Купување на бурми – од каде?

Дискусија во 'Свадба' започната од Annath, 6 август 2010.

 1. Sesil

  Sesil Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  27 ноември 2014
  Пораки:
  5.229
  Допаѓања:
  115.698
  Пол:
  Женски
  Не ја става поп кај нас туку еден со друг.
  Невестински фустан тој што го носи си го плаќа т. е. невестата
  Различно е во секој крај а и се е ствар на договор нема правила.
   
 2. Sofronko

  Sofronko Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 август 2017
  Пораки:
  617
  Допаѓања:
  864
  Пол:
  Женски
  Епа ако си имате.поразлични адети тоа е друго бидејќи незнам од кој крај доаѓаш, а за невестинскиот фустан нормално е дека си го бира невестата ама го плаќа страната на мажот така и со оделото што го плаќа страната на женското!!а за бурмите кај нас кога се венчаваш во црква попот ни ги става
   
  На Flower123123 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. duffi

  duffi Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 април 2011
  Пораки:
  9.329
  Допаѓања:
  114.649
  Е добро де и кај нас уште некои ги терат адите со ова со плаќањето, па јас и маж ми секој своето го плати.
  21 век сме. Секој како сака прави.
  По ова ако тргнеш адети безвеза куп има.
   
  На monpan и Sofronko им се допаѓа ова.
 4. Sofronko

  Sofronko Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 август 2017
  Пораки:
  617
  Допаѓања:
  864
  Пол:
  Женски
  Абе нормално
  Абе нормално те сфаќам потполно али ете некои адети имаат различни од типот да не се лутел овој пној, девпјчето праша мислење кој купува кај мене беше така сеа секој со своето
   
  На duffi му/ѝ се допаѓа ова.
 5. duffi

  duffi Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 април 2011
  Пораки:
  9.329
  Допаѓања:
  114.649
  Тоа е. Најбитно е како луѓе да се разберете. Друго ич не е битно. :)
   
  На Sofronko му/ѝ се допаѓа ова.
 6. monpan

  monpan Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јануари 2017
  Пораки:
  53
  Допаѓања:
  20
  Пол:
  Женски
  Зависно од моделот и дебелината, од 18к до 30к се цените за пар :)
   
 7. Leo-nora

  Leo-nora Популарен член

  Се зачлени на:
  25 март 2013
  Пораки:
  1.668
  Допаѓања:
  1.010
  Пол:
  Женски
  Од каде купувавте бурми и останато злато ланчиња обетки и сл. Освен Велес и стара чарсија, како е во струмица.. каде има квалитетно и убаво злато но попристопачна цена, да не претераме во цените ?
   
 8. orhideea

  orhideea Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 септември 2011
  Пораки:
  5.233
  Допаѓања:
  51.925
  Ние се од Прилеп купивме. Моментално грамот е 1 800 денари.
   
 9. *Ench@nted*

  *Ench@nted* Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јануари 2018
  Пораки:
  1.565
  Допаѓања:
  23.975
  Пол:
  Женски
  Јас во Велес бев, но сепак ми кажаа дека соработуваат со некој од стара чаршија и ми рекоа дека можам да си најдам модел на интернет и да им донесам слика и таму те прашуваат колку сакаш да бидат широки, колку дебели, од какво злато и за колку пари, па ако не сакаш многу скапи, ќе ти ги направат полесни ;)
   
 10. Leo-nora

  Leo-nora Популарен член

  Се зачлени на:
  25 март 2013
  Пораки:
  1.668
  Допаѓања:
  1.010
  Пол:
  Женски
  Jas imav slusnato deka ir veles zlatoto nr bilo bas okej. Deka od kombinacija primer belo i zolto posle nekoe vreme se pravelo celoto zolto...deka nekoe zolto potoa potemnuvalo imalo boja nq tursko zlato ko bakarno..nakaj crvenkata boja... nez kolku e tocno
   
 11. *Ench@nted*

  *Ench@nted* Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јануари 2018
  Пораки:
  1.565
  Допаѓања:
  23.975
  Пол:
  Женски
  Оф, не знам... нашите се од бело злато и сега за сега се супер, иако ни кажаа што да очекуваме со тек на време, дека минимално ќе сменат боја...
   
 12. Kataklinkers

  Kataklinkers Популарен член

  Се зачлени на:
  10 септември 2014
  Пораки:
  556
  Допаѓања:
  5.182
  Само од жолто злато некако не се во мода. Иначе по препорака на газда на златара овие и тој ги има истите.

  15822847_1635029360135539_2895012370520422647_n.jpg
   
  На Flower123123, molikaMk и Sesil им се допаѓа ова.
 13. Leo-nora

  Leo-nora Популарен член

  Се зачлени на:
  25 март 2013
  Пораки:
  1.668
  Допаѓања:
  1.010
  Пол:
  Женски
  Odkaj gi zemavte..belo so zolto kombinacija se?
   
 14. Kataklinkers

  Kataklinkers Популарен член

  Се зачлени на:
  10 септември 2014
  Пораки:
  556
  Допаѓања:
  5.182
  Да, Вами златара Штип
   
  На Leo-nora му/ѝ се допаѓа ова.
 15. forumce

  forumce Популарен член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2017
  Пораки:
  4.041
  Допаѓања:
  20.570
  Пол:
  Женски
  Од Вами белото злато ми пожолте. А и други се жалат од нив.
   
 16. VDT2906

  VDT2906 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 август 2017
  Пораки:
  1.326
  Допаѓања:
  5.624
  Пол:
  Женски
  Предлог златара за бурми? Не ми треба којзнае какви обични бело злато и не многу скапи.
   
 17. Zaljubena26

  Zaljubena26 Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2017
  Пораки:
  1.495
  Допаѓања:
  22.161
  Пол:
  Женски
  Сврти ги златарниците низ чаршијата. Ги има премногу, изборот е огромен а и цените се поефтини во однос на други златарници низ трговските.
   
  На VDT2906 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. winter flower

  winter flower Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 ноември 2016
  Пораки:
  478
  Допаѓања:
  12.191
  Пол:
  Женски
  Ви ги читав коментарите во врска со потемнување на белото злато! Потемнува затоа што не е бело злато, туку е родиум и со тек на време ја менува бојата ( прашајте си пред да ги купите, секој добар златар би ви кажал) , но може да си ги однесете бурмите повторно во златара и ќе ви ги светнат :) Во врска со темата , ние нашите бурми ги земавме од Буши во стара чаршија, избор преголем имаше, бевме решени да не даваме повеќе од 250е, но се одлучивме за бурми од 375е кои со попуст ни ги дадоа 340, полни бурми, мешавина од жолто и бело злато :)
   
  На Scorpio87 и SummerGirl им се допаѓа ова.
 19. BearMe

  BearMe Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2015
  Пораки:
  59
  Допаѓања:
  6.687
  Пол:
  Женски
  Бертан во чаршија, во редот на Дестан, мало дуќанче е, ама има убави. Нашите се од таму, едноставни, по наш вкус
   
  На VDT2906 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. mssuniquee

  mssuniquee Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 февруари 2015
  Пораки:
  1.143
  Допаѓања:
  22.820
  Пол:
  Женски
  Девојки во Алтинбаш колку иде грам злато? Имаат убави модели и сакам да се подновам нешто :).