Курва

Дискусија во 'Секс' започната од Unfaithful18, 24 март 2010.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
 1. IM.TMKQ

  IM.TMKQ Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 јануари 2014
  Пораки:
  2.907
  Допаѓања:
  23.135
  Пол:
  Женски
  А маж што има односи со која ќе стигне како се вика? :^)

  Откоренете ги овие поими веќе еднаш засекогаш, мизерно е да се чита. |(
   
  На hristinss и Robson им се допаѓа ова.
 2. J.F.Ryan

  J.F.Ryan Активен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2018
  Пораки:
  76
  Допаѓања:
  95
  Пол:
  Машки
  Жиголо - маж кој продава сексуални услуги
  Ескорт - модерен професионалец (кадрово - човечки ресурси)
  Женкар - без паричен надомест
  Курвар - народски назив за маж професионалец

  Често доаѓа до забуна помеѓу двата последни називи и треба да се внимава на терминологијата.
   
  На Petar80 и Feminka22 им се допаѓа ова.
 3. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  9.097
  Допаѓања:
  47.158
  А женкар не е пофален збор? Оти не пичкар на пример?
   
 4. J.F.Ryan

  J.F.Ryan Активен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2018
  Пораки:
  76
  Допаѓања:
  95
  Пол:
  Машки
  Пичкар е термин кој ограничува само на вагинален однос.
  А за тоа дали е пофален збор стварно не знам, јас не би сакал да ме викаат женкар.
   
 5. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  9.097
  Допаѓања:
  47.158
  Ааааа, значи ако го викаат пичкар има само вагинален однос, а ако го викаат женкар има и други? Јасно. А кој проверува? Има специјална комисија за терминологија што гледа дали некој е женкар или пичкар? Ваквите вонбрачни односи се случуваат под строго контролирани услови?
   
  На ane.bella му/ѝ се допаѓа ова.
 6. J.F.Ryan

  J.F.Ryan Активен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2018
  Пораки:
  76
  Допаѓања:
  95
  Пол:
  Машки
  E на ова прашање ќе ти одговорам со прашање.
  Кој може да констатира дека некоја девојка/жена е курва, ороспија и сл?
  Најверојатно истата комисија ги проверува и двете!
   
 7. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  9.097
  Допаѓања:
  47.158
  Сигурно, ете.
  А жена што има само вагинален како се вика? Или жена не може да има само вагинален?
  Си имал ли ти некогаш секс? Какво е искуството со комисијата? Фини се? Носат кондоми?
   
 8. J.F.Ryan

  J.F.Ryan Активен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2018
  Пораки:
  76
  Допаѓања:
  95
  Пол:
  Машки
  Јас конкретно сум немал секс, ама брат ми гледал порнич.
  Инаку комисијата се претпоставувам високо рангирани личности во општествениот живот со големо искуство во овие работи!
   
 9. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  14.764
  Допаѓања:
  140.090
  Врати се да се правиш 'паметен', кога скроз ќе го искорениш зборот 'курва'... не само од твојот речник, туку и од твојот начин на размислување.

  До тогаш, ќе си бидеш сексист и шовинист...
  Без разлика дали си имал секс, или не.
   
  На Petar80 и Robson им се допаѓа ова.
 10. J.F.Ryan

  J.F.Ryan Активен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2018
  Пораки:
  76
  Допаѓања:
  95
  Пол:
  Машки
  А кој рече дека јас го користам зборот курва? Пишав поими кои генерално се користат кај народот со одредена конотација.
  Погрешна е перцепцијата дека за девојките/жените постојат навредливи зборови а за машките не!
   
 11. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  14.764
  Допаѓања:
  140.090
  Немој.. ќе ме убедиш дека вие сте обесправениот пол |(
   
  На Alisa22 и Feminka22 им се допаѓа ова.
 12. Dentina

  Dentina Популарен член

  Се зачлени на:
  3 февруари 2011
  Пораки:
  1.362
  Допаѓања:
  15.355
  Screenshot_20190404-141156_WhatsApp.jpg

  И обично називот го дава некој кој баш и не е во прилика да ужива, пти ако уживаше, немаше да се замара како живее комшијата.
   
  Последна измена од модератор: 5 април 2019
  На Robson, Petar80 и WildMk им се допаѓа ова.
 13. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  9.097
  Допаѓања:
  47.158
  На Alisa22, Petar80 и WildMk им се допаѓа ова.
 14. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  14.764
  Допаѓања:
  140.090
  Како ги 'фаќаш' работите значи!! :D
  Ептен си сензитизирана за родова еднаквост
   
  На Petar80 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Dentina

  Dentina Популарен член

  Се зачлени на:
  3 февруари 2011
  Пораки:
  1.362
  Допаѓања:
  15.355
  Познавам и мажи кои гордо си се нарекуваат "слат", нели, јер не зборат македонски. Не се замараат со ова , сваќаш,? А иронија е твитот или шо и да е. Јас СЕКАКО не се замарам, ама тоа не значи дека не го приметувам дисбалансот.
   
 16. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  9.097
  Допаѓања:
  47.158
  Ја изгуглав оваа што го кажала цитатот. Селф хелп книги за секс пишувала. Затоа и се slut само околу секс врти :D

  Имаше еден твит скоро:
  "Луѓето што ги нарекуваат жените курви уште не сфатиле дека веќе никој ниту ги сфаќа сериозно, ниту се навредува од зборот".
  Курва одамна ми е земено како нешто што не би требало во срце да ме дирне, да ми речат "курва" повеќе смешно ќе ми падне во моментот, а верувам и на многу жени исто така.
  Да речеш на некоја "курва" повеќе кажува за тебе отколку за личноста кон која си го упатил зборот
   
  Последна измена од модератор: 5 април 2019
  На Nausicaa, WildMk и Dentina им се допаѓа ова.
 17. Dentina

  Dentina Популарен член

  Се зачлени на:
  3 февруари 2011
  Пораки:
  1.362
  Допаѓања:
  15.355
  Хаха извини, не проверив извор, да не испадне промовирам книгици за селф хелп. Ми го прати лик кој за себе вели дека е "етикал слат" . Мене не ми пречи да го земам здраво за готово:D . Во дејли лајв можда ке го викаат промискуитетен.
   
  На WildMk и DAngel им се допаѓа ова.
 18. Abeja

  Abeja Популарен член

  Се зачлени на:
  24 март 2011
  Пораки:
  4.205
  Допаѓања:
  16.766
  Пол:
  Женски
  Зошто женкар а не ороспија, може да одговара називот и за машки пол. Ороспија е турцизам и одговара на whore-курва (машка или женска)

  Со или без паричен надомест?

  Благодариме што ни разјасни. Може линкче од трудот?

  И што не признаеш дека за сите овие ситуации си се викате "фраери" |( (без разлика дали иде со повеќе за пари или без пари или за разонода и сл.)

  Терминиве се |( на кој како ќе му текне ги дефинира.

  p.s. Еј касно ми текна, а за "курва со тапија" има дефиниција? :D
   
  На EvAngelos, WildMk, DAngel и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 19. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  9.097
  Допаѓања:
  47.158
  Магистер по курварски науки.
   
  На EvAngelos, Abeja, WildMk и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 20. J.F.Ryan

  J.F.Ryan Активен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2018
  Пораки:
  76
  Допаѓања:
  95
  Пол:
  Машки
  Курва со тапија е во места каде е легализирана проституција и девојката е заведена како вработена, плаќа данок и оди на лекарски прегледи.

  На прашањето зошто женкар а не ороспија е затоа што ороспија е именка од женски род, а македонскиот јазик нема унифицирано иманка од машки род слична на ороспија. Може да поднесеме барање да се усвои ороспија како именка од женски род што ќе важи и за останатите родови како на пример што има машки именки кои важат и за женски род (капетан, директор, возач, тренер и сл.)

  Тоа што кај машкиот род секој кој што имал сексуален одност со поголем број на жени (иако не е унифицирано до која граница е тој поголем број), е ствар на перцепција која често се злоупотребува. Еквивалент за ова може да се направи доколку другарките на некоја девојка и викаат фраерка доколку спиела со поголем број на мажи (повторно не е унифициран бројот)

  Сеуште немам објавено труд, меѓутоа идеата ти е одлична :) ќе те исконтактирам доколку правам истражување.
   
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.