1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Купување стан

Дискусија во 'Дом' започната од rajna-vojvoda, 20 февруари 2012.

  1. попкек

    попкек Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2021
    Пораки:
    245
    Допаѓања:
    237
    Пол:
    Женски
    Не знам како се покажале, но со тоа предбележување што се прави при заверка на преддоговорот на нотар, уствари се заведува станот во катастар и потоа при потпишувањето на финалниот купопродажен договор сигурно се вади имотен лист.
     
    На Emotional123 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. *Ива

    *Ива Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2018
    Пораки:
    172
    Допаѓања:
    379
    Пол:
    Женски
    Саник знам дека гради на повеќе локации истовремено но напредуваат градбите. Знам доста што земаа од таму.
    Деа ком не ги знам, само мој совет ти е од каде и да се одлучиш многу добро да го читаш преддоговорот и обавезно да си ставиш членови што тебе те штитат, пример краен рок на градба до тогаш и тогаш или да ти плаќа пенали. Исто така знам дека градежниве компании ставаат некој таков член за краен рок (што викам ја мачкање очи) но потоа вика "не се смета дека рокот се пролонгирал по вина на продавачот ако настанат ситуации од виша сила, бла бла" и тука набројано буквално се, што пак му дава голема слобода. Мој совет, инсистирајте на членови што ве штитат па макар и по цена да не го земете тој стан ако не се согласуваат. Сепак купувате стан а не точак.
     
    На Waverly Raven, -Zara-, Forca и 2 други им се допаѓа ова.
  3. Spark2005

    Spark2005 Активен член

    Се зачлени на:
    3 мај 2021
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Дечки, сакам да купам стан во зградата спроти Фон. Истата ќе биде готова крај на 2022. Е сега ми треба совет што да пазам пред да се одлучам. Цената е 950 евра за м2 за стан од 61м2 и има вклучен надворешен паркинг. Централно парно, лифт. Инвеститор е Мараи дооел, станот е на компензација и треба да уплатам 90% сега, 10 на крај. Кредит 35000 евра останатото во готово. Станот е 52 м2 со 9м2 тераса, дали цената за м2 треба да е иста и за терасата? Јас мислам дека за тераса треба да е 50% односно 475 евра.
    Дајте совет дали е добра одлука?
    Дали ако мој адвокат го провери преддоговор и го одобри, да потпишувам. Стварно сум исплашена бидејќи цела заштеда ќе ја дадам а станот дури во 2022 треба да го видам, дали ќе го видам и што ако инвеститорот пропадне, како ќе си ги земам назад парите?
     
  4. MissSpark

    MissSpark Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2011
    Пораки:
    695
    Допаѓања:
    1.287
    Пол:
    Женски
    Терасата сега влегува во целосната квадратура, и таа си е цената. 950 еур е ок цена за аеродром. Ќе ти подготват преддоговор каде сите услови треба да бидат запазени од двете страни - ти како купувач и начинот на плаќање, и инвеститорот како продавач каде се обврзува дека станот ќе биде предаден во твоја употреба на договорениот рок, и што ако не успее да го испорача - враќање на парите, и останати битни услови кои ќе ги прочитате заедно со адвокат кој ќе ве советува што да вметнете плус како клаузула/обврска.

    Кога се работи од компензација, најчесто лицето од кое што го купуваш станот прави договор со инвеститорот продажбата да оди од негово име, за ти да избегнеш данок, односно да го купиш станот како нов од инвеститор а не од друго лице. Внимавај на тоа - осигурај се дали ќе бидеш ослободена од данок.

    Парите, т.е капар и учество секогаш префрлај ги на сметка, никако во кеш. Исто така и банката од каде што ќе го земаш кредитот има обилна документација со која што те штити тебе како купувач и нивни клиент - ќе ги направат проверките на потребните документи (има повеќе) и проценката на имот во твоја полза (да ти одобрат кредит во износ од цената која треба да ја платиш за станот).

    Мој совет е да припазиш на рокот - да инсистираш да вметнат начин на компензација доколку не го испочитуваат рокот, и да се осигураш дека компензацијата е во ред, и ти ќе имаш чист имотен лист на твое име.

    Со среќа :)
     
    На Оленка* и TrinityNeo им се допаѓа ова.
  5. Spark2005

    Spark2005 Активен член

    Се зачлени на:
    3 мај 2021
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Ти Благодарам за деталниот одговор и совет :D. Поздрав и секое добро
     
  6. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.573
    Допаѓања:
    171.536
    Пол:
    Женски
    Искрено мене ми е преценета таа област.. не е Аеродром дефинитивно..
    Едната страна спроти фон е мерцедес салонот, гледам таму има нови згради а друга гледам баш карши влезот на фон градат зграда.. не знам за која е заинтересирана членкава ама ниедна од тие не е аеродром, да не се залажуваме.. онаа карши вратата на фон е ќерамидница.. таа кај мерцедес во маџари мислам влегува..

    Сакав само да кажам дека се преценети тие станови за таа цена, во индустриска зона со сите роми околу вас(без навреда кон ромите..) или со индустриски објекти..
    Истото го мислам и за на Цаноски зградата...плус па таму и смрди од ХУ причини, да речеме од вардар ете..



    Иначе се сложувам со советите што ги даде на @Spark2005 ...


    *освен ако не се гради некоја друга зграда кај хилтон а да не сум ја видела*:D
     
    На thelittle17, MissSpark, Mami3 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. Spark2005

    Spark2005 Активен член

    Се зачлени на:
    3 мај 2021
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Зградата е одма спроти Фон и да, тоа не е Аеродром во никој случај. Се води под општина Гази Баба, но сепак секој индивидуално си има различни потреби. Јас доста разгледував и во Аеродром и К.Вода, нас. 11 Октомври но таму ем се доста поскапи, од 1100 евра па нагоре, ем се доплаќа паркинг место, дел од тие згради немаа парно, а јас барам нова зграда со парно. Лично мене ми одговара местоположбата на зградата, цената е со вклучено паркинг место, ќе има градско парно. Е сега дали е сигурно за да се плати 90% пред да се изгради зградата е друга работа, тоа е она што најмногу ме загрижува. Добив пред договор и истиот го разгледува мој адвокат, па ќе видиме после празников што ќе биде. Во секој случај Ви благодарам на мислењата и советите, значи многу кога ќе се слушнат различни размислувања. Поздрав
     
    На Dust му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Mami3

    Mami3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2020
    Пораки:
    1.669
    Допаѓања:
    2.811
    Пол:
    Женски
    I jas se soglasuvam tamu ne bi zarobila investicija nikogas.. blisku rabotam i sekoe sabajle toa prasanje si go postavuvam koj bi dal pari za tamu da zivee!?
    Sepak si znaes...najdobro.
    Vnimavaj na dokumentite i toa 90%mi e isto cudno...ne svakam.,nikoj ne bara tolkav iznos!
     
  9. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.229
    Допаѓања:
    165.883
    За тие пари, со тие услови, стар стан да си купиш- со чист имотен лист и ќе знаеш што купуваш и кај купуваш.
     
  10. Spark2005

    Spark2005 Активен член

    Се зачлени на:
    3 мај 2021
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Во ред е и твојот совет, но јас барам исклучиво во нова зграда и тој реон, секако се наоѓа за оваа цена и стар стан но не таму кај што би сакала и сите што ги видов беа со една спална (јас барам обавезно две) и беа за реновирање целосно. Фала на сите за советите.
     
  11. baby-star

    baby-star Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2012
    Пораки:
    2.464
    Допаѓања:
    10.831
    За тие пари подобро Џевахир земи одколку во индустриска зона.
    Јас не би дала 90% на сеуште непочнато ништо, оти и самите банки секогаш се раководат станот да е веќе изграден над 60% за сигурност.
     
    На thelittle17 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. JAGODA__

    JAGODA__ Активен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2021
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Zdravo na site ,
    Razgleduvame stanovi vo okolina na Vlae / Hrom i naidovme na mala zgrada od desna strana kaj kruzniot vo Vlae ( pred lukoil) . Zgradata e so zelena fasada , ama ne mozeme da najdeme koj e investitor. Dali nekoj znae ili mozebi slusnal koj e investitorot (ako imaat i nekoja strana, reklama spodelete ) :)
     
  13. MissSpark

    MissSpark Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2011
    Пораки:
    695
    Допаѓања:
    1.287
    Пол:
    Женски
    Продадени се сите, кај и да е, се привршува и ќе биде спремно за вселување. Распродадена е зградата пред 1 година. Кастм инжинеринг ја гради. Истиот инвеститор ќе гради пак мали згради во влае, во близина на истата зграда, што ви требало да се готови при крај на 2022.
     
    На thelittle17 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. JAGODA__

    JAGODA__ Активен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2021
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Fala mogu za informacijata , a dali gi ima negde po net,strana nesto ... ? Gi barav ne mozam da najdam nisto od niv ...
     
  15. попкек

    попкек Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2021
    Пораки:
    245
    Допаѓања:
    237
    Пол:
    Женски
    @LadyR можеш ли да ми пишеш те молам дали брзо го средивте тоа со хипотеката, чекам исто и јас согласнот од Саник дека станот што сакам да го купам ќе се тргне од хипотека. Ако сакаш пиши ми во порака, јас пробав, не можам да ти пишам.
     
  16. *Ива

    *Ива Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2018
    Пораки:
    172
    Допаѓања:
    379
    Пол:
    Женски
    Јас сакам да ве прашам вие што сте купиле стан во градба, во која фаза ви дозволија да влезете во зградата, во станот, да се види од прилика просторот?
     
  17. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.181
    Допаѓања:
    10.790
    Пол:
    Женски
    Ние гледавме станови во градба, штом има ѕидови ни даваа да видиме. Може има слободен стан за продавање на 7ми, ама ќе ми покажат ист распоред на 1ви. Иначе на веќе купен стан во секоја фаза може да влагаш, моите кога купија стан уште дупка беше, при крај на градењето секој месец идевме во станот и гледавме како напредуваат.
     
    На *Ива му/ѝ се допаѓа ова.
  18. vidoviks

    vidoviks Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2015
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Женски
    нам ни дозволија само еднаш да влеземе кога беше карабина, и потоа до крај - наредните 7-8 месеци не ни дозволуваа да влегуваме. Почнавме дури и да се сомневаме дали е се во ред. Ама на крај, ни го предадоа станот точно на договорениот датум, и тоа без никакви недостатоци
     
    На thelittle17 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. *Ива

    *Ива Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2018
    Пораки:
    172
    Допаѓања:
    379
    Пол:
    Женски
    Зградата моите кај што земаа стан веќе има карабина и сега се ѕида надворешно ама не им дозволуваат да влезат наводно заради безбедносни причини. Искрено не знам што да мислам, сега реално внатре и нема што да се види, ваљда понатака ќе можат да одат... Јас мислев дека во оваа фаза веќе ќе може да влезат
     
  20. Mami3

    Mami3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2020
    Пораки:
    1.669
    Допаѓања:
    2.811
    Пол:
    Женски
    Mene zaradi taa pricina sto nema sto da vidis,ne mi se davaa parite za dupka,ne bi mozela da spijam...
    Ne spiev duri ne go vidov dokumentot crno na belo,a ne pa taka da trae...uf uf ne ne...
     
    На thelittle17 му/ѝ се допаѓа ова.