Курва

Дискусија во 'Секс' започната од Unfaithful18, 24 март 2010.

 1. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  12.422
  Допаѓања:
  123.158
  а тоа е производ на сексизмот и шовинизмот кој го продуцира патријархалниот свет во кој живееме.

  доста се фаќаш за симптоми.. Опули и' се на болеста
   
  На DojaCat, Dentina, shekerna и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 2. Abeja

  Abeja Популарен член

  Се зачлени на:
  24 март 2011
  Пораки:
  4.185
  Допаѓања:
  16.678
  Пол:
  Женски
  Тоа поише ми личи на курва со диплома, ова со тапија поише ме влече на тапија како документ за сопственост на имот. Можеби телото го регистрира и добива тапија за него, може потоа и да го осигура. Нема заебанција, телото и е орудие за работа (подвижен имот е е ама нема врска) и сака се да и биде легално. Има логика, како би била легална проститутка ако телото не и е легализирано. Само не знам дали со ставање на силикони иде на легализација на надградба.

  Дефиницииве си ги тресеш од ракав значи, јас па мислев некој докторат си спремал.
  Професиите се пишуваат во машки род, па така можеме терминот ороспија да го третираме како професија (како што е и терминот проститука(машка, женска)). Затоа и директор, доктор, професор, учител итн се пишуваат во машки род. Ако е универзален термин, може да помине и како ороспија или еве нека го скратат тоа а на крај.
  Се фати за бројот на партнерки на фраерите а не беше тоа поентата. Намерно скршна од одговорот.

  Ти стојам на располагање околу дисертацијата во поглед на правописот, ма да може некоја од членкиве е покомпетентна особено тие од филолошки. Јави се откако содржински ќе ги исцрпиш изворите во твоето опкружување.
   
  На Milobebence и DAngel им се допаѓа ова.
 3. J.F.Ryan

  J.F.Ryan Активен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2018
  Пораки:
  76
  Допаѓања:
  94
  Пол:
  Машки
  За терминот ороспија може да помине и треба да се прифати за сите родови. Фајн бај ми.
  Инаку не разбирам од кој одговор сум скршнал?
   
 4. J.F.Ryan

  J.F.Ryan Активен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2018
  Пораки:
  76
  Допаѓања:
  94
  Пол:
  Машки
  Треба тогаш да им се лутите на Блаже Конески и компанија што при унифицирањето на јазикот не усвоиле по феминистички називи за одредени појави.
  Вистински феминистички да се боревте за еднакви права затоа што ги заслужувате, а не затоа што е модерно да си феминист светот сега ќе беше многу поубаво место за живеење!
   
 5. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  12.422
  Допаѓања:
  123.158
  Не ги заслуживме? Навистина?
  А ти ги заслужи правата кои по дифолт ти припаѓаат од раѓање?

  Со секоја мисла, се подлабоко и подлабоко се закопуваш во сексизмот.
  Поарно да си ќутиш, оти само себе си си штетиш.
   
 6. J.F.Ryan

  J.F.Ryan Активен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2018
  Пораки:
  76
  Допаѓања:
  94
  Пол:
  Машки
  Абе дај почнете да читате што пишува другиот!!!
  ЕДНАКВИ ПРАВА ЗАТОА ШТО ЗАСЛУЖУВАТЕ!!!
  Од што сакате да се истакнете колку сте феминисти, праведни и борци за права не ни слушате што збори другиот!
  Ама во ред е не ви замерувам. Горчината од други места ја сеете насекаде!
   
  На Robson и baba Rada им се допаѓа ова.
 7. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  12.422
  Допаѓања:
  123.158
  Во право си.. не сум прочитала убаво.

  Ама сеуште имам забелешка.
  Да ја пишам, или пак ќе го препишеш на горчина, а не на тоа дека си сексист?
   
 8. Justicija

  Justicija Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 август 2017
  Пораки:
  3.112
  Допаѓања:
  12.249
  Пол:
  Женски
  Дај веке нека ја легализираат проституцијава се утепаја од кажување дека се манекенки и водотелки (некогаш и кафански певаљки)
   
  На raww, christinnn, Роберт 7 и 8 други им се допаѓа ова.
 9. J.F.Ryan

  J.F.Ryan Активен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2018
  Пораки:
  76
  Допаѓања:
  94
  Пол:
  Машки
  Не бе слободно пиши...Види јас себе си се сметам за феминист, само очигледно имаме тотално различни сфаќања што треба да претставува поимот.
   
 10. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  12.422
  Допаѓања:
  123.158
  Е баш тоа...
  Од мода си феминист?
   
 11. J.F.Ryan

  J.F.Ryan Активен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2018
  Пораки:
  76
  Допаѓања:
  94
  Пол:
  Машки
  Не...Еве пример зошто сум феминист.
  Затоа што не сакам мајка ми да биде деградирана од страна на татко ми, не сакам она да работи се да се труди околу цело семејство и да не биде ценета.
  Не сакам мојата сестра да заглави со некој ропак шовинист кој ќе ја гледа само како секс објект.
  Не сакам мојата ќерка да мора да зависи од некого кога ќе порасне, туку да биде човек сама за себе независна и слободна.
  Зошто си ти феминист?
   
  На Принцезичка1, raww, WildMk и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 12. fezolol

  fezolol Активен член

  Се зачлени на:
  19 декември 2017
  Пораки:
  98
  Допаѓања:
  75
  Пол:
  Машки
  Општеството ни е расипано од аспект кај што не учи како да живееме во одредени идеали а не да правиме тоа што го сакаме или пак тоа што нас најдобро ни одговара.

  Јас лично верувам дека секој треба да има право да искуси се што сака да искуси за да знае дали му одговара тој стил на живот, без разлика дали тоа е жена што ќе спие со повеќе мажи или пак маж да биде со повеќе жени во исто време.

  Мислам дека зборот "курва" доаѓа од луѓе што не се иживеани и се водат по старите фамилијарни практики што ги научиле дома. Доколку некој иживее повеќе различни периоди во животот ќе сфати дека не е баш црно бел светот.

  Ако човек знае да процени која личност во која фаза на животот е и знае за каков вид на врска одговара, и ги гледа работите какви што се, а не какви што сака да бидат, тогаш нема да има потреба да вреѓа и осудува.

  Од машка страна, ако маж навреди жена и рече дека е курва, тогаш тој најверојатно верува дека жената треба да живее во одредени идеали или пак да биде таква како што на него му одговара. а не каква што е.

  Од женска страна, ако жена навреди друга жена и рече дека е курва, тоа жените го прават заради конкуренција и се осеќаат на пониско ниво од таа што ја навредуваат. Се осеќаат дека не се доволно атрактивни или пак убави за да можат да го добијат истото тоа внимание што го добива девојката која што ја навредуваат
   
  На Rock\m/girl и WildMk им се допаѓа ова.
 13. iskeshiran

  iskeshiran Активен член

  Се зачлени на:
  3 ноември 2018
  Пораки:
  53
  Допаѓања:
  28
  Пол:
  Машки
  спонзоруши се чиста работа, ем не се осеќаат како камењарки, ем не губиш време, ем си на чисто со нив :)

  курва е терминолошки искварен збор
   
  На invisible23, thelittle17 и Zorica59 им се допаѓа ова.
 14. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  8.558
  Допаѓања:
  44.310
  А ти као демек од спонзоруши искеширан?
   
  На Zorica59 и Animali им се допаѓа ова.
 15. iskeshiran

  iskeshiran Активен член

  Се зачлени на:
  3 ноември 2018
  Пораки:
  53
  Допаѓања:
  28
  Пол:
  Машки
  не реков ништо за мене, туку си кажав мислење де :)

  искеширани, нормално се спонзорушите
   
 16. Zorica59

  Zorica59 Активен член

  Се зачлени на:
  3 јули 2019
  Пораки:
  138
  Допаѓања:
  45
  Пол:
  Женски
  Nema kurvi u skopje .samo sponzorusi
   
  На thelittle17 и t.a.m им се допаѓа ова.
 17. Sejfullai

  Sejfullai Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јуни 2019
  Пораки:
  697
  Допаѓања:
  10.385
  Пол:
  Женски
  Не верувам во зборот женска курва.
  А, машки лесни курви има многу, скоро 90% од машкиот пол. И тоа курвишта , не само курви.
   
  На flawless_, Elf, piksooki и 3 други им се допаѓа ова.
 18. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  12.422
  Допаѓања:
  123.158
  Време е, скроз да се исфрли зборот од македонскиот речник.
   
  На The Chef, flawless_, Flower.D и 7 други им се допаѓа ова.