1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кујни

Дискусија во 'Дом' започната од blondini, 22 март 2011.

  1. Ula

    Ula Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јули 2013
    Пораки:
    430
    Допаѓања:
    1.185
    Бидејки ова ми е професија ќе ве посоветувам дека изработката и монтажата на кујна е мн поразлична и позахтевна од тапациран готов мебел. Според мене ТехноКооп мн кратат на материјал и користат ефтини шкљ материјали, особено ако е готов мдф користат турски или кинески кој е мн лесен и се искривува и попушта со тек на амортизација на кујната. А ако станува збор за фарбан мдф тогаш кратат во процесот и етапите на фарбање и на почеток вие тоа не го гледате но со тек на време ке почнете да ги гледате недостатоците, бојата жолтее , филмот се упива внатре, има нерамнини од шмирглањето, бушењето и слично...
    А се согласувам со фактот дека е најдобро позади изработката и монтажата да биде фирма, бидејки тешко ќе ти увалат производ што не си го нарачал, демек вака зборевме да биде или ваков материјал одбравте и слично и секогаш можете да се повикате на договорот. Де не збориме дека би го виделе во 3Д и ке добиете техницки цртежи за тоа што го сакате...
     
    На Milobebence, stetoskop и referentka им се допаѓа ова.
  2. *kate*

    *kate* Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 септември 2016
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Devojki citam dosta od vas imate beli kujni visok sjaj ako moze da mi kazete od kakov medijapan se izraboteni, gotov ili farban i kakvo e kantiranjeto na gotoviot. Fala
     
  3. *kate*

    *kate* Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 септември 2016
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    A medijapanot ti e gotov ili farban? Me interesira ako e gotov kakvo e kantiranjeto. Fala
     
  4. MIA-SK

    MIA-SK Популарен член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2012
    Пораки:
    908
    Допаѓања:
    561
    Пол:
    Женски
    Медијапанот е фарбан.
     
  5. AhThatFemaleProblems

    AhThatFemaleProblems Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    428
    Допаѓања:
    200
    Што мислоте за механизмите за меко затворање? Конкретно сакам кујна без рачки па дали некој имал досега и колку е практична (дали е траен механизмот, како е за чистење? Знам дека се валка мн бело но и брзо и лесно се чисти, прашањево ми е во врска со практичноста на отворањето со механизам "на тач" Во споредба со класични рачки) кујната ќе биде од бел високо сјаен медијапан (пластифициран или фабрички не знам како се вика точно, не шприцан) нормално лицето и корпус иверка. Сакам долните елементи да се на извлекување, па дали некој има фиока за тенџериња наместо класични полици? Фала :)
     
  6. crimson

    crimson Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    3.948
    Допаѓања:
    51.306
    Пол:
    Женски
    Многу зависи квалитетот на механизмите, а тоа може да ја дигне многу цената. Ако одбереш квалитетни механизми (на пример блум или italiana ferramenta), нема да имаш проблем со трајност. Само многу е важно внимателно да одбереш што сакаш и што ти е важно. Повеќето фирми кои продаваат оков имаат онлајн каталози (солопром, новомак итн), за да си споредиш цени. Така што не може генерално да се зборува, многу зависи од производителот (и на touch механизмот, и на фиока, шарка итн).
    На висок сјај во светла боја помалку се познаваат прсти од потемните бои, ама и лесно можеш да го пребришеш.
     
    На Dust и AhThatFemaleProblems им се допаѓа ова.
  7. AhThatFemaleProblems

    AhThatFemaleProblems Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    428
    Допаѓања:
    200
    Ми е страв да не направам грешка ако НЕ одберам рачки. Тоа најмногу, затоа што сепак е кујна се фсќа со валкани раце па да не ја ошлакувам ивицата насекое наместо рачката.. А за визуелно сто псти поубаво ми е без рачки.. Овие механизми ми ги спомна и мајсторот т.е производителиве што ги напиша погоре. Дефинитивно ќе одам на опција без тач оти мн поскапо ме фаќа така а сепак ќе одберам си викам некој нормален производител на механизми за меко затворање (од оние што спречуваат да лупне фиоката или вратничката). Само уште рачкиве ме мачат :) чисто ради одржување оти нели кујна е сепак практичното на прво место па визуелното..
     
    На crimson му/ѝ се допаѓа ова.
  8. nadelinka

    nadelinka Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2012
    Пораки:
    603
    Допаѓања:
    556

    За механизми ако веќе ставаш одбери скапи и кавлитетни инаку ќе се разочараш многу брзо. Мекото затварање е супер и за фиоки и за вратички со тоа што фиоките со меко затворање имаат поголема носивост од тие со обично. За тачот исто, ако веќе ставаш плати за да ти трае, бидејќи поефтините варијатни многу побрзо се расипуваат. Сега веќе има многу начини за да имаш кујна без рачки (знам бидејќи маж ми го работи тоа и во последно време тоа му бараат), само мајсторот треба да ти понуди (ако знае). Бела сјајна кујна е захтевна ама па и најлесно е за чистење. Темните сјајни елемени се најтешки за одржување, ама мислам дека најквалитетно е вратичките да бидат фарбани во висок сјај. Сепак кој колку може да плати бидејќи фарбаниот медијапан е поскап. Јас имам големи фиоки за тенџериња и дефинитивно се многу практични. Се отвара и се ти е прегледно (ако е на полици ќе треба да клекнуваш, па ако имаш повнатре да вадиш работи и слично).

    Се на се фиоки доле препорачувам ептен, Медијапанот препорачувам фарбан и не се сеќирај што е бело, и за механизмите ако сакаш потрајни дефинитино треба да се платат поскапо...
     
    На AhThatFemaleProblems му/ѝ се допаѓа ова.
  9. SofiMar_

    SofiMar_ Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 октомври 2016
    Пораки:
    2.424
    Допаѓања:
    65.340
    Пол:
    Женски
    Жени дали некоја од вас има вакво стакло во кујна место плочки, да споделите искуство. Како е за одржување, дали сте задоволни?

    Screenshot_20180731-173156_Pinterest.jpg
     
    На SwanMay и Jas! им се допаѓа ова.
  10. Yowannty

    Yowannty Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2012
    Пораки:
    9.924
    Допаѓања:
    166.006
    Пол:
    Женски
    Можеби доцна одговарам, ама ќе пишам.
    Кај мајка ми кујната е полусјаен медијапан. Со сите фиоки на меко затворање и тоа препорачувам, и во едниот дел од кујната, односно највисоките делови се со тач. Нас тоа време не ни беше понуден никаков механизам па добивме претпоставувам обичен, па околу тоа и не се разбирам, ама освен едно кое прави проблем, другите функционираат ок веќе 4та година, можеби и оти највисоките и ретко ги отвараме. Ама прсти се познаваат многу и на белиот дел и на потемниот. Прсти се познаваат многу и на рачките, оти понудата воглавно се состои од металик рачки на кои се забележува секој допир. Од тебе ќе зависи што ќе бришеш, дали “тачот” односно таму каде ќе допирате за да отворите, или рачките.
     
    На AhThatFemaleProblems му/ѝ се допаѓа ова.
  11. LoOnyD

    LoOnyD Популарен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2009
    Пораки:
    328
    Допаѓања:
    392
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки! Ми треба еден совет во врска со кујна. Имаме ќош во кујна, стара може 40 години. Тој ќош се користи како остава за тенџериња,тави, поклопци итн... многу е непрегледно и страшно ме нервира што треба се да извадам за да најдам некоја тава или капак. Така се користи од кога е поставена кујната, уште на свекрва ми мајката така средила па затоа она го навикнала и некако не сакам да ја навредам да и ги преместам работите(барем засега), гледам дека и значат. Ама се согласуваме дека мора некако да се намести попрегледно.Ги местиме на периоди различно, да видиме што најлесно функционира ама пак кога ќе ги собереме измиени само одозгора ставаме и пак ршум е внатре.Дали можеби можете да ми дадете совет за маханизам некој или било што што може да го смени хаосов на подобро?
     
  12. ZAHRA

    ZAHRA Популарен член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2016
    Пораки:
    1.619
    Допаѓања:
    16.900
    Пол:
    Женски
    Мојата кујна има ќош,исто така имав проблем и мајсторот ми направи со ваков елемент на вртење и полесно е. 20180809_143744.jpg
     
    На Kikikikiri0405, LoOnyD и Jas! им се допаѓа ова.
  13. LoOnyD

    LoOnyD Популарен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2009
    Пораки:
    328
    Допаѓања:
    392
    Пол:
    Женски
    Сега сваќам дека најбитното не сум го напишала, одозгора е отворот, ама баш баш заникаде.
     
  14. BellaS

    BellaS Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2012
    Пораки:
    973
    Допаѓања:
    925
    Пол:
    Женски
    Мене ми треба помош. Ќе уредуваме стан, па кујната малку ми е специфична што сакам да ја изведам, да не знаете од каде да најдам златен (таква боја) аспиратор и златна чешма? фалаа kj.png ku.png
     
  15. tedi25

    tedi25 Активен член

    Се зачлени на:
    15 март 2016
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Zdravo
    Vaka sega sakam da ve prasam za mislenje ke pravime kujna jas sakam da e medijapan visok sjaj so drvo boja ili potemno kafena pa da vidam predlog kakvi zidni a kakvi podni plocki da stavam za plotnata granitna ke bide i ako ima nekoja vakva skicna kujna da mi pratite slika fala vi pozz
     
  16. bella.s

    bella.s Популарен член

    Се зачлени на:
    27 август 2013
    Пораки:
    2.160
    Допаѓања:
    10.936
    Пол:
    Женски
    Медијапан висок сјај за кујна ми е нај големата утка направена во животот..никогаш повеќе не би зела таква кујна..
     
    На BarbaraMorii му/ѝ се допаѓа ова.
  17. eta

    eta Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2009
    Пораки:
    1.957
    Допаѓања:
    5.361
    Пол:
    Женски
    Мене ми е супер. Ептен лесно за чистење и одржавање.
     
  18. Куноичи

    Куноичи Активен член

    Се зачлени на:
    26 септември 2018
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    114
    Пол:
    Женски
    Девојки, здраво. Во фаза на реновирање на станот сме и моментално на ред е кујната. Имам идеја за кујнско острово како што го нарекуваат или мини шанкче како што си го викам јас. Па ако можете да ми посочите и да ме насочите каде да барам, или препорачајте ако знаете некој што изработува по желба и по мерка.
     
  19. nadelinka

    nadelinka Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2012
    Пораки:
    603
    Допаѓања:
    556
    Maz mi go raboti toa. Pisi na fb spatio da vidish shot pravele.
     
    На Куноичи му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Куноичи

    Куноичи Активен член

    Се зачлени на:
    26 септември 2018
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    114
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам мила, сега ќе погледнам