Купување стан

Дискусија во 'Дом' започната од rajna-vojvoda, 20 февруари 2012.

 1. Sunshine88

  Sunshine88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 март 2010
  Пораки:
  1.533
  Допаѓања:
  567
  Thank youuu :* :d: :ninja:
   
 2. irena.1

  irena.1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 ноември 2012
  Пораки:
  4.132
  Допаѓања:
  20.660
  Пол:
  Женски
 3. S.N.E.G.U.L.K.A

  S.N.E.G.U.L.K.A Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јануари 2013
  Пораки:
  117
  Допаѓања:
  49
  А дали има станови од тие што ги дава државата ? И кому може да ги даде ?
   
 4. irena.1

  irena.1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 ноември 2012
  Пораки:
  4.132
  Допаѓања:
  20.660
  Пол:
  Женски
  S.N.E.G.U.L.K.A извини не ти го разбирам коментарот. Дали се однесува за мојата објава за новата афера со станови, дали во неа има и државни станови или општо прашуваш како се доаѓа до државен стан?
   
 5. S.N.E.G.U.L.K.A

  S.N.E.G.U.L.K.A Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јануари 2013
  Пораки:
  117
  Допаѓања:
  49
  Како се доаѓа до државен стан ? Или тој се дава само на тие што живеат од социјална помош ?
   
 6. irena.1

  irena.1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 ноември 2012
  Пораки:
  4.132
  Допаѓања:
  20.660
  Пол:
  Женски
  Јас незнам да ти одоворам на ова.
  Знам дека има една институција, мислам дека се вика Јавното претпријатие за стопанисување со станбен и деловен простор (некој што е поупатен нека ме корегира ако грешам), они се одговорни за државните станови, па информирај се кај нив. Мислам и дека тие станови одат по пат на лецитација, ама не сум сигурна.
   
 7. Li0ness

  Li0ness Популарен член

  Се зачлени на:
  30 октомври 2010
  Пораки:
  1.057
  Допаѓања:
  1.796
  Државни станови има, ама не се подаруваат, туку се даваат на користење и се плаќа некоја кирија (наем, на државата). За ова тој што бара си се пријавува на конкурс. Колку што знам, ги даваат на корисници на социјална помош или сл. социјално загрозени семејства, ама пак ќе кажам, на користење. Киријата мислам дека е некоја симболична, да кажеме 1000 денари или така некако, зависи од големината на станот.
  Станови со повластена цена за купување се доделуваат на конкурс за млади брачни парови, самохрани родители и сл. и тука станот се купува, се исплаќа преку кредит кој го одобрува и го дава државата (односно давателот на станот). Тука се плаќа 30% во готово за станот, а другото после е тој кредит.
   
 8. AloneM

  AloneM Активен член

  Се зачлени на:
  17 декември 2012
  Пораки:
  54
  Допаѓања:
  46
  Ирена.1 да точно, ЈП има и сајт на кој се објавуваат лицитациите што поминале и евентуална најава за идните.
   
 9. Sunshine88

  Sunshine88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 март 2010
  Пораки:
  1.533
  Допаѓања:
  567
  Колку што прочитав измамените не добивале никаков договор или документ за тоа. Значи одма е сомнително. Како можат бе така да не внимаваат. Еј да сакам да купам стан а да не се секирам ако немам никаков документ. И се додека има такви луѓе ќе има и луѓе што ќе ги лажат и крадат.
  Да се нафатиш да купиш стан, посебно нова градба, треба многу размислување и распашување а секако и внимавање.
  Мора секаде да се распрашаш, за инвеститор, за фирма што гради, во општина, во катастар....па по луѓе што можеби познаваат некого општо од инвеститорите за да се види и провери дотичната фирма.
  А ако инвеститорот гледа како само да ти го ували станот(по ниска цена, без договор, без капар оставен на преддоговор) многу е очигледно дека е некоја измама. Плус на тој договор може да се направи анекс догвор во кој ќе ставите дека во рок од еве пример 4 месеци ако не добијат имотен лист, или пак не е готов станот, не добиете главен договор, дека капарот или тоа што сте го дале ќе ви биде вратено со плус 10%. Има милиони начини за заштита, само не треба да се избрзува.
  Ако е се регуларно, до добивање на имотни, се е ок, само нормално постои ризик, што ако не добијат имотни.
   
 10. S.N.E.G.U.L.K.A

  S.N.E.G.U.L.K.A Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јануари 2013
  Пораки:
  117
  Допаѓања:
  49
  Па за млади брачни парови мислев.А такви само во Ск има или...?
   
 11. jagoda1979

  jagoda1979 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2011
  Пораки:
  333
  Допаѓања:
  223
  Пол:
  Женски
  На pazar3 вчера разгледував нема ништо испод 1000 евра квадрат, па нели ќе паѓаа цените???
   
 12. irena.1

  irena.1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 ноември 2012
  Пораки:
  4.132
  Допаѓања:
  20.660
  Пол:
  Женски
  Јагода има, не е точно дека нема под 1000 евра квадрат, само нормално на по неатрактивни локации. И јас купував околу нова година и добро ја знам ситуацијата. Центар и населбите околу центар точно е дека се 1000 па нагоре. Инаку паднати се малку цените и стабилизирани. Незнам ти од кога бараш стан. Ние баравме доста долго и добро знам дека малку спласнаа.
   
  На eleni23 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. rajna-vojvoda

  rajna-vojvoda Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јули 2011
  Пораки:
  595
  Допаѓања:
  248
  Пол:
  Женски
  новоградби или стариградби
   
 14. jagoda1979

  jagoda1979 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2011
  Пораки:
  333
  Допаѓања:
  223
  Пол:
  Женски
  и нови и стари...
   
 15. Amalteja

  Amalteja Активен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2011
  Пораки:
  10
  Допаѓања:
  2
  Уплативме со вереникот стан на Адора на последна 5-ка во НЛ, во новите што се градат. Цената што беше во градба е 920 евра квадрат. Сега готови...незнам која им е цена. Сите сакаат да живеат во центар, затоа има мислење дека нема помала цена од 1000евра квадрат. Живеам во Чаир сега, новите згради во Чаир, не се над 800 евра квадрат, лично знам и за помалку. Работата е нормално во сигурноста на инвеститорот...за што треба отварање очи 10-ка :) Чаир мене не ми пречи, тука сум израсната, и би живеела таму. Но, не е тоа што беше, посебно не за деца, а ги планираме :) За сега, во Адора, се иде по план, ќе биде готово пред рокот наведен во договорот. Инаку, кредитот за станот ни е преку проектот купи куќа купи стан
   
  На irena.1 му/ѝ се допаѓа ова.
 16. irena.1

  irena.1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 ноември 2012
  Пораки:
  4.132
  Допаѓања:
  20.660
  Пол:
  Женски
  Една работа што приметив е дека и старите се продаваат со приближна цена како новите, и плус ќе вложиш да изреновираш. Како и да е изборот е индивидуален. Инаку уште тврдам дека има под 1000 евра квадрат.
  Еве пример од 950 евра нов од адора
  http://www.pazar3.mk/mk/Listing/AdDetail/Index/1326806

  865 евра квадрат
  http://www.pazar3.mk/mk/Listing/AdDetai ... -se-uste-2

  Комшика :lol:
   
 17. Rubiii

  Rubiii Популарен член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2011
  Пораки:
  2.029
  Допаѓања:
  4.074
  Пол:
  Женски
  Нормално е дека има под 1000€ м2, има и по 800 од к4 па надоле или регионот на Чаир, Кисела Вода. Централното подрачје е поскапо, делот околу градски ѕид е по 1500-1600 м2, Дебар Маало е од 1300 за м2. Се зависи од локацијата, додека пак нова или стара градба немаат за жал разлика во цена, и во нова и во стара во Кисела вода е 800, а и 1500 е во Центар и за новите и во старите згради...
   
 18. jagoda1979

  jagoda1979 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2011
  Пораки:
  333
  Допаѓања:
  223
  Пол:
  Женски
  Пред една недела братучед ми купи стан во кисела вода, кај Расадник блиску, по 1050 евра квадрат. Незнам од кај ви е информацијава за 800 евра квадрат во Кисела вода?
   
 19. rajna-vojvoda

  rajna-vojvoda Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јули 2011
  Пораки:
  595
  Допаѓања:
  248
  Пол:
  Женски
  нека ми најде некој новоградба во Кисела Вода за 800 е жм2 ке купам 2 стана :lol:
   
 20. jagoda1979

  jagoda1979 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2011
  Пораки:
  333
  Допаѓања:
  223
  Пол:
  Женски
  И јас исто така rajna-vojvoda :)