Курсеви за ликовна уметност

Дискусија во 'Образование' започната од Sweetlove_0312, 4 април 2021.

 1. Sweetlove_0312

  Sweetlove_0312 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 октомври 2017
  Пораки:
  938
  Допаѓања:
  9.664
  Пол:
  Женски
  Дали може некој да сподели искуства за курсевите по ликовна уметност за возрасни низ Македонија ? Кое место е најдобро за тоа да се заврши и дали има некоја диплома при завршување на часовите? Дали вреди да се оди за да се биде подобар во сликање и цртање? Дали ќе важи како значајно нешто за да можам потоа да отворам галерија?
  Ќе ми биде мило доколку некој се вклучи во дискусијата за да помогнете во совети околу таа работа. Затоа што јас веќе студирам во друг град и сакам тие часови да ги пратам и да ми биде нешто плус знаење и искуство во нешто и ќе ми биде многу корисно доколку ми кажете од поискусен аспект на таа работа како е подобро. Дали е подобро да се оди на курсот или е подобро факултетот да се заврши?
   
  На Arjanit2021 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. eliesaab

  eliesaab Популарен член

  Се зачлени на:
  27 април 2013
  Пораки:
  1.921
  Допаѓања:
  5.836
  Пол:
  Женски
  И мене ме интересира ова, сакам да се доусовршам.
   
 3. 1209

  1209 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2010
  Пораки:
  4.069
  Допаѓања:
  30.024
  Пол:
  Женски
  Имате ли малце талент? Ако да може да се доусовршите со онлајн курсеви, гледање видеа од уметници и многу работа.
  Школата и факултетот вредат само ако стварно имате малце талент, може звучи сурово ама не сите што мислат дека имаат талент уствари имаат, па затоа е битно стварно да имате потенцијал.
  Јас не сум одена на курс, освен како мала еднаш, краток, стигнав каде што сум сега само со работа, многу работа, исто и брат ми. Пример моментално немам дело што не е продадено и тоа за добри суми, не продавам принтови, само оригинали, така да ако имап таленет и упорност не ти треба факултет за да станеш нешто попознат или подобар, секако нема да е зјан, ама може и без тоа.
   
  На x.Daisy.x, theowndemon, edna_malecka и 3 други им се допаѓа ова.
 4. eliesaab

  eliesaab Популарен член

  Се зачлени на:
  27 април 2013
  Пораки:
  1.921
  Допаѓања:
  5.836
  Пол:
  Женски
  @1209 имав талент до пред некоја година, меѓутоа го запоставив. Сакам да се вратам пак на истото, иако мислам дека ќе ми треба малку повеќе време. Сликаш на платно?
   
  На 1209 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Besmrten

  Besmrten Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јули 2019
  Пораки:
  190
  Допаѓања:
  480
  Пол:
  Машки
  Јас не сум одел на никаков курс или школа и мислам дека цртам убаво, стигнав до реалистични портрети преку интернет. Но, со големи паузи измеѓу цртањето, еден период цртам, па ќе запоставам, па повторно ќе ми се роди желба и како да ги заборавам техниките, па морам повторно да ги учам. Сум забележал дека иако е така, пак како да сум се подобрил.
  Цела 2020та се фокусирав на цртањето и нацртав многу портрети, можеби најмногу до сега и почнав да ги објавувам на инстаграм, но немав голема поддршка и како да се разочарав, се демотивирав и можеби затоа сега не ми се црта. Не треба да е така, но ете ми влијаеше негативно.
  Инаку сега кога гледам јутуб видеа од некој уметници често како спонзор се јавува skillshare, тоа е платформа каде се плаќа одредена месечна сум и можеш да гледаш различни видеа од уметници, графички, веб дизајнери и мислам дека може многу да се научи од таму.
   
  На eliesaab му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Avery

  Avery Популарен член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2014
  Пораки:
  2.257
  Допаѓања:
  12.897
  Пол:
  Женски
  Моја блиска одеше на курс во Џолев и уметностите, школа за дизајн и уметност. Сигурно имаат web страна , па можеш да си разгледаш.
  Е сега, дали вреди или не- тоа е веќе многу субјективно. Она беше баш задоволна, велеше дека и е на некој начин ко креативно будење.
   
 7. Cosmi

  Cosmi Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 февруари 2012
  Пораки:
  3.869
  Допаѓања:
  46.844
  Пол:
  Женски
  Јас како дипломирана би советувала да посетувате курс,школо,да ве научат пропорции.
  Значи талент да,но треба да се научи да се црта.
  Многу често гледам убави дела но пропорционално неточни.
  Тогаш е џабе трудот и талентот,ако објектот,портретот не е добро поставен.
  Моја препорака е atelier Bojar(na fejs) ,Љупчо Бојаров,држеше часови на возрасни, многу е коректен.
   
  На theowndemon, Besmrten, tina2018 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 8. 1209

  1209 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2010
  Пораки:
  4.069
  Допаѓања:
  30.024
  Пол:
  Женски
  Ако се сака можат да научат и сами, пак ќе кажам не е на одмет, ама сметам дека не мора да се плаќа ако имаш желба. Еве пример до пред 6-7 години не знаше ни молив да држи во рака
  @eliesaab Да на платно, имам и во тематаза уметност постирано. Еве пак. Јас сум самоука, уште многу имам за учење ама многу и научив сама, со работа и следење работа на други. 20210228_125935.jpg 2jkf.jpg a.jpg
   
  На sanjaeva, злоба, theowndemon и 17 други им се допаѓа ова.
 9. eliesaab

  eliesaab Популарен член

  Се зачлени на:
  27 април 2013
  Пораки:
  1.921
  Допаѓања:
  5.836
  Пол:
  Женски
  @1209 супер, фала ти многу за примерите. Мене повеќе ме бива за сенчање со молив, отколку на платно. Но, полека ќе пробам.
   
  На 1209 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. 1209

  1209 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2010
  Пораки:
  4.069
  Допаѓања:
  30.024
  Пол:
  Женски
  И мене не ме бива за цртање пример, само технички цртежи пошто сум инженер по струка , ама него пак не го бива за бои, треба да се фокусираш на она што ти лежи, во спротивно ќе се измачуваш. Пример јас не ни поставувам скица, директно сликам, не ни гледам од нешто сега, ама предходно додека да стигнам до тука изгубив многу време во погрешни димензии, пропорции, еден куп преправени цртежи и незавршени слики и уште сум далеку од она каде што сакам да бидам, ама со работа верувам дека еден ден ќе бидам таму.
   
  На marija305 и eliesaab им се допаѓа ова.
 11. Sweetlove_0312

  Sweetlove_0312 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 октомври 2017
  Пораки:
  938
  Допаѓања:
  9.664
  Пол:
  Женски
  Јас имам талент во мене уште од мала, одев во основно школо на часови ама тие не ми беа доволни за да научам подобро за различни техники за цртање.
  Одвреме навреме цртав после основно ама сега наоѓам повеќе време за да цртам и да сликам, ама секако дека треба и повеќе време да се биде поуспешен. Порано цртав портрети и цртежи на блок значи учев да цртам. Сега се насочува на сликање на платно и канвас сликање.
  Сигурна сум дека постепено ќе научам подобро да сликам и цртам од тоа ниво сега што сум.
  Кога и да се одлучив да цртам досега убаво ми одеше и немав заборавено како да цртам.
  И јас се прашувам зошто и дали е потребно да одам на курсеви кога знам да сликам и цртам.
  Во план ми е да учам да цртам и сликам додека не стигнам до повисоко ниво за да отворам тогаш галерија.
   
  На Traveler91 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. 1209

  1209 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2010
  Пораки:
  4.069
  Допаѓања:
  30.024
  Пол:
  Женски
  Канвас сликање ти е уствари сликање на платно, канвас е платно. Инаку да не те разочарувам ама не знам колку добра да станеш тешко дека ќе можеш да отвориш и да профитираш од сопствена галерија само со твои слики. Треба да си многу, многу позната, изложувана и продавана да стигнеш до ниво галерија. За жал кај нас сеуште уметноста не се цени доволно. Можеш да отвориш галерија за слики на други уметници, кај нас има една и таму мене ми ги врамуваат и скоро планирам и да носам таму за продажба, ама ретко купуваат луѓе, има слики што стојат со години веќе, а стварно квалитетни. Така да не очекувај дека ќе можеш да живееш од тоа, јас примарно друго работам, ова ми е профитно хоби. Твое е да учиш и да се трудиш, ќе дојде се во свое време.
   
  На S.W.A.G, cresa-jagoda, tina2018 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 13. Cosmi

  Cosmi Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 февруари 2012
  Пораки:
  3.869
  Допаѓања:
  46.844
  Пол:
  Женски
  1209 Баш поради болдираното е секогаш подобро пропорциите да се научат,да се научи да се визира,мери и пренесе на цртеж.Преку видео,онлајн тешко тоа може да се научи.
  А многу малку часови се потребни да се научи визирање ако е добро објаснето.Да речеме месец дена.
  и да се разбереме немам ништо против самоуки уметници,само потешко е,и повеке труд е потребен.
   
  На theowndemon, eliesaab, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 14. Cosmi

  Cosmi Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 февруари 2012
  Пораки:
  3.869
  Допаѓања:
  46.844
  Пол:
  Женски
  едит
  заборавив,убави ти се цртежите. (y) @1209
  Си пробала да работиш друга техника?
   
  На eliesaab и 1209 им се допаѓа ова.
 15. Sweetlove_0312

  Sweetlove_0312 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 октомври 2017
  Пораки:
  938
  Допаѓања:
  9.664
  Пол:
  Женски
  Знам дека нема профит во Македонија од галерија, ама јас што сакам да постигнам е да продавам слики како за детска соба и како за дневна соба. Моите слики што би сакала да ги продавам се од овој тип IMG_20210401_213341_451.jpg

  И вакви
  IMG_20210320_151739_627.jpg

  Други сакам вакви да продавам:
  24a2f8153c54644420eca6e3b2a56d88.jpg

  f8bb981ff48f13a5f5fe7d8eec6e5c9e.jpg

  Со вакви слики почнувам во мојата кариера по сликање. Дали има шанси да се продаваат? Знам дека кај нас само туристи кога има е можност за повеќе работа.


  И да ми кажете дали е задолжително да се заврши факултет за да се биде наставничка по ликовно во основно школо ? Што треба да се прави за наставничка ?
   
  На Traveler91, 1209 и edna_malecka им се допаѓа ова.
 16. 1209

  1209 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2010
  Пораки:
  4.069
  Допаѓања:
  30.024
  Пол:
  Женски
  Фала ти, да и масло, ама се фокусирав сега на акрил, ќе почнам пак во иднина со масло пак.
   
  На Cosmi и eliesaab им се допаѓа ова.
 17. theowndemon

  theowndemon Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  9.850
  Допаѓања:
  125.200
  Пол:
  Женски
  Талентот ти дава само скалило погоре, олеснува процесот. Некој и без талент можи да стигни со напорна работа. Ако сакаш и ако можиш многу работа да вложиш - ќе успејш и вреди да вложиш пари во курс. Ако ти е хоби за сега малку, после пак - мех.
   
  На 1209 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  21.852
  Допаѓања:
  172.837
  Искрено, се' што можеш да научиш на курс, можеш и на Јутјуб.
  Одев на курс кај професорка по уметност... знам за што зборувам.

  Е ако ви е за да си направите некаква обврска, тогаш има поента.
   
 19. Cosmi

  Cosmi Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 февруари 2012
  Пораки:
  3.869
  Допаѓања:
  46.844
  Пол:
  Женски
  Како визирање ќе научиш на Јутјуб?
   
 20. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  21.852
  Допаѓања:
  172.837
  art course