1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кујнски молци и други штетници

Дискусија во 'Дом' започната од ciribiribela, 3 декември 2010.

  1. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    8.946
    Допаѓања:
    18.058
    Во купатило во ѕидот кај што имаме отвор за козметики се појавија мали црни црви(facepalm)
    Ги собрав со тоалет,исчистов со средство
    Дали некој знае како се нашле таму, и дали ќе дојдат пак?:o
     
  2. bella12

    bella12 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2015
    Пораки:
    1.231
    Допаѓања:
    7.315
    Пол:
    Женски
    Тие излегуваат на периоди, обично кога е врнежливо, влажно. Спас најдовме со неопетроид прашокот, го имаш и течност. Не е само кај вас и ние ги имаме, досадни се сакаат собирење често но период е ќе ги снема.
     
  3. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    8.946
    Допаѓања:
    18.058
    Боже колку беа гадни,бљак:puke:
    Имаше влага и по ѕидовите, се надевам сега откако пуштија парно ќе се среди
     
  4. Ana Smit

    Ana Smit Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јули 2019
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Ve molam nekoe efikasno resenie za gluvci spodelete iskustvo i dali sluzbite za dezinfekcija dezinsekcija i deratizacija pomagaat vo odnos na ova?
     
    Последна измена: 14 ноември 2020
  5. malinnnnnna

    malinnnnnna Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2020
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    17
    Пол:
    Женски
    Здраво,

    Дали знаете како да се решам еднаш засекогаш од мали жолти мравки? Станот е реновиран и можеби затоа од прашината има, но како и да е сакам да ги решам еднаш засекогаш.

    Фала ви.
     
  6. Vekiiii124

    Vekiiii124 Активен член

    Се зачлени на:
    2 март 2021
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Kako da se spasime od Lebarkite
     
  7. Vekiiii124

    Vekiiii124 Активен член

    Се зачлени на:
    2 март 2021
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Zdravo Zenski
    Kako da se spasam od Lebarkite gi imam na terasa(zagradena ja koristam kako letna kujna) isprskavme Neopetroid tecnost i Sega izlevaat samo mrtvi dva dena gi nema posle pak izlevaat
    Inace ziveam vo Stan
     
  8. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.582
    Допаѓања:
    171.561
    Пол:
    Женски
    Треба цела зграда да викнете служба
     
  9. Vekiiii124

    Vekiiii124 Активен член

    Се зачлени на:
    2 март 2021
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    https://www.facebook.com/kekupam.online/videos/484906175884849/
    Da prasam dali nekoj go ima koristeno protiv lebarki. Mi se pojavi na internet pa sakam da go probam ako e dobro. Inace veke podolgo vreme se macam so lebarki i prehodno pisav nisto ne pomaga mi ispagaat na terasata. Probavme da se dogovorime so stanarite da vikneme sluzba poso cela zgrada ima Lebarki ama pola od niv ne se soglasuvat. A nie ako vikneme sluzba za stanot zaludno e Lebarkite ne izlevaat od kaj nas. Da napomenam sekoja den prskam so nekoi se tecnosti otrovi i umiraat i nikako da isceznat . Ako znaete nesto nekoj otrov ili bilo sto spodelete. Blagodaram
     
  10. no name5

    no name5 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јули 2018
    Пораки:
    870
    Допаѓања:
    1.086
    Пол:
    Женски
    Нешто ефикасно за мравки (сол цимет такви раб е пробано без успех) :/
     
  11. bella12

    bella12 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2015
    Пораки:
    1.231
    Допаѓања:
    7.315
    Пол:
    Женски
    Прашок неопетроид и течност ја има. Ставаш на местото каде што излегуваат.
     
    На SummerGirl12 и no name5 им се допаѓа ова.
  12. SummerGirl12

    SummerGirl12 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 април 2016
    Пораки:
    393
    Допаѓања:
    214
    Пол:
    Женски
    Ме интересира дали за ова се работи?Дали е штетно?Свекрва ми става покрај умивалникот во кујната и околу па често се караме,јас не сакам од прашакот да е става во близина на тањири чаши и сл.Јас и велам ставај прашак за пециво ама џабе а не сум дома како за инает исто тераме.Поздрав
     

    Прикачени фајлови:

    • neopitroid.jpg
      neopitroid.jpg
      Големина на фајлот:
      23,6 KB
      Прегледи:
      7
  13. bella12

    bella12 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2015
    Пораки:
    1.231
    Допаѓања:
    7.315
    Пол:
    Женски
    Да овој е. Го ставам секаде каде што излегуваат и навистина помага. Сигурно не е директно на чашата ставено. Ако можеш да најдеш од каде точно излегуваат мравките па само на дупката да ставиш од него. Пишува дека не е штетен за луѓето.
     
    На SummerGirl12 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.786
    Пол:
    Женски
    Кажувајте спас за едни мали бели како ларви, како ептен мали црви, не знам што е ова. Се појавуваат секаде буквално. Во сите брашна, снегулки, секакви житарици, зачини и денеска варев супа и среќа пред да јадам ги видов во тенџерето. Не ми е јасно како може да влезат во затворено пакување супа :envy:
    Чистев, дезинфицирав, исфрлив се што имам дома и купив одново и ете ги пак. Почнав да ги ставам житарките во затворени тегли и таму се појавуваат. Не знам што да направам.
     
  15. Celltica

    Celltica Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2020
    Пораки:
    4.234
    Допаѓања:
    27.790
    Тоа се ларви од молци. Фрлај сѐ тоа. Инаку јас сум нашла молци во запакувано ќесиче купено исто. Во некои крекери беше.
     
  16. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.786
    Пол:
    Женски
    Па фрлив еднаш и кога купив нови пак се појавија. А морам за детето дома да имам житарки, брашно, тестенини, не знам кај да ги чувам. Што чудо ќе беше. Ајде пак да фрлам ама со што да исчистам да не се појават пак?
     
  17. Celltica

    Celltica Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2020
    Пораки:
    4.234
    Допаѓања:
    27.790
    Чудно што се појавиле пак, провери дали во истиот продукт ти се, може навистина си ги носиш со продуктот. Пример јас во палента сум видела, дури ја претурав. Да пробаш пример од друга фирма да земеш. А за чистење немам некакое решение, ако се молци само оние лепенките, ама тоа само за пеперутки кога се, како ларви не знам :(
     
    На Jana06 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Tan4ence

    Tan4ence Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    5.082
    Допаѓања:
    27.322
    @Jana06 да купиш од друга фирма, а за дома ориз, житарки, зачини да чуваш во убаво затворени тегли и теглите да бидат на отворено и на поладно, не во креденци или фиока, или што можеш во фрижидер уште подобро. На ладно не преживуваат ларвите, ако се ларви од молци.
    А нешто ако гледаш дека ги има многу, фрли го.

    Едит - сум наоѓала и јас повремено во купена храна, па нешто претурам и другото во тегла и/или фрижидер.
     
    Последна измена: 26 септември 2021
    На Jana06 и Celltica им се допаѓа ова.
  19. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.670
    Пол:
    Женски
    Земи лаванда кесички, нареди насекаде низ кујната. Бегаат од лаванда, не им се свиѓа изгледа. :D
    И мене ми се прават секоја година овој период. Овој пат имав заборавено некоја отворена кесичка кокосови трошки и ете доволно било за да се насоберат. Пак наново чисти, дезинфицирај, фрлај намирници. Пукнавме. :|

    Исчисти убаво насекаде кај што се појавиле, зашто ако останало некое јајце пак ќе се испилат, многу се досадни. Јас буквално сè исфрлив и детално исчистив, ставив нова хартија во кујна и префрлив сè да чувам во тегли. Вака ако пак се појават бар ќе знам од кај дошле. Многу се досадни, жива напаст.
     
    На carly j и Jana06 им се допаѓа ова.
  20. QuinnK

    QuinnK Активен член

    Се зачлени на:
    7 октомври 2021
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    Здраво, во станот кај што живеам од септември до сега во тоалетот околу одводот на подот, во мијалникот и кадата наоѓам бели чудни и брзи суштества. Околу 1см, имаат некоја чудна форма со поширока глава и наназад се стеснуваат, со многу нозе на цело тело. Истурив солна киселина во сите можни одводни дупки па ги снема некои 2 недели и сега пак се појавија во мијалникот ептен помалечки... Не знам што се па можеби сте виделе и вие кажувајте некое средство аман:sweat: