Купување стан

Дискусија во 'Дом' започната од rajna-vojvoda, 20 февруари 2012.

 1. thelittle17

  thelittle17 Популарен член

  Се зачлени на:
  31 август 2010
  Пораки:
  2.350
  Допаѓања:
  4.114
  Пол:
  Женски
  Ме интересира за купи куќа, купи стан, ако има некој земено, како оди целата процедура, колку време се чека за одобрување? Колку % бараат учество, и сл. Читам нешто ама баш и не се разбирам, секако треба најубаво да се отиде до банка, ама еве некој со искуство, како се снаоѓа дали е тешка црлата постапка, па како оди тоа со ратите?
   
 2. sweet.woman

  sweet.woman Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 декември 2010
  Пораки:
  950
  Допаѓања:
  435
  Дали треба и преддоговорот за продажба на стан да се завери на нотар или после тоа само главниот договор кога ќе се направи
   
 3. Lea.Messi

  Lea.Messi Популарен член

  Се зачлени на:
  14 мај 2012
  Пораки:
  147
  Допаѓања:
  1.445
  Мора и преддоговорот да се завери
   
 4. monibejbi

  monibejbi Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јуни 2010
  Пораки:
  1.364
  Допаѓања:
  1.643
  A Mora na sekoj stan PredDogovor ako se kupuva ili samo tie vo gradba?
   
 5. Mami3

  Mami3 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2020
  Пораки:
  1.521
  Допаѓања:
  2.410
  Пол:
  Женски
  Na sekoj predogovor.
  Toa za tebe e garancija deka nema na drugi da go dade stanot, a i vprocem davas pari (kapar) koi na kraj ti se odbivaat od celokypniot iznos.
   
 6. S.W.A.G

  S.W.A.G Популарен член

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  875
  Допаѓања:
  5.329
  Пол:
  Женски
  Меѓу juice bar и sushicо има пролаз, ќе поминеш низ него. После 10тина метра ќе ја видиш од десната страна. Преубава е.
   
 7. Noemi

  Noemi Популарен член

  Се зачлени на:
  7 април 2010
  Пораки:
  1.356
  Допаѓања:
  5.007
  Ако е во градба треба и предбелешка кон преддоговорот.
   
 8. sweet.woman

  sweet.woman Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 декември 2010
  Пораки:
  950
  Допаѓања:
  435
  Каква е таа предбелешка
   
 9. sweet.woman

  sweet.woman Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 декември 2010
  Пораки:
  950
  Допаѓања:
  435
  Срцко ај ако ти е појасно тебе објасними... ние сме во план да земаме стан ни дадоа преддоговор да си прочитаме но инвеститорор (продавачот) би вели дека тоа не мора на нотар туку дека дури главниот договор кога ќе се внесела зградата во катастарот... план да биде завршена е мај месец.. и плаќањето од нша сметка во банка да се плати на нивна а нас парите не ни беа во банка... ако знаеш колкав е лимитот за внесување на месечно ниво пари на сметката, за да не ни направеле проблем од кај ти се парите така наеднаш
   
 10. sweet.woman

  sweet.woman Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 декември 2010
  Пораки:
  950
  Допаѓања:
  435
  И плс некој да ми објасне целата постапка как оде прво се потпишуват двете страни па после нотар па после плаќање така ли? И ако знае некој одприлика колку се плаќа на нотар?
   
 11. Mami3

  Mami3 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2020
  Пораки:
  1.521
  Допаѓања:
  2.410
  Пол:
  Женски
  Ama cekaj sega...
  Kako moze da dades kapar na nesto sto nenas dokum.
  Ako je mu e napravena treba predbeleska na imoten list da ima.
  Taa predbeleska se prilozuva i taka se zaveruva preddogovorot.
  Nemoj da se soglasuvas na toa.
  Zatoa se izmisleni tie dogovori da se zastitis.
  Ti mozes da gi uplatis parite ako ne ti se vo banka.
  Pa zarem lugeto nemaat nivni pati doma, se cuvaat vo banka?!
  Dokolku ima somnitelno poteklo togas e problem.
   
  На azelea и Noemi им се допаѓа ова.
 12. Mami3

  Mami3 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2020
  Пораки:
  1.521
  Допаѓања:
  2.410
  Пол:
  Женски

  Ponapred e objasneta celosna postapka.
   
 13. LadyC

  LadyC Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 март 2016
  Пораки:
  6.102
  Допаѓања:
  92.292
  Пол:
  Женски
  Ненамерно направив неколку продажби и купувања во година ипол така да знам како иде.
  Прво ЌЕ СИ ФАТИШ АДВОКАТ за преддоговор да ти склопи и дента пред да му дадеш пари (капар на сметка) ќе му кажеш на купувачот да си извади чист имотен лист.
  Прво ќе префрлиш одреден капар за недвижноста што ја сакаш на продавачот. Одите на нотар одма ( у мој случај за да се заштити купецот јас на нотар го чекав он спец. отиде во мојата матична банка за да ги видам парите јас одма , мада не мора оти има уплатница како доказ) и ја покажува на нотарот.
  Без доказ дека си дала пари на продавачот нема да ти го завери нотарот преддоговорот (ова е постапка ако одиш со кредит и немаш пр ќеш да го купиш самостојно цел)
  Со преддоговорот одиш во банка поднесуваш документи кои самата банка ќе ти ги побара, правиш и со неа договор и на нотар го заверуваш и чекаш 2-3 недели да поминат за да го одобрат. Чим се префрлат парите на име на купецот одите и правите договор и нотарот ја брка постапката за да ти го префрли имотниот на твое име.
  Јас имотен земав за 3 дена. Брзо е тоа.
  Само да ти кажам кои ти се дополнителни трошоци. Преддоговорот паѓа на твој товар (околу 250е), договорот со банката (исто околу 250е) договорот го платив 250е, а ако купуваш нова градба ПЛУС солемнизација плаќаш зависно од квадратурата на станот од 4000 ден па нагоре и плус 3% данок ако не е од инвеститор.
  Ако ти направив каша попара пиши ми лп ќе ти објаснам подетално. :D
   
  На azelea, Оленка*, tripl6 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 14. Noemi

  Noemi Популарен член

  Се зачлени на:
  7 април 2010
  Пораки:
  1.356
  Допаѓања:
  5.007
  Во процес сме на купување стан што е во градба исто треба да биде готов на пролет.
  Во банка ни објаснија најубаво, од инвеститорот земаш преддоговор потпишан од инвеститорот и предбелешка(тоа е вушност предимотен лист) одиш на нотар ги потпишуваш и одиш со тие документи во банка, по одобрување му се префрлаат учеството и остатокот од сумата со кредитот.
  По завршување на зградата си земаш имотен лист.
  Битно е да е наведен рокот на завршување на зградата во преддоговорот.
  Едит: сега видов сакате кеш купување, единствено стар стан со договор како подарок да ви го дава или што и да е, стан од инвеститор без минување на пари преку банка речиси невозможно.
  А во банка на толкава сума обавезно ќе би бараат потекло на парите
   
  На Оленка*, LadyC и tripl6 им се допаѓа ова.
 15. LadyC

  LadyC Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 март 2016
  Пораки:
  6.102
  Допаѓања:
  92.292
  Пол:
  Женски
  НикОгаш ама НИКОГАШ не давајте пари без нотарска заверка.
  Мене на лист за предбележување одма ме ставија така у катастар.
  Не си играјте Фиком беспотребно
  @Noemi а башка и данок на ујп ќе платат оти не се оправдани
   
  Последна измена: 9 октомври 2020
  На azelea и Noemi им се допаѓа ова.
 16. monibejbi

  monibejbi Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јуни 2010
  Пораки:
  1.364
  Допаѓања:
  1.643
  A na koga se bi se kupil stan koj e pod hipoteka a taa e na sopstvenikot sto go prodava, prvo se ceka odgovor od bankata dali ke prifati pa posle se pravi preddogovor?Mene taka mi kazaa.
  Prasuvam zatoa sto nie cekavme prilicno dolgo vreme za stan pod hipoteka, bevme spremni da go kupime, no neznam deka dvajca brakja bea soptvenici i neznam nesto se iskomplicira kao radi toa i nisto neispadna, sega barame drug u megjuvreme a tesko se naogja posebno zatoa sto si ima deckomi nekoi negovi baranja on go plakja, i ako e vo kes ne pravat problem investitorot taka?
   
  Последна измена: 10 октомври 2020
 17. tripl6

  tripl6 Активен член

  Се зачлени на:
  13 јуни 2019
  Пораки:
  107
  Допаѓања:
  84
  Пол:
  Машки
  Имате искуство со купување стан кој е земен како компезација?
  при крај е зградата за 2 месеца ке биде, распродадени се скоро сите станови уште 2-3 и цената е поевтина за 50евра.
   
 18. LadyC

  LadyC Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 март 2016
  Пораки:
  6.102
  Допаѓања:
  92.292
  Пол:
  Женски
  Јас купив од изведувач , се помина топ:)
  П.с. дури ги врати на инвеститорот за 3% данок да не платам
   
  На tripl6 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. vidoviks

  vidoviks Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 февруари 2015
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  и ние купивме стан од компензација, исто 50 евра поефтино, ама целата постапка идеше преку инвеститорот, така да не ни дознавме чив бил станот и не плативме данок 3%
   
  На tripl6 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. glisa

  glisa Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2014
  Пораки:
  106
  Допаѓања:
  123
  Dali nekoj ima zemano kredit kupi kuka kupi stan? Tesko li e otplacanjeto ?