1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Курсеви за странски јазици

Дискусија во 'Образование' започната од bibush, 18 септември 2010.

  1. Twinkles

    Twinkles Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2014
    Пораки:
    647
    Допаѓања:
    980
    Ти пишав и погоре за кај што учам јас . SUNRISE Центарот за странски јазици .
    И број ти пишав во порака мислам , ама не знам дали си се јавила ..
    се плаќа 1400 .
    Има повеке јазици ..си бираш за кој си заинтересирана за да учиш . :)
     
  2. kim.k

    kim.k Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    1.724
    Допаѓања:
    14.464
    Пол:
    Женски
    за руски и германски јазик знаете каде има? :)
     
  3. luci22

    luci22 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2014
    Пораки:
    742
    Допаѓања:
    1.501
    Пол:
    Женски
  4. kim.k

    kim.k Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    1.724
    Допаѓања:
    14.464
    Пол:
    Женски
  5. luci22

    luci22 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2014
    Пораки:
    742
    Допаѓања:
    1.501
    Пол:
    Женски
    Ништоо, повели и друг пат! :*
     
  6. Rubiii

    Rubiii Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    2.614
    Допаѓања:
    5.416
    Пол:
    Женски
    Школо во кое се одржуваат курсеви по албански, од кое сте лично задоволни или за кое сте чуле позитивни коментари?
    Нормално, во Скопје.
     
  7. Piink

    Piink Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 август 2012
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    28
    Пол:
    Женски
    Одел некој на англиски во некое од овие училишта?
    http://naucijazik.mk/cenidatumi.html
    http://www.bronco.mk/
    Каде е подобро, може некој да ми каже?
    Или да ми препорача некое друго каде би можела да се запишам, да биде во Центар или Кисела Вода.
     
  8. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.697
    Допаѓања:
    5.017
    Пол:
    Женски
    Има ли некој учено курс за возрасни по германски јазик? Сакам да одам во Лингвафан, па ме интересираат мислења. :)
     
  9. Em4e711

    Em4e711 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 август 2010
    Пораки:
    612
    Допаѓања:
    368
    Сакам да се запишам на забрзан курс по англиски.. ќе може ли да ми дадете некој коментар за ХЕРЦ школото, во центар што е? Или воопшто да ми препорачате некоја друга понуда зошто во принцип не сум доволно информирана па да не се залетам..:/
     
  10. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.697
    Допаѓања:
    5.017
    Пол:
    Женски
    Од кој до кој месец трае убрзаниот курс? Знам дека сега се уписите.
     
  11. Calla

    Calla Популарен член

    Се зачлени на:
    23 август 2011
    Пораки:
    508
    Допаѓања:
    1.478
    Некои подетални информации за "Центар за странски јазици" ?

    Сакам да запишам курс, само многу се мислам дали германски дали англиски... Германски имам само во школо учено, а англиски исто така немам одено на курс како 'некои' мои врсници (има и доста што не оделе), и мене ми е најмногу ради диплома, доказ, дека нели сега сегде бараат познавање на англиски јазик, а јас немам сертификат, така оди таа работа нели? :^) А за германскиов шо знам дали некогаш ќе ми затреба во живот, не е на одмет, а и интересен е..

    Многу ми битно ако може да ми кажете оние кои се/биле студенти и посетувале курс, дали има време да се постигне?
    За горенаведениот цсј најмногу се интересирам затоа што видов на страната нудат квалитетна програма од гете институт, ама далеку ми е, со автобус во еден правец 40тина мин. и затоа прашувам.
    Втор на листа ми е Р.У. Кочо Рацин зашто имам слушнато дека имаат квалитетен кадар и дипломите им биле признаени, колку е точно не знам...
    а од феминки на форумот добри коментари прочитав и за Picacdilly и surise, ама за англиски нели, за герм. не знам каков кадар имаат.
    па, некое искуство, совет да споделите? :)
     
  12. Umbrella22

    Umbrella22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    3.951
    Допаѓања:
    33.918
    Пол:
    Женски
    Го видов на фб. Можеби ќе му помогне на некој :)

    Во периодот од 25.08 до 05.09.2014 година, Интеркултура врши уписи на кандидати на еден од следниве јазици (два вида курсеви: стандарден курс во времетраење од 4 месеци– два пати неделно по 90 минути и интензивен курс во времетраење од 2,5 месеци – два пати неделно по 120 минути):

    1. АНГЛИСКИ ЈАЗИК:
    - курс по англиски јазик (стандарден 1.600 ден. и интензивен 1. 800 ден.)
    - деловен англиски (стандарден 1.800 денари) и
    - англиски за правници (стандарден 1.600 ден.)
    *цените се по месец т.е. 8 предавања во месецот, стандарден 2х90 мин и интензивен 2х120 мин неделно)
    2. ГЕРМАНСКИ (почетно ниво А 1, А2.1 и А2.2) , ФРАНЦУСКИ И ШПАНСКИ ЈАЗИК (сите нивоа):

    СТАНДАРДЕН КУРС: 32 ЧАСА по 90 минути (2 пати неделно) – времетраење на курсот: 4 месеци -
    ИНТЕНЗИВЕН КУРС : 22 ЧАСА по 120 мин. (2 пати неделно) – времетраење на курсот: 2,5 месеци

    Цена: 5. 100 денари (можност за плаќање на 3 рати)

    3. ШВЕДСКИ (почетен А1 и А2 ниво) и НОРВЕШКИ ЈАЗИК (почетен А1, А2 и Б1 ниво)
    - стандарден курс – 7. 400 денари (можност за плаќање на 3 рати)
    - 2х90 миннути неделено - времетраење 4 месеци

    4. АЛБАНСКИ ЈАЗИК
    стандарден - 2х90 миннути неделено - времетраење 4 месеци - 5.600 денари (или на 3 месечни рати)

    5. Македонски јазик за странци

    Пријавувањето е до 05.09.2014 година, а курсевите започнуваат на 09.09.2014 година.
    Телефон за контакт: (од 10:00 до 18:00): 070/341 951

    Опис и информации за Интеркултура:

    ИНТЕРКУЛТУРА Е УЧИЛИШТЕ ЗА СТРАНСКИ ЈАЗИЦИ И СТУДИО ЗА СУДСКИ ПРЕВОДИ кое се наоѓа на Ул Македонија 21/2-8, 1000 Скопје. ИНТЕРКУЛТУРА работи по најновите и најсовремените методи за изучување странски јазици. Нудиме стандардни и интензивни курсеви за деца и возрасни, мини групи и викенд курсеви, индивидуални часови и часови по конверзација, летни курсеви во странство како и прилагодени курсеви за фирми со посебен фокус на професионалните комуникативни вештини .
    Со посетување на курсот по еден од понудените јазици, слушателите добиваат и 10% попуст на речниците кои се продаваат во Интеркултура како и 5% попуст на одредени летни јазични курсеви во странство по најповолни цени. По завршување на курсот, слушателите ќе се здобијат со основните познавања на јазикот и културата (азбука, правила на читање, пишување и изговарање, членовите, падежите и основните глаголи, начин на претставување, опис на професија и возраст како и интересни содржини за земјата и културата) а со завршување на целокупниот почетен курс, слушателите ќе знаат како да се снајдат во секојдневните ситуации (поздравување, поставување прашања од секојдневниот живот, запознавање на гастрономијата и сл.) Флексибилност во работата и многу дополнителни материјали за работа надвор од час, корисни линкови за дополнително и брзо изучување и совладување на германскиот јазик.
    Во склоп на курсот ќе се организираат едно до две дружења на коишто низ конверзација ќе го вежбаме она што сме го научиле
    Во цената на курсот не влегува материјалот за изучување на јазикот (оригинал книга со ЦД, работна тетратка – 1.100 денари – за два степена).

    ИНТЕРКУЛТУРА
    Ул. Македонија 21/2-8
    1000 Скопје
    Тел : 070 / 341 951
    Е- mail: contact@inter-kultura.com.mk
    http://www.inter-kultura.com.mk
    Facebook : Inter Kultura
     
    На daylight му/ѝ се допаѓа ова.
  13. kristii

    kristii Популарен член

    Се зачлени на:
    10 април 2010
    Пораки:
    1.650
    Допаѓања:
    1.706
    нешто повеќе да ми кажете за cambridge наспроти скопјанјка што е? дали имате одено таму и како сте задоволни?дали имаат страна негде на интернет или имате телефонски број.фала ви
     
  14. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.961
    Пол:
    Женски
  15. MissSpark

    MissSpark Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2011
    Пораки:
    695
    Допаѓања:
    1.287
    Пол:
    Женски
    Девојки, дали некој веќе посетува курс по италијански јазик или планира да посетува? Некој предлог за каде да се изучува јазикот? Јас веќе сум информирана за тоа како стојат цените за курсот (стандардизиран наспорти интензивен) но ме интересираат препораки на школи, кадешто има квалитетни професори.
     
  16. Kaylie

    Kaylie Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2013
    Пораки:
    500
    Допаѓања:
    1.402
    Каде има во Скопје, добар курс по португалски? Барав во Каста Дива, ама има само шпански и италијански. Ве молам кажете ми, зошто веќе пукнав. Ептен ми е желба да го научам јазикот! :D
     
  17. joelle

    joelle Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2010
    Пораки:
    1.117
    Допаѓања:
    2.366
    Ако најдеш кажи ми и мене.

    Според мое мислење нема добри професори кога се работи за јазик различен од англискиот и францускиот.

    Јас одев на курс по шпански и не бев задоволна, професорката беше мн неспремна, незнаеше ништо ни за културата ни за тоа што го предаваше и се отпишав после 1 степен. Не ми требаше ради реда јас имав основа сакав повеќе да научам и затоа плаќав но ништо.
     
    На Kaylie му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Cvekjence

    Cvekjence Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 септември 2010
    Пораки:
    175
    Допаѓања:
    201
    Супер искуства имам од Центарот за Странски Јазици! Тоа е установа каде што стварно ќе научиш јазик, иако лично малце ме потсеќаше на обично школо...ама без разлика. Топло ги препорачувам :)
    Од Работнички гледам дека имаат многу ниски цени, ама за квалитетот не би зборувала, таму професоркине за толку бедна платичка работат за греотка се ... колешка на мајка ми работи таму и по неа знам.
     
  19. DirtyQueen

    DirtyQueen Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 мај 2011
    Пораки:
    234
    Допаѓања:
    179
    Пол:
    Женски
    Луѓе мили, цело лето размислував каде ќе се запишам на турски јазик, и одлучив тоа да биде во Јунус Емре, турскиот културен центар. Поднесов барање, ми дадоа и профактура за плаќање, само се чекаше да ме известат за датумот кога ќе почнам со часови. Сега дојде до компликации, немало место, имало премногу заинтересирани а и истовремено проблем бил терминот (сабота недела), сеуште не биле обработени тие смени.
    Скоро во сите центри за странски јазици уписниот рок е веќе поминат, а цврсто сум решена дека морам да почнам од оваа година на курс (ми треба сертификат).
    Може некој да ме упати каде (по можност во Центар/Аеродром) се изучува турски јазик а и да не ми прават проблем што барам упис покасно?
     
  20. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.961
    Пол:
    Женски
    Прашај во Casta Diva.
     
    На DirtyQueen му/ѝ се допаѓа ова.