1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Купување стан

Дискусија во 'Дом' започната од rajna-vojvoda, 20 февруари 2012.

  1. mila101

    mila101 Активен член

    Се зачлени на:
    10 април 2014
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    51
    Ве молам доколку некој знае нешто нека ми одговори. Мои блиски аплицираа за купување на општествен стан ( оние што се во сопственост на државата) . Се ослободи еден во нашиот град и аплицираа уште во февруари, но сеуште ништо не бива. Документите ги поднесоа до Влада на Република Македонија и очекуваат повратен одговор. При внесувањето на документите таму добија картонче со бројка (ја пишува датата на која се внесени документите и бројка 22 (најверојатно под кој број стојат ) ) ни рекоа дека обавезно мора да ги известат и во случај да го добијат и да не го станот. Тие немаат ништо на нивно име што веројатноста да го добијат е голема. Но, таа комисија се составувала многу ретко како што разбравме.

    Прашањето поконкретно ми е, дали некој има искуство со вака земен стан ??
    Дали би знаеле каде во Влада (ако е можно) да се обратиме ??? Број или нешто слично?
    Сакаме да прашаме да си го бараат чарето ако бива нека бива ако не да си ги земеме барем документите да не ги моткаат.

    ВЕ МОЛАМ ПИШЕТЕ СОВЕТ. Поздрав
     
  2. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.557
    Девојки ве молам дадете ми информации за сајтови за продажба на станови.
    Хитно е.
    ФМП
     
  3. eatpraylove90

    eatpraylove90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2015
    Пораки:
    550
    Допаѓања:
    861
    Пол:
    Женски
    Zainteresirana za kupuvanje ili prodavanje? Inace sajtovi za prodazba na stanovi se pazar 3 i reklama 5...Na tie mi teknuva vo momentov
     
  4. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.557
    za kupuvanje mila
    fala za info
     
  5. eatpraylove90

    eatpraylove90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2015
    Пораки:
    550
    Допаѓања:
    861
    Пол:
    Женски
    За во кисела вода можам да ти понудам :) Ако сакаш пиши ми лп за подетални информации
     
  6. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.557
    КВ ми е далеку. Благодарам.
    ме интересира што треба да знам пред купување н стан. Утре ке одиме на разгледување и на нови и на стари па незнам на што највеке треба да посветам внимание
     
  7. eatpraylove90

    eatpraylove90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2015
    Пораки:
    550
    Допаѓања:
    861
    Пол:
    Женски
    Па незнам тоа си е индивидуално...Јас лично пред некое време земавме во комплексот гранд престиж во тафталиџе и најмногу обрнував внимание на средината т.с. дворот, распоредот на собите ми е многу битен...А за стар стан во кој веќе некој живеел си има повеќе детали кои лично јас би ги гледала :) Со среќа и да си најдеш тоа што бараш
     
    На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Vertigo TJ

    Vertigo TJ Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2014
    Пораки:
    188
    Допаѓања:
    779
    Пол:
    Женски
    Најважно според мене е решени имотно правни односи. внимавај станот што ќе го одбереш да има чист имотен лист, да не се води на земјиште кое е предмет на денационализација, да нема повеќе сопственици...
    Јас имам искуство со купување и на нов и на стар стан. И едното и другото има свои предности и ризици но од денешна перспектива препорачувам нов. Среќно, и не брзај, решавањето на станбеното прашање не е работа што може да се заврши во еден ден, посвети и доволно време.
     
    На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
  9. flyy26

    flyy26 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2014
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    3
    Dali znaete nekoj koj prodava stan negde sproti porta Makedonija, na Dimitrija Chupovski? Blagodaram odnapred. :)
     
  10. marija123686486

    marija123686486 Нов член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2015
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Не купувајте станови на Голден Арт.
    Ужасна звучна изолација, зграда од Ш квалитет. На сите заинтересирани купувачи им препорачувам да не бидат прелажани од фасадата, и кога би го разгледувале станот, само нека тропнат тивко во ходник да сфатат за какво ехо станува збор. Топлинска изолација - станот се загрева како лимена кутија оставена на сонце во рекорден период. Golden Art и архитектот и инвеститорот треба да се засрамат дека нивното име стои позади ваков проект. Блиску до нехумани услови за живот. Зграда направена од картон, ужас! Жално е дека луѓе ќе се заглават во кредити да купат кутија од картон, после нема враќање ќе се слушате со соседите меѓусебно.
     
    На Lilik, Оленка*, Antebellum и 8 други им се допаѓа ова.
  11. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.376
    Допаѓања:
    34.163
    Пол:
    Женски
    Ги гледавме нивните станови, локациите им се супер, ама распоредот и искористеноста на просторот ужас. Се откажавме по брза постапка.
    Ние зедовме стан од Настел т.е уплативме капар и чекаме да ни одобрат кредит. Искуство со нивните станови?
     
  12. sagittarius57

    sagittarius57 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 октомври 2013
    Пораки:
    1.006
    Допаѓања:
    2.266
    Пол:
    Женски
    Девојки и јас сум заинтересирана за стан, најмногу во Ѓорче, Влае би разгледала и опција Кисела Вода ама некако не ја сакам населбата.. Би одбарала варијанта на нов стан или стан во градба до 45квадрати да има барем 2 до 3 соби. Кажете ми некои добри агенциии, пофалби и критики би сакала да слушнам :)
     
  13. ModernMuse

    ModernMuse Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2015
    Пораки:
    95
    Допаѓања:
    504
    Пол:
    Женски
    Јас можам да ти препорачам станови во тој регион бидејќи јас земав сега скоро па сум упатена. Ако сакаш пиши ми лп ќе ти кажам детали @sagittarius57
     
  14. sagittarius57

    sagittarius57 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 октомври 2013
    Пораки:
    1.006
    Допаѓања:
    2.266
    Пол:
    Женски
    @ModernMuse неможам да ти пратам порака, најверојатно треба да ме прифатиш за да те следам :)
     
  15. MissDaisy

    MissDaisy Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2015
    Пораки:
    327
    Допаѓања:
    217
    Пол:
    Женски
    Супер им се становите на Настел, ние сме ептен задоволни. :)
     
    На cresa-jagoda и An-na им се допаѓа ова.
  16. Mr. Right

    Mr. Right Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 септември 2015
    Пораки:
    2.510
    Допаѓања:
    71.259
    Пол:
    Машки
    Стaнoвите им се супер. Брaтучеткa ми и нејзиниoт сoпруг се вселијa пред некoлку месеци вo нивните стaнoви и се мнoгу зaдoвoлни. А и сo квaлитетни грaдежни мaтеријaли се изгрaдени нивните згрaди. Имaaт и веб стрaнa пa тaму мoжеш дa прoчитaш зa нивните стaнoви и имa некoи слики. Тие се зaдoвoлни, мене ми се свиѓaaт мнoгу, тaкa дa тoплo ти ги препoрaчувaм. :)
     
    На cresa-jagoda и An-na им се допаѓа ова.
  17. makedonkamak

    makedonkamak Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 октомври 2013
    Пораки:
    3.616
    Допаѓања:
    26.999
    Пол:
    Женски
    Vo Kapistec prodavam stan, moderno i kompletno ureden. Ako nekoj e zainteresiran neka mi pise za poveke informacii.
     
  18. Dorian Gray

    Dorian Gray Активен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2015
    Пораки:
    80
    Допаѓања:
    174
    Пол:
    Машки
    Не знам за квалитетот искрено ( зарем некој им проверува со што градат и како градат кога тесно се поврзани со градоначалникот), но во смисла на естетика се прилично досадни и монотони. Никаква естетска убавина и различност. Ги разгледав нивните згради и гледам одат на масивност. Веројатно поголема заработка.
     
    Последна измена: 3 ноември 2015
  19. Zlaten

    Zlaten Активен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2015
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Машки
    А што мислите за Козле? Мене таму ми фати око да купам стан. Гледам се градат многу фини зградички, од по 3 ката.
     
  20. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.688
    Допаѓања:
    322.229
    Мора да внимаваш дали има паркинг.
    Ниту една од зградичките таму нема паркинг ниту подрум
    Плус тоа во Козле нема улица со тротоар.Секојдневно се изложуваш на опасност од возила, а се вози Богами брзо