Кутија со спомени

Дискусија во 'Дом' започната од pink4ever, 23 јуни 2011.

 1. pink4ever

  pink4ever Популарен член

  Се зачлени на:
  23 октомври 2010
  Пораки:
  1.042
  Допаѓања:
  1.008
  Како мала често гледав една дадичка како внимателно си ја реди кутијата со рамки, музички албуми, мали играчки, дипломи, плочи, касети, слики, песни, постери, текстови, дневници, споменари, автограми..

  Oбично во Американските филмови кога ликот е во кризна ситуација ја отвара кутијата со спомени и :
  1. Наоѓа нешто кое одамна го заборавил и го спасува од проблемот.
  2. Наоѓа нешто оставено од некој негов предок.
  3. Крши се пред себе, посебно сликите со бившиот.
  4. Ги ќине страниците од дневникот.

  Имате ли ваква кутија, што чувате во неа и кога најчесто ја отварате?
  Ако не, сте размислувале ли за вакво нешто.

  [​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
   
  На babyblue, Smilly и crazylady им се допаѓа ова.
 2. Cacy

  Cacy Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јули 2010
  Пораки:
  2.245
  Допаѓања:
  1.545
  Немам ваква кутија ама имам видено на филм и многу ми е интересно :D
  Дури мислам дека во скоро време ќе направам една таква :D
  Внатре може да се стават писма,слики од познати музичари,спомени,и.т.н. :D
   
 3. Alanna

  Alanna Популарен член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2010
  Пораки:
  1.089
  Допаѓања:
  453
  Имам една кутија во која се собрани работите на моето починато кутре :( Ја немам отворено скоро година дена,затоа што не сакам да се потсеќам и да си ја лупам главата :tmi:
  А инаку би сакала и јас да си имам една таква кутија,а може еден ден и ќе имам :$ :D
   
 4. La.Reina.Del.Sur

  La.Reina.Del.Sur Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 мај 2011
  Пораки:
  1.508
  Допаѓања:
  3.875
  јас си имам една ваква кутија...прилично големка ее (пакет од нешто обложен со шарена хартија) и тука си имам ставано многу работички кои ме присеќаат на минатото...
   
 5. muzej

  muzej Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 јуни 2011
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  0
  јас имам кутија и да ви кажам внатре ми стојат сите работи што сум ги имала како успомен од нешто па дури и шекерчиња од места каде што сум пиела кафе за првпат и што е по интересно кога ке го видеш кафулето на некој филм одма ти текнува на шекерчето кое ти е во кутијата ...еј чуството е прекрасно ....чувајте си ги успомените од младоста секогаш ке ве потсетуват и ке ви ги разубавуват деновите ...а кој знае можеби и ке можите да напишете на староси некој роман тие ситни работи во кутијата ке ви помогнат да ги разбудите во вас делчиња од минатото на кои нема да можете да сетите секогаш кога ке посакта!!
   
 6. Avril.09

  Avril.09 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2011
  Пораки:
  737
  Допаѓања:
  891
  Имам ваква кутија ехее уште кога знам за себе.
  Прво во неа ги чував честитките за Нова Година и писмата од моето непознато другарче од Скопје. :lol:
  Сега, ми стојат слики со драги личности, ситни поклончиња од него :$ и сум си ветила дека таа кутија ќе ја чувам колку што можам подолго.

  Не ја отварам често ( само кога треба да ставам нешто во неа ). Едноставно не сум таква личност.
  Нема ни да скинам слика, нема ни да скршам нешто ако сум нервозна или лута на некој.
  Ќе си ја чувам кутијава бидејќи секогаш ќе ми бидат мили овие ситници. :)
   
 7. WhiteAngel

  WhiteAngel Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2011
  Пораки:
  2.107
  Допаѓања:
  1.637
  Немам и не сум размислувала за вакво нешто. Не знам, можеби еден ден ќе ја имам! :)
   
 8. Look

  Look Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2011
  Пораки:
  1.034
  Допаѓања:
  884
  Имам.Тука си ги чувам сите оние работи кои ми биле главна преокупација во детството :lol:
  Од шарени салфетки,сликички од детска пошта,шарени пликови,тефтерчиња,споменари и ред други работи.
  Кога ќе ги видам благо се подсмешкам и се враќам во `безгрижното време`
  Ехх време,времее леташ не се враќаш........ :doh:
   
  На summer25 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. summer25

  summer25 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јуни 2011
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  0
  Имам ваква кутија и собирам уште од кога бев 1во одделение се сеќавам :D
  Во неа имам од се по нешто, од ливчиња до карти од концерти , и најубаво ми е чувството кога ќе ја отворам после долго време и разгледувам се што има. :)
   
 10. beautifulmonster

  beautifulmonster Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 јуни 2011
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  3
  Имам ваква кутија,но малку поразлична .....Всушност мојата е со салфетки... :$ Има секакви бои,шари,форми.... треба да и ги побарам на мајка ми па малку да се потсетам.... Miss thoose times :(
   
 11. annii

  annii Популарен член

  Се зачлени на:
  16 април 2010
  Пораки:
  3.039
  Допаѓања:
  4.650
  Фиоките ми се преполни со некои предмети кои будат одредени спомени. Имам и многу фотографии, исечоци од весници, па дури и цели списанија. Сите го имаат најдено своето место. Чувам дури и пред две години што сум правела во училиште некој весник со актуелна тема.
  Како мала имав многу долга коса и кога ме шишаше мајка ми, ја собирав косата и ја чував во една ташничка, но фрлена е од дамна.
  Чувам и карти, дури и фискални од картите од некои концерти што тогаш ми биле од значење.
  Касети од видео, касети од касетофони, ЦД-иња, разни играчки, музички кутии, се' може да се пронајде во мојот стан.
  Сите работи си го имаат најдено своето место и фрлање нема.
   
 12. AngelGirl

  AngelGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 февруари 2010
  Пораки:
  263
  Допаѓања:
  77
  Имам ваква кутија , некогаш беше убава кутија обвиткана со син материјал и цветчиња од хартија на него ,а сега е една обична кутија од кондури но со многу спомени внатре :!: Кутјата ја имам веке многу многу долго време можеби некаде од 10-11годинки и искрено да ја немам кутијава можеби некои работи засекогаш ке ми биле заборавени. Во мојата кутија има баш се .......Како мала имамв многу голема желба да пишувам проза понекогаш се обидував и со поезија :$ еве воо овоаа кутија преку многуте испишани страници гледам како всушност имам размислувано , дури некои од делата се и со посвета :D . Овде е и мојата тетратка во која збирав споменарки , лепев слики со гитари и некои идоли како и заљубени двојки....мали поклончиња како некој ланчиња ,гривнички кои ги имам добиено поклон од мала,исто цедиња и касети со детски песнички и некои видеа и филмови од апарат од развиени слики(што ми е бил филмот незнам :D ). Овде ги збирав честитките за Нова Година , сите картички добиени за родендендени и слично , имам и љубовни песнични посветени за мене :lol: . Во училиште и во основно и средно имавме навика со школските да си посветуваме по некој цртеж , некој текст ,а и обично имав навика да си пишувам извешттај за текот на денот на некои досадни часови.... Еве сега како поголема имам по некоја слика , ги чувам сите карти од концерти , драми , исто и автобуски карти од патувања кои ми биле од големо значење :) И до ден денес ја дополнувам со нешто ............ ПОнекогш ја отварам и знам добро да се исмејам , да се порадувам и да пуштам по некоја солза ... :wasntme:
   
 13. creshicka

  creshicka Популарен член

  Се зачлени на:
  30 март 2011
  Пораки:
  2.154
  Допаѓања:
  5.702
  Пол:
  Женски
  Имав ваква но ја уништив, поточно глупостите во неа, не будеа добри спомени. :)
   
 14. kankus

  kankus Популарен член

  Се зачлени на:
  31 декември 2010
  Пораки:
  1.464
  Допаѓања:
  820
  хм и јас имам една таква и мн си ја сакам таму некако ми спакувано цело детство :swear: :swear: :swear: :swear:
   
 15. slatkichKa123

  slatkichKa123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 март 2011
  Пораки:
  598
  Допаѓања:
  334
  Имам кутија долго време. Сум ја „отпакувала“ само 3-4 пати.. Ми буди еден коктел од чувства, а јас многу чудно реагирам на вакви комплексни моменти и затоа не чепкам. Ја отварам само за да ставам нешто, ама не ги гледам работите. Во кутија се сите предмети за да не ги гледам секој ден,и да не се потсетувам.. Воедно и да не се заборават негде :)
   
 16. kristii

  kristii Популарен член

  Се зачлени на:
  10 април 2010
  Пораки:
  1.644
  Допаѓања:
  1.688
  Имам ваква кутија,ја чувам од мала али последно време не ја надополнувам со ништо.Во неа чувам салфетки,постери,некоие тетратки со сликичина лепени од некои заљубени парови,споменар,некој ситни подароци од бившиот,писмата од една пријателка што се допишувавме долго време,но се уште се немаме запозенано,па не знам уште што нема врнатре.Али ке ја чувам уште долго време.Не е некоја украсена обична кутија од кондури али врши работа :)
   
 17. MarchelineAmaru

  MarchelineAmaru Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јули 2010
  Пораки:
  2.248
  Допаѓања:
  1.327
  Секако дека имам,само одамна ја немам отворено за да се потсетам.
  Знам дека имав едно гумено нинџа кукленце кое си го најдов на плажа,
  -потоа список за домашна по географија од 6-то одд.
  -по некој споменар
  -прамен од косата на мојата екс-најдругарка,кој си го задржав откако и ги стрижев кркмите за полуматурата
  -скршен розов пластичен прстен
  -текстот за I'm with you - Avril Lavigne ,напишан од истата екс-другарка на посебно,шарено ливче со девојка во средината...
  Не ми текнува повеќе ;(
   
 18. Sense

  Sense Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јули 2011
  Пораки:
  113
  Допаѓања:
  45
  Немам кутија со спомени,имам љубопитни сестри :D
  Работите што сакам да ги зачувам (стари телефони,писменца,Слики и.т.н) идат правец во првата фиока од бирото.
  Секогаш кога сакам да се потсетам на нешто ми се на дофат.
  Им праам генералка од време на време,па тие што не ми се веќе при срце завршуваат во ѓубре.
  И тоа се работи што сакам да си ги чувам и ќе ги чувам,додуша и тој што ќе земе да пребарува во мојата *фиока со спомени* не верувам дека ќе разбере многу од работите таму.Ма све е тоа шифрирано ]:)
   
 19. IndieGirl

  IndieGirl Популарен член

  Се зачлени на:
  13 октомври 2010
  Пораки:
  846
  Допаѓања:
  705
  пошто сум доста сентиментален човек имам дури 2 кутии (не ми собираше се во една) ги отварам да видам што има од време на време и да ви кажам право ми се плаче пошто имам доста убави спомени во нив. Од писменца за валентајн, до перничиња во школо што сум ги правела, слики што ми давале другарки,ливчиња од препишување,ливчиња на час што сме си ги давале,цртежи што ми ги цртале другарки,дневници, еднашка дури чував и шише вода од екскурзија таму(-.-),имам дури и кесичка од тортичка и свеќичка што ми ја дадоа другарките како изненадување за еден роденден хаха. Убава работа е да се има ваква кутија и да се чуваат спомени.Планирам уште многу вакви кутии да исполнам со тек на време :) :)
   
 20. cvetce93

  cvetce93 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јануари 2011
  Пораки:
  1.434
  Допаѓања:
  572
  Имам таква кутија и мислам дека во неа ми е спакувано цело детство, тоа што сме собирале работи, слики ( тогаш сме ваделе слики, сега сите на компјутер и на фејсбук |( ), алки, ланчиња што сум ги носела а сега се неупотребливи :D , кукли, облеки за барбики, лексикон што секогаш ме смее, и споменар секако си се смешкам на работите што сум ги пишувала :) Ееее баш убави спомени ми буди таа кутија кога и да ја отворам :)