1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Купување на бурми – од каде?

Дискусија во 'Свадба' започната од Annath, 6 август 2010.

  1. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.729
    Допаѓања:
    122.076
    Ние ги напишавме,не оти има некое значење :^) ,ама ај сите правеле така па и ние :lol: Обично од таму од каде ќе ја купиш бурмата ,ти нудат гратис гравирање,сакаш на датум,сакаш на име,така да зошто да не ;)
     
    На babybelle му/ѝ се допаѓа ова.
  2. babybelle

    babybelle Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јули 2012
    Пораки:
    152
    Допаѓања:
    70
    Баш прееска бев до ГТЦ и влегов во Голдмак и во Златарна Цеље чисто да видам што се нуди (сеуште ни е рано за бурмите) и бев пријатно изненадена и од цените, и од моделите. Ако се согласи партнерот (а верувам дека ќе се согласи :lol: ) би земала од овие класичните во Голдмак со мали детали - изгравирани линии на средината или нешто сл. Многу ми се допаднаа, а и цените им беа ок - од 6.400 ден до 7.000 ден по бурма.
     
  3. bluberry

    bluberry Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    1.114
    Допаѓања:
    341
    Знаеме дека цените во Скопје се поскапи,но дали некој има купувано од велес,штип ,куманово.Сите велат дека таму имало ефтино злато ;)
     
    На Butterfly87 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Mermaid90

    Mermaid90 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2012
    Пораки:
    1.146
    Допаѓања:
    1.049
    Јас сум од Куманово и морам да кажам дека се чудам на цените што ги пишувате по форумот за било што од гардероба до злато.Мој совет ти е да си дојдеш тука и да си видиш што има,а сигурна сум дека ке е поефтино од Скопје.
     
  5. bluberry

    bluberry Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    1.114
    Допаѓања:
    341
    Имам слушнато дека во Куманова златото е поефтино,но квалитетот мислам дека не е добар :o
     
  6. tinkerbelll

    tinkerbelll Популарен член

    Се зачлени на:
    15 мај 2010
    Пораки:
    2.096
    Допаѓања:
    5.017
    Пол:
    Женски
    ^
    Златото е многу поскапено.Секаде цените се изгор,така да не верувам дека по другите градови е нешто поефтино.
    Убаво разгледајте си низ чаршија,иако некако не е таму како што беше премногу кич накит има,но сепак се наоѓаат и многу убави работи.Во ГТЦ е поскапо и од чаршија тоа ви гарантирам.
    Сепак треба убаво да се прошета,и според мене доколку сте во можност и поскапо да ги платите вреди,зашто сепак бурмата цел живот се носи.
     
  7. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.228
    Допаѓања:
    30.388
    Пол:
    Женски
    100% се согласувам со ова, и јас сум за тоа дека бурмата и да се купи поскапа вреди, зашто ќе ја носиш цел живот.И ние разгледуваме бурми, и ќе биде она што нависитна го сакаме ние двајца, макар и поскапо само да е квалитетно и да вреди.
    А за оскапеноста на златото и Прилеп спаѓа во тие градови, секаде е поскапено само за некој денар моѓже да с енајде поевтино но кога ќе ги ставите трошоците за пат, ќе биде исто.
     
  8. Nice.girl

    Nice.girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    111
    Допаѓања:
    35
    Пол:
    Женски
    Јас во Ск и во Куманово барав ги разгледав и во стара чаршија и кај нас во Ку и златото е толку за 200 до 300 ден плус во Ск, така да нема некоја разлика и се одлучивме тука кај нас да земеме со тоа што бурмите и двете ќе излезат околу 20000 ден и тоа бело злато со мала линија на жолто.Утре ќе излезам пак да се прошетам низ градов, па да се одлучиме дефинитивно затоа што свадбата е во недела..
     
  9. XstrongerX

    XstrongerX Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    1.714
    Допаѓања:
    5.087
    Пол:
    Женски
    Златара Виктор во Битола, старата чаршија.Ама лопови се ,се осеќам измамена. Од таму ги земам оти ептен ми се по меракот,ги бендисав.

    Инаку еве, овие се :)
    [​IMG]
     
    На ilipili, crazylady, eli25 и 5 други им се допаѓа ова.
  10. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    XstrongerХ многу се убави,навистина ми се допаѓаат :clap:
    А зошто велиш дека се чувствуваш измамена?
     
  11. bile1986

    bile1986 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 декември 2009
    Пораки:
    148
    Допаѓања:
    186
    Пол:
    Женски
    mnogu mi se dopagat burmite i jas sum za zemanje ako mozis da mi kazis kolku e cenata na ovie i kade tocno se naoga ovaa zlatara oti ne mi e poznata?
     
  12. XstrongerX

    XstrongerX Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    1.714
    Допаѓања:
    5.087
    Пол:
    Женски
    Прво, се премисливме. Си најдовме нешто покласично сосема случајно.
    Златарата се вика Виктор, се наоѓа во старата чаршија во Битола. Добро да објаснам незнам ама мислам лесно ќе ја најдеш , ако се земе во предвид дека сите златари во Битола се на едно место во пазарот. Веднаш под Ленски Мост чинам се викаше :tmi: ( срамота 18 години живеам тука незнам како се вика ).
    Бурмите ги прават по порачка.Нашите ќе бидат од бело злато, еден грам чини 2000 денари ако не грешам. Колку чинат неможам да ти кажам точно, зависи. Зависи колку е голема на пример мене прстињата ми се ситни сигурно ќе поминам поефтино, за разлика од маж ми. Можеш да си одбереш модел и сама да диктираш колку ќе биде тенок прстенот. Нормално колку е потенок, толку помалку тежи и помалку ќе те чини.
    Ова им е каталогот.Под секоја фотографија имаш код, стандардна големина и грамажа.
    http://www.facebook.com/pages/Elegant-K ... 69?fref=ts
    Сите модели се достапни, а некои ги има на лагер.Исто можеш да си избереш модел на пример од жолто злато, а да ти го изработат во бело ако сакаш.Или на пример некоја комбинација од жолто и бело.Изработуваат и модели кои не се во каталогот, по желба на муштеријата. Ги изработуваат во рок од една недела.Во главно одат по порачка, заради големината.
    Ова подолу се новите буми. Внатре ќе си ги изгравираме имињата, во неговата моето во мојата неговото.Тоа е бесплатно. Ќе бидат изработени од бело злато.
    Сноу се чувствувам измамена, не си се договориле дома колку да го продаваат златото. Една цена ми кажаа мене, а сосем друга на моите. Ама сторено е си купив се од кај нив. И моето и неговото злато. Искрено од квалитетот сум задоволна сум купувала работи од кај нив и порано. Ми се допаѓа што моделите не им се застарени и класични како во повеќето златари. Навистина има убави работи да ти фатат око.
    Шетнав и во Прилеп ама од таму си го купив само вереничкиот. Друго ништо не ми се допадна :|
     

    Прикачени фајлови:

    • burmite.png
      burmite.png
      Големина на фајлот:
      57,7 KB
      Прегледи:
      708
    На ilipili и Snow-Queen им се допаѓа ова.
  13. devojce321

    devojce321 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јули 2012
    Пораки:
    171
    Допаѓања:
    37
    Треба да купам бурми,може ли некој да ми каже колку чинат отприлика, дали ке најдам до 10000 -12000.стварно не знам колку се движат,благодарам
     
  14. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.228
    Допаѓања:
    30.388
    Пол:
    Женски
    ^Зависи од кој град си, цените се тука негде, но сепак се различни. Пример ние од Прилеп Bvlgari (полни) порачавме и женската чинеше 10 000 ден, а машката 12 000 ден, значи и имаш марка и не многу астрономска цена....
     

    Прикачени фајлови:

    • img-thing.jpg
      img-thing.jpg
      Големина на фајлот:
      18,7 KB
      Прегледи:
      531
  15. elena.mak

    elena.mak Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.670
    Допаѓања:
    11.526
    Во Солун цената на една бурма на Bvlgari беше над 300 евра. И тоа на попуст, така да, размисли стварно што марка плаќаш за тие пари! Не се ни малку евтини вашиве бурми, а пак ќе речам, исто толку чини било која друга со таа грамажа! :^)
     
  16. Moira

    Moira Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    1.937
    Допаѓања:
    7.676
    Еве колку реално е цената на Блгари прстените, така да не се будалите дека кај нас може да се купи оригинал. Па дури и во Солун, ако цената им била 300 евра....
     
    На Annath и Anouk им се допаѓа ова.
  17. elena.mak

    elena.mak Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.670
    Допаѓања:
    11.526
    Точно така! И во Солун се фалс, а не па по чаршииве наши македонски... :|
     
    На Annath и Anouk им се допаѓа ова.
  18. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.228
    Допаѓања:
    30.388
    Пол:
    Женски
    Nam ne ni bese bitna markata,tuku da ni se dopadne ona sto ke go nosime cel zivot i da bide em licno em pokvalitetno . Mnogu jasno e kolku nasive zlatari prodavaat i nudat originali,no sepak ke kazam bitno e ona sto ke go nosis da go nosis so merak.
     
  19. Anouk

    Anouk Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јули 2011
    Пораки:
    806
    Допаѓања:
    1.380
    Јас пред 4 години си купив баш оваков како што постирала Моира, сребрен (да напоменам намената не му беше бурма, туку си го носев вака на овој прст [​IMG] ) за 1000 денари од една златара :D :D :D Жими оригиналот.
     
  20. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.228
    Допаѓања:
    30.388
    Пол:
    Женски
    Nisto na denesnicava nema original. Moze da se najde ,no pak ke bide blisko do originalot. Vazno da ti se pogodi i da ne bidat parite zaludno frleni.