Купување на бурми – од каде?

Дискусија во 'Свадба' започната од Annath, 6 август 2010.

 1. toogood

  toogood Популарен член

  Се зачлени на:
  2 октомври 2014
  Пораки:
  2.126
  Допаѓања:
  12.253
  Jas ne napisav deka ne Vi trebaat burmi, Jas samo posociv deka mozda se vazni sega vo momentov ama po nekoe vreme nema ni da gi nosite. Zato i nevredi da se trosat mnogu pari.
   
  На Troi му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Bezopasna2002

  Bezopasna2002 Активен член

  Се зачлени на:
  29 март 2017
  Пораки:
  30
  Допаѓања:
  14
  Пол:
  Женски
  Da, jasno mi e...ama jas mislam deka sekogas ke si ja nosam burmata, ako ne ja nosam vo sto e poentata da ja imam? Mada sekako ne bi platila enormna cena, a sepak ke gledam da si kupam pokvalitetni poso treba cel zivot da ja nosam :)
   
 3. JoyJoy

  JoyJoy Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 март 2017
  Пораки:
  1.251
  Допаѓања:
  3.908
  Пол:
  Женски
  Ние после скоро 7 години брак сеуште ги носиме бурмите. Си одбравме бурми што ни се допаѓаат и што добро ни легнаа на рака и ги носиме. Маж ми викаше дека нема да ја носи ама по неколку дена од свадбата се навикна на неа и сега не ај ни вади. јас ја вадам за спиење, тој не.
  Не знам зошто не би се носеле бурмите???
   
  На Bezopasna2002 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  10.748
  Допаѓања:
  15.760
  Пол:
  Женски
  Има такви што не сакаат да носат прстени. Познавам дури и жени. Јас и маж ми не купивме бурми затоа што не се венчавме во црква. И да купевме, маж ми немаше да ја носи заради работата.
   
 5. Maeve

  Maeve Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 март 2017
  Пораки:
  196
  Допаѓања:
  785
  Пол:
  Женски
  Ако те носи патот накај Велес, златото таму е доста ефтино на грам..
   
 6. Zaljubena26

  Zaljubena26 Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2017
  Пораки:
  1.328
  Допаѓања:
  19.268
  Пол:
  Женски
  Во старата чаршија во Скопје цената на златото е одприлика 30 евра за грам иако треба да се прашува и внимава затоа што на некои места им е поскапо. Бурми имаат за сечиј вкус и џеб.
   
 7. peperutka87

  peperutka87 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јули 2011
  Пораки:
  676
  Допаѓања:
  481
  Пол:
  Женски
  Не, не е истото злато,во чаршија и, во рубин кармин или ЦЕЉЕ или Алтимбаш,така да не се тешите со тоа ,златото во чаршија има посебно црвенкаста нијанса тоа во ГТЦ го нема ,може имаат плус и црвенкасто ама на излогот во ГТЦ нема
   
 8. Avery

  Avery Популарен член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2014
  Пораки:
  1.612
  Допаѓања:
  9.906
  Пол:
  Женски
  Точно! Златото во чаршија последно време е со многу лош квалитет. Мешано со којзнае што. По месец-два губи сјај и боја како носено со години ( иако е добро чувано). Златото од Рубин кармин е поскапо, но има државен жиг, а со тоа и загарантирано подобар квалитет.
   
 9. technogirl

  technogirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 септември 2010
  Пораки:
  20
  Допаѓања:
  3
  dali imate informacija kolku e gr vo Rubin karmin?
   
 10. monpan

  monpan Активен член

  Се зачлени на:
  23 јануари 2017
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  Девојки,

  Да ве прашам, да не имате информација дали во лицензираниве златари (Сигма, Алтнбаш и сл) прават бурми по нарачка, или барем дали гравираат готови модели? Зборам за custom гравирање по надворешниот дел од прстенот.

  Tnx
   
 11. MarijaLovee

  MarijaLovee Активен член

  Се зачлени на:
  2 октомври 2017
  Пораки:
  33
  Допаѓања:
  20
  Пол:
  Женски
  Алтанбаш гравираат сигурно во сити мол ја прашав пред една недела
   
 12. Avery

  Avery Популарен член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2014
  Пораки:
  1.612
  Допаѓања:
  9.906
  Пол:
  Женски
  И во Сигма. Таму може да ти втиснат и отпечаток од прст од сопругот, многу интересно и уникатно изгледа :)
   
 13. Petra777

  Petra777 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2015
  Пораки:
  2.526
  Допаѓања:
  28.953
  Пол:
  Женски
  Има во чаршија баш на самата средина златара "Циркон" се вика, на Алтимабш се моделите, има избор најголем, а може и да нарачаш.
   
 14. peperutka87

  peperutka87 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јули 2011
  Пораки:
  676
  Допаѓања:
  481
  Пол:
  Женски
  Во Сигма како се движат цените на бурмите?
   
 15. Lana088

  Lana088 Нов член

  Се зачлени на:
  29 ноември 2017
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Zdravo devojki... me interesira burmite koj gi kupuva? Stranata na zetot ili nevestata?
   
 16. Sesil

  Sesil Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  27 ноември 2014
  Пораки:
  5.395
  Допаѓања:
  106.575
  Пол:
  Женски
  Од кај невестата за зетот и обратно... бар кај нас е вака
   
  На Lana088 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Sofronko

  Sofronko Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 август 2017
  Пораки:
  585
  Допаѓања:
  811
  Пол:
  Женски
  Од страна на мажот се купуваат, тој ја бара раката на невестата а не обратно ние си ги биравме со сопругот а свекрва ми и свекорот ни ги платија.
   
 18. Sesil

  Sesil Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  27 ноември 2014
  Пораки:
  5.395
  Допаѓања:
  106.575
  Пол:
  Женски
  да ама тој и дава веренички прстен а за бурмата зошто од кај момчето да ја платат коа таа на момчето невестата ја става... работава еве ти бурма стави ми ја
   
 19. Sofronko

  Sofronko Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 август 2017
  Пораки:
  585
  Допаѓања:
  811
  Пол:
  Женски
   
 20. Karmina1989

  Karmina1989 Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 март 2012
  Пораки:
  256
  Допаѓања:
  371
  Пол:
  Женски
  Мојата бурма ја купи свекрвами а на сопругот ја купија моете родители, кај нас така прават повеќето.