1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кујнски молци и други штетници

Дискусија во 'Дом' започната од ciribiribela, 3 декември 2010.

  1. Phyramide

    Phyramide Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    3.009
    Допаѓања:
    14.809
    Мравки

    Фир-лес, пробај да ја најдеш атомската мравка и нека ги испотепа сите околу неа :D

    Шала на страна и јас мака мачев со мравкиве, кутрите тие вредници, влечат јадење, т.е. трошки а јас БАП блок! Вето! :worried:
    Пробај да го најдеш овој производ, мене ми помогна и ги истера за веки веков Амин!

    [​IMG]

    Куќиче, навидум едноставно. Го ставаш онаму каде што мислиш дека излегува четава на мравки. Јас го ставив до ѕидот во дневна. Одеднаш масивно почнаа да излегуваат од пукнатините и да си влегуваат во куќичево, мислиш Гоце од САФ им прави журка. Си викам, ја мајката! И ги следев хипнотизирана, чисто да видам што ќе се случи.
    Оно дисково да ти било камуфлажа, кој жив влезе, жив не излегува од таму, така да веднаш по излегувањето сите до една паѓаа, мртви ;(
    Другиве што не се осмелија да влезат, се вратија и изгледа им пренесоа на другиве мравки - таму дечки ЈОК. И од тогаш ги снема :D

    Звучи ко сци фи филм, ама стварно ми помогна, па пробај ;)

    п.с. Сега гледам дека Мayaa веќе го постирала куќарчево. Е ако де, повторувањето мајка на мудроста, како беше она :)
     
  2. Sweety-Tweety

    Sweety-Tweety Популарен член

    Се зачлени на:
    17 декември 2009
    Пораки:
    994
    Допаѓања:
    500
    Мравки

    Дома кај моите имаа проблем со мравки и знам дека мајка ми бараше чаре за проблемот пошто се појавија и во кујна. Ништо не помага освен Неоитроид во прав. Уништувач е на забави на мравки и секаков вид на бубачки. А финтата е што мравката кога ќе дојде во допир со Неопитроидот после си се враќа во лежиштето кај фамилијата и нив на еден начин ги заразува и така сите си умираат. Ефикасно е и не е опасно по здравјето на луѓето.
     
  3. Neytiri

    Neytiri Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    1.289
    Допаѓања:
    2.457
    Инвазија од мравки

    Само сол :) И јас имам мравки дома секое лето, и мене како и на Лилит малку ми е жал да ги убивам така ладно ама па не ги сакам во мојата соба :) И така му ставам сол и оп другиот ден сум повторно сама во собата :)
     
  4. UbavkaBube

    UbavkaBube Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    95
    Инвазија од мравки

    Има еден прашок кој се вика Неопитроид. Се купува во секоја аптека (во Зегин е некои си 90 денари). За луѓе и животни не е штетен. Спас од инсети е. ;)
     
  5. stetoskop

    stetoskop Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 мај 2011
    Пораки:
    5.388
    Допаѓања:
    171.341
    Инвазија од мравки

    јас пак посолувам прашок за пециво околу критичните места од кај излегуваат и толку.ефикасно е 8)
     
  6. stilas7

    stilas7 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2010
    Пораки:
    1.050
    Допаѓања:
    694
    Пол:
    Женски
    Инвазија од мравки

    посипи сол,бегаат од неа загарантирано.ние лани летото имавме ваков проблем и на паркетот имавме посипено дебел слој на сол и по 2 3 дена ги снема.
     
  7. tigerlady

    tigerlady Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    1.651
    Допаѓања:
    5.420
    Инвазија од мравки

    а да си допрашам јас..... јас немам дома мравки јас имам едни шарени другарчиња
    значи појма немам од каде се појавија едни мали, овални бело-црни бубалки, што милуваат да спијат на грб (најсериозно). Не знам што да им правам. Ги имавме и лани летото и испробавме со се, таман ги заборавивме, еве ги они пак дошле ко на одмор да се кај нас

    ги има уште некој запознаено или уште подобро испратено???
     
  8. Shana

    Shana Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2011
    Пораки:
    794
    Допаѓања:
    1.505
    Мравки

    Од месец март излегуваше по некоја мравка ама од вчера официјално не нападнаа. Ги купив куќичките од Раид одамна и сабајле конечно ги поставив. Ги набљудував и не реагираат како што пишува, дека ги привлекува миризба. Ниту една не влезе во куќата. Сопругот ми вели да сум била трпелива, немале тие нос како нас :D Сол не сум ставала бидејки излегуваат од пукнатини во паркетот во детска и спална соба, отровни прашоци нема шанси со мали деца. Купив и креда но ке почекам да видам реакција од Раид па после ке цртам по лајсните на паркетот, иако незнам од каде влегуваат во станот.
    Инаку имам впечаток дека има милиони мравки кои толку многу копаат под зградава да ке пропаднеме еден ден :x
     
  9. anita.lipsy

    anita.lipsy Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 април 2011
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    1
    Мравки

    Тие флеваат од дупките на мрежата на прозорецот.. го имавме истиот проблем но , веќе кога го отвараме тој прозорец гасиме струја надвор .. се надевам ќе ти помогнам :D
     
  10. Shana

    Shana Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2011
    Пораки:
    794
    Допаѓања:
    1.505
    Мравки

    Shana vs мравките, апдејт :D

    Значи од Раид куќичката не видов фајде, мравките продолжија да си шетаат. На крај нацртав со кредата покрај лајсните и сега бројот им е драстично намален. Ке видам по 1-2 во текот на денот. Гледам дека има и некоја умрена, сигурно се трујат од кредата кога поминуваат.

    Дури не изнајдат нови дупки, 1:0 :devil:
     
  11. la-chicka

    la-chicka Популарен член

    Се зачлени на:
    21 април 2010
    Пораки:
    1.336
    Допаѓања:
    1.571
    Пол:
    Женски
    Мравки

    И мене сол ми помогна, цела кујна ми беше со ридчиња сол ( по повеќе си ставав за посигурно :D ) И за ден - два ги снема, ако ми се појават пак, пак сол :) Од некои отрови не бегаат од сол бегаат, чудна работа :)
     
  12. eemmiilliijjaa

    eemmiilliijjaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2011
    Пораки:
    549
    Допаѓања:
    213
    Мравки

    ние пред 3-4 години дома имавме многу мравки велеа дека требало лук да се става ама не помогна и купивме еден прашок за мравки и ги снема и досега не се појавиле дома :D
     
  13. mina

    mina Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    1.260
    Допаѓања:
    637
    Мравки

    Пред некоја година и кај нас се појавија, за среќа не во мојата соба! Мразам бубачки :envy:
    Татко ми го реши проблемот со некава креда и исчезнаа, ги нема веќе!
    Тоа за солта го имам слушнато како решение против мравки но колку е ефикасно не знам!
     
  14. eemmiilliijjaa

    eemmiilliijjaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2011
    Пораки:
    549
    Допаѓања:
    213
    Мравки

    да има и креда за мравки имавме и ние дома стоеше стоеше и сега незнам дали уште стои
     
  15. Elennaa

    Elennaa Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2011
    Пораки:
    4.161
    Допаѓања:
    14.171
    Пол:
    Женски
    Штетници (бубашваби, мравки, лебарки итн.)

    Не видов нигде ваква тема, ај барем нека поседи саат време, после тоа може канта. х)
    Имате ли вакви домашни миленичиња? Сега тоа е ИН. 8)
    Јас имам дома да ви кажам право, од што многу ги сакам, кога ќе ги видам, пискам од радост. :angel: Радо би да ставам некоја слика, ама подобро не. :P
    Шала на страна, ги мрзааааам. ]:) Кога ќе ги видам, бегам метар подалеку, и пискам. :puke: Највеќе се појавуваат навечер. :sweat: Ај да лазеа само по земја, ама се качуваат и угоре.
    Знам еден отров, кога ќе ги видите, земете ги во раце, ставите и во уста 2-3 лажици кафе, пуштете ги, и после сами паѓаат. :o
     
  16. loly89

    loly89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2011
    Пораки:
    206
    Допаѓања:
    74
    Бубашваби

    Уффф бубашваби одвратни се намовнувам по цела кожа само кога ќе ги видам па не да ги земам во раце :puke:
     
  17. belieber

    belieber Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.082
    Допаѓања:
    642
    Бубашваби

    Баш пред некој ден барав ваква тема да видам дали има некој отров да ги отрујам сите аман више -.-
    иначе моиве питоми се не се качуваат по ѕидови :lol:
     
  18. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.832
    Пол:
    Женски
    Бубашваби

    Грозноооо :puke: :puke: :puke: мразам секакви инсекти
     
  19. MacaLove

    MacaLove Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2011
    Пораки:
    2.399
    Допаѓања:
    6.337
    Бубашваби

    Да ги земам во раце,и да им ставам кафе во уста,и тоа со лажица? :^)

    А може и облека да им скројам,и да ги облечам...


    Има пипсови разни,отрови, ама мислам дека повеќе ние се труеме ,отколку тие.Дома,фала Богу немам, ама кај баба ми има,сепак е село.
    Знам дека без глава живеат 9 дена,и ако веќе ги тепаш,треба убаво да ги смачкаш. :lol: :puke:
     
  20. Elennaa

    Elennaa Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2011
    Пораки:
    4.161
    Допаѓања:
    14.171
    Пол:
    Женски
    Бубашваби

    Се зезав за кафето. :$
    Еднаш, ни беше гад да ја смачкаме повеќе, па со парфем малце ја отруфме. :rofl:
    Кај мене се појавуваат накај 4 навечер, и сите големи мајката. |(