1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кучешка храна

Дискусија во 'Дом' започната од blueeyes7, 29 април 2015.

  1. blueeyes7

    blueeyes7 Активен член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2013
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    10
    Каква кучешка храна користите за најмилите и најубавите суштества на планетата? Од кај ја купувате? Која храна вашето куче ја обожава? :)))))
     
  2. Papillon.Papi

    Papillon.Papi Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2013
    Пораки:
    3.245
    Допаѓања:
    9.695
    Пол:
    Женски
    Јас не ја хранам со кучешка храна, но планирам за се префрлам на Brit CarniLove, затоа што ја хранам со домашно готвена храна, па поголем е ризикот да има проблеми со аналната жлезда. Исто така многу се здебелува од домашно готвената храна. Да се потроши пилешкото, ќе се префрлиме и на сирови папалини (мали замрзнати риби) со варен ориз. Еднаш пробав само папалини да и' давам и ги обожаваше. (ма да таа не пребира, така да се' обожава да јаде)

    И да, совет до сите сопственици на кучиња: ако купувате храна за вашето куче, никогаш да не биде во конзерва и било кој производ да е, да има над 50% месо, не житарици. Брендови кои произведуваат кучешки храни, кои слободно можете да ги дадете на кокошките се Ројал Канин (иако е фалена храна, први во состојките се житариците), Педигри, Чампи, Пурина, Боно, Анивитал и сл. Брендови кои се одлични за кучиња се Фармина, Брит и Оријен. Тие имаат 70%/80% месо што значи дека вашето куче ќе биде правилно хрането. Оријен не знам дали ја има во Македонија, но за Фармина и Брит сум сигурна.
     
  3. Papillon.Papi

    Papillon.Papi Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2013
    Пораки:
    3.245
    Допаѓања:
    9.695
    Пол:
    Женски
    10003642_1583501691915180_2117259909622412869_o.jpg
    Еве што треба и не треба да има во еден дехидрат.

    Патем, сега почнавме со Брит Кер Јуниор Јагнешко и ориз. Сакав Карнилав да и' земам, но за жал последната вреќа беше дупната (а амбалажата си има зипер за да се задржи квалитетот на храната). Единствена суперпремиум формула оваа беше. И' ја комбинирам со старата храна, варено пилешко и ориз. Односно, на сабајле јаде варено пилешко со ориз, навечер (7/8 саат) Брит. И навистина одлични резултати има.

    Исто така додека бев на одмор, случајно во списание за миленици најдов храна Максима. Јуниор формулата има 41% протеини. Требаше вреќа да земам, сега се каам. Еве состав и проценти на протеини, масти, влакна итн.


    Composition: Fresh chicken and turkey (50% min. before extrusion);dehydrated meat; tapioca; poultry fat; dehydrated fish (anchovy, horse mackerel and mackerel); potato starch; dehydrated egg; citrus; apple; carob pods; chicken digest; fish oil; brewer’s yeast; beet pulp; alfalfa; sodium chloride; potassium chloride; fructooligosaccharides (FOS); yeast extract (MOS); seaweed; glucosamine; chondroitin; vegetable extracts (citrus and rosemary); yucca schidigera; plants (thyme, chamomile, fennel and echinacea).


    Analytical Composition: Protein 41%; fat content 20%; gross fibre 2.5%; inorganic matter 8.5%; calcium 1.6%; phosphorous 1%; humidity 8%.

    http://www.cotecnica.es/index.php?md=articles&id=854&lg=3

    Составот е солиден, и навистина се исплати за цената (38€), за разлика од храни познати по име (РК, Еукануба, ПроПлан). Јас би да плаќам за тоа што е во вреќата, не за вреќата.
     
    На Traveler91 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. mia9184

    mia9184 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2011
    Пораки:
    336
    Допаѓања:
    294
    Пол:
    Женски
    Здраво @Papillon.Papi , ќе те замолам да ми пишеш од каде ја набавуваш храната Brit Carnilove . Наскоро треба да ми пристигне мало кутре џуџест шнауцер па би сакала да го префрлам постепено на CarniLove. Поздрав
     
  5. Papillon.Papi

    Papillon.Papi Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2013
    Пораки:
    3.245
    Допаѓања:
    9.695
    Пол:
    Женски
    Здраво, одамна намалив со активност на форумов. Со последните истражувања се покажа дека грејн фри храната предизвикува срцеви проблеми како DCM така да ти предложувам да купиш Брит Кеар. Можеш да ја најдеш во пет шоп Астра во Т. Ц. Бисер на приземје.
     
    На mia9184 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Traveler91

    Traveler91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2019
    Пораки:
    621
    Допаѓања:
    911
    Пол:
    Женски
    Здраво, знае ли некој каде можам да најдам храна во конзерва Royal Canin - renal, секаде каде што проверив ја нема...
     
  7. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.582
    Допаѓања:
    171.561
    Пол:
    Женски
    Лидиа вет.
     
    На Traveler91 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. A94

    A94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 декември 2020
    Пораки:
    570
    Допаѓања:
    1.558
    Пол:
    Женски
    Дечки, имам маалско куче, прашањето ми е која кучешка храна би била добра а да не е премногу скапа. И освен симпарика некоја поефтина а ефикасна ампула, зашто искрено премногу пари ми идат на месечно ниво.
     
  9. нина122

    нина122 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2018
    Пораки:
    4.032
    Допаѓања:
    10.619
    Пол:
    Женски
    Јас им мешам кучешка храна, со манџа од предходен ден што ни останува, и бајат леб, многу поефтино е така, иначе Вискас земам. Многу е поскапена кучешката храна, не се постигнува само со неа..
     
    На A94 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. A94

    A94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 декември 2020
    Пораки:
    570
    Допаѓања:
    1.558
    Пол:
    Женски
    Да да апсолутно. Јас давав миглиор па последно реков од кам да земам максима ама не ја сака кучкава а и се осеќав некако лошо зашто ептен е ефтина а не знам колку е добра. Плус симпариката е многу скапа и не бива вистина
     
    На нина122 му/ѝ се допаѓа ова.