1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кујни

Дискусија во 'Дом' започната од blondini, 22 март 2011.

  1. joanna90

    joanna90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2011
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    31
  2. Marchesa

    Marchesa Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 мај 2011
    Пораки:
    308
    Допаѓања:
    965
     

    Прикачени фајлови:

    На zhap4e му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Maya3112

    Maya3112 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2012
    Пораки:
    479
    Допаѓања:
    479
    Јас сум опседната со ентериерот на кујните и спалните соби,имам симнато голем број на слики,нормално кога ќе се омажам горе долу да сум спремна :)))) А и мама ми вети од неа дека ми е кујната па еве кои се моите фаворити:
     

    Прикачени фајлови:

  4. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Поздрав пријатели
    скоро треба да правиме кујна, ама ќе биде мала, многу многу мала :) околу 3 квадрати. Така наложува просторот. Некои од вас што правеле кујна да ми препорачаат фирма, мајстор, изведувач со кој има позитивно искуство. Секое искуство, слика, предлог е добродојден.
     
  5. creshicka

    creshicka Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2011
    Пораки:
    2.152
    Допаѓања:
    5.709
    Пол:
    Женски
    Леле колку сакам вакви кујни со мијалник на сред кујна. За кај дечко ми на спрат, супер би одговарала точно ваков модел. Само едно 4 пати поголема. :wasntme:

    [​IMG]
     
  6. figgiMK

    figgiMK Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2010
    Пораки:
    6.964
    Допаѓања:
    2.300
    мннн убооо
     

    Прикачени фајлови:

  7. t.i.n.k.e.r.b.e.l.l

    t.i.n.k.e.r.b.e.l.l Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2011
    Пораки:
    466
    Допаѓања:
    335
    Нашата нова кујна!!!
    Се извинувам, за нередот, за старото ќумбе, после слава беше сликано :/
    Инаку плочките сами си ги лепевне :D
     

    Прикачени фајлови:

    На irena.1 и irenna им се допаѓа ова.
  8. Tanjus

    Tanjus Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2009
    Пораки:
    257
    Допаѓања:
    70
    :)
     

    Прикачени фајлови:

  9. MIA-SK

    MIA-SK Популарен член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2012
    Пораки:
    908
    Допаѓања:
    561
    Пол:
    Женски
    Препорака за боја на кујна??? Јас некако си имам замислено да биде бела, а апаратите во инокс, ама не знам-да не се прља многу белото? Има некоја искуство со бела кујна?
     
  10. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.648
    Допаѓања:
    95.733
    Пол:
    Женски
    Материјалот ти е најбитен, за бела кујна би ти препорачала медијапан и тоа високосјаен, евнтуално фарбан полусјај, но ќе треба да внимаваш многу на средствата за чистење, кај белата боја тоа е особено битно, едноставно ќе ти се изгребе лакот или бојата и после ќе ти дојде да си каснеш од задниот образ. Не ти препорачувам фурнир бидејќи се работи за текстурални површини кои многу полесно примаат боја и нечистотии отколку сјајните и мазни површини. Од искуство со мебел, пред се проектирање, повеќе се валка и се познаваат валканици на црна кујна отколку на бела. Фарбаниот медијапан ти е и потраен него ли иверката, се разбира ти корпусот, односно елементите ќе си ги нарачаш од иверка класична бела, но вратичките и челата од сјаен медијапан, така цената ќе ти се намали значително.
     
    На Umbrella22, MIA-SK, irena.1 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. MIA-SK

    MIA-SK Популарен член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2012
    Пораки:
    908
    Допаѓања:
    561
    Пол:
    Женски
    ЕПТЕН ФАЛА за информациите, јас појма немам од градежни материјали, така да супер ми дојдоа детаљиве! :clap:
    Јас во принцип оставам на предузимачот да ми сугерира каков материјал и дизајн, но бидејќи имам мнооогу лошо искуство со еден многу познат и екстремно скап архитект, сега прво си прашувам по луѓе, па спремна настапувам пред архитектите! ;)
     
  12. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.648
    Допаѓања:
    95.733
    Пол:
    Женски
    Епа ете да си знаеш, значи архитектите кои соработуваат со одредени фирми си ставаат маржа на цената, од тебе ќе земат пари за проект, плус од производителот :!: Е сеа си ги разоткрив малку колегите, ама таа е вистината. Затоа најдобро ти е да идеш со твој производител, на страна од архитектот, а имаш и доста производители кои си имаат свои архитекти, па немаш потреба да правиш посебен проект за кујна. Што и да ти треба слободно прашувај, нели ми доделија на форумов еден куп титули Најкомуникативна :lol:
     
    На MIA-SK му/ѝ се допаѓа ова.
  13. MIA-SK

    MIA-SK Популарен член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2012
    Пораки:
    908
    Допаѓања:
    561
    Пол:
    Женски

    Знам, знам....тоа веќе ми се случи, затоа и сега се си прашувам! ;)
    Кога го реновирав купатилото, во една продавница (каде другар ми е газдата) си најдов едни плочки, му кажав на архитектот да оди да ги види за да ми осмисли колку плочки, колку бодрура и слично да купам. Тој беше да ги види и после ми се јавува газдава и ми вика дека мојов архитект му побарал % дека јас ќе сум купувала од кај него плочки! :puke: Катастрофа невидена!!!

    Инаку, тебе ќе те имам предвид за потребните информации кога ќе се одлучиме да ја реновираме кујната! :!:
     
    На AngelOfArh му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Rubiii

    Rubiii Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    2.616
    Допаѓања:
    5.416
    Пол:
    Женски
    Ангел и јас се јавувам за твоја помош! :)

    Се работи за бела кујна, сјајен медијапан, со црна електротехника, мегутоа не ми се допаѓаат и не ми одат во комбинација плочките кои се ставени во станот, ама несмеам да ги тргам, затоа имам опција да ги прекријам
    Ја гледам емисијата Ајде дома, и од таму ми е идејата за покривање на плочките со некој материјал ист како и кујната и мазен со сјај, ама не го кажаа името.
    Некоја од феминките овде ми сугерираше дека тешко се вади дамка од истиот, ама незнам за кој материјал станува збор.

    Сакам твое мислење и предлог :)
     
  15. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.648
    Допаѓања:
    95.733
    Пол:
    Женски
    Можеш да ги прекриеш со плексиглас, сјаен е, можеш да си го однесеш во принтернициве да ти го испринтаат со некоја шара или ако имаш некој познат кој го бива за уметност да ти наслика на него нешто. Можеш да купиш плексиглас во боја, можеш да купиш проѕирен па да лепиш на него слика испринтана на самолеплива хартија или комбинација. Најважно е што треба сликата или лепенката да биде во позадина за да не се извади од пареа од кујната и од вода и средства со кои се брише. Се лепи или се прицврстува со шрафови кои се покриваат со капачиња украсни и изгледа многу добро :)
     
    На Rubiii и irenna им се допаѓа ова.
  16. Rubiii

    Rubiii Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    2.616
    Допаѓања:
    5.416
    Пол:
    Женски
    А што цена оди за квадрат или како и да се продава?
    И каква е за одржување, дали се чистат флеките и сл?
    Фала ти многу. :)
     
  17. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.648
    Допаѓања:
    95.733
    Пол:
    Женски
    Појма немам кои се цените, помина доста време откако работев со овој материјал. Се продава по квадрат, но како што и каде појма немам да ти кажам. Е сеа, одржувањето, се чисти и полесно од плочка бидејќи е мазен и сјаен, затоа ти викам се става апликација на задната страна или се фарба од задната страна. Се чисти со било какво средство за чистење, Арис де грас, Арф, Смак... само не треба да се чисти со остри предмети бидејќи се гребе, односно не со жичка туку со сунѓерче меко.
     
    На Rubiii му/ѝ се допаѓа ова.
  18. kiki-riki

    kiki-riki Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2009
    Пораки:
    228
    Допаѓања:
    116
    Дали некој знае колку од квадрат се двизи иверка а колку медијапан и како одесе пресметката (на свадрат кујна 3 квдрати иверка или како веке е?)
     
  19. Tikvi4ka

    Tikvi4ka Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 мај 2012
    Пораки:
    938
    Допаѓања:
    451
  20. rajna-vojvoda

    rajna-vojvoda Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    625
    Допаѓања:
    286
    Пол:
    Женски
    Сјаен или фурниран медијапан?
     
    На pavlinka-daniela му/ѝ се допаѓа ова.