1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кучиња - сè што треба да се знае за нив

Дискусија во 'Дом' започната од Butterfly-Girl, 23 март 2013.

  1. LadyF95

    LadyF95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јули 2020
    Пораки:
    177
    Допаѓања:
    108
    ... некој што одгледува вакво куче и има време и трпение да ми објасни сѐ околу некој што одгледува вакво куче и има време и трпение да ми објасни сѐ околу одгледувањето нека ми пише во лп нека ми пише во лп.......
    Ти пратив пп
     
  2. ikAnoM

    ikAnoM Нов член

    Се зачлени на:
    2 септември 2020
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Zdravo na site,

    Molam za sovet.
    Imame 4 mesecen vucjak-zenka
    Mazena e,pazena,setana,najadena,napiena,no imame eden problem.
    Koga kje izlezeme od doma,koga kje ja setame lae na kucinja,lae na deca,lae na lugje sto trcaat.
    Znam deka na kucinjata im smetaat nagli dvizenja i galami,no barame nacin kako da ja prosetame vo park ili pokraj kej,a da ne lae bukvalno na se?
    Pocnavme da setame vo vreme i na mesta koga i kade sto ima pomalku lugje,pomalku deca,a i kucinja.
    Ni rekoa deka e potrebna dresura, no na mestata kade sto prasavme, ni rekoa deka e seuste malecka i deka so dresura se pocnuva od 6 meseci.
     
  3. LadyF95

    LadyF95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јули 2020
    Пораки:
    177
    Допаѓања:
    108
    На кучето му е потребна социјализација, а со неа се почнува веднаш откако ќе го земете дома.
    Сигурно надвор го шетате на поводник, и кучето се радува и лае кога ќе види деца или кучиња,а вие го влечете и доближувате до вас?
    Тоа е само радознало,а ако немате искуство најдобро е социјализацијата да ја направите со инструкции на дресер, за да немате проблеми во иднина
     
  4. СуперДевојка

    СуперДевојка Популарен член

    Се зачлени на:
    28 март 2017
    Пораки:
    2.849
    Допаѓања:
    17.189
    Пол:
    Женски
    Вучјак се дресира од првиот момент кога ќе се земе од одгледувачница. Тоа треба еден кој и е сооственик да го прави, и него да го слуша потоа. Мора многу да и се посветите. Лошо дресиран вучјак на старост е опасност за околината.
    Мора да го социјализирате. Требало добро да се информирате пред да земете такво куче. Барај на нет видеа баш за германски овчари и обидете се сами, ако не успеете дајте го на дресер. Понатаму кога ќе достигне макс килажа нема да можете да ја контролирате ако не е социјализирана.
     
    На theowndemon му/ѝ се допаѓа ова.
  5. bokace1

    bokace1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2020
    Пораки:
    296
    Допаѓања:
    1.750
    Пол:
    Женски
    Имам дома бебе куче од околу месец ипол , кога да го однесам на ветеринар и дали сега им се дава апче за глисти ?
    Се чеша и цивка , нема буви :wasntme: и кога им поминува тој период за сами да си легнуваат без цивкање :D
    Цивка за да го земам со мене во кревет и ќе заспие се е супер до моментот кога ќе се разбути и ќе почне да ме јаде за нос , за коса и ќе се измочка во кревет (facepalm)
    Имало некој капки што се ставаат на пелена подлога и ги терале мирисот таму да одат за мочкање , кои се тие капки и дали имаат ефикасност ?
    Прв пат чувам куче од оваа воздраст .
     
  6. Maro87

    Maro87 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2013
    Пораки:
    1.357
    Допаѓања:
    5.398
    Пол:
    Женски
    Јас имам Белгиски овчар - Малиноа, мешанец е, ама ги има сите карактеристики на малиноата, освен ушите што не и се нагоре. Женка 4 месеци скоро, од вториот месец веќе се дресираме, за да не лае кога ја шетам по деца, по коли. Многу треба трпение со нив и кога ќе и викнам одма мирна и легнува.
    Ја научив на се, дури ќе и кажам каде е топката за играње, ќе ми ја донесе, инаку не и текнува сама ќе се заигра со друго ама ја учам да знае.
    Седни, здраво, не таму, ајде, не и други зборови. Мора да ја дресирате..

    [​IMG]
     
    На theowndemon и Sahlene им се допаѓа ова.
  7. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.176
    Допаѓања:
    18.817
    И нашето беше толку месец ипол.
    Сигурно некои 2 3 недели ни цивкаше навечер. Станувавме еднаш јас еднаш мм и седевме со него да презаспие.
    Ја бев многу против на кревет да спие..ако ти смета да знаеш од сега ако го научиш на кревет толку ќе биде..ама ако не ти смета да спие со тебе тогаш ок.
    За мочањето што и да пробаш до 1г тешко се учат.
    Ставај пелени и ако можеш надвор на 2 3 саати носи го па може ќе имаш среќа порано да се научи.
    Ние кога го носевме надвпр не знаеше што да прај па доаѓаше дома и дома мочаше.
    Многу трпение треба и нерви како со мало бебе исто.
    Првата година е тешка после веќе почнува да се учи и да го стекбува твојот ритам и начин на живот.



    На вет обавезно носи го при прва прилика. Ќе ти кажат за вакцини и за апче.
    Дури не прими вакцини не треба да се изнесува надвор.
     
    На ALISA0000 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. WarriorMind

    WarriorMind Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2018
    Пораки:
    439
    Допаѓања:
    6.767
    Пол:
    Женски
    Имам кученце од 1 месец и имам голем проблем со тоа да ја навикнам каде да оди во тоалет.
    Исто така и многу каса.
    Какви се тие пелени или капки?

    Како треба да постапам со нејзе за да и кажам каде треба да врши нужда?
     
  9. bokace1

    bokace1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2020
    Пораки:
    296
    Допаѓања:
    1.750
    Пол:
    Женски
    Си има свое место во собата за спиење , во текот на ноќта се буди два три пати , еднаш ќе ме послуша за да се врати на место , но најчесто ми цивка да го земам .
    Надвор го изнесувам од сабајле малку и навечер малку , тогаш кака и моча дали еднаш , но дома на секој 20 мин се подмочува :wasntme:
    Ја карам уште од сега да воспоставиме некој ред , послушна е но само кога и одговара на неа.
    Имам љубоморна мачка дома, па тоа малку ни го пореметува редот , а кутрево има страв од неа .

    Секако ќе ја однесам на ветеринар :inlove:
    @WarriorMind истиот проблем го имам и јас , за касањето ќе и земам играчка гумена најверојатно забите ги чешаат , синоќа и ја дадов цуцлата од шишето што ја имав рането па тоа го касаше , а за мочањето јас цело време сум со џогер и крпа во рака се подмочува на секој 20 минути :rofl:
     
    На WarriorMind и Milkiway им се допаѓа ова.
  10. tigerlady

    tigerlady Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    1.651
    Допаѓања:
    5.420
    Колку време ја имаш дома? Нашата првите неколку дена на два-три саати подмочуваше ама сега подолго го држи :D Ветеринарот ми рече првиот период и неа и е адаптационен им треба време да се навикнат што како иде. Иако има пелени апсолутно ги игнорира, па ја гледаме кога ќе ја начекаме да направи беља ја носиме кај пелените. Малтретирање е ама мали се, не разбираат. Мене ми рекоа кога ќе направи беља со некој отсечен звук, дали малку да и се свика или да се плесне со раце и да се пренесе каде што и се пелените. Исто, за мочкање, пробај на избришеш малку со пелената кога ќе ти се измоча некаде, да го има мирисот.
     
    На bokace1 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. bokace1

    bokace1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2020
    Пораки:
    296
    Допаѓања:
    1.750
    Пол:
    Женски
    Една недела ја имам , маж ми така ми вика плеснија по газето и развикај и се , за да свати дека не треба тоа да го прави , но јас немам срце тоа да го направам , па сега прцулов ме мота на малото прсте :rofl: во очи ме гледа и мочка :rofl: Но морам да и го фатам редот , сабајле ќе одам по тие пелени па ќе си ја пробам среќата :l:

    received_324649472135273.jpeg
     
  12. Maro87

    Maro87 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2013
    Пораки:
    1.357
    Допаѓања:
    5.398
    Пол:
    Женски
    Мојата за само три дена навикна надвор во двор да врши нужда. Не знам до што е, ама ова само со неа ми се деси за само три дена да се навикне надвор, а имаше само два месеца. Јас не ја плескав по газот многу, ама после секое јадење или кога повеќе ќе се напие вода, одма надвор ја носам. А ако се деси да почне да мочка или кака, пошто ја забележувам, ја фаќам и одма надвор, и продолжува. Ако се измоча ќе ја земам на тоа место и по газето, се навикна за три дена. ја оставам некогаш преку ден внатре по 4-5 саати, нема направено беља, освен папучи или патика изгризана :rofl:. Навечер после 10 си бара надвор или некогаш не ни бара, спие до сабајле до 6 не станува и не ми прави никакви какушки...Ја обожавам, сега ми е 4 месеци :inlove::inlove:
     
  13. СуперДевојка

    СуперДевојка Популарен член

    Се зачлени на:
    28 март 2017
    Пораки:
    2.849
    Допаѓања:
    17.189
    Пол:
    Женски
    Ако не е прочистена од паразити, мораш да го сториш тоа.
    На ветеринар можеш да ја однесиш после 45ти ден од раѓање, да прими puppy вакцина и потоа ќе ти даде инструкции ветеринарот. Почни со дресирање и не ја размазувај. Идеален период е да ја научиш се. Ако нејкиш да мочка дома, не земај пелени. Вади ја надвор веднаш откако ти ќе станеш и потоа на неколку часа. Ќе се навикне и постепено смалувај ги тие вадења надвор, но да не бидат помалку од 3 пати во денот. Ако сакаш да мочка внатре, земи пелена и учи ја.
    Таа е исто како човечко бебе сега и што ќе ја учиш, тоа ќе одгледуваш понатака.
     
    На theowndemon и bokace1 им се допаѓа ова.
  14. Cristian

    Cristian Нов член

    Се зачлени на:
    28 јули 2021
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    2
    Што значи кога кучето вие?
     
  15. afrodita26

    afrodita26 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 август 2012
    Пораки:
    281
    Допаѓања:
    1.518
    Пол:
    Женски
    Ме интересира за кучињата chow chow,читав википедија.Ако има некој искуство пишете ми
     
  16. jacqueline.s

    jacqueline.s Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    3.878
    Допаѓања:
    19.047
    Пол:
    Женски
    Дали знаете некој начин да се пренесе кученце од еден град во друг?
     
  17. СуперДевојка

    СуперДевојка Популарен член

    Се зачлени на:
    28 март 2017
    Пораки:
    2.849
    Допаѓања:
    17.189
    Пол:
    Женски
    Во транспортер со кола.
     
  18. jacqueline.s

    jacqueline.s Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    3.878
    Допаѓања:
    19.047
    Пол:
    Женски
    Женски, кучката прв пат доби менструација. Во стан живееме. Ќе ја стерилизирам да и заврши прво. Кажете грижа околу ова, дали крварат многу? Било што, искуства кажете! Фала
     
  19. СуперДевојка

    СуперДевојка Популарен член

    Се зачлени на:
    28 март 2017
    Пораки:
    2.849
    Допаѓања:
    17.189
    Пол:
    Женски
    Има гаќички по пет шоповите специјални за да не ти валка. Трае до кај 10тина дена, не е нешто обилно.
     
  20. нина122

    нина122 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2018
    Пораки:
    4.021
    Допаѓања:
    10.576
    Пол:
    Женски
    Има гаќи во пет шоп, ама мене не ми користеа многу, моето ги вадеше со заби, и и чистев по неа кај што оставаше крв, за 7 дена престана да крвари, ама после тоа почна да бара мажјак за парење..