1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Купување книги преку интернет

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од L-enna, 14 јануари 2014.

 1. L-enna

  L-enna Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2010
  Пораки:
  1.106
  Допаѓања:
  1.793
  Ја отворив темава за да споделиме искуства околу порачувањето на книги преку интернет, и од домашни и од странски веб страни.
  Начин на плаќање, испорака, рекламации, прашања. Сè што е поврзано со тоа.

  Јас имам искуство само со купикнига.мк. Порачката е лесна, избираш на кој начин сакаш да платиш (картичка или уплатница), начин на подигнување (директно од нивните простории или преку пошта).
  Порачав 2 книги и платив со уплатница. Поштарината беше 99 ден. (не знам дали е многу тоа, немам порачувано досега :?: ), ги донесоа до дома. За 3 дена порачав, платив и ги добив книгите во супер состојба. Задоволна сум многу. Плус фини се луѓето. :lol:


  Се надевам темава ќе биде корисна. :)
   
  На daylight и eliesaab им се допаѓа ова.
 2. eliesaab

  eliesaab Популарен член

  Се зачлени на:
  27 април 2013
  Пораки:
  3.210
  Допаѓања:
  9.492
  Пол:
  Женски
  ^ Баш сакам да пробам со оваа купи книги, сепак нека се разработи повеќе темава :)
   
 3. Umbrella22

  Umbrella22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 август 2012
  Пораки:
  3.951
  Допаѓања:
  33.918
  Пол:
  Женски
  И јас сум слушала доста пофалби за купи книга, ама до сега не сум купила
  им пишав еднаш но книгата која ја барав моментално ја немале :)
   
 4. sweet-cherry

  sweet-cherry Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 јануари 2011
  Пораки:
  3.619
  Допаѓања:
  29.099
  Пол:
  Женски
  Јас од кај нас немам порачувано, ама скоро редовно порачувам од UK преку Book depository.
  http://www.bookdepository.co.uk/
  Во однос на цените на книгите, варираат има и ефтини, и поскапички, ама па шипингот е бесплатен.Книгите стигаат за околу 15-тина дена, иако на страната пишува за 10 работни дена, и на почетокот ми доцнеше неколку дена, и ги исконтактирав од страната, и неверојатно љубезни беа, постојани ми пишуваа меилови дали ми стигнала книгата, ако не стигне да ми пратат нова,за среќа ми стигна но навистина беше коректно од нивна страна.
  Ми се случи на некои книги малку изгребани да бидат кориците, ама ништо страшно не беше, со оглед на тоа дека сепак се доставува од подалеку, но главно задоволна сум.
   
 5. L-enna

  L-enna Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2010
  Пораки:
  1.106
  Допаѓања:
  1.793
  ^
  А го плаќаш данокот (5/18%) и царината, така? :)
   
 6. sweet-cherry

  sweet-cherry Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 јануари 2011
  Пораки:
  3.619
  Допаѓања:
  29.099
  Пол:
  Женски
  ^Не, ништо такво до сега ми немаат наплатено, дали сум имала среќа или нешто друго е во прашање не знам, ама само книгата си ја плаќав :)
   
  На L-enna му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Butterfly14

  Butterfly14 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 февруари 2013
  Пораки:
  757
  Допаѓања:
  456
  Јас имам порачувано од купикнига и задоволна сум, им ја пишав адресата и бргу ми стигнаа до дома.Исто така имам читано дека можеш да си ја подигнеш книгата таму но бидејки не живеам во Скопје си порачувам.
   
 8. Orthophill

  Orthophill Популарен член

  Се зачлени на:
  31 мај 2012
  Пораки:
  1.789
  Допаѓања:
  4.407
  Пол:
  Машки
  Според законот, за предмети купени преку Интернет, во вредност до 45 евра не се плаќа царина. Во изготовка е закон со кој нема да се плаќа царина и до 150 евра.
   
  На L-enna му/ѝ се допаѓа ова.
 9. I.Fancy.London

  I.Fancy.London Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 мај 2012
  Пораки:
  21
  Допаѓања:
  22
  Јас веќе повеќе пати пробувам да порачам книги од bookdepository.com и никако не успевам. Постојано ми се јавува грешка со картичката. Немам грешки во пополнувањето, пробав и со 2 различни картички и се истото... Пробав со виза интернет картичка, а после и со маестро дебитна. Стварно незнам што е проблемот. Да не му се има случено слично на некој па најдил решение? ;(
   

  Прикачени фајлови:

  • untitledKHJK.jpg
   untitledKHJK.jpg
   Големина на фајлот:
   45,7 KB
   Прегледи:
   180
 10. AnaKarenina

  AnaKarenina Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  5.801
  Допаѓања:
  55.000
  Пол:
  Женски
  Има некој искуство со купување книга во електронска форма? :?:
  Барав стручна литература преку google books, најдов неколку книги, ама не се достапни за бесплатно да ги симнам. Сакам да ги купам, ама гледам има опција да ги купам во печатена форма. Проблемот е што не можам да чекам да ми стигнат на домашна адреса, ми требаат што побрзо. А и попрактично ќе ми биде ако ги имам на компјутер.
   
 11. SwanMay

  SwanMay Популарен член

  Се зачлени на:
  28 април 2011
  Пораки:
  855
  Допаѓања:
  4.674
  Пол:
  Женски
  Досега сум купувала само печатени книги (paperback) од причина што многу ме замара да ги читам во електронска форма и плус заради лична сатисфакција да ги имам во домашната библиотека. :inlove: Имам порачувано од Amazon ( Амерички и Британски), Book Depository и од Купи Книга. Искуството било 100% позитивно до сега, книгите не беа воопшто оштетени при транспорт.
  Единствено што ми пречи е времето на чекање кога се нарачува од странство, но задоволството да се има книгата во раце и да се прочита е поголемо од нетрпението и исчекувањето. :nod:
   
  На blonde_supergirl и L-enna им се допаѓа ова.
 12. Leeloo

  Leeloo Популарен член

  Се зачлени на:
  11 декември 2010
  Пораки:
  645
  Допаѓања:
  290
  Јас досега нарачував од aprohead.com меѓутоа гледам страничката не постои веќе. Ме упатува на некоја bookplease.com али ништо добро нема. :/
   
 13. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  13.250
  Допаѓања:
  77.096
  Пол:
  Женски
  Не сум купила ништо преку интернет, па ниту книга. И не ни планирам. Некако не ми е сигурно. Подобро е она, како што викаат старите, пари на рака - Мара за рака :D Одам во книжара, плаќам, си ја земам книгата. Толку.
   
 14. DzingrlakaDzikica

  DzingrlakaDzikica Популарен член

  Се зачлени на:
  26 март 2012
  Пораки:
  803
  Допаѓања:
  2.634
  Јас сум презадоволна од Book Depository.

  Правев порачка на 22ри Април. На 26ти ми ја испратија преку пошта.
  Денес поштарот тропна на врата. Значи не чекав ни две недели.

  Состојбата на книгата: 100% неоштетена. Педантно во картонско плико со лист хартија внатре кој ги содржи деталите околу книгата и плус подарок coloring bookmark.
   
  На blonde_supergirl му/ѝ се допаѓа ова.
 15. blonde_supergirl

  blonde_supergirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 октомври 2016
  Пораки:
  821
  Допаѓања:
  2.132
  Пол:
  Женски
  По предлог од член од Фемина нареден месец ќе купам сеуште непреведени книги овде, значи на англиски. За бук депоситори се работи, достава бесплатна.
   
 16. Lella

  Lella Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  2 јануари 2013
  Пораки:
  5.303
  Допаѓања:
  28.815
  Пол:
  Женски
  Не ти правеа проблем на царина? Јас досега само еднаш сум купила така преку Амазон и требаше да се доплаќа на царина иако беше помалку од 45 евра. Преку DHL беше и ептен големи процедури бараа.
  Затоа не се осмелувам пак да порачам, а сакам. :(
   
 17. DzingrlakaDzikica

  DzingrlakaDzikica Популарен член

  Се зачлени на:
  26 март 2012
  Пораки:
  803
  Допаѓања:
  2.634
  Слободно порачaj си, @Lella! Имам порачувано 11 пати (да, проверив :lol:) во Македонија а и надвор од неа, досега никогаш не се случило да доплаќам ни јас а ни другари што имаат порачувано.
   
  На Lella му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  18.632
  Допаѓања:
  80.764
  Пол:
  Женски
  Ја направив првата нарачка преку Book Depository. :party:
  Сега со душа чекам да стасаат книгите, се надевам дека нема да се изначекам.
   
 19. Cosmi

  Cosmi Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 февруари 2012
  Пораки:
  8.604
  Допаѓања:
  82.936
  Пол:
  Женски
  Мене брзo ми стигaaт oд тaму,oкoлу 10 денa.
   
 20. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  18.632
  Допаѓања:
  80.764
  Пол:
  Женски
  Читав дека максимум би чекала околу 2 недели, па баш ќе пишам кога ќе стасаат.
  И јас мислам дека нема да ги чекам многу, ама пак сум нетрпелива. :)