Купување стан

Дискусија во 'Дом' започната од rajna-vojvoda, 20 февруари 2012.

 1. mila101

  mila101 Активен член

  Се зачлени на:
  10 април 2014
  Пораки:
  94
  Допаѓања:
  51
  Ве молам доколку некој знае нешто нека ми одговори. Мои блиски аплицираа за купување на општествен стан ( оние што се во сопственост на државата) . Се ослободи еден во нашиот град и аплицираа уште во февруари, но сеуште ништо не бива. Документите ги поднесоа до Влада на Република Македонија и очекуваат повратен одговор. При внесувањето на документите таму добија картонче со бројка (ја пишува датата на која се внесени документите и бројка 22 (најверојатно под кој број стојат ) ) ни рекоа дека обавезно мора да ги известат и во случај да го добијат и да не го станот. Тие немаат ништо на нивно име што веројатноста да го добијат е голема. Но, таа комисија се составувала многу ретко како што разбравме.

  Прашањето поконкретно ми е, дали некој има искуство со вака земен стан ??
  Дали би знаеле каде во Влада (ако е можно) да се обратиме ??? Број или нешто слично?
  Сакаме да прашаме да си го бараат чарето ако бива нека бива ако не да си ги земеме барем документите да не ги моткаат.

  ВЕ МОЛАМ ПИШЕТЕ СОВЕТ. Поздрав
   
 2. okcenzi

  okcenzi Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2012
  Пораки:
  3.522
  Допаѓања:
  9.513
  Девојки ве молам дадете ми информации за сајтови за продажба на станови.
  Хитно е.
  ФМП
   
 3. eatpraylove90

  eatpraylove90 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2015
  Пораки:
  550
  Допаѓања:
  856
  Пол:
  Женски
  Zainteresirana za kupuvanje ili prodavanje? Inace sajtovi za prodazba na stanovi se pazar 3 i reklama 5...Na tie mi teknuva vo momentov
   
 4. okcenzi

  okcenzi Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2012
  Пораки:
  3.522
  Допаѓања:
  9.513
  za kupuvanje mila
  fala za info
   
 5. eatpraylove90

  eatpraylove90 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2015
  Пораки:
  550
  Допаѓања:
  856
  Пол:
  Женски
  За во кисела вода можам да ти понудам :) Ако сакаш пиши ми лп за подетални информации
   
 6. okcenzi

  okcenzi Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2012
  Пораки:
  3.522
  Допаѓања:
  9.513
  КВ ми е далеку. Благодарам.
  ме интересира што треба да знам пред купување н стан. Утре ке одиме на разгледување и на нови и на стари па незнам на што највеке треба да посветам внимание
   
 7. eatpraylove90

  eatpraylove90 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2015
  Пораки:
  550
  Допаѓања:
  856
  Пол:
  Женски
  Па незнам тоа си е индивидуално...Јас лично пред некое време земавме во комплексот гранд престиж во тафталиџе и најмногу обрнував внимание на средината т.с. дворот, распоредот на собите ми е многу битен...А за стар стан во кој веќе некој живеел си има повеќе детали кои лично јас би ги гледала :) Со среќа и да си најдеш тоа што бараш
   
  На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Vertigo TJ

  Vertigo TJ Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 ноември 2014
  Пораки:
  188
  Допаѓања:
  777
  Пол:
  Женски
  Најважно според мене е решени имотно правни односи. внимавај станот што ќе го одбереш да има чист имотен лист, да не се води на земјиште кое е предмет на денационализација, да нема повеќе сопственици...
  Јас имам искуство со купување и на нов и на стар стан. И едното и другото има свои предности и ризици но од денешна перспектива препорачувам нов. Среќно, и не брзај, решавањето на станбеното прашање не е работа што може да се заврши во еден ден, посвети и доволно време.
   
  На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
 9. flyy26

  flyy26 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2014
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  3
  Dali znaete nekoj koj prodava stan negde sproti porta Makedonija, na Dimitrija Chupovski? Blagodaram odnapred. :)
   
 10. marija123686486

  marija123686486 Нов член

  Се зачлени на:
  3 октомври 2015
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  10
  Пол:
  Женски
  Не купувајте станови на Голден Арт.
  Ужасна звучна изолација, зграда од Ш квалитет. На сите заинтересирани купувачи им препорачувам да не бидат прелажани од фасадата, и кога би го разгледувале станот, само нека тропнат тивко во ходник да сфатат за какво ехо станува збор. Топлинска изолација - станот се загрева како лимена кутија оставена на сонце во рекорден период. Golden Art и архитектот и инвеститорот треба да се засрамат дека нивното име стои позади ваков проект. Блиску до нехумани услови за живот. Зграда направена од картон, ужас! Жално е дека луѓе ќе се заглават во кредити да купат кутија од картон, после нема враќање ќе се слушате со соседите меѓусебно.
   
  На Оленка*, Antebellum, mira.mira и 7 други им се допаѓа ова.
 11. An-na

  An-na Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 септември 2011
  Пораки:
  4.133
  Допаѓања:
  24.950
  Пол:
  Женски
  Ги гледавме нивните станови, локациите им се супер, ама распоредот и искористеноста на просторот ужас. Се откажавме по брза постапка.
  Ние зедовме стан од Настел т.е уплативме капар и чекаме да ни одобрат кредит. Искуство со нивните станови?
   
 12. sagittarius57

  sagittarius57 Популарен член

  Се зачлени на:
  7 октомври 2013
  Пораки:
  857
  Допаѓања:
  2.177
  Пол:
  Женски
  Девојки и јас сум заинтересирана за стан, најмногу во Ѓорче, Влае би разгледала и опција Кисела Вода ама некако не ја сакам населбата.. Би одбарала варијанта на нов стан или стан во градба до 45квадрати да има барем 2 до 3 соби. Кажете ми некои добри агенциии, пофалби и критики би сакала да слушнам :)
   
 13. ModernMuse

  ModernMuse Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јуни 2015
  Пораки:
  95
  Допаѓања:
  500
  Пол:
  Женски
  Јас можам да ти препорачам станови во тој регион бидејќи јас земав сега скоро па сум упатена. Ако сакаш пиши ми лп ќе ти кажам детали @sagittarius57
   
 14. sagittarius57

  sagittarius57 Популарен член

  Се зачлени на:
  7 октомври 2013
  Пораки:
  857
  Допаѓања:
  2.177
  Пол:
  Женски
  @ModernMuse неможам да ти пратам порака, најверојатно треба да ме прифатиш за да те следам :)
   
 15. MissDaisy

  MissDaisy Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2015
  Пораки:
  327
  Допаѓања:
  216
  Пол:
  Женски
  Супер им се становите на Настел, ние сме ептен задоволни. :)
   
  На cresa-jagoda и An-na им се допаѓа ова.
 16. Mr. Right

  Mr. Right Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 септември 2015
  Пораки:
  2.038
  Допаѓања:
  71.247
  Пол:
  Машки
  Стaнoвите им се супер. Брaтучеткa ми и нејзиниoт сoпруг се вселијa пред некoлку месеци вo нивните стaнoви и се мнoгу зaдoвoлни. А и сo квaлитетни грaдежни мaтеријaли се изгрaдени нивните згрaди. Имaaт и веб стрaнa пa тaму мoжеш дa прoчитaш зa нивните стaнoви и имa некoи слики. Тие се зaдoвoлни, мене ми се свиѓaaт мнoгу, тaкa дa тoплo ти ги препoрaчувaм. :)
   
  На cresa-jagoda и An-na им се допаѓа ова.
 17. makedonkamak

  makedonkamak Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 октомври 2013
  Пораки:
  3.616
  Допаѓања:
  26.973
  Пол:
  Женски
  Vo Kapistec prodavam stan, moderno i kompletno ureden. Ako nekoj e zainteresiran neka mi pise za poveke informacii.
   
 18. Dorian Gray

  Dorian Gray Активен член

  Се зачлени на:
  22 октомври 2015
  Пораки:
  80
  Допаѓања:
  174
  Пол:
  Машки
  Не знам за квалитетот искрено ( зарем некој им проверува со што градат и како градат кога тесно се поврзани со градоначалникот), но во смисла на естетика се прилично досадни и монотони. Никаква естетска убавина и различност. Ги разгледав нивните згради и гледам одат на масивност. Веројатно поголема заработка.
   
  Последна измена: 3 ноември 2015
 19. Zlaten

  Zlaten Активен член

  Се зачлени на:
  18 ноември 2015
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Машки
  А што мислите за Козле? Мене таму ми фати око да купам стан. Гледам се градат многу фини зградички, од по 3 ката.
   
 20. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  10.990
  Допаѓања:
  281.960
  Мора да внимаваш дали има паркинг.
  Ниту една од зградичките таму нема паркинг ниту подрум
  Плус тоа во Козле нема улица со тротоар.Секојдневно се изложуваш на опасност од возила, а се вози Богами брзо