ги однесов мислеа дека веројатно ќе барам пари, па ми падна незгодно, ме фати срам, и потоа уште 4 книги однесов и толку). Зошто да ми фаќаат прашина дома кога се веќе прочитани, а воедно во библиотека ќе циркулираат меѓу народот.
     
    На Regina.Phalange, elimkd и edna_malecka им се допаѓа ова.
  4. MissChievous

    MissChievous Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    3.837
    Допаѓања:
    21.529
    Имам 50тина книги. Сакам да си правам колекции од автори што ги сакам, имам неколку од Stephen King, од Tolkien, од Fitzgerald, од H. G. Wells, од Frank Herbert итн. Убо ми е да склопувам триологии, ако почнам некоја приказна сакам да ја истерам до крај. Сакам да ги соберам "Foundation" серијалот на Isaac Asimov и Хари Потер.
    Малце оф топик отидов, сакам да кажам и сакам да купувам и не сакам. Од кога имам бебе сфатив дека за џабе сум купувала книги, само стојат, ја фаќаат најгрдата прашина. Да, изгледаат убаво, ми прават убава атмосфера. Ама само за украс се, не верувам дека некогаш некоја ќе препрочитам зошто секогаш имам мал милион на листа за читање што чекаат да ги прочитам. Пре би да прочитам книга што ја немам прочитано, отколку да се навраќам на некоја што сум ја читала веќе.
    Така да, кога ќе можам ќе си купам kindle, ќе зачувам дизина до две книги што сметам дека ми се еден вид на наследство, ќе и' ги чувам на ќерка ми, а останато би го подарила.
    Иначе би изнајмувала кога библиотекиве би нуделе книги на анлиски. А бидејќи не нудат, приморана сум да купувам.
     
    На edna_malecka му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.086
    Допаѓања:
    11.244
    Ама нудат и на англиски јазик, само не е тоа голема бројка на наслови. Кога купуваат нови книги тоа е на македонски, српско - хрватски, англиски, албански јазик, а дел од книгите ги добиваат по пат на донации, од амбасади, здруженија, автори итн и на тој начин имаат и на црногорски, украински, руски јазик. Ако си од Велес, вашата библиотека е една од ретките добри библиотеки во државава, која води сметка за секоја една книга која ќе им се донира. Да ги пофалам. Инаку, имаше една друга библиотека во јужна Македонија, која фрлила донирани книги во контејнер. Која брука.
     
  6. MissChievous

    MissChievous Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    3.837
    Допаѓања:
    21.529
    Не сум од Велес, гледам имаат добра библиотека со побогат избор на анлиски книги. Исто и во Куманово. Во Скопје евентуално American Corner, језда не знам како иде таму, ако некој е зачленет нека пише.
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  7. shz

    shz Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    5.947
    Допаѓања:
    50.030
    Пол:
    Женски
    Во мојата домашна библиотека имам околку 70-80 книги, ама и од библиотеката зимам.
    Една од библиотеката прочитам, па моја и пак од библиотеката.
    Така си имам створено една навика да не ги прочитам моите веднаш.
     
    На Regina.Phalange и edna_malecka им се допаѓа ова.
  8. Camille84

    Camille84 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 мај 2020
    Пораки:
    254
    Допаѓања:
    676
    Пол:
    Женски
    Јас имам околу 100 книги дома и претпочитам да купам. Е сега со читањето со мало бебе дома и уште едно поголемо некако не ми оди. Ама така беше и со првото дете, кога порасна ги исчитав сите. Секогаш читам во автобус на пат до и од работа и на плажа по 3-4. Моментално имам повеќе од 20 што чекаат на ред, се надевам ќе дојде редот :).
     
  9. tel-ef

    tel-ef Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2021
    Пораки:
    518
    Допаѓања:
    1.116
    Пол:
    Женски
    За мене нема врска дали е купена или изнајмена бидејќи книга си е книга, иста ѝ е вредноста и купена да е, и изнајмена да е. Кога веќе нема во библиотеките или од друго место да се изнајми книгата што сакам да ја прочитам, јас си купувам книги. :)
     
    На edna_malecka му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.671
    Пол:
    Женски
    Порано многу повеќе купував, сакав сè да си имам дома и не гледав што купувам. Но со тек на време станав попребирлива и вкусот ми се смени, па некако не сакам повеќе да имам толку книги како бројка, зашто и онака пола од тие не ми прават ќеиф и не гледам причина зошто би ги имала. Сакам секоја книга од домашната библиотека да ми биде посебна и да има сентиментална вредност, па затоа и престанав да се залетувам по купување како порано.

    Ограничениот простор исто си го прави своето и затоа толку си го обожавам Киндлот. Можам да имам толку многу книги, илјадници, без да се мислам кај ќе стојат. Никогаш не престанав да зајмувам книги од библиотека, па ако се погоди некоја книга што толку многу ми оставила впечаток за да посакам да си ја имам дома, само во тој случај ја купувам.
     
    На cresa-jagoda, edna_malecka и Ava.84 им се допаѓа ова.
  11. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.086
    Допаѓања:
    11.244
    За сите кои зајмувате книги од библиотека, ако во вашата ја нема одредена книга, можат да ви ја позајмат од библиотеката во соседен град, да ја читате и вратите. Јас барав од Катица Ќулакова и освен критики не најдов друго во локалната библиотека, па ми понудија ако сакам од Скопје да ми зајмат. Одбив. Инаку, сакам да ги читам двете книги поезија од екс премиерот Љупчо Георгиевски, Апокалипса и Град ( иако двете песни кои ги најдов на интернет му се пекол), ама нив ги има само во Делчево, а не сум прашала дали од таму можат да зајмат. Дали се плаќа нешто за оваа услуга не знам. Ќе се информирам некој следен пат.
     
    На edna_malecka му/ѝ се допаѓа ова.
  12. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.796
    Допаѓања:
    65.515
    Пол:
    Женски
    Симнати книги, пиратерија.:wasntme:
    Порано сакав да си купувам, сега веќе не ми е воопшто мерак, знам да земам понекогаш од библиотека, ама ми останува непрочитана зашто полесно ми е на киндл да читам кога спие малово, си има светло, можам со една рака да го држам и фонтот ми е зголемен, ме нервира малиот во книгите.
     
    На cresa-jagoda, edna_malecka и GirlVolley им се допаѓа ова.
  13. Angie1432

    Angie1432 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 април 2019
    Пораки:
    7.267
    Допаѓања:
    37.091
    Пол:
    Женски
    Купена, сакам да си ги собирам и чувам книгите.
     
    На edna_malecka му/ѝ се допаѓа ова.
  14. My litle pony

    My litle pony Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 септември 2021
    Пораки:
    357
    Допаѓања:
    853
    Пол:
    Женски
    Купена,да си ја имам за секогаш.
     
    На edna_malecka му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Guns N` Roses

    Guns N` Roses Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    3.661
    Допаѓања:
    16.129
    Пол:
    Женски
    Да имав пари секако дека преферирам да е купена и да ја имам секогаш кога ќе ми затреба, особено сакам да ја имам стручната литература која ми е потребна, да не се копирани, со убави илистрации, во боја. Останатите книги што би ги прочитала само еднаш и ќе стојат така на полица преферирам да бидат изнајмени од библиотека.
     
    На GirlVolley, cresa-jagoda и edna_malecka им се допаѓа ова.
  16. GirlRose

    GirlRose Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    5.034
    Допаѓања:
    26.581
    Зајмена. А, во блиска иднина и Киндл се надевам.
    Купувам за поклон и ми купуваат како поклон. Ако би купила не би фрлала пари на неквалитетни книги, а богами се што читам во последно време такво ми е. Може да купам само таква колекција да си имам од посебни книги кои што се безвременски.
     
    На edna_malecka му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.476
    Допаѓања:
    39.705
    Пол:
    Женски
    Сакам да купувам и имам домашна библиотека која ја надополнувам. Не сум сигурна за број, некои 200-300.
    Но, како некој што постојано чита, не можам да си дозволам купување толку многу.
    Член сум во 2 библиотеки иако најчесто зајмам од поблиската.
    Од луѓе не зајмам.
    Се надевам наскоро ќе си земам Киндл, но сепак купена книга, во раце да ја читам и да ја имам на полица ми е најмило.
     
    На S.W.A.G, cresa-jagoda, Tanjamm и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. L.i.n.a.a

    L.i.n.a.a Популарен член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2013
    Пораки:
    1.607
    Допаѓања:
    2.710
    Пол:
    Женски
    Понекогаш се менуваме со другарки, ако ја има она книгата, да не ја купувам и јас и обратно. Но сепак повеќе преферирам купена книга, сакам да си ги имам. И во последно повеќе така практикувам, да си ги купувам сама книгите.
     
    На edna_malecka му/ѝ се допаѓа ова.
  19. SexyDarling

    SexyDarling Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2011
    Пораки:
    122
    Допаѓања:
    211
    Купена, сакам после тоа да си ја имам и да си ја чувам. Точна бројка не знам, можеби околу 40 книги, во иднина сакам и посебно библиотекче/полици во дневната да си ги наредам и да си гледам :inlove:
     
    На Kasiopaja221 и edna_malecka им се допаѓа ова.
  20. st2007

    st2007 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2014
    Пораки:
    315
    Допаѓања:
    797
    Пол:
    Женски
    Купена дефинитивно. Имам мала библиотека од околу 100 книги, се надевам ќе ја збогатам уште.
     
    На Kasiopaja221 и edna_malecka им се допаѓа ова.