1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

,,Куќата на стравот''

Дискусија во '„Другата“ наука' започната од koritsaki, 29 јануари 2012.

 1. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  17.726
  Допаѓања:
  102.208
  Пол:
  Женски
  Дали сте слушнале за оваа куќа во Црниче?
  Дали некогаш сте влегле внатре?

  На изглед убава , ама од секогаш напуштена. Кажуваа дека е под заштита на државата , но пред некое време слушнав дека не е заштитена , ниту реновирана некогаш , и многу пати била препродавана -никој не се зафатил да ја издаде или да живее внатре. Денес ја гледав емисијата на МТВ1 ``Талкачи`` , и кажуваа за неа дека е изградена во 1921 година и живееле некои Црногорци. Маж и жена со 3 деца , 2 женски и 1 машко. Но се случила трагедија , едното девојче се удавило во бунарот , другото се разболело и умрело , и мајката мислам починала а таткото на крајот се обесил. И од тогаш кој и да влегол внатре кажува дека слуша гласови , плач од дете итн. А и водителиве се преплашија , вратата им се затвори , па сега дали промаја било или вистина има нешто,но важно се преплашија :o И сега ке има продолжение- ке снимаат навечер ,а ке проверуваат и со апарати дали има навистина нешто :| Инаку куќата има 6 ѕида и е изградена според саќето.
  За гласовите имам слушнато ако во домот се случила некоја голема трагедија душите остануваат таму и потребно е свештено лице да помогне за да си `одат` од домот..
  Значи се е можно јас верувам дека ова не се измислици и дека навистина има нешто таму и одвај чекам да ја видам втората епизода. :)

  http://a5.sphotos.ak.fbcdn.net/photos-ak-snc1/v2262/172/7/711014186/n711014186_2140846_8813.jpg[img]
  [img]http://a3.sphotos.ak.fbcdn.net/photos-ak-snc1/v2262/172/7/711014186/n711014186_2140847_9099.jpg
   
 2. WhiteAngel

  WhiteAngel Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2011
  Пораки:
  2.107
  Допаѓања:
  1.640
  Првата епизода заврши??
  Втората кога ќе е??
  Ме заинтересира ова, би го гледала да видам за што се работи.
   
 3. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  17.726
  Допаѓања:
  102.208
  Пол:
  Женски
  На фејсубк на нивната страна кажуваат дека ке ги има и двете епизоди на јутјуб. Кога ке ги има ке го поставам линкот. ;)
  А инаку репризата од првата епизода беше денес а втората епизода -продолжението ке биде на 4-ти февруари.
   
 4. feferona

  feferona Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2011
  Пораки:
  166
  Допаѓања:
  94
  Случајно во емисијата да не учествуваше Тино Кајшаров?
  Мислам дека крајот го фатив, каде овој кажуваше за влијанието на негативната енергија.
   
 5. guguence

  guguence Популарен член

  Се зачлени на:
  14 април 2011
  Пораки:
  291
  Допаѓања:
  320
  Пол:
  Женски
  а што е со третото дете? :^)
   
 6. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  17.726
  Допаѓања:
  102.208
  Пол:
  Женски
 7. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  17.726
  Допаѓања:
  102.208
  Пол:
  Женски

  да да :)
   
 8. Sara123

  Sara123 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 мај 2011
  Пораки:
  3.279
  Допаѓања:
  2.305
  Пол:
  Женски
  хм..и јас верувам во вакви работи..но во овој случај незнам дали тоа е само една обична куќа или се работи за нешто друго..како и да е ме интересираат овие работи.Со задоволство би прочитала некои информации плус за куќава ! :hai:
   
 9. maca99

  maca99 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  1.819
  Допаѓања:
  1.689
  Леле кој ме тераше да отварам,имам другарка во Црниче,и ја имам видено куќата, е сега нема одење kaj неа :tmi:


  [​IMG]
   
 10. Pelikuna

  Pelikuna Популарен член

  Се зачлени на:
  15 април 2011
  Пораки:
  1.961
  Допаѓања:
  2.022
  Уште да кажавте во колку часот се емитува :D
   
 11. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  17.726
  Допаѓања:
  102.208
  Пол:
  Женски
  На барање на гледачите, реприза на првиот дел од документарецот„Талкачи“, ќе биде емитувана повторно на МТВ во сабота, на 28.јануари 2012, во 19 часот, а вториот дел од истиот документарен филм ќе биде емитуван следната сабота, на 4 февруари, 2012 во 19 часот, на истиот канал


  http://www.facebook.com/groups/talkaci/
   
 12. Gunshine

  Gunshine Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 мај 2010
  Пораки:
  818
  Допаѓања:
  666
  Ништо нема бе, само џанаци што се маваат во вена и лудаци со спобудалени хормони. Само затоа што има невообичаена градба, која не се среќава често во Скопјево, не значи дека е опседната. :D
   
  На Beatriche19, Name и annii им се допаѓа ова.
 13. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  17.726
  Допаѓања:
  102.208
  Пол:
  Женски
  На pajaceto му/ѝ се допаѓа ова.
 14. annii

  annii Популарен член

  Се зачлени на:
  16 април 2010
  Пораки:
  3.322
  Допаѓања:
  5.838
  Оваа куќа најмалку би ја нарекла куќа на стравот. Секој со своите приказни, кој додал малку, кој одземал и испадна дека таму живеат духови, вамприри и сл. Куќава е иначе собиралиште за наркомани и по некој бездомник. Бев пред 3 год. она опремена со ламби, тефтери, апарт за сликање и сл., но бидејќи бев со татко ми и не ми дозволи да се приближам многу до неа. Влегов тогаш во филм дека ќе најдам некој и нешто таму. Бев доста опседната со куќава тој период. Навалена беше (и уште е) и кровот веќе беше почнат да се распаѓа. Имаше и некои даски од горе и им фалеше многу малку за да паднат.
  Штета што е ишкртана.
  Башка и Дани има снимано спот тука.
   
 15. A-j-a

  A-j-a Популарен член

  Се зачлени на:
  12 април 2011
  Пораки:
  1.793
  Допаѓања:
  2.023
  Сега само што го дадоа вториот дел од емисијата на телевизија. Мене ми се интересни овие работи, многу сакам да читам и гледам вакви дешавки. За која песна од Дани е сниман спот во оваа куќа?

  Куќава а и други вакви куќи многу добро би било да се направат и презентираат како морбиден туризам на туристите.
   
 16. feferona

  feferona Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2011
  Пораки:
  166
  Допаѓања:
  94
  Тууу бе, заборавив да гледам, а на сајтот уште не е ставен вториот дел. Кога ќе има реприза за заборавени како мене? ^_^

  Него куќава ми се допаѓа, различна од нашиве архитектури, оВај готски стил, да имав пари ќе си ја купев и реновирав, па после ќе викаат: еј живее една вештерка таму и... :)
   
 17. Alanna

  Alanna Популарен член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2010
  Пораки:
  1.120
  Допаѓања:
  482
  И јас не гледав, а баш ме интересираше како поминале :)
  Иначе на страната на фејсбук еве што напишале :

   
 18. pafpaf

  pafpaf Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јуни 2011
  Пораки:
  173
  Допаѓања:
  109
  Кој ѓавол ме тераше да го гледам ова вчера.Цела ноќ око не склопив :tmi: ]:)

  неколку пати станував да го запалам светлото во соба :tmi: :D
   
 19. lepa.milena

  lepa.milena Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 октомври 2011
  Пораки:
  346
  Допаѓања:
  161
  јас пак не го гледав вториот дел... ако некој дознае кога ќе има реприза или ако има линк, нека пише тука... баш сум заинтересирана што се видело во вториот дел... и покрај тоа, можно е и затворањео на вратата да е случајност... сепак ако куќата е стара и се распаѓа и зависно од временските услови, нормално е да се слушне некое лупање, крцкање итн.
   
 20. Alanna

  Alanna Популарен член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2010
  Пораки:
  1.120
  Допаѓања:
  482
  Ако може некој што го гледал вториот дел да ни раскаже што се десило? :)