1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кујнски молци и други штетници

Дискусија во 'Дом' започната од ciribiribela, 3 декември 2010.

  1. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    Направи смеса од вода и јаболков во оцет. Добиената мешавина напрскај ја блиску до кожата, особено во делот каде што кучето има болви. Внимавај да не дојде во допир со очите.
    Ако го чуваш во куќичка, стави неколку листови од свеж орев.
     
  2. Ivan4e04

    Ivan4e04 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2014
    Пораки:
    228
    Допаѓања:
    7.998
    Пол:
    Женски
    Здраво.Моите кучиња фатиле болви.Секако ќе им ставам ампула ама да прашам дали можам со неопитроид растворот да прскам во куќичката на кучињата и околу неа?
     
  3. Bozica1980

    Bozica1980 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    6.638
    Допаѓања:
    251.363
    Пол:
    Женски
    Јас мака мачам последнава недела со мравки во кујна. Обично неопетроид растворен во вода завршува работа со едно прскање ама овие изглеа отрпнале веќе. Следниот ден пак се јавуваат :|
    Некоја друга магија да советувате?!
     
  4. Вереничка

    Вереничка Популарен член

    Се зачлени на:
    18 април 2016
    Пораки:
    1.090
    Допаѓања:
    1.705
    Пол:
    Женски
    Некој да ми каже добра фирма/сервис за дератизација, дезинсекција... ? Конкретно за мравки ми треба. Да е со еколошкисредства и безбедно за деца. Фала многу!
     
  5. kikin

    kikin Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    4.211
    Допаѓања:
    13.861
    Пол:
    Женски
    Пробај со неопитрид алфа од земјоделска аптека. Безбедно за дишење
     
  6. SelenaGomez

    SelenaGomez Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2010
    Пораки:
    585
    Допаѓања:
    1.477
    Пол:
    Женски
    Каде има до центар најблиску земјоделска аптека? Сакам да купам од тој неопитридот за прскање што е. И колку пари е?
     
  7. kikin

    kikin Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    4.211
    Допаѓања:
    13.861
    Пол:
    Женски
    Значи, нова зграда, нов стан...од каде и како доталкаа? Лебарки...Секогаш ми биле гадни и језиви. Прво имаа некои од комшиите, кај нас ниту една. Се договривме и прскавме во цела зграда. Од тогаш почна скори секоја вечер по една да наоѓам во кујна. Прскавме неопитронид. По прскањето ги немаше некој ден, после пак ќе начекавме. Вчера дури три. Не можам, ми се згрозува. ММ вика готово, ќе го продавал станот. КАжете што да превземиме додека не се накотиле убаво. Некој имаше спомнато за некои куќарки од тесто, некои препарати од ДМ, ај просветлете ме и кажете дали се опасни за деца. А ќе предложам и ново прскање во влез, за секој случај, можда ќе прифатат. Белким имаат и другите комшии, не се само кај нас мајке му.
     
  8. elencemece1987

    elencemece1987 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 декември 2018
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    ve molam pomagajte nemozam da doznaam kakvi stetnici se ovie. isprskav so neopetronid i dzabe a so malo dete sme...ako nekoj znae sto se neka pise
     

    Прикачени фајлови:

  9. Queen8

    Queen8 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2018
    Пораки:
    4.279
    Допаѓања:
    20.711
    Пол:
    Женски
    Многу ми се гадни, мразам инсекти и затоа не оставам отворени врати и прозори.
     
  10. miss.b

    miss.b Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 мај 2012
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    17
    за молци лек? се што беше отворено од кујнс фрлив, цела кујна ја пречистив, сите облеки ги протресов и во кеси со лаванди ги ставив и пак летаат
     
    На carly j му/ѝ се допаѓа ова.
  11. NewMama

    NewMama Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2019
    Пораки:
    1.234
    Допаѓања:
    3.079
    Пол:
    Женски
    Набери лаванда и стави во сакссии на секаде по домот за краток период ке ги нема.
     
    На miss.b му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Antebellum

    Antebellum Популарен член

    Се зачлени на:
    15 април 2012
    Пораки:
    796
    Допаѓања:
    4.764
    Не знам дали прашањево е за овде, ама дома имам глувче. Ми рекоа да ставам лепак на подебела хартија и да чекам да се фати. 3- 4 дена ништо. Аман помагајте оти поулавех. Дали има некакво средство нешто да испрскам или некакви лепенки...
     
    На SunnyGirl2 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. NewMama

    NewMama Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2019
    Пораки:
    1.234
    Допаѓања:
    3.079
    Пол:
    Женски
    Имало некој коцки што мн ги привлекувало глувците да го изедат.. и после тоа имирале за мн брзо... е сега лошото е што може да умре на некое не мн видно место и да ти скапа... инаку има побеќе средства оди во земјоделска аптека или набави си во домот маче додека не го решиш проблемот
     
    На SunnyGirl2 и Antebellum им се допаѓа ова.
  14. Cool_lady

    Cool_lady Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2017
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    48
    Пол:
    Женски
    Pomos!!! Nekoja so slicni bubacki niz doma kako kaj mene, eve slika
    Gi ima po parketot i na zid se kacuvaat, golemina 1-2 milimetri, kazete sovet za unistuvanje
     

    Прикачени фајлови:

  15. Stark

    Stark Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2013
    Пораки:
    4.737
    Допаѓања:
    15.252
    Пол:
    Машки
    107833938_604821503791670_8125734972521740447_n.jpg


    Чаре против овие ако може уште некој совет, колку повеќе толку подобро, за да се справи денеска со ова. Се појавувале во кујна и купатило.
     
  16. marta993

    marta993 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јануари 2017
    Пораки:
    1.549
    Допаѓања:
    29.030
    Пол:
    Женски
    Здраво, можеби на прашањево низ темава постои одговор на моево прашање ама не можев да барам.. Дали Неопитроид алфа е безбеден за мачки? Ми треба помош да истребам досадни мравки истовремено да не ѝ наштетам на мачката :) Фала однапред :)
     
  17. GrimTheReaper

    GrimTheReaper Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 мај 2015
    Пораки:
    2.720
    Допаѓања:
    20.398
    Помош од оние што професионално прскале по дома. Имено, ми се појавија чудни бубачки, ги снема за среќа. Но, целиот стан и после 4 дена уште мириса. Направив генералка, испрскав со дезинтал, ајакс, пребришав се, но уште мириса. Ќе се излуфтира ли некогаш, веќе ми се повраќа од мирисот. Не е како првиот ден, но уште мириса. Теписите ги пратив на хемиско, јас веќе незнам од кај смрди. Ми иде чкорче да земам и да запалам се. Чаре некое како да го извадам мирисот?
     
  18. WonderGuurl

    WonderGuurl Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2019
    Пораки:
    983
    Допаѓања:
    2.260
    Пол:
    Женски
    Успеавте ли да се спасите од чудава?
     
  19. smailing

    smailing Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 март 2014
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    15
    Ќе ве молам за помош де преселивме во стан празен и по 1 месец цела кујна е со молци.. Летаат на секаде секој ден прскам со Raid но незнам дали помага пак се множат. Ве молам кажете совет што да направам. Иначе во кујната имаме само фрижидер немаме кујна сеуште.
     
  20. GrimTheReaper

    GrimTheReaper Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 мај 2015
    Пораки:
    2.720
    Допаѓања:
    20.398
    Професионално прскање, односно дезинсекција. За жал, раидот е само привремено решение. Јас од кога испрскав, само мртви бубачки наоѓав, сега веќе ни жива ни мртва нема. Скопје е раскопано и само се гради, бубачките бегаат и влегуваат по станови. Ставете комарници, барем покрупните штеточини нема да влагаат.