1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Купување стан

Дискусија во 'Дом' започната од rajna-vojvoda, 20 февруари 2012.

  1. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    Мене ме интересира дали некој има искуство со стан земен на исплата од ГП Пелистер?Или пак негов близок роднина или пријател? Би сакала да знам кои се општите услови кои треба да ги исполнуваш и колку бараат учество?
     
  2. Марија.91

    Марија.91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2014
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Сакаме да купиме стан со дечко ми, како локација најмногу ни одговара Аеродром, делот кај Тобако, ама не можеме да најдеме некој солиден стан, што барем приближно ќе ги исполнува нашите критериуми. Бараме 4 собен стан околу 70 до 80 квадрати, услов е да не е приземје и поткровје, да не е веднаш до булевар и да има централно греење. Има само еден слободен во зградата на Дабар, го разгледавме, има доста недостатоци што лесно може да се корегираат. Сакав ваше мислење да слушнам за оваа фирма. Исто така ако има некој понуда слободно нека ми пише.
     
  3. didisi

    didisi Популарен член

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    1.969
    Допаѓања:
    3.680
    Дали некој има купено стан што го градат трим и лум?
     
    На ikivikica му/ѝ се допаѓа ова.
  4. didisi

    didisi Популарен член

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    1.969
    Допаѓања:
    3.680
    Што имам слушано многу квалитетно ги градат
     
  5. Feodora

    Feodora Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2013
    Пораки:
    920
    Допаѓања:
    4.343
    Што мислите за зградата од порта кај тобако 2?
    Дали е квалитетна градба?
     
  6. EvAngelos

    EvAngelos Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.573
    Допаѓања:
    9.823
    Пол:
    Машки
    Чукни ја како лубеница. Ако звукот е тап, не е квалитетна. А ако едвај се слуша, добра е :)


    п.с. Шала на страна, како ви се купуваат станови во Аеродром или Ново Лисиче бе? Пре би да купам у Чернобил стан, него таму.
     
    На Feodora му/ѝ се допаѓа ова.
  7. mia9184

    mia9184 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2011
    Пораки:
    336
    Допаѓања:
    294
    Пол:
    Женски
    И мене ме интересира истото !
     
  8. bella24

    bella24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2014
    Пораки:
    563
    Допаѓања:
    789
    нз во која дабар сте гледале дали одма позади тобако или во поновата со зелена фасада, но оваа позади тобако 2 сум јас и можам да кажам дека има недостатоци во смисла на крив зид(минимално) или плочки со фуги измачкани, но тоа се средува. изолацијата им е одлична и прозори и фасада, маана е тоа што е само еден лифт, кпмшооте се екстра, воглавно млади и разбрани луѓе, од соба во соба не се слуша и распоредот им е топ, ми се свиѓа што и оградите на терасите им се високи, за разлила од голден арт што се п
    далеку пониски, влезна врата дупла квалитетна, јас сум задоволна иако првично гледав во голден арт, се решив за тука.
     
  9. tilda

    tilda Нов член

    Се зачлени на:
    12 август 2019
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Ве молам пишете искуства од згради на ГЛИЦ. Дали имаат добра звучна изолација, квалитет на прозори и врати, паркетот дали е ок. Дали сте чуле жалби за нив пишете се што знаете. Прв пат слушам за нив а погоре во коментари прочитав исти мајстори работеле за ГЛИЦ Адора и Голден Арт. Зградата кај Пандил Шишков е ептен убава од надвор ама мене побитно ми е да е квалитетна.
     
  10. Ichbinschmetterling

    Ichbinschmetterling Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 октомври 2013
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    87
    Пол:
    Женски
    Devojki me interesira mislenje za firmata Kapitol inzenering,kvalitet na gradba itn itn.Vo plan sum za kupuvanje kupuvanje stan vo narednive 12 meseci(pretpocitam nova gradba).
     
  11. Lea.Messi

    Lea.Messi Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    607
    Допаѓања:
    2.072
    Здраво девојки
    После 2 години барање идеален стан најдов еден што ќе ни одговара
    Меѓутоа има еден проблем
    Станот е на последен спрат и има плус галерија која не е легализирана
    Иако сега е направено уште една спална и купатило на тоа место
    Дали некоја од вас имала ваков 'проблем' и дали брзо и како сте го решиле тоа, како иде тој процес на легализација?
     
  12. Lenna1

    Lenna1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2018
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    41
    Последен спрат ?? Хмм... Ја не би купила стан на последен спрат никогаш. Но секој си има свое мислење.
     
    На poenta му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Lenna1

    Lenna1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2018
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    41
    Дечки дали има некој искуства и информации за класите на енергетска ефикасност на новоградбите ?
    Дали класа Б енергетска ефикасност е задоволителна ?
     
  14. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.534
    Пол:
    Женски
    Зошто? :?:
     
  15. Lenna1

    Lenna1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2018
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    41
    Па што знам, некако изложен си највеќе на сите надворешни влијанија, студ, дожд, снег, ветер, сонце, итн.
    Посебно преку лето е многу жешко ако е последен спрат/поткровје.
    Треба да е таванот/покривот доста квалитетен за да гарантира дека нема да протече некогаш некаде. А и дури и да протече за санација обично треба да покрие цела зграда, но тоа не е случај.
    Прашај повеќе луѓе за мислење за последен спрат/поткровје и ќе видиш кој какви искуства имал.
     
    На g8lQQk, poenta и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  16. Macenka

    Macenka Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 септември 2019
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Ве молам за искуства и мислење за становите Александрија во Влае од фирмата Карпош Фабрика?
     
  17. Macenka

    Macenka Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 септември 2019
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Здраво Сања, вчера гелдавме стан во џевахир и едноставно се заљубивме во него. Но има нешто што страшно ме мачиа тоа е што пресметуваат ДДВ. КОлку што знам кога се купува стан од инвеститор не се плаќа 5% данок. Како направивте вие, дали ви пресметува ддв или без него. можеби сум грешка но никако да ја сватам ова регулатива. тханкс :)
     
  18. g8lQQk

    g8lQQk Популарен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2018
    Пораки:
    2.179
    Допаѓања:
    14.261
    Пол:
    Женски
    Затоа и се поевтини обично тие станови, поради проблемите кои следат.
     
  19. SaNJaAaaAaa

    SaNJaAaaAaa Популарен член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2010
    Пораки:
    792
    Допаѓања:
    1.466
    Си ги смешила даноците. Тој шо не се плаќа кога купуваш од инвеститор е данок на имот. Овој данок од 5% при купување секако се плаќа. Само они така ја кажуваат цената, без ддв и затоа те буни. Другите кажуваат директно цена со се ддв.
     
    На Macenka му/ѝ се допаѓа ова.
  20. ForeverYoung

    ForeverYoung Популарен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    644
    Допаѓања:
    1.888
    Во договорот за стан во градба ми пишува дека квадратурата што ке биде измерена кога станот ке биде готов може да варира до 3 метри квадратни повеќе или помалку. Имате ли искуства на крај да не излезе квадратурата што ви е кажана на почеток и точно кога се знае тоа?
     
    На Deni87 му/ѝ се допаѓа ова.