1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кујни

Дискусија во 'Дом' започната од blondini, 22 март 2011.

  1. lost123

    lost123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 април 2017
    Пораки:
    2.773
    Допаѓања:
    56.707
    Пол:
    Женски
    Зошто?
     
  2. Mucika

    Mucika Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2012
    Пораки:
    2.753
    Допаѓања:
    4.367
    Тежок ми е за одржување, бигор има на делови што не се дочистува. Прљаво бел ми е, па за да го светнам да обеле со варикина го чистам.
    И тогаш сакав испод плоча да ставам, мајсторот не ми се нафати ама сега ќе барам таков, а тие се претежно инокс. И во глобала од хигиенски причини иноксот ми делува по прифатлив.
     
    На lost123 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. blondie98

    blondie98 Активен член

    Се зачлени на:
    4 август 2022
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки се мислам помеѓу сјаен и мат медијапан за бела кујна.Иако сакам да е мат,страв ми е да не е ептен тешка за чистење.
    Исто така неможам да се одлучам дали бел или црн мијалник и чешма(од иста причина).
    Ако може помош со ваши искуства:|
     
  4. Sim1234

    Sim1234 Активен член

    Се зачлени на:
    7 октомври 2022
    Пораки:
    46
    Допаѓања:
    10
    Мат ми е многу поубаво, а за чистење не знам. За мијаликот и јас се мислам, повеќето коментари се негативни, но на youtube видов како го чистат, и на крај со масло се премачкува, па се брише и ми делува дека не е така старшно за оддржување.
     
    На blondie98 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Sim1234

    Sim1234 Активен член

    Се зачлени на:
    7 октомври 2022
    Пораки:
    46
    Допаѓања:
    10
    Кога кујната е заедно со дневна соба (околу 27м2), со каква јачина треба дабиде аспираторот? Најчесто се 365 м3/ч, а има и со 650м3/ч.
     
  6. simpleewa

    simpleewa Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 мај 2021
    Пораки:
    284
    Допаѓања:
    122
    Пол:
    Женски
    Хааај, од каде е купен умивалникот? И цена, ако може
    Влагодарам :)))(
     
  7. glopgpop

    glopgpop Активен член

    Се зачлени на:
    1 јануари 2022
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    8
    Здраво, планирам да правам кујна, и како што планирав фурната ми доаѓа на место каде што нема трофазен штекер.

    Е сега уште немам купено фурна (ниту плотна), и ме интересира дали одделените фурни и плотни се со обичен монофазен штекер? или се како обичните шпорети со трофазен?
     
  8. ubavka1

    ubavka1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2013
    Пораки:
    730
    Допаѓања:
    742
    Кај мене е одделна и е со монофазен штекер.
     
  9. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.569
    Допаѓања:
    39.984
    Пол:
    Женски
    Кај мене се одделни, со монофазен.
     
  10. Miss_S

    Miss_S Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2022
    Пораки:
    2.372
    Допаѓања:
    4.765
    Пол:
    Женски
    Не се сеќавам најдобро ама мислам фурната дека беше со монофазен штекер, а плотната ја ставивме со трофазен.
     
  11. Sim1234

    Sim1234 Активен член

    Се зачлени на:
    7 октомври 2022
    Пораки:
    46
    Допаѓања:
    10
    Здраво девојки, дали некој скоро правел кујна од медијапан, со поновиве цени, и колку отприлика ве коштало?
    Гледам медијапан на Кроношпан има дури и од 4000, поевтино и од иверка. А медијапан мат 21 000 на Егер.
    Јас планирам со иверка Егер, и абс трака.

    Се уште не можам да се одлучам за бојата на кујна, во Г ми е, едниот дел ми е со кабинети до плафон, а другиот дел ми е со работна маса и висечки елементи, и завршува пак со кабинет целосен. Дали сте виделе комбинција од иверка и медијапан, пример едниот дел ако ми е со бело, да биде од медијапан, а другиот сив од иверка? Немам отидено до салон (нема во мојот град) и не сум ги видела во живо како изгледаат, кога би видела пред мене материјал сигурно од прва нешто ќе ме фати око. Сега скоро треба да отидам до Скопје, но прво вака ги разгледував опциите, чисто да знам што да барам.
     
  12. lost123

    lost123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 април 2017
    Пораки:
    2.773
    Допаѓања:
    56.707
    Пол:
    Женски
    Гранитен садопер од кој сте задоволни? Фирма?Дали црн тешко се оддржава?
     
  13. **MajkaE **

    **MajkaE ** Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 септември 2020
    Пораки:
    257
    Допаѓања:
    298
    Пол:
    Женски
    Девојки гледам во последно време наместо зидни плочки во кујна ставаат гранитни плочи без фуга. Дали некој може да ме упати како да најдам кај нас такво нешто и дали има некоји онлајн страни кај што може да се види
     
  14. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    14.538
    Допаѓања:
    163.316
    без фуга нема шанси
    мора да има бар најминимална фуга
    ако сакаш да не пукат
     
  15. **MajkaE **

    **MajkaE ** Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 септември 2020
    Пораки:
    257
    Допаѓања:
    298
    Пол:
    Женски
    Како што имам гледано на видеа тоа е цела плоча исто како работната плотна. Најверојатно ја птават според димензии
     
  16. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    14.538
    Допаѓања:
    163.316
    Имам јас така ама медијапан не е плочка
    А плочка без фуга никој нема да ти се нафате да ти лепе
    Мора ако ништо бар наситната 3-5мм
     
  17. **MajkaE **

    **MajkaE ** Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 септември 2020
    Пораки:
    257
    Допаѓања:
    298
    Пол:
    Женски
    Погрешно ме разбравте, не знам точно како се вика тоа како плоча цела се става наместо плочки на ѕидот. За тоа прашувам, како се вика, дали има кај нас и која му е цената. Не ми е битно со што се лепи и колку фуга ќе има
     
  18. Mucika

    Mucika Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2012
    Пораки:
    2.753
    Допаѓања:
    4.367
    За на ѕид не знам, ама на под се ставаат со фуга 1мм. Дали може и на ѕид не знам. Прашај саглам плочкар. Плочката исто така има врска, ласерски сечена, прва класа најубаво ама се поскапи и се чекаат. Јас на под ќе барам со 0 фуга да ми ги стават, ама во просторија каде што нема вода, очекувам 1-2 мм сепак да има најмногу.
    @**MajkaE ** го бараш материјалот уствари видов. Плочки ако се има големи димензии во салони со плочки и санитарија. Ако е вистински гранит тогаш оние кои работат со камен прашај. Ама мислам дека тоа што го бараш се плочки со голема димензија и дизајн на гранит/мермер/камен.
    Еве уште еден едит и толку :D. Во шате бендисав плочка што е колку цел ѕид и 1м2 беше 6000 и кусур, а самата плочка е 3-4м2 и се откажав.
     
    Последна измена: 16 ноември 2022
  19. **MajkaE **

    **MajkaE ** Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 септември 2020
    Пораки:
    257
    Допаѓања:
    298
    Пол:
    Женски
    Прашувам за вакво нешто. Инаку знам дека тие се поскапи од другите
     

    Прикачени фајлови:

  20. Mucika

    Mucika Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2012
    Пораки:
    2.753
    Допаѓања:
    4.367
    Многу ми е тешко од ова да оценам што е. Сега има толку добри имитации. Ова пошто и работната и ѕидот е исто претпоставувам дека е или од они ѕидни плочи или е вистински мермер. Плочка не би требало пошто не се става на работна плотна.
     
    На **MajkaE ** му/ѝ се допаѓа ова.