1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Купи куќа за млади - нов владин проект

Дискусија во 'Дом' започната од Independiente, 19 декември 2015.

  1. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.315
    Пол:
    Женски
    Па јас зборувам за проектов, зошто да биде нелегално ако имаш плац, имаш куќа и ти одобрат кредит бидејќи ги исполнуваш сите услови?
     
  2. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.315
    Пол:
    Женски
    Мислам дека треба да потпишеме една петиција да додадат нови поубави планови за куќи во проектов. И народот нека даде предлози па најубавите нека се изберат. Ехеее какви планови имам јас од интернет 8)
     
    На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Artista

    Artista Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2015
    Пораки:
    274
    Допаѓања:
    696
    Пол:
    Машки
    http://www.gosur.com/map/?gclid=Cj0...Q&z=15&ll=46.941381,7.422786&t=hybrid&lang=en

    Еве една сателитска слика од просечен швајцарски град. Еве како изгледа убаво испланиран град со широки улици, широки тротоари, велосипедски патеки, плански куќи во традиционален барок/модернистички дух со иста линија на висина,
    паркови и зеленила, детски игралишта...

    Од друга страна ме фаќа жал и срам да погледам слики од македонски градови.
     
  4. Independiente

    Independiente Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2014
    Пораки:
    787
    Допаѓања:
    1.558
    Пол:
    Женски
    Од денес натаму во МФ има отворена камнцеларија за да се распрашаме убаво што како се условите...
    Мене ме интересира да прашам дали и како ќе може пак да ни одобрат кредит кога пред некој месец маж ми зема кредит а јас не работам ...е сеа изгледа ке треба овој да се отплати за да аплицираме за ова иначе нема шанси да одобрат нели? сепак еве 40 евра да треба за овој ние да плаќаме (160 евра владата) и плус за другиов 100 евра ке мозе некако.. ама да не ја земаат иони цела рата пример 200 евра и 100 евра за другиов и да не речат немаме доволно средстав (мислам 3 тина од плата треба за да одобрат).... аоиии како не почекавме хехехех
     
    На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
  5. mama89

    mama89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2015
    Пораки:
    1.019
    Допаѓања:
    9.331
    Пол:
    Женски
    Да ти кажам мила и јас сум заинтересирана иако примањата ни се вкупно 400 евра од кои 100 евра за кредит даваме но до септември ќе биде отплатен :) мислам хот и хот куќите гледав многу убави плус гратис купатило ти опремуваат што е мн скапо купатило да правиш искрено со се , а и градат за месец два мислам беше така.е сега плац треба да имаш...за секоја информација пиши ми порака зошто немам мн време да листам страни сега :)
     
    На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Independiente

    Independiente Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2014
    Пораки:
    787
    Допаѓања:
    1.558
    Пол:
    Женски
    мене ме интересира дали ке ни дадат кредит на тие што веке имаат еден кредит ? (како во вашиот и нашиов случај )
     
    На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
  7. mama89

    mama89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2015
    Пораки:
    1.019
    Допаѓања:
    9.331
    Пол:
    Женски
    Епа јас имам кредит мажми нема и мислам така може
     
    На Independiente и okcenzi им се допаѓа ова.
  8. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.247
    Допаѓања:
    124.534
    Тоа во банката ќе ви кажат. Иако, банката мислам дека има механизми некако со покривање на кредитот, ако е мал, да ви даде нов. Е сега, ако имате 400 евра месечни примања, мислам дека нема да има мака, со тоа што може ке баараат некој жирант.

    Јас ов вчера се мислам, банката гледа нели дали ќе имаш пари за живот откако ќе платиш рата :) Дали ќе ни гледаат рата од вкуната сума за кредитот месечно, или само за парите кои идат од наш џеб, а не и делот кој ќо плаќа државата?

    За плац ми е повеќе мака :( Хот хот ги гледав, ама се консултирав со граджени фирми и они работат по принцип клуч на рака, значи вецето и кај нив е готово, и според нив за 6 месеци (зависи од киќата) можат од темели до крај да спремат се и да се всеелиш.

    Ако не ви е тешко, видете во банка како пресметка ќе ви направат.
     
  9. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.716
    Допаѓања:
    150.560
    Во Општина Аеродром цените на земјиштата се многу евтини, со марикци за градба, со вода, струја и до пат, а башка комуналиите за градба се на 50 проценти намалени.
    Е сега тема на муабет беше село-град, голем дел од плацевите се накај селата горно/долно Лисиче, меѓутоа сепак се некако блиску и пристојно до град.
     
    На Abeja и Cka им се допаѓа ова.
  10. anakonda88

    anakonda88 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    2.598
    Допаѓања:
    4.500
    Пол:
    Женски
    Ова е мачкање очи за предизборна кампања као што беше во 2014 год Отписот на долгови , каде што мојот татко поднесе документи кај што ги исполнуваше сите услови и го одбија без никакво образложение , а баш пред некој ден објавија медиумите дека од 45000 апликанти само 14000 ги одобриле за отпис на долгови ( во нив само отпис на радиодифузна такса , и за струја , ниеден кредит не беше отпишан ) така да пиши пропало !
     
    На poenta, Gosh и blueberry93 им се допаѓа ова.
  11. mama89

    mama89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2015
    Пораки:
    1.019
    Допаѓања:
    9.331
    Пол:
    Женски
    А мора ли да се гради ?? Може ли да се купи готова куќа??
     
  12. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.247
    Допаѓања:
    124.534
    Проектот се однесува само за стекнување нови невселени куќи изградени од градежни компании, како и за изградба на сопствена куќа на свое земјиште или пак надградба и доградба.

    http://finance.gov.mk/mk/node/5501

    Според ова, може да се купи готова, ама од фирма да се купи.
     
  13. mama89

    mama89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2015
    Пораки:
    1.019
    Допаѓања:
    9.331
    Пол:
    Женски
    Срцка а кои фирми дај некои линкови да разгледам :)
     
    На Cka му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.247
    Допаѓања:
    124.534
    Не знам кои... кога се распрашав ми рекоа сите поголеми градежни за станови прават и куќи. Знам дека за претходниот проект и фирмите одеа со министрството на промоција и имаа попусти веројатно и сеа така ке биде. Беа Настел, Адора и уште десетина други, ама не ги знам. Нормално, може и од друг, овие само даваа ектра попуст ако е преку проект. Иначе, претходниот проект викаат дека ќе продолжи годинава бидејќи бил успешен, ама никаде нема официјално. Оние што ги знам, што земаа кредит, викаат дека засега им е океј, договорот се исполнува, ама они станови купија.

    Следната недела ке одам да прашам таму, и ќе пишам што се ми кажале. Ве молам за некој акт, како се пресметуваат комунални такси?
     
    На okcenzi и mama89 им се допаѓа ова.
  15. Independiente

    Independiente Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2014
    Пораки:
    787
    Допаѓања:
    1.558
    Пол:
    Женски
    Ајде Cka јас незнам дали ќе бидам во можност да отидам сеа брзо а ме јаде јанѕа како ќе биде, што ќе биде, па пиши ќе чекам. а за комуналиитезависно од општината секоја има тарифа да речам и тоа се плаќа онолку колку ќе ти биде за живеење пример куќа од 100 м2 но имаш за живеење 85 пример и за толку ќе платиш. Собите посебно, подрумот поефтино, ходникот исто поефтино..
     
    На Cka му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.716
    Допаѓања:
    150.560
    ^ И исто така ако претходно има градба па се сруши, ништо не се плаќа, само се плаќа ако има повеќе од претходната градба.
    Зависи од општина, зависи и од типот на просторијата и спратот.
    Како што кажав, оптина Аеродром е најевтина во моментов, мислам дека беше 25 евра по квадрат.
     
    На Cka му/ѝ се допаѓа ова.
  17. oblando

    oblando Активен член

    Се зачлени на:
    31 декември 2015
    Пораки:
    130
    Допаѓања:
    446
    Ја поздравувам иницијативата на владата и додавам дека можат тие и подоби услови да даваат и се надевам дека наскоро ке се подобрат условите за да може проектот да добие во масовност и да биде успешен
     
  18. ines.h

    ines.h Популарен член

    Се зачлени на:
    23 август 2011
    Пораки:
    1.689
    Допаѓања:
    18.856
    Засега вака гледано проектов е одличен има голема помош, без да се натегнуваме тука политички.

    Е сега нормално се што е прималиво мора да има и некоја пречка , така на пример во општина јадат трици , односно ако делот од општината не е урбанизиран (во дел од Ѓорче еве зборувам ) ЛЕГАЛНО не можиш да градиш,ти останува да стегнеш грло да молиш колиш и да дигаш со страв.

    Зборот ми е дали сте информирани во ваков случај дали би постоело можност за да добиеш ваков тип на кредит би било ли пречка урбанизирањето за да стигнеш до ваков тип на помош.
    Од една страна даваат од друга те узурпираат.
     
  19. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.247
    Допаѓања:
    124.534
    Па јас не мислам дека е узурпација ако сакаш да градиш дивоградба. Ако не е урбанизирано местото и немаш дозвола за градба, нормално дека не можеш. И јас иам нива во зелен појас, на заштитена зона, ама не смеам таму да градам.

    Од една страна викаме требало плански да се гради, од друга страна сакаме секаде кај што имаме нива да можеме зграда да кренеме.

    Иначе, бев во министерството, фини се дечките, сите млади :) Ми објаснија се, значи процедурата е идентична со онаа од претходниот проект, веќе имаат склучено договор со 8 банки.

    Прво мора да има плац на име на кредитобарателот, дозвола за градба, проект. Се аплицира во една од банките, банките ги проверуваат документите, и ако дозволат кредит, они поднесуваат барање до министерството, кои пак имаат законска обврска да одлучат за 40 дена, а викаат најкасно за 10 дена одлучувале. И тоа е тоа.

    За оние надвор од Скопје, ова е совршена работа, за оние во Скопје, малце мака со скапи плацови...
     
    На Independiente, artemidis и t-sweet им се допаѓа ова.
  20. ines.h

    ines.h Популарен член

    Се зачлени на:
    23 август 2011
    Пораки:
    1.689
    Допаѓања:
    18.856
    Cka
    Нешто не си ме разбрала, сакам да кажам даваат прилики можности, а воопшто не земаат во предвид некои работи , (односно за мал дел од луѓето е приликава кој нема пари да плати плац од 120 000 е кој нема можност да урбанизира кој нема можност за кредит итн )а тоа што си го напишала дека кој кај сакам гради е уназад 100 години што сум јас крива или друг малд човек што правеле куќи кај ќе стигнат односно ние за да се урбанизираме како некои метрополи ни требаат сто години, и на сето тоа јас не градам од ново во некоја дивина зборувам за доградба , кажав дека е во Ѓорче само тој дел сеуште не урбанизиран ..што секако е нивна работа и кој знае кога ќе ја средат , а за таа работа јас пропуштам огромна парична подршка.