1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Куче Хаска - одгледување

Дискусија во 'Дом' започната од Lavica.4, 5 септември 2015.

 1. Lavica.4

  Lavica.4 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2014
  Пораки:
  60
  Допаѓања:
  8
  Здраво на сите.Вака значи,купив мало куче хаска скоро месец ипол откако е родено..Сакам да ве прашам како се справувате со нив..? За јадење му давам ама не јаде мн изгледа дека уште е мало.На колку време треба да се бањаат? И дали има врска тоа да го чувам надвор или внатре? Внатре бељи би правело како на пример не би знаело а тоалет и кај ќе му текне таму ќе оди...а надвор друго е .Во куќа живеам ама отворен ми е дворот страв ми е да не ми го земе некој затоа го затварам навечер во голема кукарка со жица додека му направам негова.Може ли да биде во затворен простор ноќите зошто мн лае,вие...:D :)Фала ви ..
   
 2. Papillon.Papi

  Papillon.Papi Популарен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2013
  Пораки:
  3.245
  Допаѓања:
  9.693
  Пол:
  Женски
  Што му даваш за јадење?
   
 3. Lavica.4

  Lavica.4 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2014
  Пораки:
  60
  Допаѓања:
  8
  Па и тоа може..мене ми рекоа како ќе го научиш тоа ќе јаде
   
 4. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  26.944
  Допаѓања:
  175.617
  Пол:
  Женски
  Хаските не се кучиња за во двор затоа што поради расата најчесто се крадат. Јас не би го чувала во никаков случај во двор,зашто и жиците лесно се кинат со алат и лесно може да ти го украдат,
   
  На Lavica.4 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Lavica.4

  Lavica.4 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2014
  Пораки:
  60
  Допаѓања:
  8
  ама многу квичи ....неможам така да го пуштам ќе ми отиде некаде..а за внатре нема хигиена..
   
 6. Papillon.Papi

  Papillon.Papi Популарен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2013
  Пораки:
  3.245
  Допаѓања:
  9.693
  Пол:
  Женски
  (facepalm) Па ќе го научиш. Секогаш после јадење или спиење носи го надвор и ќе се научи. Јас Ердел териер научив да врши работа НАДВОР од двор и само во висока трева каде што нема да се забележи изметот. А, потврдоглави кучиња од Ерделите нема. Ако сакаш хигиена, не чувај хаски или воопшто куче со максимум среден раст. За тебе чивава ќе одговара. :DИзметот колку на глушец им е. :D

  Квичи зашто е само 1 и пол месец, а кутрињата треба да се одвојат од мајките после 2 месеца. За ова не те обвинувам тебе, туку човекот кој ти го продал на толкава возраст. Врвни одгледувачници ги даваат кучињата на 3-4 месеци со сите примени вакцини, со микрочип, врвно педигре и работна книшка.

  И дека не ми одговори на прашањето, ќе мора да претпоставувам.... Мало кутре треба да се храни 5 пати на ден (до 3 месеци) со храна зависно од неговиот раст. Конкретно хаскито треба да се храни со храна која има 38% протеини од наведено животинско потекло, 20% минимум масти, 1% минимум калциум и 3% минимум влакна. Таквата храна е над 3000 денари. Кучињата со мал раст немаат потреба од толку протеини зашто не е потребно да ја достигнат максималната висина од стандардот, а и не се склони на дисплазија на колкови и лакти.

  Еве јас што направив со исхраната. Купив храна со 29% протеини и 18% масти. За да надокнадам со протеини, не ја хранев само со купечка, туку и со домашно готвена (варено пилешко и малку ориз). Купечката храна има јагнешко месо како прва, а ориз како втора состојка. Други житарици освен ориз нема. Израснав куче со идеална висина, градба и движење. Плус, секој ден и' давав 2 апчиња калциум до 11 месеци.
   
  На Alekss❤, joy1, Valerin и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 7. Lavica.4

  Lavica.4 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2014
  Пораки:
  60
  Допаѓања:
  8
  Фала ти..тоа ми беше страв дека уште мало уште незнае што како..Сепак фала :) Поздрав
   
  На Papillon.Papi му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Papillon.Papi

  Papillon.Papi Популарен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2013
  Пораки:
  3.245
  Допаѓања:
  9.693
  Пол:
  Женски
  Ќе научи дури на 7 месеци, ако е машко може и подоцна.
   
  На Lavica.4 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. gug1

  gug1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 мај 2011
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  3-4 месеца и ќе нема проблем, паметни кучиња се додека е свесно дека ти имаш моќ над него, виде ли слобода нема веќе слушање.
   
 10. Papillon.Papi

  Papillon.Papi Популарен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2013
  Пораки:
  3.245
  Допаѓања:
  9.693
  Пол:
  Женски
  Treba vreme dodeka se nauchat da drzhat. Na pochetok tie ne mozhat 6 saati da izdrzhat bez da mochaat, spored moe iskustvo, trebashe 5-6 pati na den da ja iznesuvam (i pak ribav pod). Ne da bev stroga, i sega sum, ama bebe ne mozhesh da nauchish da ne mocha vo gakji so kjotek, pa ako saka i Ajnshajn neka bide. Isto i so kuchinjata.
   
 11. Elen4e89

  Elen4e89 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2010
  Пораки:
  164
  Допаѓања:
  390
  Пол:
  Женски
  Да не има некој што продава хаска? Машко по можност? Ве мола ако познавате некој таков да ми пишете во порака. За купување сум. Ви благодарам.
   
 12. DeepBlue

  DeepBlue Популарен член

  Се зачлени на:
  21 мај 2011
  Пораки:
  758
  Допаѓања:
  1.097
  на фемина дискриминираш женски пол аууу :sweat::P

  и јас сум заинтересиран небитно машко/женско и онака затворено ке си го чувам нема да давам да се пари со секое џони од маало и нормално со педигре исклучиво
   
 13. Papillon.Papi

  Papillon.Papi Популарен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2013
  Пораки:
  3.245
  Допаѓања:
  9.693
  Пол:
  Женски
  Шо ќе се мачиш да го држиш под контрола затворено, подобро кастрирај го на година-две. И ти и кучето ќе бидете раат.
   
 14. sanjaeva

  sanjaeva Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 февруари 2011
  Пораки:
  3.388
  Допаѓања:
  87.625
  Хаска :)
  3 год. 8 мес. 4 недели и 1 ден има моево.
  Тврдоглавое е како првиот ден, а темперамент има за 10 кучиња заедно.
  Да не го сакам толку колку што го сакам, би му ја отворила врата :)
  Јаде еднаш на ден,исклучиво сува храна.
  Ги чувам во двор. За куче како хаска, казна е да го чувате во внатрешен простор.
  Моево е пуштено во двор.
  Не знам како не му досадува да прави бељи.
  За некоја вонсериска интелигенција не би можела да кажам дека им карактеристика. Се им е месен, обесен. Ако го споредам со дете, не е од оние деца што викаат - види што направив, туку - сакаааам.
  За хаските важи, јас сум газда, ти ме чуваш (и слугуваш)
  Сум чувала германски овчар, доберман, кокер, пинч (уште го чувам) и ниту едно од нив не се однесувало - јас сум главен.
  Можда па затоа го сакам :)
  И уште нешто. Моево е со дресура, како ли ќе беше да немаше ...
  IMG-1439116026118-V.jpg
   
  На Bozica1980, srcence1607 и Elen4e89 им се допаѓа ова.
 15. DeepBlue

  DeepBlue Популарен член

  Се зачлени на:
  21 мај 2011
  Пораки:
  758
  Допаѓања:
  1.097
  нез ти како го замислуваш тоа затворено ама јас сум у план внатре дома и во бокс и шетање нормално, како што ги трјат кај мене не ни помислувам на отворено да биде
   
 16. Elen4e89

  Elen4e89 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2010
  Пораки:
  164
  Допаѓања:
  390
  Пол:
  Женски
  Хахахах не сакаат дома моиве женки. И мачка чувам долго време мажјак строго. Инаку што е до мене и женка е добредојдено, барам долго време но сеуште неуспешно :(
   
  На DeepBlue му/ѝ се допаѓа ова.
 17. DeepBlue

  DeepBlue Популарен член

  Се зачлени на:
  21 мај 2011
  Пораки:
  758
  Допаѓања:
  1.097
  ае ти земи мушко ја женско па ке ги париме :sun:
   
  На Elen4e89 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Papillon.Papi

  Papillon.Papi Популарен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2013
  Пораки:
  3.245
  Допаѓања:
  9.693
  Пол:
  Женски
  Сепак, повеќе мачење на кучето е ако не се пари. Замисли ти да не можеш да си ги задоволиш потребите, те држат на страна од „женки“ и немаш рака за да се „испразниш“. Јас со женка едвај на крај излегува, а па со мажјак...

  Ќе ти пратам по ЛП линк од еден човек што има преубави хаски.
   
  На Elen4e89 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. DeepBlue

  DeepBlue Популарен член

  Се зачлени на:
  21 мај 2011
  Пораки:
  758
  Допаѓања:
  1.097
  оооо жено ке ја носам на букарење само нема да ја оставам маалските реденка да и прават
   
 20. Papillon.Papi

  Papillon.Papi Популарен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2013
  Пораки:
  3.245
  Допаѓања:
  9.693
  Пол:
  Женски
  А, ок и ти си од едните што парат кучиња и ги продаваат како чорапи.