1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кучиња - сè што треба да се знае за нив

Дискусија во 'Дом' започната од Butterfly-Girl, 23 март 2013.

  1. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Затоа пушта влакна. Кучињата што се чуваат дома преку цела година пуштаат влакна.
    Консулитрај се со ветринар пред да му дадеш нешто против опаѓање на крзното, најдобро ќе те советуваат и купи си чешел специјален за твојата раса на куче и четкај го секој ден за да се намали колку толку опаѓањето.
     
  2. Pencitita

    Pencitita Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2014
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    2
    Go noosev na veterinar, mi dadoa vitamini da mu davam, ne vikam ne, a podnamali pagjanjeto ama pak ne e toa toa... Mozno e da e vo pubertet, zenka e. Sepak fala ti za sovetot. ;):)
     
    На mims-89 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. puffla

    puffla Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2014
    Пораки:
    152
    Допаѓања:
    52
    Имам проблем со кутрето сега забележав дека поврати материја со налин на плунка. знаете ли за што станува збор... читам по нето можело да биде од храна... чувам 2 кутриња и само на едното му се јави овај проблем
    Позз
     
  4. Psychen

    Psychen Активен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2014
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    86
    Пол:
    Женски
    Се надевам дека ќе добијам одговор брзо.
    Најдов 6 мали кученца, околу 4/5 дена. Најдовме и кучка која има само едно кученце и тоа 2 дена, а има премногу млеко. Многу ми е важно да успеам да ги зближам кученцата со кучката и таа да ги прифати како свои. дали некој од вас имал до сега искуство со ова? Некои совети. Важно ми е. Кученцата се слаби и со цуцла малку јадат, ова е одлична можност за да бидам сигурна дека нема да умрат.
     
  5. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.387
    Допаѓања:
    5.846
    Мoже некoј дa ме упaти?:)
    Сaкaм кученце Boo. Oд кaде мoжaм дa гo нaбaвaм, мoрa ли дa е пaр oднoснo другaрче дa си имa, кaкo е зa oдржувaее, хрaнa и сличнo?
     
  6. QweenSM

    QweenSM Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2013
    Пораки:
    3.902
    Допаѓања:
    30.639
    Пол:
    Женски
    многу добро :)

    rpeelmt.png
     
    На GirlLove му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Papillon.Papi

    Papillon.Papi Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2013
    Пораки:
    3.245
    Допаѓања:
    9.695
    Пол:
    Женски
    Боо е име на куче не раса. Луѓе кога ќе разберете!?!?!?! :headbang: А, Боо е померанец, или џуџест шпиц (НЕ минијатурен). Како раса се тешки за одгој, мора да се пораѓаат со царски рез, па затоа е поретка раса и е скапа. Прекрасни примероци има во Русија, Украина, Полска, Чешка, а и доста легла има таму ова време. Коштаат 500-1000 евра. Тука можешнда најдеш, ама не толку добри, што е логично да се продаваат за 250 евра.
     
  8. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.387
    Допаѓања:
    5.846
    Пa дoбрo де, прaшaв зaтoa штo не знaм.
    Фaлa. :D
     
  9. vesne

    vesne Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    66
    Допаѓања:
    38
    Пол:
    Женски
    Дали некој има искуство со трет очен капак кај куче ветеринарот кај кој ја носев не беше посебно расположен да ни помогне и ги стави вакцините но не ја гледаше добронамерно затоа што е обичноо куче а не расно ама ние тоа обично куче многу го сакаме.
     
  10. Papillon.Papi

    Papillon.Papi Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2013
    Пораки:
    3.245
    Допаѓања:
    9.695
    Пол:
    Женски
    На едното око или на двете? Сличен проблем имавме, односно, окото дојде до степен на оплавување, како на слепо куче. И третиот очен капак беше црвен.

    Третиот очен капак, уствари си е вроден, кај некои кучиња цело време се гледа, кај некои само во случај на повреда или инфекција. И тогаш најмногу солзи окото.

    Ако е механичка повреда, мачкај го со Хлоранфеникол. Се става во внатрешноста на долниот очен капак.
     
    На vesne му/ѝ се допаѓа ова.
  11. vesne

    vesne Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    66
    Допаѓања:
    38
    Пол:
    Женски
    На едното око на десното откако ја најде ќерка ми во парк Лара е со такво око и солзи редовно и го дезинфецирам,пробав со капки дексаметазон и маст хлорафеникол ама резултатот ми е минимален.Шетајќи ја една девојка ми напомна за други капки но не им го знаеше името затоа се обратив до вас затоа што искуството е прекрасна и драгоцена работа.
     
  12. Papillon.Papi

    Papillon.Papi Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2013
    Пораки:
    3.245
    Допаѓања:
    9.695
    Пол:
    Женски
    Исто и на мојава така беше, дури и полошо. Пробај само со Хлоранфеникол и за една недела во ред ќе биде. Исто така плакни и' го со чај од камилица. Можеш да и' врзеш парталче на ноктот што им е горе на прадната шепа, за ако се чеша да не го направи полошо.
     
    На vesne му/ѝ се допаѓа ова.
  13. vesne

    vesne Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    66
    Допаѓања:
    38
    Пол:
    Женски
    Благодарам ќе пробам,поздрав.
     
    На Papillon.Papi му/ѝ се допаѓа ова.
  14. dmbalea

    dmbalea Активен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2015
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    48
    Пол:
    Женски
    барам хаска или самојед на подарок или да го купам . или предложете ми фб страна каде вдомуваат кученца од тие раси :)
     
  15. Papillon.Papi

    Papillon.Papi Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2013
    Пораки:
    3.245
    Допаѓања:
    9.695
    Пол:
    Женски
    https://m.facebook.com/oprema.kucinja?tsid=0.2503001084551215&source=typeahead
    Човеков има убави Хаски. Прашај го кога ќе има легло.
     
  16. GirlLove

    GirlLove Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    5.068
    Допаѓања:
    14.177
    Пол:
    Женски
    Како да го заштитам кучето од жештинава? Го чувам надвор, а леглото му е под сенка.
    Благодарам :)
     
  17. Papillon.Papi

    Papillon.Papi Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2013
    Пораки:
    3.245
    Допаѓања:
    9.695
    Пол:
    Женски
    Замрзни му павлака, путер од кикирики и блендано јаболко. Можеш да додадеш круша, праска, морков и природен мед (без шеќер). И намести му леген полн со вода доволно голем за да се шлапка во него. Никако да не го потураш со вода или да го стрижеш ако има долго влакно. Свежа вода за пиење треба да има цело време до него, можеш да му ставаш и ледени коцки во тањирчето.
     
    На GirlLove му/ѝ се допаѓа ова.
  18. zoranah

    zoranah Активен член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2015
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    1
    Zdravo devojki se nadevam deka ke mi pomognete .
    Imav sibirski samoed .Taa imase mali kucenca no pred dva dena mi umre.Kucencata nejzini imaat po 2 meseci .Nesakam da navleguvam vo toa kako umre kuceto .E sega bidejki taa imase 4 kucenca jas dvete gi dadov na rodnini a dvete si gi ostaviv za mene bidejki nemam dovolno hrana za da gi cuvam.Kucencata gi cuvam na terasa i gi hranam so domasna hrana .Im davam raznovidno i gi hranam po 3 pati na den vo ne mn obilna kolicina . E sega bidejki im davam navecer virsli dali toa e dobro za niv. Tie ne se sibirski samoedi . Nemaat primeno vakcini bidejki nemam dovolnoparicni sterstva pa cekam da mi dadat moite vo naradnite 3-4 dena . Dali moze da im se sluci neshto ? I me interesira kako da doznam dali se maski ili zenski bidejki ne raspoznavam .Eve gi moite bebuski [​IMG]
     
  19. Papillon.Papi

    Papillon.Papi Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2013
    Пораки:
    3.245
    Допаѓања:
    9.695
    Пол:
    Женски
    Може да им се случи при контакт со други возрасни кучиња. Вакцина треба да имаат примено на 6 недели. Виршли не треба премногу. Ако сакаш да ги израснеш во здрави кучиња, храни ги со кучешка храна која ги има потребните материи во количина која им е потребна. Најефтина храна која е квалитетна е Хуссе Валп. Доволно е да им ја пишеш адресата, телефонот, име и презиме и производот кој сакаш да го нарачаш по инбокс на нивната фб страна Husse Macedonia. Со оваа храна можеш да ги храниш до една година.
     
  20. honey.11

    honey.11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2013
    Пораки:
    517
    Допаѓања:
    972
    Пол:
    Женски
    dali nekoj od vas go ima koristeno cheshelot furminator i dali stvarno ima rezultat za toa shto go kazhuvaat deka duri do 80% pomagal za da ne opagja krznoto t.e da se mitari kucheto ???