1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Купување на бурми – од каде?

Дискусија во 'Свадба' започната од Annath, 6 август 2010.

  1. DimovskaBliznaci

    DimovskaBliznaci Активен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2013
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0

    Zdravo a kolku se dvizat burmive ? pozdrav
     
  2. bile1986

    bile1986 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 декември 2009
    Пораки:
    148
    Допаѓања:
    186
    Пол:
    Женски
    кој ги купува бурмите ?
     
  3. elena.mak

    elena.mak Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.670
    Допаѓања:
    11.526
    Ние сами си ги купивме, јас неговата он мојата. Немам поим како одат тие редови! :lol:
     
  4. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.369
    Допаѓања:
    5.313
    кај нас јас неговата он мојата. Уствари си ги споивме моите и неговите пари и си купивме бурми и ланчиња :lol:
     
  5. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Ова остана и да се облече младоженецот.Ама мм не ме плаши тој ќе се реши го знам каков е.
    Туку ова бурмиве, многу се скапи...страшна работа.
     
  6. elena.mak

    elena.mak Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.670
    Допаѓања:
    11.526
    Одете во Голдмак, ќе се изненадиш. Имаат триста модели, а и не се скапи како во чаршија. Нашите се од таму и еве 2 месеца не се гребнати. Многу сум задоволна.
     
  7. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    198.991
    Пол:
    Женски
    Супер се од Голдмак, со две раце потпишувам. Еве веќе три години, не сме ги извадиле ни јас ни мм. Топ се бурмите, башка наше злато е, во турска чаршија може да налеташ на злато со голем процент на бакар, а да ви ги наплатат поскапо. Инаку, златото прилично е поскапено, затоа и цените растат. Море во злато ние да си штедиме, какви девизи, какви бакрачи :D
     
    На meU му/ѝ се допаѓа ова.
  8. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.648
    Допаѓања:
    95.733
    Пол:
    Женски
    Дајте бе кажете цени, не ме плашете.... :lol: Голдмак е во ГТЦ? Цени отприлика?
     
  9. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    И цени, и каде точно се наоѓа ГолдМак?
     
  10. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    198.991
    Пол:
    Женски
    Во златарската уличка во ГТЦ има продавница на Голдмак. А за цени, па јас и мм бурмите ги купивме 10000 двете, мојата беше нешто поскапа од неговата, а се најобични класични бурми од жолто злато, не многу дебели, не многу тенки, со една линија по средината на бурмата. Сакавме класика, тоа и добивме. Воопшто не ни пречат во ништо.
     
    На meU му/ѝ се допаѓа ова.
  11. sonce10

    sonce10 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2013
    Пораки:
    177
    Допаѓања:
    116
    Еве и јас ќе пријавам искуство од потрагата по бурми :) Јас си ја купив мојата, дечкото неговата. Претходно решивме дека за пар бурми би дале 400 евра и прошетавме низ златарската улица во ГТЦ и во секоја за различни модели на бурми ни кажаа околу 350 - 370 евра. Си се израдувавме бидејќи ни се уклапаше во цена, ама јас нели пошо млада невеста и морам да одам на женски пазар :D и на враќање поминав низ златарската улица, влегов во 15 златари, ми покажаа голем број на модели и битниот момент: секаде ми кажаа за пар 200 - 220 евра. Плус во ГТЦ ни кажаа цени за модели ама кога прашував дали ги мерат бидејќи ни требаат потесни бурми и тоа треба да влијае на цената, односно да ја намали, во ГТЦ ни кажаа - НЕ! Епа во чаршија ни кажаа ДА, си одбравме, ги нарачавме по големина и тоа е тоа.

    Значи, мој совет, прошетајте низ чаршија, бидејќи ми спомнаа и други, дека во ГТЦ дуќаните плаќале поголема кирија и поради тоа и цените биле повисоки, додека во чаршија во секоја златара на пар бурми ако се 250 евра ни пресметуваа и попуст.
     
  12. elena.mak

    elena.mak Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.670
    Допаѓања:
    11.526
    Незнам баш, бидејќи нашите бурми се комбинација од жолто и бело, во чаршија ни побараа 550 евра, и тоа потенки, односно со помала грамажа. Во голдмак не чинеа 300. Јас ја купив поголема дека бев отечена, и кога ми спласна отокот видов што сум направила, па после тоа трк назад. Ми ја сменија со помал број кој што нормално тежеше помалку и имаше помала цена. Ги имам сликано мислам неколку страни поназад, и презадоволни сме. Ни вода собира од внатре, ниту раб осеќам, анатомски си е направена како што си е ред. Тоа е барем нашето искуство, не значи дека и на другите треба по дефиниција да им одговара!
     
  13. coconaut

    coconaut Популарен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2012
    Пораки:
    924
    Допаѓања:
    2.562
    Пол:
    Женски
    Да ви кажам само дека од златарската уличка, од златар Крсто ми беше купен вереничкиот прстен и воопшто не се погоди. Сто пати бевме на поправки. Бело злато е, а уште првата недела почна да пожолтува и сега веке долниот дел е целиот жолт и покрај тоа што го носев два пати на поправки. Сега па забележав ми паднале и циркони. Катастрофа, моја препорака да не купувате од златар Крсто.
     
  14. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Ние денес од златарската улица нарачавме бурми, од истото место каде што го избрав комплетот за веридбата. Златарата се вика Raf.
    Ама дури сега пред пол саат ми текна дека не нарачав гравирање внатре во бурмите.
     
  15. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Snow. Kolku gi naracavte burmite I ima li gotovi burmi da si
    Kupis dokolku najdes tocen broj?
     
  16. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    ^да има готови фоколку сакаш да си земеш одма.
    Мене баш ми се погоди бројот, но ние моделот што го видовме беше со бело жолта комбинација, па го побаравме само во бела. Што значи секако мораше по нарачка + за војничето мое.
    Инаку не можеа точна цена да ми кажат, ми рекоа 205/210 евра...голе фолу може да варира 10е.
    Па ќе видиме на крај колку ќе испаднат.
     
    На kallias му/ѝ се допаѓа ова.
  17. sonce10

    sonce10 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2013
    Пораки:
    177
    Допаѓања:
    116
    Не се секирај за гравирањето, мене ми кажаа дека откако ќе стигнат бурмите за 20 - 30 минути го правеле гравирањето
     
  18. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.895
    Допаѓања:
    102.986
    Пол:
    Женски
    [​IMG]
    [​IMG]

    Еве ја и мојата бурма, ги земавме во Грција имаше и готови форми немораше да се чека , ги ставивме кога се регистриравме, во внатрешноста на прстените ги напишавме нашите имиња , а криво ми е што заборавивме да додадеме и датум. Бурмите ги земавме 300 евра и двете :)
     
  19. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Јас денес бев о битола и се разочарав многу...мислев дека ќе најдам убави бурми за пристојна цена ама нишо...од 250 евра па нагоре беа во сите златари кадешто влеговме и прашавме :tmi:
     
  20. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.559
    Пол:
    Женски
    Во Скопје ич да не доаѓаш. Тука бурмите се многу скапи. Во Велес има ефтини бурми.