1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Купи куќа купи стан -проект на Владата

Дискусија во 'Дом' започната од fighter, 16 февруари 2014.

 1. fighter

  fighter Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јуни 2010
  Пораки:
  1.249
  Допаѓања:
  2.478
  „Купи куќа, купи стан“ - како проект на Владата, се проширува. Сега со предлог измените на законот, во вој проект ќе може да се вклучат и оние кои имаат примања до 1300 евра, како оние кои веќе имаат наследено мал дел од имот.


  Би сакала да ги коментирате вашите искуства со овој проект.
  Има ли феминки кои веќе го искористиле овој проект, како ид процедурата?
   
  На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
 2. makedonkamak

  makedonkamak Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 октомври 2013
  Пораки:
  3.616
  Допаѓања:
  26.990
  Пол:
  Женски
  според мене проектов е доста манлив, ретко кој се решава на ваков чекор, може лесно да си ставиш здрава нога во трн-што рекле постарите. повеке е розова реклама, отколку убава реалност и решение...мене не ми се допаѓа како е смислен, мислам дека условите за проектов и постапката не се баш такви какви што им се презентираат од страна на владата. треба убаво да се размисли пред да се одлучи за ваков чекор.
   
  На Radiolog и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 3. Emotional123

  Emotional123 Форумски идол

  Се зачлени на:
  5 јули 2011
  Пораки:
  5.809
  Допаѓања:
  26.084
  Пол:
  Женски
  Баш пред некој ден помислив да побарам на форумов тема за ова ама изумив :D .
  Според мене ова е доста добро и корисно, но само незнам дали е така како што кажуваат.
  Ако е така, без никакви далавери, сокриени работи кои подоцна ќе испливаат на површина тогаш супер.
  Голема шанса е за обезбедување кров над глава.
   
  На Radiolog му/ѝ се допаѓа ова.
 4. fighter

  fighter Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јуни 2010
  Пораки:
  1.249
  Допаѓања:
  2.478
  Во другите градови можеби повеќе ќе може да се користи, ама во Скопје, тешко убав стан за 900 ерва квадрат. Затоа сакав да прочитам и коментари од луѓе кои веќе ја искористиле оваа субвенција.
   
 5. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.393
  Допаѓања:
  106.689
  ^ Една моја братучетка зема стан во Ѓорче преку овој проект.

  За 900 евра можеби не можеш да најдеш во некоја од поатрактивните населби, ама се наоѓа ете во Ѓорче, Кисела Вода, мислам дека има и во Ново Лисиче, што се ок населби. Според мене и не е во ред да бара некој субвенции за стан во Центар или други поатрактивни населби. Живеењето во Центар сепак е луксуз.

  Мене идејата ми се допаѓа. Опфаќа група на граѓани кои не се со претерано ниски примања, но не се ни со високи. Без ваква помош можеби би се одлучиле на ваков чекор, но би им било многу потешко.

  Ми се допаѓа и тоа што сега го проширија, колку што разбрав да имаат право на субвенции и оние кои имаат стан но сакаат поголем. Имам неколку пријатели на кои родителите им имаа купено мали станови од по 30-40 квадрати, и за почеток им беа супер, ама потоа откако им се родија по две деца им стана навистина тесно. Со ваква помош многу полесно би успеале да купат поголем.
   
 6. hello-kitty.90

  hello-kitty.90 Популарен член

  Се зачлени на:
  15 октомври 2013
  Пораки:
  2.633
  Допаѓања:
  17.080
  Ај некоја поупатена да ми каже има посебно одредени кои станови може да се купуваат,може ли веќе користени станови или мора нови,мора ли од некој инвеститор да е?До која цена за квадрат и има ли одредено колку најмногу може да е голем?
   
 7. fighter

  fighter Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јуни 2010
  Пораки:
  1.249
  Допаѓања:
  2.478
  Значи џабе и проектов на владата, кога ни булдожер не ги руши цените на становите во Скопје!

  Код:
  Мислам дека цената во Скопје од 900 евра до 1.200 евра на атрактивните локации е нормална за македонски услови, изјави Чифлиганец.
  http://www.telma.com.mk/index.php?task= ... item=35525

  Значи ако сакаш да земеш стан од овој проект, ќе треба да ја гледаш цената на м2 на земјата односно станот, а не локацијата, затоа што се што е добра локација, почнува од 1000евра м2 , па нагоре.
  Вака беше и во Португалија пред да ги фати економска криза. Таму банките го кредитираа населението со поволни кредити за скапи станови.Кога пазарот на недвижнини се засити, кога парите на народот и банките почнаа да секнуваат, паднаа и цените на становите во Португалија, ама сега веќе нема кој да ги купува.
  Да не биде и кај нас исто.
  Сепак и 900 евра е многу, бидејќи тоа доаѓа околу 1800 некогашни германски марки за м2....која пара е тоа?!
   
 8. sagittarius57

  sagittarius57 Популарен член

  Се зачлени на:
  7 октомври 2013
  Пораки:
  994
  Допаѓања:
  2.243
  Пол:
  Женски
  Ме интересира дали со оваа мерка се дозволува купување на стан во градба, кои услови треба да се исполнат за одобрување и колкава е субвенцијата ?
   
 9. sunshine-girl

  sunshine-girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 јули 2012
  Пораки:
  40
  Допаѓања:
  6
  Dali se ovaj proekt moze da se kupuvaat i stari stanovi ili pak samo novi vo izgradba?I vo vrska so plakanjeto na koj nacin se presmetuva kolku bi iznesuvala mesecnata rata(znam deka toa bankite pri apliciranje go kazuvaat tocniot iznos)no dali moze i nie sami da presmetame?Fala
   
 10. kmaja

  kmaja Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 декември 2011
  Пораки:
  143
  Допаѓања:
  95
  На страниците на банките има кредитен калкулатор (пример на страната на Комерцијална банка). Можеш се точно да си пресметаш
   
  На sunshine-girl му/ѝ се допаѓа ова.
 11. kristina.k

  kristina.k Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 јануари 2011
  Пораки:
  6.073
  Допаѓања:
  29.624
  Пол:
  Женски
  Ја утнав темата претходно прашав кај купи куќа :D ме интересира за стан ако е некој поупатен, која опција е подобра ако дадеме 6-7 илјади евра учество за стан до 30 илјади евра максимум? Постарите станови тука се по 600-700 евра квадрат.
   
 12. Olgitsa

  Olgitsa Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јули 2013
  Пораки:
  177
  Допаѓања:
  797
 13. kmaja

  kmaja Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 декември 2011
  Пораки:
  143
  Допаѓања:
  95
  Направиси математика со помош на кредитен калкулатор што го имаат банките на веб страна, мене повеќе ми одговараше учество бидејќи немав кеш.
   
 14. S.Snezana

  S.Snezana Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 февруари 2015
  Пораки:
  1.006
  Допаѓања:
  1.623
  Пол:
  Женски
  Dali ima nekoj informacija dali seuste moze da se aplicira za proektot kupi kuka kupi stan?
   
  На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
 15. mimiiiii

  mimiiiii Популарен член

  Се зачлени на:
  30 јули 2012
  Пораки:
  2.827
  Допаѓања:
  11.139
  Пол:
  Женски
  Стар стан не оди со проектот, со рати се добиваат повеќе пари.

  @S.Snezana да уште може да се аплицира.
   
  На S.Snezana му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Lara 27

  Lara 27 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2017
  Пораки:
  1.235
  Допаѓања:
  3.602
  Пол:
  Женски
  Дaли двaјцaтa сoпружници требa дa се врaбoтени кaкви се бaрњaтa
   
 17. mimiiiii

  mimiiiii Популарен член

  Се зачлени на:
  30 јули 2012
  Пораки:
  2.827
  Допаѓања:
  11.139
  Пол:
  Женски
  Не нема барања за двајцата да се вработени, доколку едниот е кредитоспособен согласно проценката на банката. Односно ако едниот има доволно голема плата за да добие кредит не е битно дали другиот е вработен, секако може да се оди и со жиранти.
   
 18. Lara 27

  Lara 27 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2017
  Пораки:
  1.235
  Допаѓања:
  3.602
  Пол:
  Женски
  Фaлa ќе прaшaм јaс вo бaнкa
   
 19. Duomna

  Duomna Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 декември 2016
  Пораки:
  59
  Допаѓања:
  20
  Пол:
  Женски
  Dali uste postoi ova , dali nekoja od vas ima iskustvo, sakame da kupime stan ... kako odi , sto kako kade uslovi ... ve molam za iskustvo
   
 20. Acid

  Acid Активен член

  Се зачлени на:
  3 мај 2017
  Пораки:
  17
  Допаѓања:
  37
  Пол:
  Машки
  Постои. Сите информации ги имаш тука: http://kupikukakupistan.gov.mk/
  Или тркни во банка, ќе ти објаснат се' што те интересира за 5 минути :)