1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Куче vs. Мачка

Дискусија во 'Дом' започната од Papillon.Papi, 26 март 2015.

?

Куче или мачка?

  1. Куче

    69 глас(а)
    62,2%
  2. Мачка

    53 глас(а)
    47,7%
Дозволен е избор на повеќе опции
  1. Queen8

    Queen8 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2018
    Пораки:
    4.279
    Допаѓања:
    20.711
    Пол:
    Женски
    Мачките ми се помили од кучиња.
     
  2. Love 83

    Love 83 Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 април 2019
    Пораки:
    1.587
    Допаѓања:
    31.694
    Пол:
    Женски
    Дефитивно маче ,од кучиња се плашам
     
  3. LUCI 99

    LUCI 99 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2015
    Пораки:
    912
    Допаѓања:
    2.742
    Пол:
    Женски
    Sakam da prasam dali nekoj cuva macka vo stan? Jas bi sakala macka no kakov zivot ke bide za samoto mace neznam samo zatvoreno da bide I da ne izlegva nadvor, nekako mi e.grev poradi toa da zemam, vie sto mislite? Inace eptem sum na 5ti kat na 1vi ke izlegva nadvor ama na 5ti neznam.
     
  4. Nigredo Odor

    Nigredo Odor Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2016
    Пораки:
    3.549
    Допаѓања:
    19.459
    Шест години во зграда чувам мачорче, и супер прилагоден е. Се навикнуваат мачките, бидејќи се територијални суштества. Редовна убава храна, еден фурминатор за чешлање и отстранување вишок влакна од неговото крзно, ампули против паразити на секои три месеци и песок ќе ти бидат топ неопходните ствари за набавка пред да го земеш мачето на чување. Легенчето со песок за нужда може да стои на балкон за да не мириса и со лопатче ќе му го чистиш изметот после секоја втора - трета нужда.
    Единствена грижа може да ти биде да не падне од петти спрат долу, тоа е опасно. И во период на парење да го кастрирате со време за да не ви избега од врата. Ако имаш некое прашање плус слободно пиши, тука сум.
     
    На LUCI 99 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. fairy88

    fairy88 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2010
    Пораки:
    1.504
    Допаѓања:
    7.490
    Мачка,помили ми се од кучињата.И синко е на мене плукнат сака повеќе мачиња:)
    Кога види маче обавезно проба да го гушне и да го баци:hug:...кучиња сака да гали,ама е воздржан и не им приоѓа слободно.
     
  6. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.179
    Допаѓања:
    10.787
    Пол:
    Женски
    Не сум чувала мачка, ама според типот од емисијата "My cat from hell", како дресер за мачки е, домашните мачки не треба да се пуштаат надвор воопшто, немаат потреба од тоа се додека дома имаат свој простор. Гледај некоја епизода ќе видиш.

    Јас лично сум кучкарка. Две кучиња чувавме во двор кога бев дете, сега имам едно во стан. Не дека не сакам мачки, баш ми се мили ако сакаат да се галат, ама никогаш не ми паднало на памет да чувам мачка. Едноставно кучето е баш најдобриот пријател на човекот. :)
     
    На LUCI 99 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. 1992g

    1992g Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2014
    Пораки:
    999
    Допаѓања:
    9.624
    Пол:
    Женски
    Јас цел живот чувам мачки у стан. Единствена конекција со надворешноста е балконот. Мачка и не треба да е надвор, лесен плен се за птици грабливки, кучиња, несовесни возачи итн. Тие можат да си бидат среќни и внатре ако и овозможиш се. Исто така имаш и раси кои што воопшто и самите не сакаат да се надвор, како на пример персиските. Толку се пипливи и мрзливи и си седат дома, но имаш и бенгалска што е хиперактивна, сака да лови и ќе треба да и овозможиш ментална стимулација.
     
    На LUCI 99 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Mimmi39

    Mimmi39 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2017
    Пораки:
    1.632
    Допаѓања:
    4.148
    Пол:
    Женски
    6 год во стан, хиперактивно маче додека беше мало, но одлично се прилагоди, а потоа се смири. Цело време е дома и само повремено излегува на тераса. Јаде сува храна којашто секогаш и’ стои на едно исто место, исто како и кутијата со песок. Од прв ден си научи каде е песокот, а за јадење, самата си јаде, кога сака и колку сака, бидејќи постојано има храна. Сака свежа вода.
    Мислам дека нема полесно од маче за чување. Да си земеш и да си уживате заедно. :)
     
    На LUCI 99 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Anita Nikoloska

    Anita Nikoloska Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2021
    Пораки:
    378
    Допаѓања:
    496
    Пол:
    Женски
    Дефинитивно мачка , исто така и чувам мачка.
    А од кучиња имам екстремно голем страв.