1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кујнски молци и други штетници

Дискусија во 'Дом' започната од ciribiribela, 3 декември 2010.

  1. oktavija

    oktavija Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јули 2011
    Пораки:
    232
    Допаѓања:
    100
    Бубашваби

    Уф ги мразам овие кога ми се мотаат по куќава, подосадни нема... Хм... а па има и некои луѓе што асоцираат на бубашваби не мислите?
     
    На WhiteButterFly5 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. green.eyes

    green.eyes Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    31.228
    Пол:
    Женски
    Бубашваби

    Да, мене шефот (и некои други овде) не ме асоцира физички на бубашваба, туку она што би сакала да му го направам, така крвнички да го смачкам со папуча. :devil: Ма лажам, немам храброст ни бубашвабата ни шефот да ги смачкам. Сакам, ама не можам :(
    Инаку, многу ми е страв од бубашваби. Моите се животинчиња од многу редок вид, пошто ептен ретко се појавуваат. И умни се, само по земја си шетаат, уште не ги откриле креветите и столиците. А мојата реакција ако ги видам е вриштење скоро на цел глас. Редовно ги потресувам моите дома :)
     
  3. najubava2010

    najubava2010 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 април 2010
    Пораки:
    1.619
    Допаѓања:
    4.653
    Бубашваби

    Одвратни штетнички кои ги мразам :swear: ...

    Една случка со бубашваба ќе споделам :lol:
    Една вечер додека мочкав забележав една бубшваба во ВЦ, долу кај тоа отворот за да истекува водата(знаете кој нели?). И го викнав Петко да ја убие, тој кога ја виде, метак да го нема, а толкав маж, метар и 90, од 100 кила бега од една бубашваба што му е колку ноктот :rofl: .
    Седна во дневна, ги затвори сите врати и седи мирен ко Баба Рога да е во ВЦ, мене ми падна смешно, и почнав да го зезам, и ми кажа дека му биле многу гадни и мизерни, дека неможе да ги гледа...
    И седиме едно 15 минути и му се приоди во ВЦ и ми вели да одам да проверам кај е, за да оди...
    Јас срце лавовско кога и влегов, ја начекав на добра местоположба за да скокнам врз неа со моите 62 килца. Ја утнав и ми избега, после ја начекав и ја дотолчив, а Петко стои на врата ме гледа со еден невин исплшен поглед :| како Крале Марко и Црна Арапина да се борат, и се дере од таму „Браво мацо, ако и е, уби ја“.
    Ќе умрев од смеење, но го сфаќам јас се ежам од влекачи, гуштери, змии и слични животнки а он ги сака, т.е. не се плаши како мене, јас да видам змија пред мене има срце да ме стрефи 100%.
     
    На LuDaChA22, nice-girl, kolovoz и 3 други им се допаѓа ова.
  4. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.787
    Допаѓања:
    131.401
    Бубашваби

    Јас немам некој проблем со било какви домашни миленичиња, се додека помислам на моментот каде се оделе пред да стигнат до мојот дом :puke:

    Имаше кај моите едно време, многу одамна беше, ама имаше и бубашваби, и лебарки, и тоа ненормално многу. Моите се обидуваа да ги иструјат со различни отрови, ама вистинските резултати дојдоа кога ставија некој многу концентриран отров, наменет за површина од 2 хектари, можеби беше и овеќе, не се сеќавам добро, а и мала бев. Знам дека требаше да се раствори во 100 литри, а тие го растворија во 10 литри, цела куќа ја покрија со весници, и ги напрскаа весниците. Ја затворивем куќата, и отидовме на одмор, и тоа подолго. Пред да се вратиме среќа баба ми и дедо ми дошле и ја исчистиле куќата, можам да замислам колку испоумрени бубашваби имало.

    Како и да е, тоа беше некаде 89-та, и од тогаш, до пред 3 години - кога моите се отселија од таму, бубашваба нема стапнато :D
     
  5. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.370
    Допаѓања:
    5.315
    Бубашваби

    вакви другарки немам ех како ги споделувате дружбиве просто човек да се покае зошто ги нема во свое другштво. Море какво друштво ех среќна сум што не ми лазат вакви створчиња по дома па и ќе излезе не сум дружењубива ама ако мислете си вие што сакате. Чиста куќа мирен сон :lol: :lol:
    Него јас тој проблем со бубашвабите или како што ги викам јас бубашлаби :D :D го имам на работа и туку незнаеш од каде понекогаш кога отвараш нешто ќе ти летне :lol: но јас не се плашам секогаш кога чепкам во некое ќоше си викам мечка страв мене не страв :lol: :lol:
     
  6. Rock-a-Fella

    Rock-a-Fella Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2011
    Пораки:
    1.392
    Допаѓања:
    1.384
    Бубашваби

    Од сите стравови од детството, со овој страв (од бубашваби) се ослободив пред некоја недела. Пред тоа врескав и мораше мајка ми да дојде. :tmi:
    Јас се депилирав со машинка, и гледам голема бубашваба, и си велам-не се плашам од тебе, не се плашам од тебе, и не мрдам, мислев од бучавата ќе избега, ама не бе, храбра била. :lol: :^)
    И не се мрдам јас, а таа се доближува. И јас си велам-кој ќе биде похрабра, јас или ти...? :smirk:
    И после гледам дека не сака да избега, па удрив по подот со раката, и избега. Stupid bug! :fubar: |(
     
  7. XMaN

    XMaN Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2011
    Пораки:
    1.307
    Допаѓања:
    2.370
    Бубашваби

    Гадинки се ама кога мораш се навикнуваш :) .

    Еднаш лежев во болница за слепо црево и си викам ај нема да има чисто ќе биде ама дојде приквечер и почнаа да шеткаат по под и тоа не една туку повеќе :lol: .

    Ок викам, ќе си седат на под барем нема да се качуваат по кревет и си легнав. Ама по извесен период ме фати претчувство и упалив светло и што да видам и по ѕидот над глава и на таван си шеткаат и тоа едно триесеттина од црните, абе мераци :D.

    Не спиев првата ноќ да не ми падне некоја врз глава ама веќе втората не се издржуваше и заспав :lol:.

    Дома неам ама и да имам ќе бидат одма безмилосно терминирани :lol:.
     
  8. DeadMary

    DeadMary Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 август 2011
    Пораки:
    210
    Допаѓања:
    53
    Бубашваби

    Јас не можам да трпам бубашваби, а и многу се плашам! :D
     
  9. martinuska

    martinuska Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    3.095
    Допаѓања:
    3.747
    Бубашваби

    Мислам дека нешто поодвратно од овие бубачки нема.
    На пракса кај што одев беа секојдневие и мислам дека тогаш се изнагледав грозотии за цел живот :puke: .
    Дома за превенција ставаме едни како вреќички со нешто внатре од раид и ништо такво нема шанси да се појави :whew:
     
  10. WhiteButterFly5

    WhiteButterFly5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 август 2011
    Пораки:
    283
    Допаѓања:
    69
    Бубашваби

    Ги мразам. :puke:
    Навечер се гости во кујната. Кога и да одам по вода тие се на пикник и уживаат, една дури и се истегнала на креветот. :D Абе уживанции. Па и сите големи и црни :envy: Велат дека кога се размножувале, раѓале дури и по 1.000 :o :o
     
  11. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    Бубашваби

    Ми се појавија едни грозни во собава, незнам што се, но ќе ви ги опишам, можеби некој знае.

    Имаат сплескано тело и издолжено на средината се задебелува во широчина, има еден куп нозе и напред како две антени. Само по ѕидот гледам такви, значи нема по паркетот или по креветите, исклучиво на ѕидот и таванот лазат. Не се стоногалки пошто знам како изгледаат тие а и овие не смрдат. Многу брзо се движат :worried: Знае некој што се чудава и како да ги тргнам од собава? :worried: Прозорот ми е многу низок, веројатно однадвор ми влегуваат во собата :worried:
     
  12. Inola

    Inola Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    246
    Допаѓања:
    203
    Бубашваби

    Ако се светло кафеави или сивкасти, треба да се лебарки
     
  13. belieber

    belieber Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.082
    Допаѓања:
    642
    Бубашваби

    Ако се црни тогаш се бубашваби али ако се кафеави лебарки се ;)
     
  14. stilas7

    stilas7 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2010
    Пораки:
    1.050
    Допаѓања:
    694
    Пол:
    Женски
    Бубашваби

    тие ги знам под името брзи,ги има во секоја куќа,излегуваат од секаде каде има дупчиња по куќата.не можеш да ги уништиш освен поединечно ако ги спескаш.не се страшни ама ете ги има исто како пајаците.
     
    На XMaN му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Elennaa

    Elennaa Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2011
    Пораки:
    4.161
    Допаѓања:
    14.171
    Пол:
    Женски
    Бубашваби

    Иксрено незнам баш како изгледаат бубашвабите, само знам дека кај мене дома се огромни-бабачко, и многу брзо шетаат.
    Види тука: http://www.google.com/search?tbm=isch&h ... l0.2.2l4l0 :P
     
  16. Inola

    Inola Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    246
    Допаѓања:
    203
    Бубашваби

    Ова се лебарки колку што знам, зашто и ние дома имаме цела колонија :D

    Планирам кога ќе одиме на одмор, низ станот да наредам едни црно бели коцки што се продаваат на пазар, лани така направивме и беше успешно.
     
  17. Yipman2

    Yipman2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2010
    Пораки:
    4.029
    Допаѓања:
    25.020
    Бубашваби

    Замисли додека спиеш вечер , бубашваби ти шетаат по вратот на главата
    па имаат романтична вечера на твојата коса ........
    па после фудбалска утакмица кај твојот стомак , и формула 1 возат кај твоите нозе












    убаво да спиеш вечер имајки го на ум ова
     
  18. XMaN

    XMaN Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2011
    Пораки:
    1.307
    Допаѓања:
    2.370
    Бубашваби

    Се викаат брзи бубачки, не се штетни само се грдички и кога ја видам ја тепам само ќе пазиш да не ти остане флека на ѕидот :D.

    Моја метода со весник завиткан во ролна малку ќе ја тепнам (да не ми направи флека) па кога ќе падне на под ја дотепувам :D.
     
  19. Dushica-sk

    Dushica-sk Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.048
    Допаѓања:
    3.924
    Бубашваби

    Вчера во кујна кај дечко ми видов една долга можда 3 сантими и повеќе . Мислам дека живот ми се згади , не ги можам . Ги немам по дома , не знам што ќе се случи ако се појават. Поголема е веројатноста јас прва да умрам . :|
     
  20. Doozy

    Doozy Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    59.971
    Бубашваби

    Оооооо, спомени ми носи темава. :D Влатче... ;(

    Ги мразам, гадни, никакви... Се грозам кога ќе ги видам. Па и брзи, црни, мислиш негро бонбонче - УГХ! Дома им го најдовме лекот, прскаме во ќошињата со Раид, затвораме врати, прозорци, бегаме од таму и по 3-4 часа отвораме. :D

    Пред неколку години, имаше наезда буквално, низ цело маало. Од надворешните страни на куќите си лазеа, најкомотно. Плус ја вадевме кујната, па така кога дедо ми тргна една маса, работна маса, како се викаа - каунтер ? Нема врска, значи кога го тргнавме, излегоа преку 50. Ми се згрози животот.

    Тој период исто, се случуваше да се разбудам ноќе и да ги видам на таванот, на ѕидовите околу мене. Трауми, трауми. Најхорор верзија - да паднат на мене додека спијам и да ме лазат. Гнасииииииии.

    Затоа летово, штом видов една во претсобје, нели дамата од врата си влегува, веднаш испрскавме. Така Влатче и Дамата негова, ги снема. Најтрагично е што не се обични бубачки, ем се брзи, ем се крцкави, ем се нечисти, ем не знам... гррр :puke:

    А тоа на Офи, знам за кое викаш. Тоа е домашна стоногалка. Некна кај мене една влета во собата и ме мрзеше да ја тепам. Трагедија се случи, таман ќе си легнував, се заклати и ПАДНА од таванот на креветот. Не сакам да помислам што ќе беше ако спиев тогаш. :swear: