1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Купување стан

Дискусија во 'Дом' започната од rajna-vojvoda, 20 февруари 2012.

  1. Kostadinkam

    Kostadinkam Активен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2014
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Zdravo, me interesira za kupuvanje na nov sta 46 m2 po 1100evra za m2 toa e 51161evra. ucestvo mozam da dadam 20 000evra. koi se procedurite i dopolnitelni trosoci i koga treba da se plakjaat?
     
  2. Rubiii

    Rubiii Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    2.616
    Допаѓања:
    5.416
    Пол:
    Женски
    Искуство со купување стан од American Construction?
     
  3. MissDaisy

    MissDaisy Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2015
    Пораки:
    327
    Допаѓања:
    217
    Пол:
    Женски
    Бегај подалеку. Немаат квалитетна градба, ниту изолација.
     
    На Antebellum, mira.mira и Rubiii им се допаѓа ова.
  4. Elen4e_sonce

    Elen4e_sonce Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 мај 2016
    Пораки:
    508
    Допаѓања:
    630
    Пол:
    Женски
    Имам нешто нејасно од ова што го напиша. Учеството е различно во зависност од станот, дали е новиот или некој стар. Кај оди разликата? Пример сакам да купам стан 60.000 евра, имам стар стан во кој сега живеам, а имам третина сума за учество. Значи ако ставам стар стан под хипотека ќе треба да земам помал кредит бидејќи учеството ќе ми е 6.000 евра, а со новиот 15.000 евра. Зборот ми е, што со 9.000 евра разлика?
     
  5. VMP

    VMP Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    89
    Допаѓања:
    51
    Има ли некој искуство со становите на „Глобал“ во Аеродром и со агенцијата CITYLIFE ?
     
    Последна измена: 4 февруари 2017
  6. Elen4e_sonce

    Elen4e_sonce Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 мај 2016
    Пораки:
    508
    Допаѓања:
    630
    Пол:
    Женски
    Девојки ми треба помош. Сакам да најдам стан во Хром, барав огласи по интернетов и некако се што најдов или е продадено или броевиве се недостапни. Сакам утре да одам в Скопје, да ѕирнам 2-3 стана што ги најдов, епа откога ќе завршам со тоа, кај можем да одам да видам појше? Пример во агенција или директно кај инвеститор и ако има да ми покажат појше станови во Хром? Ич не ми е јасна процедурата. Да ми предложите некоја агенција кај која би можела да одам? Или да земам да се шлаам низ Хром и сегде кај што ќе најдам човек да прашувам? :D
     
  7. honey.11

    honey.11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2013
    Пораки:
    517
    Допаѓања:
    972
    Пол:
    Женски
    дали некој знае колку е квадратот во карпош 4 зградата на АДОРА ??
     
  8. Elen4e_sonce

    Elen4e_sonce Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 мај 2016
    Пораки:
    508
    Допаѓања:
    630
    Пол:
    Женски
    Дечки колку изнесуваат даноците кога се купува стан? Во ценава што ми ја кажуваат велат дека даноци се вклучени, но што опфаќа тоа? Кои даноци ќе треба јас да си ги платам?
     
  9. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.331
    1250
     
    На honey.11 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. doubleinfinity

    doubleinfinity Популарен член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2012
    Пораки:
    2.246
    Допаѓања:
    4.220
    Пол:
    Женски
    Епа што е вклучено ќе треба да се распрашаш кај тие од кој купуваш...тие можат да ти велат платени се даноци ама тоа може да има многу значења...кои даноци? данок на имот, данок на промет? ако купуваш од фирма инвеститор односно фирма која ја градела зградата и притоа таа во градба си плаќала 5%ДДВ и ако продажбата на станот е во рок од 5 години од градбата на зградата тогаш си ослободена од данок на промет, кој изнесува 3% од проценетата вредност на станот-не таа по цена по која го купуваш туку по таа вредност која општината ќе го процени станот..вие може да напишете цена 10.000 евра ако општина процени 50 илјади тогаш плаќаш ти 3% на таа вредност...ако купуваш од физичко лице исто плаќаш 3% данок на промет освен секако ако во било кој случај се договорите данокот да си го плати продавачот...е сега овие фирмиве кои продаваат и кои често им продаваат на луѓето приказни дека данокот е платен најчесто „забораваат“ да кажат дека данок на промет на земјиште доколку се купува и идеален дел од земјиштето се плаќа без разлика дали купуваш од правно, од физично лице, од фирма инвеститор и слично..исто така ако купуваш и гаража или гаражно место и за тоа се плаќа данок..и исто пази ако се работи за фирма која продава станови дали становите се водат на нејзино име...во пракса сум се сретнала со случаи каде фирма продава меѓутоа како полномошник на физички лица на чие име се водело земјиштето каде е изградена зградата и купувачите се лажат дека купуваат стан од фирма во рок од 5 години и си мислат дека нема данок, ама на крај испаѓа дека има данок па одат по општините се караат...зато распрашај си се убаво што тие што ти продаваат подрабираат под даноците се вклучени
     
    На SV1911, Antebellum и Elen4e_sonce им се допаѓа ова.
  11. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.385
    Допаѓања:
    34.201
    Пол:
    Женски
    Ние сега кога ни го префрлуваа станот плативме само данок на промет (мислам) на нашиот дел од заедничките простории и земјиштето под зграда. Останатиот данок беше платен од инвеститорот.
    Минимална сума беше, околу 3000/4000 илјади.
     
    На Elen4e_sonce му/ѝ се допаѓа ова.
  12. doubleinfinity

    doubleinfinity Популарен член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2012
    Пораки:
    2.246
    Допаѓања:
    4.220
    Пол:
    Женски
    епа во Вашиот случај највероватно сте купувале од фирма инвеститор и затоа сте платиле само тоа
     
    На Elen4e_sonce му/ѝ се допаѓа ова.
  13. peperutka87

    peperutka87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јули 2011
    Пораки:
    764
    Допаѓања:
    535
    Пол:
    Женски
    Тотално су мразоцарана од распоредите што ги имаат новите станови ,гледаат што е можно повеќе станови на еден спрат да направат и кога ке влезеш во 50 квадрати стан тој изгледа толку мал нефункционален...едноставно непривлечен скроз за цената што ја бараат
     
  14. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.385
    Допаѓања:
    34.201
    Пол:
    Женски
    Јас разбрав дека од инвеститор купува стан, ама сега гледам дека не навела од каде ќе купува.

    99% од новиве станови се такви. Најчесто ги прават една спална, дневна, кујна, вц... Дали е 50м2, 40, 30, небитно, распоредот е ист кај сите. Спалните долги тесни, дневните исто. Ужас. Ретко се наоѓа поасолен стан. Ние имавме среќа со станов. Во 58 квадрата има две спални, вц (мало ама функционално) кујна со солидна големина, дневна, трпезарија и тераса. Ние го преградивме, па на сметка на трпезаријата добивме работна соба која ни беше потребна.
     
    На Nora♡, Antebellum и Elen4e_sonce им се допаѓа ова.
  15. Elen4e_sonce

    Elen4e_sonce Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 мај 2016
    Пораки:
    508
    Допаѓања:
    630
    Пол:
    Женски
    Ви благодарам многу на одговорите. Се надевам ќе се најде нешто :)
    Туку кажете ми, како да барам директно од инвеститор? Огласи по интернетов поминав, на златна книга барав агенции ама тие нели земаат процент. Како можам да дознаам на тоа место што ме интересира кој инвеститор гради зграда?
     
  16. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.385
    Допаѓања:
    34.201
    Пол:
    Женски
    Тешко дека ќе најдеш на интернет (барем ние не успеавме)
    Сега за две недели е саемот за градежништво. Идеално место за да ги најдеш сите градители на куп. Плус има попусти додека трае саемот.
     
    На Antebellum и Elen4e_sonce им се допаѓа ова.
  17. Mini90

    Mini90 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 септември 2014
    Пораки:
    570
    Допаѓања:
    2.199
    Пол:
    Женски
    Топло ви го препорачувам Тар Инженеринг. Квалитетна градба, добар распоред, одлична изолација.
     
  18. maminka

    maminka Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2014
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    26
    Искуство од станови на Royal Vase???
     
  19. MIA-SK

    MIA-SK Популарен член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2012
    Пораки:
    908
    Допаѓања:
    561
    Пол:
    Женски
    Доколку би требало да купувам стан, би купила стар стан. Подобро стар стан, па ако треба од корен да се реновира од купување на нов стан. Порано имало стандарди при градење, а сега...никакви правила не се почитуваат! Секако, можни се исклучоци, но скоро во сите нови станови во кои сум била изолацијата е очајна, се се слуша што разговараат комшиите, се слуша дури и водата комшиите кога се тушираат и сл. Исто така, распоредите во новите станови се катастрофа, во една иста просторија се кујна, дневна и трпезарија и најчесто има само 1 прозор. Како готват во вакви станови??? Колку и да е добар аспираторот, нема шанси да нема мирис. А јас не сакам во дневната соба каде што се поминува 90% од времето кога сме дома да мириса на готвење.
    Така што, јас би се одлучила за купување на стар стан.
     
    На Cinderfakinrella му/ѝ се допаѓа ова.
  20. manako1

    manako1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јули 2016
    Пораки:
    3.473
    Допаѓања:
    67.040
    Пол:
    Женски
    Vo Bitola ako ima nekoj kupuvano nov stan da mi preporaca.