Купување стан

Дискусија во 'Дом' започната од rajna-vojvoda, 20 февруари 2012.

 1. Didi***

  Didi*** Нов член

  Се зачлени на:
  4 април 2020
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  Ve molam za iskustva ili informacii za stanovite koi gi gradi firmata Porta Inzenering vo Aerodrom (ednata zgrada e kaj tobako 2, se uste vo gradba, zavrsna faza) i vekje dve novi zgradi pocnati se so izgradba vednas pozadi ucilisteto Blaze Koneski isto vo Aerodrom. Nemame nikakvini informacii za kakva gradezna firma stanuva zbor, za kvalitetot na gradbata itn.

  Vi blagodaram
   
 2. Верче4

  Верче4 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 октомври 2015
  Пораки:
  1.045
  Допаѓања:
  4.310
  Пол:
  Женски
  Има некој од Битола што земал стан со проектот купи куќа купи стан? Ме интересира од кој инвеститор во Битола сте задоволни и која банка? За стан сакам. Благодарам
   
 3. Emilija97mk

  Emilija97mk Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2015
  Пораки:
  306
  Допаѓања:
  336
  Пол:
  Женски
  Ме интересира дали во Аеродром може да се најдат станови што се продаваат но наместени? Или повеќето се празни?
   
 4. Mami3

  Mami3 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2020
  Пораки:
  1.506
  Допаѓања:
  2.393
  Пол:
  Женски
  Moze otvori po stranive ke najdes.
   
 5. Принцезичка1

  Принцезичка1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 август 2016
  Пораки:
  627
  Допаѓања:
  2.703
  Пол:
  Женски
  Сега брзо гледав на реклама5 наместени станови во Аеродром.
   
 6. Emilija97mk

  Emilija97mk Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2015
  Пораки:
  306
  Допаѓања:
  336
  Пол:
  Женски
  Ако чуваш некои линкчиња прати ми :)
   
  На Принцезичка1 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. LadyR

  LadyR Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2012
  Пораки:
  814
  Допаѓања:
  2.049
  Дали некој што има купено од вас стан во Ѓорче, на Мулти офис, знае кога ќе биде зградата пуштена? Гледам дека е 850 евра/м2, и во зградата до неа имаме пријатели кои живеат, и ептен е убаво местото. И за деца плус, рај за играње надвор. Становите со 2 и 3 спални имаат добар распоред. Исто, зградата до неа што е, е градена до истава фирма, и се задоволни од градбата и изолацијата.

  Но, ме мачи тоа што требало уште пред некое време да биде пуштена во употреба, но не е...
   
 8. marijaml

  marijaml Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 февруари 2015
  Пораки:
  29
  Допаѓања:
  22
  Пол:
  Женски
  Zavisi za sto ti e stanot. Kako investicija mozevi Skopje e po lesno da go izdavas, za ziveenje Ohrid e prekrasen, no inema nnogu izbor na rabota.A ako ti e za odmor definitivno Ohrid. E sega, vo Ohrid sekade se odi peski, no centar spored mene ti Turisticka od Stiv Naumov do Jane Sandanski, se sto e na 200-300 m e nekako dostapno, i normalno se sto e izmegu Turistika i Ezeroto od 7mi Noemvri do Biljanini Izvori e ubavo. gledaj samo parking da ima zgradata oti gradov e haos. I se razvira, ova ne snaci dekandrugi lokacii ne se atraktivni.
   
 9. monibejbi

  monibejbi Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јуни 2010
  Пораки:
  1.332
  Допаѓања:
  1.619
  Колку е во саник во тафталидје квадрат, и каде се наоѓа поточно зградата?
   
 10. crazylady

  crazylady Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  4.824
  Допаѓања:
  7.702
  Има некој што купил стан во Куманово,од која банка и инвеститор сте задоволни?
   
 11. Noemi

  Noemi Популарен член

  Се зачлени на:
  7 април 2010
  Пораки:
  1.351
  Допаѓања:
  4.897
  Девојки, има ли некој купено стар стан со станбен кредит?
  Дали се исплати наспроти потрошувачки?
  Во кратки црти, имаме опција:
  а) стан со поголема квадратура за помала цена, 20годишна зграда
  б) помал поскап стан се уште во градба.
  За новиот знам од прилика која е постапката за станбен кредит, разгледав и во темава, за стариот имаме 50% од сумата за станот и би земале станбен за останатата сума.
  Знам дека доаѓа проценител, ама не знам колкав процент од вредноста на станот би ја одобриле на кредит? Ако има некој искуство со НЛБ уште подобро.
   
  На crazylady му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Mami3

  Mami3 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2020
  Пораки:
  1.506
  Допаѓања:
  2.393
  Пол:
  Женски
  Zavisi vo kakva sostojba e postariot stan.
  Ako ti trebaat uste 20000za da go renoviras ne ti se isplati.
  Ako e sreden i namesten da.
  Mnogu faktori vlijaat za da ja donesete taa odluka.
  Stambeniot kredit tie so pomala kamata i mozes da uplakas poveke od sopstveni sretstva, dobro e sto imate pola od sumata.
  A potrosuvackiot e so mn povisoka kamata.
  Posebno nlb stanben e 3.5 kolku znam.
  Drugo novogradbata e novogradba, ima prednosti i mani.
  Prednost sto ti e se novo no istovremeno i cini poveke.
  Nie zedovme stan 7god star od koj poveketo vreme ne ziveele vo stanot zasto rabotata im e cesto odenje vo stranstvo, namesten i nema gips nikade.Praven e za svoja dusa.
  Za taa kvadratuva nov stan ke ne kostase uste 7000ev +za lokacija i zatoa sto e nov, i uste 12 13 da go namestis minimun.
  Taka da so istiot stamben kredit dobivme mnogu poveke, nie sme na oh banka, kamatata ni e 3%.
   
  На Noemi му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Noemi

  Noemi Популарен член

  Се зачлени на:
  7 април 2010
  Пораки:
  1.351
  Допаѓања:
  4.897
  @Mami3
  Не ми беше јасно поставено прашањето. Кој е процедурата за купување стар стан со станбен кредит?
  Колкав процент од сумата ви одобрија на вас, ако сте земале со станбен?
  Ако станот се продава за 38000е, пример го проценат на 30 000 колкав процент на кредит би дала банката?
  Зградата е 20годишна, а станот е реновиран комплетно.
  Недоумицата не ни е за кој стан туку да се запознаеме со двете постапки.
  Локациски се на исто место, меѓутоа постапката за новиот стан со станбен кредит ми изгледа многу поедноставна.
   
 14. thinkerbell

  thinkerbell Популарен член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2010
  Пораки:
  1.818
  Допаѓања:
  10.626
  Пол:
  Женски
  Пред 5 години кога купувавме, ни бараа 25% учество и за остатокот ни дадоа кредит. Исто стар стан.
  Проценител кај нас не дојде, само по телефон се јавија. Е сега нешто што никогаш не разбрав, а ми објаснуваше маж ми, е дека станот треба да го проценат барем 130% од сумата на кредитот.
  Многу брзо ни одобрија со направен преддоговор со претходните сопственици. Ама ова пред 5 години. Сега мислам и адвокат е вклучен во целата процедура.
   
  На Noemi му/ѝ се допаѓа ова.
 15. NPN

  NPN Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 април 2015
  Пораки:
  99
  Допаѓања:
  116
  Пол:
  Женски
  Станот што го купувам од инвеститор е под хипотека. Проблем ли е тоа? Претпоставувам дека со купопродажбата ќе се среди и имотниот лист ќе биде океј?
   
 16. Mami3

  Mami3 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2020
  Пораки:
  1.506
  Допаѓања:
  2.393
  Пол:
  Женски
  Nas ni go procenija so 2000evra razlika, imavme okolu 15%ucestvo, ostatokot za kredit, e sega problem e ako go procenat pomala vrednost, no stom e pogolema kvadratura ne bi trebalo da e problem, a vie imate i solidenn iznos.
  Nem da vi pravat problem.
   
  На Noemi му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Cka

  Cka Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 септември 2010
  Пораки:
  5.907
  Допаѓања:
  72.375
  Никако!!! Пари не давај додека не се избрише хипотеката! Послушај паталец!
   
  На cresa-jagoda, oblace1 и Biljarkata им се допаѓа ова.
 18. Nane2356

  Nane2356 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 март 2016
  Пораки:
  364
  Допаѓања:
  948
  Пол:
  Женски
  Не се разбирам јас многу многу во ова ама не го пишува ова во секој договор за стан? Што всушност значи и што ако не се тргне?
   
 19. NPN

  NPN Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 април 2015
  Пораки:
  99
  Допаѓања:
  116
  Пол:
  Женски
  Може малку подетално?
   
 20. Cka

  Cka Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 септември 2010
  Пораки:
  5.907
  Допаѓања:
  72.375
  Вие ќе ги дадете парите, продавачот нема да ја тргне хипотеката иако се обврзал во договорот, банката ќе го одземе станот бидејќи е под хипотека, вие на улица, продавачот со пари у џеб. Го тужите кривично, он е веќе у Германија и пишуе статуси на ФБ дека само глупите останале у Македонија.

  И вие со прстот у уста. Потплатени обвинители викаат дека не можат да го најдат, ти им викаш, ене го се тагнал у Отешево, таму е, они викаат не преминал граница. Ти им викаш влегол со бугарски пасош, не биле надлежни они не биле Интерпол.

  И така 20 години плаќаш рата од кредит за стан у кој друг живее...
   
  На Dust, thelittle17, cresa-jagoda и 5 други им се допаѓа ова.