1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Купување диплома

Дискусија во 'Образование' започната од Мејз, 1 јуни 2018.

 1. Мејз

  Мејз Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 мај 2018
  Пораки:
  388
  Допаѓања:
  4.122
  Пол:
  Женски
  Незнам дали има ваква тема, ако има слободно избришете
  Наслушав дека имало приватни средни училишта каде можеш да си платиш и да си земеш диплома. Знае ли некој нешто повеќе за ова?
   
 2. molikaMk

  molikaMk Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2012
  Пораки:
  275
  Допаѓања:
  2.377
  :drunk:(facepalm)
   
  На naturally, Читател, SV1911 и 9 други им се допаѓа ова.
 3. Cka

  Cka Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 септември 2010
  Пораки:
  10.134
  Допаѓања:
  122.902
  Да има. Има и факултети исто.

  Исто и маж се зима, само освен пари и друго се дава.

  Магистерските исто се купуваат.

  Мозок уште не, ама има консултанти па изводливо е.

  Само треба да се сака, се се може.
   
  На GirlRose, naturally, k.frosina и 26 други им се допаѓа ова.
 4. RAF Camora

  RAF Camora Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 февруари 2018
  Пораки:
  1.576
  Допаѓања:
  10.981
  Пол:
  Машки
  И што ако купиш диплома ако немаш никакво познавање од областа за која ќе добиеш диплома? Да беше само поради земање на диплома немаше да студираме ќе си купевме и ние дипломи зарем не? Зошто луѓе не размислите малку пред да напишете нешто или да отворите тема? Овие што студираат и секој ден одат на предавања и на закажаните испити дегенерици да не се? Само вие сте најпаметни? Истото важи и за средните училишта. Убаво викаше баба ми памет на пазар не се продава, штета на многу луѓе им е потребно да си купат.
   
  Последна измена: 1 јуни 2018
  На Alisa22, blackwave, PaLaVa и 7 други им се допаѓа ова.
 5. crimson

  crimson Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 декември 2011
  Пораки:
  3.948
  Допаѓања:
  51.302
  Пол:
  Женски
  Тажна тема.
   
  На xxxУбавотоПајче, GirlRose, naturally и 26 други им се допаѓа ова.
 6. Мејз

  Мејз Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 мај 2018
  Пораки:
  388
  Допаѓања:
  4.122
  Пол:
  Женски
  Зошто одма со лошо? Не прашувам за мене, си завршив јас моето. За од една соседтка синот сакал да оди Германија на работа ама му барале диплома, а детето само три години одеше средно.. ако сакате кажете помогнете ако знаете, ако не немора ништо
   
  На SunnyGirl2 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. RAF Camora

  RAF Camora Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 февруари 2018
  Пораки:
  1.576
  Допаѓања:
  10.981
  Пол:
  Машки
  Јас не знам зошто се обидувате да им помагате на такви? Сигурно не е мал може сам да си се распраша каде се купуваат дипломи. Да е паметен ќе се распраша дали постои можност да полага, ќе си положи доколку има можност бидејќи познавам луѓе кои си полагаа и си ја земаа дипломата со 4 години (иако насоката им била со 3 години). Значи тука станува збор само за полагање за таа последна година која му недостасува. Епа требало на време да мисли.
   
  На Читател, blackwave, Victorian и 11 други им се допаѓа ова.
 8. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  14.678
  Допаѓања:
  322.110
  Незнам што се чудите, кога купувањето диплома е јавна тајна?
  И на државните универзитети го има, за приватните да не збориме.
  Нели пред некој месец излезе скандалозна изјава дека 5000 евра чини диплома со 180 кредити од Факултетот за туризам ?

  Па после се чудиме зошто ништо не е како што треба во целата држава.

  Одиш на лекар, незнеш кој ќе те прегледа и дали купил диплома или навистина ја стекнал со знаење.
   
  На GirlRose, italiangirl11, naturally и 27 други им се допаѓа ова.
 9. crimson

  crimson Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 декември 2011
  Пораки:
  3.948
  Допаѓања:
  51.302
  Пол:
  Женски
  Ова!!!
  И плус сигурно со причина бараат диплома за 4 години.

  Ама не, само ние од Македонија сме препаметни и ни текнало да купуваме дипломи.
   
  На blackwave, Doozy, Victorian и 9 други им се допаѓа ова.
 10. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  11.211
  Допаѓања:
  56.921
  Не е за мене, за братучед од трето колено по прабаба ми е :D
  Кој прашуваше пред ден-два за купување дипломи од медицина?
  Се стресов кога прочитав :worried:
  Поубаво е кога вакви работи се јавна тајна, ама сепак тајна. Кога прочитате на форум дека некој бара да купи диплома од медицина :worried:
   
  На CaraMia, Читател, SV1911 и 18 други им се допаѓа ова.
 11. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  14.678
  Допаѓања:
  322.110
  Кога испадна Законот за администрацијата , дека треба при унапредување или конкурирањеда меѓу другото да се приложи и диплома од Булатс или ТОЕФЛ, масовно се купуваа дипломи со албански печат.
  Доволно беше да приложиш само интернационален извод од матична книга на родени.
   
  На CaraMia, blackwave, Doozy и 7 други им се допаѓа ова.
 12. RAF Camora

  RAF Camora Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 февруари 2018
  Пораки:
  1.576
  Допаѓања:
  10.981
  Пол:
  Машки
  Ние напредуваме во секој поглед па и во овој очигледно. Некогаш помислувам дека јас сум дегенерик во оваа држава , а не таквите кои купуваат дипломи.
   
  На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
 13. crimson

  crimson Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 декември 2011
  Пораки:
  3.948
  Допаѓања:
  51.302
  Пол:
  Женски
  Купи си и ти. Што сакаш да бидеш кога ќе пораснеш? 8)
   
  На blackwave, Doozy, LiliBoz и 9 други им се допаѓа ова.
 14. RAF Camora

  RAF Camora Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 февруари 2018
  Пораки:
  1.576
  Допаѓања:
  10.981
  Пол:
  Машки
  Завршив јас скоро и јасно ми е дека не вредело да се трудам бидејќи паразитите што купуваат дипломи ни го јадат лебот. Единствено вредеше за лична сатисфакција и да ти се отворат очите за да знаеш што те чека во животот.
   
  На CaraMia, blackwave, PaLaVa и 8 други им се допаѓа ова.
 15. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  14.678
  Допаѓања:
  322.110
  @RAF Camora ,,тие,, што купија дипломи си го ,,товарија магарето,, :)
  Баш им е фино.
  Без тронка грижа на совест се сместија на убаво.
  Си земаат плата.
  Пак ќе отидеш да се тропнеш на нивана врата за да побараш помош за да се заврши некоја обична работа.

  Па ти види кој е будала:!:

  Изместени се вредностите.
  И не само тоа, туку и се вкоренија кај нас.
  Секој го бира НАЈлесниот пат.

  Не е за оправдување, напротив треба да се санкционираат таквите.
  Поточно кажано-да се избркаат од работа.
  Да се направи место за децата кои вложија труд и се полни со знаење.
   
  На CaraMia, Читател, SV1911 и 16 други им се допаѓа ова.
 16. Мејз

  Мејз Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 мај 2018
  Пораки:
  388
  Допаѓања:
  4.122
  Пол:
  Женски
  Не му треба струка туку општо колку да има. Итно му е, јас слушнав нешто можело така
  не боли да прашаш..
   
 17. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  15.539
  Допаѓања:
  31.546
  Пол:
  Женски
  Лошо е што тие со купени дипломи ќе се пикнат во фотелја, а тој што учел ќе си остане со прстот во уста.
   
  На RAF Camora му/ѝ се допаѓа ова.
 18. RAF Camora

  RAF Camora Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 февруари 2018
  Пораки:
  1.576
  Допаѓања:
  10.981
  Пол:
  Машки
  Јас го почитувам тоа што сакаш да му помогнеш, ама тука во оваа ситуација сам треба да си помогне.
   
  На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
 19. crimson

  crimson Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 декември 2011
  Пораки:
  3.948
  Допаѓања:
  51.302
  Пол:
  Женски
  И што е поентата да добие диплома колку да има?
  Леле срам ме фаќа само што читам.......
   
  На SV1911, blackwave, PaLaVa и 9 други им се допаѓа ова.
 20. Vitaly

  Vitaly Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јули 2016
  Пораки:
  2.593
  Допаѓања:
  4.648
  Пол:
  Машки
  Многу луѓе се бунат и им смета начинот на кој е организирана државава, неуките лекари, неуката администрација и ред други работи. Во право се, ама истите тие луѓе во прва прилика би купиле диплома. Која иронија....
   
  На SummerGirl и Мејз им се допаѓа ова.