1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кујнски молци и други штетници

Дискусија во 'Дом' започната од ciribiribela, 3 декември 2010.

  1. sirenah

    sirenah Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2020
    Пораки:
    95
    Допаѓања:
    60
    Silverfish се на англиски, ужас се. И јас ги имам. Се појавувата навечер. Гледај да одржуваш чисто мада не знам дали е од тоа. Ако некој најде чаре нека ми каже и мене.
     
    На QuinnK му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Vekiiii124

    Vekiiii124 Активен член

    Се зачлени на:
    2 март 2021
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Jas go imam i za nisto ne go biva. Imav bubasvabi vo stanot i imav 2 ukluceni aparatcinja od Topshop i ne mi pomogna uste poveke pocnaaa da ispagat. Edinstveno sto se spasiv e Neopetroid vo rastvor.
     
  3. Ressana

    Ressana Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2017
    Пораки:
    93
    Допаѓања:
    307
    Пол:
    Женски
    I mene mi se pojavi deneska na internet i vednas go poracav ovoj produkt. Dali go probavte, dali e efikasen ili samo reklama?! Veqe 2 nedeli sto mi shetaat lebarkite niz kuqata, ve molam spodelete nesto dokolku znaete. Vi blagodaram!
     
  4. Butterfly-Girl

    Butterfly-Girl Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2013
    Пораки:
    957
    Допаѓања:
    513
    Пол:
    Женски
    Дали тестово со ациди борици ви помогна на сите? После ги наоѓате мртви или бегаат од тоа?
     
  5. Vekiiii124

    Vekiiii124 Активен член

    Се зачлени на:
    2 март 2021
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Iskreno ne go poracav zatoa sto ne bev sigurna zemav od zemjodelska apteka neopetroid isprskav ednas ama pak imase a veke se otselivme od toj stan i sega sum mirna
     
  6. Vekiiii124

    Vekiiii124 Активен член

    Се зачлени на:
    2 март 2021
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Mene iskreno ne mi pomogna ☺️
     
    На Butterfly-Girl му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Janka panka

    Janka panka Активен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2022
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    A raid protiv bubasvadi i pomagaat
     
  8. Vekiiii124

    Vekiiii124 Активен член

    Се зачлени на:
    2 март 2021
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Zdravo
    Dali znaete nekoe sredstvo za musici od nadvor mi vlevaat cel grad e poln so musici mnogu gi ima po doma neznam dali neopetroid bi pomognalo posto cuvam mace i neznam dali na maceto ke mu steti.
     
  9. kikkki

    kikkki Популарен член

    Се зачлени на:
    31 март 2012
    Пораки:
    2.743
    Допаѓања:
    4.842
    Па тие од таму се во самото пакување ако е старо се создаваат нема баш врска со домот. А тоа во тегла што чуваш, исфрли се, ги дезинфицирај површини со дезинтал и имаше лепенки на раид мислам за молци за висачи ако ги имаш.
     
    На Celltica му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Anjaaaaaaaaaa

    Anjaaaaaaaaaa Активен член

    Се зачлени на:
    18 септември 2022
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Dali ima nekoj iskustvo so Drvenici?
     
  11. brm_brm

    brm_brm Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 декември 2016
    Пораки:
    5.165
    Допаѓања:
    5.155
    Пол:
    Женски

    И кај мене ги има сребрени рибици silver fish, абе одвратни, и по плакари веќе ги има. како се решивте од нив?
    Контактирав една фирма за дезинсекција рекоа можат да испрскаат и за недела две дека ги снемува. се јавувале од влага.
    Токси вет е фирматашто ја контактирав, имате искуство?
    или дајте предлог фирма за дезинсекција.
     
  12. brm_brm

    brm_brm Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 декември 2016
    Пораки:
    5.165
    Допаѓања:
    5.155
    Пол:
    Женски
    дали и како се спасивте од овие сребрени рибици?

    Предлог-фирма за дезинсекција?
     
  13. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.127
    Допаѓања:
    43.694
    Пол:
    Женски
    Кажете чаре за молци во кујна
    Се напикале у едно шкафче а нишо немаме таму
    Ги усисав тие шо беа испоумрени ама многу ми е страв
     
  14. ZAHRA

    ZAHRA Популарен член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2016
    Пораки:
    1.621
    Допаѓања:
    16.903
    Пол:
    Женски
    Има лепенки за молци ќе ја залепиш во шкафче.Јас купив од Дм етерично масло од лаванда и ставив на памукчиња и во шкафчиња и фиоки за секој случај да немам молци.Зачини чувам во теглички,брашно,шеќер исто во тегли.Еднаш во фиока најдов црвчиња :puke: ми се згади живот кога видов, мислам дека молецот бил во сусамот уште кога го купив:envy:. Screenshot_20230712-023628_Gallery.jpg
     
    На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Mucika

    Mucika Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2012
    Пораки:
    2.530
    Допаѓања:
    3.929
    Мислам дека кај нас токси вет прскаа, имавме мали црвени мравки и продолживме да си ги имаме... На крај маж ми правеше некој отров и ги снема.
    Силвер фиш знае чат пат да видам, 5 бубачиња во годината и тоа најчесто во купатило ми се случувало, а горе имаме хантер даглас. Точно ти рекле кај повлажни места се појавуваат. Луфтирај и проветрувај често, алишта немој да сушиш дома, ако немаш прозор во вц остави отворено со пуштен вентилатор да циркулира воздух.
    Друго што можеш да пробаш и што мислам дека го користат службиве е тој течен неопетроид, за силверфиш не сум користела ама за пајаци и други многуножни животни сум прскала во викендица и внатре и надвор и немало. Го земам од земјоделска аптека, во некоја празна прскалка од тие за стакло се раствара со вода има сооднос на упатството, малку се става и долго трае. Ама ќе испрскаш се и плакари и ѕидови и хантер даглас ако имаш, на тие места кај што се појавуваат особено.
     
    На brm_brm му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Cvekarka

    Cvekarka Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2023
    Пораки:
    421
    Допаѓања:
    670
    Пол:
    Женски
    Леле знам дека ова воопшто не е за оваа тема ама морам да пишам.Сабајле кога станав цел паркет ми беше со мравки ве молам кажете ми што да правам и што да ставам ако некоја има искуство со нив нека ми пише
     
  17. Cvekarka

    Cvekarka Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2023
    Пораки:
    421
    Допаѓања:
    670
    Пол:
    Женски
    Фала не ја најдов темава:)
     
  18. Cvekarka

    Cvekarka Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2023
    Пораки:
    421
    Допаѓања:
    670
    Пол:
    Женски
    Може некој да ми каже како да се отстранат мравки вчера ги приметив ставив сол ама џабе пак искачаат.Да ми пише некој што имал ваков проблем што да ставам
     
  19. tweety123

    tweety123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2013
    Пораки:
    252
    Допаѓања:
    29
    Здраво, дали некој знае како се раствора неопитроид алфа сооднос колку?
     
  20. Mucika

    Mucika Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2012
    Пораки:
    2.530
    Допаѓања:
    3.929
    Имаше некој рецепт со боракс не знам точно како беше ќе побараш на интернет, кај нас мн ефикасно се покажа. Боракс прашок од аптека земаме, се раствара со вода и шеќер во прав или обичен и се потопуваат памукчиња, памукчињата на алуминиимска фолија ги ставам таму кај што ми се мравките, 5-20 памукчиња направи си колку треба толку, после некое време се стврднуваат па ги фрлам. Наводно го земаат тоа од бораксот и си го носат до дувлото кај што им е и таму ги убива сите.
    На упатството ти пишува види точно, јас отприлика имам ставано помалку од пола капаче во прскалка од 750мл.
     
    На Cvekarka му/ѝ се допаѓа ова.