1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Купување стан

Дискусија во 'Дом' започната од rajna-vojvoda, 20 февруари 2012.

  1. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.913
    Допаѓања:
    32.519
    Пол:
    Женски
    Купопродажен (главен) договор се прави пред вселување. Откако истиот ќе се завери на нотар, се добива имотен лист. Се додека зградата не е направена, нема добивање имотен лист.
     
    На Skylar му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Mami3

    Mami3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2020
    Пораки:
    1.669
    Допаѓања:
    2.811
    Пол:
    Женски
    Moze samo predbeleska da dade,zasto seuste se gradi.
    A kako ne im e zaveden na notar, zosto go dozvolile toa?
    Toa e kako pari na zimi majka da se dadeni.
    Neka go zaverat prddogovorot,i neka napravat dopolnuvanje aneks,(dokolku nemaat predbeleska,).
     
    На Skylar и Forca им се допаѓа ова.
  3. Squirrel

    Squirrel Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2011
    Пораки:
    362
    Допаѓања:
    433
    Девојки имам една дилема...
    Сакам да си купам станче, и најдов едно супер, со супер цена, топ локација... во стара зграда, зградата над рептил до пелагонија.
    Станот е рњновиран целосно нема никаква мана, но влезот внатрешно е крш, лифтот е никаков, одвај оди...
    Што би ме советувале?!
    Друго при купување на стан на што се треба да обрнам внимание... секој совет, предлог е добредојден
     
  4. Mami3

    Mami3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2020
    Пораки:
    1.669
    Допаѓања:
    2.811
    Пол:
    Женски
    Vaka sega...
    Taa zgrada e mnogu stara,(decata mi ucat vo toa skolo pa sekojdnevno sum tamu)...
    Stanceto moze da bide renovirano no samata mirizba na staro vo samiot vlez smeta. Toj nad tebe, do tebe,moze ne e renoviran,pa da imas dopolnitelni problemi.
    Jas bi ti sovetuvala da baras stan vo ponova zgrada primer od 2000g.na vamu, ke imas podobri uslovi i vo nadvoresnosta i vo vnatresnosta.Pri izborot veruvam i cenata ke ti bide malku povisoka,no za dobar izbor nemoj da brzas,non stop gi sledam imas ponudi postojano(posebno za pomali stanovi).
    Nie baravme poveke od godina dena, ne se brzaj.
     
    На crazylady, NPN, TrinityNeo и 2 други им се допаѓа ова.
  5. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.229
    Допаѓања:
    165.883
    Купи се стан на понизок кат, да не зависиш од лифтот.
    Постара зграда е поквалитетна, имаше стандарди и немаше градежна мафија порано.
    И поарно гледај не реновиран стан, едно поефтин би бил, второ ќе му ја видиш реалната состојба. Влага, мувла, тоа се маскира со реновирањето и нема да го видиш, а после треба да го мислиш како да го решаваш, ко ќе излезе од под шминката.
     
    На baby-star, crazylady, Em4e711 и 4 други им се допаѓа ова.
  6. vaga95

    vaga95 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2011
    Пораки:
    909
    Допаѓања:
    2.036
    Мислење за комплексот што се гради во Аеродром-Урбан Гарден?
     
  7. Mami3

    Mami3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2020
    Пораки:
    1.669
    Допаѓања:
    2.811
    Пол:
    Женски
    Kompleksot ke bide ubav, rasparasj se za zemjisteto,zasto tamu kade sto se gradi e mn loso(mislam deka toa bese presudnoto da ne kupime tamu),barem jas koga prasuvav za tie stanovi uste koga izleze proektot pred 1 godina.
    Druga rabota pogledot na gjubre i kolku ke bide sredeno,kako ke bidat postaveni zgradite, vidi si ubavo, posle da ne se kaes,zasto cenata ne im e mala.
    Druga rabota sto me zakoci e bulevarot i nasata ulicna i vozacka nepismenost...
    Rasprasaj se.
     
  8. Stariot48

    Stariot48 Активен член

    Се зачлени на:
    16 април 2020
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Ako e nekoj poupaten ke moze li nekoja informacija.

    Se rasprasuvav za stan vo izgradba.

    Dali e voobicaeno..pregradnite zidovi vo stanot da bidat od gips karton... I iskustvo so zidovite megu dva stana.. daili so eden blok cigla ili pak samo edna tula e dovolno (plus izolacija) kvalitetno ili investitorot stedi na materijali I dobiva na prostor
     
  9. Mami3

    Mami3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2020
    Пораки:
    1.669
    Допаѓања:
    2.811
    Пол:
    Женски
    Site taka rabotat,osven ako ti vo gradba ne reces stop,sakam vaka i vaka da mi stavite, doplakas za materijal sekako.
    Megu stanovite imas 1 blok kolku znam,a vnatresno megu sobite gips,osven ako ne sakas ti drugo da ti stavat.
     
  10. SSanjaa

    SSanjaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 септември 2012
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    2
    Здраво,

    Сакам да купам стан во изградба во Кисела Вода, градба на Аксиос 21. Дали можеби некој знае нешто повеќе за фирмата и квалитет на градба?
     
  11. truffles

    truffles Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2017
    Пораки:
    329
    Допаѓања:
    481
    Пол:
    Женски
    Ке се изнагледаш чуда во новите станови.
    Нпр. спални од 8м2. Спална испод 12 м2 не смее да постои. Земале правеле трособен стан од 49 квадрати, лудница. Просто нема простор во толкава квадратура две спални да ставиш (едвај една може).
    Звучна изолација никаква, иако рака на срце, топлотната изолација е далеку подобра од старите станови. Чешми, цевки и врати што ке бидат капут после 2-3 месеца.
    Од друга страна па старите станови се стари, скапани, смрдливи. Не функционираат куќните совети, имаш лудаци за комшии што ги добиле за безпари од време на комунизмот, т.е. сиромаштија живее во нив.
    Изборот во Скопје за станови е магаре или змија.
    Бирај.
     
  12. Blue moon

    Blue moon Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2020
    Пораки:
    139
    Допаѓања:
    262
    Во однос на звучната изолација во новите станови. Внатрешните ѕидови се само пресована камена волна и sound board табли (без цигла), а кон комшиите има и цигла и истот сет камена волна и гисп картон. Прашањето ми е, дали може да се постигне доволна звучна изолација, а да не ги слушам муабетите на комшиите?
     
  13. My name

    My name Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 август 2016
    Пораки:
    162
    Допаѓања:
    940
    Пол:
    Женски
    И мене ме интересира:)
    Некоја информација?
     
  14. Mami3

    Mami3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2020
    Пораки:
    1.669
    Допаѓања:
    2.811
    Пол:
    Женски
    Rojal vase...
    Nasi prijateli imaa kapareno stan od kaj niv,go zaverija preddogovotot za stanot vo gradba se zavrsija,no...
    Bankata ne im davase kredit,zatoa sto rojal vase sakase da go izbegne danokot i barase uste eden dogovor da se potpise,za da sretstvata ne bidat na firmaTa tuku na fizicko lice i normalno deka nema da se soglasat,pa baraja advokati za da im gi vratat parite od kaparot.
    Vnimavaj te mnogu so investitori.
     
    На Blaga7 и My name им се допаѓа ова.
  15. My name

    My name Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 август 2016
    Пораки:
    162
    Допаѓања:
    940
    Пол:
    Женски
    Фала за споделеното, а од надвор многу добро им изгледаат зградите...е не знам како е со материјали при градење...а и непријатнава случка што ја сподели
     
  16. Mami3

    Mami3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2020
    Пораки:
    1.669
    Допаѓања:
    2.811
    Пол:
    Женски
    Dobri se gradbite za novi stanovi.
    Mozebu nekoj i nemal maka so niv,no eve prikaski ima sekakvi.
     
  17. Silent.90

    Silent.90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2018
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    Ние земавме стан во Хиподром 60м2 трособен стара градба по 500€ м2 го плативме, и уште 8000€ за реновирање комплет.
    Сега е тип топ.
     
    Последна измена: 2 јули 2020
    На Petar80 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.888
    Допаѓања:
    223.722
    Пол:
    Женски
    колку плати данок? 3% ?
     
  19. Silent.90

    Silent.90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2018
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    Да, 62,000 денари беше данокот.
     
    На LiliBoz му/ѝ се допаѓа ова.
  20. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.385
    Допаѓања:
    34.196
    Пол:
    Женски
    Јас живеам во таков стан, внатрешни ѕидови дупли гипс со изолација, меѓу станови: дупли гипс, изолација, цигла, изолација, дупли гипс. Ништо не се слуша.
     
    На Blue moon му/ѝ се допаѓа ова.