1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кујнски молци и други штетници

Дискусија во 'Дом' започната од ciribiribela, 3 декември 2010.

  1. green.eyes

    green.eyes Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    31.228
    Пол:
    Женски
    Штетници (бубашваби, мравки, лебарки итн.)

    Ау, гадуринки едни. :puke:

    Панично се плашам од нив. И врескам, најчесто. Обично ги вадам од памет дома, посебно ноќе кога спијат :tmi: Не можам да се приближам до нив, не па да земам да ја тепам :o Нема шанси :x

    Кај моите дома се појавуваат од време на време, за среќа не премногу :!: Тука во станот кај што живееме со дечко ми се уште нема, нова е зградава. Се надевам ќе фатиме магла дур се појават :)
     
  2. Divinebutterfly

    Divinebutterfly Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јули 2011
    Пораки:
    2.967
    Допаѓања:
    9.980
    Пол:
    Женски
    Штетници (бубашваби, мравки, лебарки итн.)

    Сноу квин и јас се пресмеав со Еленчето :D
    Ами green,eyes ко ќе си сама ко мене,шо ќе им правиш,ќе ги оставиш да те лазат? :x Фаќаш нешто и тепаш! This is Divineeeeeeeeee (mesto Sparta :D ) и тоа е :D

    Леле една вечер,јас во овај студенскиов стар скапан,реков ќе легнам,4 беше негде сабајле и таман да заспијам и слушам нешто цк цк цк цк и јас очите толкави :drunk: и ја запалив сијалицата шо ќе видам! Таа на ѕид,на стирополот! (пошто ко демек изолација местеа,смешки во боја :rofl: ) и рипнав! Уште шо не ми дошла в кревет со мене на топло,аууууууууу :envy: :puke: И до сабајле не можев да заспијам...Средба очи в очи :rofl:
    Пу пу пу машала нема,дај Боже да не се појават пак! Море и да се појават,мене ќе ме нема поќе овде :rock:
     
    На green.eyes, Elennaa и Mrs.Cuper им се допаѓа ова.
  3. belieber

    belieber Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.082
    Допаѓања:
    642
    Штетници (бубашваби, мравки, лебарки итн.)

    Хахаха леле а ја и мајка ми еднаш правевме некое тесто и го стававме во ќошеви демек да се отрујат и да умрат, тие све си изеле али ни у од умирање. Кога кршевме минатото лето ѕид во кујната имаше во една цигла многу бубашваби :o
    Исто така има и позади мијалник, тргнете го мијалникот и тепајте со сите сили ]:)
    Иначе Дивајн ти да не си у ова студенскиов во Тафталиџе 2 кај Форца?
     
  4. Mrs.Cuper

    Mrs.Cuper Популарен член

    Се зачлени на:
    10 август 2011
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    2.553
    Пол:
    Женски
    Штетници (бубашваби, мравки, лебарки итн.)

    Ги мразам! Колку што ги мразам па и толку и се плашам од нив. Ако сите ми викаат помали се од тебе ова она али сепак од толку што ми се грди толку и ме плашат :( Знам еднаш една бубашваба лазеше по мене леле кога сум срипала од кревет кога фатив да трчам шуманте низ врата, мислам дека тогаш бев побрза и од Усаин Болт :D
     
  5. Divinebutterfly

    Divinebutterfly Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јули 2011
    Пораки:
    2.967
    Допаѓања:
    9.980
    Пол:
    Женски
    Штетници (бубашваби, мравки, лебарки итн.)

    Не не,јас во Бугарија сум,ама и оваа зграда е стара многу,100 год ќе напрај уште малце :D

    Иначе Купер,вистина и јас сум скокала така,не ми лазела,туку покрај мене поминала и од шо ми се гризни викам и карам :D
     
    На Mrs.Cuper му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Штетници (бубашваби, мравки, лебарки итн.)

    алчни,дебели и среќни :rofl: :rofl: :rofl:

    ауууу ја вриштам да ја видам, а не пак да ме полази...леле што ве слушам се ежам
     
    На Elennaa и Divinebutterfly им се допаѓа ова.
  7. Doozy

    Doozy Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    59.970
    Штетници (бубашваби, мравки, лебарки итн.)

    Море само тие едни топчиња се спас, како изџвакани смоки личат, по ќошиња, зад врата, пред врата, и ќе ја сфатите филозофијата на животот - грбечки влеваш, мешечки излеваш. :D Ќе претаат со сите четири нагоре. 8)

    Не озбилно, на цимерката мајка и ни направи, оттогаш да не ги подречам, ги нема да мрднат. :!:

    И гледаш одам утре во станот Апокалипса, трчаат лебојатки. :x
     
    На Hipster му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Штетници (бубашваби, мравки, лебарки итн.)

    што топчиња се тие?
     
  9. green.eyes

    green.eyes Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    31.228
    Пол:
    Женски
    Штетници (бубашваби, мравки, лебарки итн.)

    Divine, и кога сум сама ги оставам :tmi: Не можам, гадни ми се многу :puke: Приметив последниот пат кога имавме пред некој месц дека не бегаат веќе :o Си парадираат на светло, мислиш на модна писта се. :x Порано како бегаа, одма се пикаа од нешто немаше шанса да ги заплескаш со нешто, ама сега не бре :fubar: Си седат си ишеткаат така лагано..... :|

    Ууууф се наежив од муабетов :sweat:
     
    На Divinebutterfly му/ѝ се допаѓа ова.
  10. joelle

    joelle Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2010
    Пораки:
    1.117
    Допаѓања:
    2.366
    Штетници (бубашваби, мравки, лебарки итн.)

    луѓе и јас мака ачам со лебаркиве и што е најстрашно ги има само во кујна :puke: и ништо не оставам надвор ама таа просторија каде што е кујната е цела како испукана, зид под, мијалник цеки мислиш се е отворено само за нив плус стара зграда...

    е сега ако викнам некој да испрска кај нас а останатите од зградата не прскат ќе биде ли залудно ?

    дајте лек неможам веќе да ги трпам аман ми се вика
     
  11. Srekicka

    Srekicka Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2010
    Пораки:
    1.863
    Допаѓања:
    2.846
    Штетници (бубашваби, мравки, лебарки итн.)

    Кај мене дома прскаше еден пријател на татко ми, немам појма од која фирма и од се што пробавме, само тоа беше ефикасно. Инаку можеш и во оглас да побараш, ти доаѓаат дома и ти прскаат.
     
  12. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Штетници (бубашваби, мравки, лебарки итн.)

    Сабајле добив ЛП од irenna, беше фина и ми пиша еден спас кој можеби би помогна:
    Ациди борици, ги има во сите аптеки 30/40ден се.Ги има како во течност и како во прав. Најчесто се користи за лекување, за луѓе и животни не е отровно,ама за инсекти Е.
    Топчињата се прават на следниот начин.... се вари еден компир и едно јајце, се пасираат и во смесата се додава ациди борици (подобро е да се стави во прав, ако се стави течност ациди борици нема да може да се оформат топчиња). Од смесата се формираат топчиња како бомбици со големина на лешник, и се ставаат по ќошињата,или на места каде најчесто се појавуваат бубачките.
    irenna исто така ми кажа, дека ова го правела и во подрум ставала вакви топчиња и нон стоп наоѓала мртви


    Епа женси навалете....бубачки бууууу :devil:
    [​IMG]
     
    На irenna и Divinebutterfly им се допаѓа ова.
  13. Mravce

    Mravce Популарен член

    Се зачлени на:
    11 март 2012
    Пораки:
    611
    Допаѓања:
    787
    Штетници (бубашваби, мравки, лебарки итн.)

    јас тие топчиња ги правам со ациди борици квасец и еден помал варен компир, се мешаат заедно и се прават мали топчиња, многу помага од бубашвабите нема ни б само што може да најдете некоја превртена :) а инаку тоа и се суши со тек на време па може и да направите нови ако пак се појават
     
  14. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Штетници (бубашваби, мравки, лебарки итн.)

    Искрено ова што го пишав:
    не сум го пробала, но дефинитивно ќе го пробам,а што слушам дека функционира, воопшто не се сомневам...и уште еднаш и благодарамна ирена
     
  15. IvanaMkd

    IvanaMkd Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2012
    Пораки:
    4.184
    Допаѓања:
    3.051
    Штетници (бубашваби, мравки, лебарки итн.)

    Ги мразам, а болнициве вријат. Со секое прскање како да има даваат протеини, ќе ги снема 3-4 дена и после тродупло ќе се појават.
    Мене ми пратија од Австралија едно средство и ги уништив кај мене, ама еден викенд дома и го снема. :)
    Најголемото нешто од што стравувам е дан однесам дома една, зашто после ќе бидат илјада и една... |(
     
  16. Hopeful

    Hopeful Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2010
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    1.467
    Штетници (бубашваби, мравки, лебарки итн.)

    И кај нас во станов дојдоа. Видов сношти две, за сефте годинава.
    Не да ги мразам, ги презирам од дното на душата, ама, пак, и страв ми е.
    Многу ми се грозни и кога и да видам некоја се ежам и бегам и викам ко луда, дури и гнас ми е да ја убијам, гнас ми е кога ќе ја шлапнам со нешто и кога ќе направи „крц“ :puke: .
    Кај нас в купатило и в кујна излегуваат, па кај и да е ќе се накотат. Купивме и една креда - цртавме, пишевме, никако да умрат. Ако нема спас, ќе месиме од тие топчињата, па да видиме што ќе се случи.
     
  17. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Штетници (бубашваби, мравки, лебарки итн.)

    yuhi yhuhi yeeee фала богу јас уште годинава ги немам видено
     
  18. IvanaMkd

    IvanaMkd Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2012
    Пораки:
    4.184
    Допаѓања:
    3.051
    Штетници (бубашваби, мравки, лебарки итн.)

    Ако сакате директен линк ке ви напрам од државна болница па да се изнагледате :D :D :D
     
  19. Divinebutterfly

    Divinebutterfly Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јули 2011
    Пораки:
    2.967
    Допаѓања:
    9.980
    Пол:
    Женски
    Штетници (бубашваби, мравки, лебарки итн.)

    Знајш зошто Иванче? Пошто имало некоја финта во разредувањето при прскање.Или во тоа колку пати се прскало.Ако се згреши дозата или неправилно се направат прскањата,како биле,тие стварно се засилуваат :tmi: и уствари ги прават посилни.Треба да знаат прскачите и како е ПРАВИЛНО да испрскаат!
     
    На IvanaMkd му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Doozy

    Doozy Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    59.970
    Штетници (бубашваби, мравки, лебарки итн.)

    Не ви кажав, кога дојдов во понеделникот стварно најдов, ама превртена беше. :rofl:

    Топчињата се такви веројатно со тоа ациди мациди, погоре некој го пишал рецептот... месете и ќе ги наоѓате со сите четири во вис. :!:

    Препорачувам и шприцање со Раид еднаш-двапати во месецот. :wasntme: Само со Раид кога прскавме пак наоѓавме некоја жива, вака со ,,смокиве,, и со Раид, мирни се. :D